Рішення № 86061197, 21.11.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.11.2019
Номер справи
1.380.2019.004447
Номер документу
86061197
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1.380.2019.004447

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 листопада 2019 року

Львівський окружний адміністративний суд,

у складі:

головуючого-судді Ланкевича А.З.,

секретар судового засідання Тур Т.О.,

за участі представників:

позивача Вовк О.С.,

відповідача Козоріз О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Леополіс-Маркет» до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення в частині, -

в с т а н о в и в :

Позивач звернувся з позовною заявою, в якій просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача від 15.03.2019 року №0024235512 в частині зобов`язання сплатити штраф у сумі 153052,25 грн.

Посилається на те, що застосування до товариства штрафних (фінансових) санкцій згідно з податковим повідомленням-рішенням, з приводу правомірності якого виник спір, є безпідставним, оскільки податкові накладні, що були складені з 17 по 20.12.2018 року, були надіслані ним для реєстрації в ЄРПН у строк, встановлений п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України (далі - ПК України). З посиланням на положення п.201.10 ст.201 ПК України та п.п.11-14 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року №1246 (далі - Порядок №1246), зазначає, що податкова накладна вважається прийнятою протягом того операційного дня, коли вона була надіслана платником податків для реєстрації. Товариство надіслало податкові накладні в електронній формі на реєстрацію в ЄРПН 15.01.2019 впродовж встановленого законодавством операційного дня, відтак його провини, що реєстрація податкових накладних відбулася лише на наступний день за днем відправлення податкових накладних до ЄРПН, як підстави для юридичної відповідальності, немає. Наведене і зумовило позивача звернутись до суду за судовим захистом.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала повністю з підстав, викладених в обґрунтуваннях позовної заяви та відповіді на відзив, просить позов задовольнити в повному обсязі.

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому посилається на те, що датою та часом надіслання податкової накладної в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН. Такі квитанції щодо реєстрації податкових накладних від 20.12.2018 року №1992, від 17.12.2018 року №1965, від 18.12.2018 року №1976, від 19.12.2018 року №1988, від 17.12.2018 року №1966 позивач отримав 16.01.2019 року, тому, на думку представника відповідача, штрафні санкції згідно з спірним податковим повідомленням-рішенням від 15.03.2019 року №0024235512 застосовані правомірно. У зв`язку із цим, вважає, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та безпідставними.

В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечила, просила відмовити в його задоволенні з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву та наданих суду поясненнях.

Ухвалою судді від 20.09.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою судді від 30.10.2019 року закрито підготовче провадження у справі та призначено її до судового розгляду по суті.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, повно і всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Леополіс-Маркет» (місцезнаходження: вул.Шевченка, 78, село Ямпіль, Пустомитівський район, Львівська область, 81122; код ЄДРПОУ: 41724518) зареєстроване як юридична особа 09.11.2017 року. Основним видом економічної діяльності вказаного підприємства є оптова торгівля іншими продуктами харчування, у т.ч. рибою, ракоподібними та молюсками.

Головним управлінням ДФС у Львівській області проведено камеральну перевірку ТОВ «Леополіс-Маркет» з питань термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям-платникам податку на додану вартість, або розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, за результатами якої складено акт від 11.02.2019 року №436/55.12/41724518 (далі – акт перевірки від 11.02.2019 року).

Перевіркою встановлено, що ТОВ «Леополіс-Маркет» порушено п.201.10 ст.201 ПК України, а саме платником несвоєчасно зареєстровано в ЄРПН податкові накладні від 20.12.2018 року №1992, від 17.12.2018 року №1965, від 18.12.2018 року №1976, від 19.12.2018 року №1988, від 17.12.2018 року №1966 (зокрема – 1, 1, 1, 1, 1 календарних дні) на загальну суму ПДВ 1530522,54 грн, зазначену в таких податкових накладних.

Між тим, позивач не оспорює встановлені в акті порушення термінів реєстрації податкових накладних від 08.06.2018 року №288 та від 09.07.2018 року №460 на 19 і 2 календарних дні на загальну суму ПДВ 21955,40 грн.

На підставі даного акта від 11.02.2019 року та згідно з підп.54.3.3 п.54.3 ст.54 ПК України Головним управлінням ДФС у Львівській області винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 15.03.2019 року №0024235512, згідно якого, серед іншого, за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 1530667,94 грн застосовано штраф в розмірі 10% у сумі 153066,79 грн.

Позивач не погоджується із застосуванням щодо нього штрафу в сумі 153052,25 грн (за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних від 20.12.2018 року №1992, від 17.12.2018 року №1965, від 18.12.2018 року №1976, від 19.12.2018 року №1988, від 17.12.2018 року №1966), а тому звернувся до суду з даним позовом про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення в частині.

Вказані обставини та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.

Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.

Правове регулювання порядку реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН встановлено нормами ст.201 Податкового кодексу України (далі – ПК України) та Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року №1246 (далі – Порядок №1246).

Відповідно до абз.1 п.201.10 ст.201 ПК України (у редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин), при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до податкової накладної до ЄРПН є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня (абзац п`ятий цього пункту).

Згідно з абз.14 п.201.10 ст.201 ПК України, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН здійснюється з урахуванням граничних строків, зокрема: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, як це передбачено абз.17 п.201.10 ст.201 ПК України, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.201.10 ст.201 ПК України постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року №1246 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних. Цей Порядок визначає механізм внесення до ЄРПН відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї.

Так, згідно з положеннями п.п.2, 8 Порядку №1246, податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації. Податкова накладна та/або розрахунок коригування складаються та реєструються постачальником (продавцем) - платником податку, крім випадків, визначених пунктом 9 цього Порядку.

Відповідно до п.п.10, 11 Порядку №1246, після складення податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі на них накладається електронний цифровий підпис посадових осіб постачальника (продавця) у такому порядку: електронний цифровий підпис головного бухгалтера (бухгалтера) або електронний цифровий підпис керівника (у разі відсутності у постачальника (продавця) посади бухгалтера); електронний цифровий підпис, який за правовим статусом прирівнюється до печатки (у разі наявності).

Після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.

Згідно п.п.12-14 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, за результатами яких формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.

В Порядку №1246 не міститься визначення поняття «реєстрація податкової накладної». Натомість, за визначенням підп.14.1.60 п.14.1 ст.14 ПК України, ЄРПН - це реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Наведені нормативні положення дають підстави для висновку, що в процедурі внесення інформації (відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування) до ЄРПН є дві окремі стадії: 1) надання платником податку на додану вартість податкової накладної (розрахунку коригування); 2) прийняття/неприйняття податкової накладної (розрахунку коригування) та внесення відомостей щодо неї (нього) безпосередньо до ЄРПН. Перша із цих стадій залежить від платника податку на додану вартість і є результатом його дій, тоді як друга - це результат виконання роботи програмного забезпечення, що контролюється ДФС, та/або безпосередніх дій працівників ДФС, на яку (які) платник податку не має впливу.

У цьому контексті встановлена нормою п.1201.1 ст.1201 ПК України відповідальність платника податку на додану вартість за порушення граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН, у вигляді накладення штрафу може застосовуватися в разі якщо платник податку не надав (не надіслав) податкову накладну (розрахунок коригування) ДФС у строк, встановлений цією статтею.

Основні організаційно-правові засади обміну електронними документами між суб`єктами господарювання та ДФС визначено Порядком обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 року №557 (далі - Порядок №557).

Відповідно до п.п.8, 9, 11 вказаного Порядку, у разі якщо адресатом є контролюючий орган, після надходження електронного документа здійснюється його автоматизована перевірка. Автоматизована перевірка здійснюється у день надходження або не пізніше наступного робочого дня, якщо електронний документ надійшов після закінчення операційного дня або за 1 годину до його закінчення. Перша квитанція (електронне повідомлення, що формується у затвердженому в установленому законодавством порядку форматі (стандарті) програмним забезпеченням контролюючого органу за результатами автоматизованої перевірки електронного документа та засвідчує факт і час отримання електронного документа в момент його отримання) надсилається автору електронного документа протягом двох годин з часу його отримання контролюючим органом, в іншому разі - протягом перших двох годин наступного операційного дня.

Операційний день, згідно з положеннями п.2 Порядку №557, визначений як частина дня, протягом якої за наявності технічної можливості здійснюється електронний документообіг.

При цьому, конкретні часові межі операційного дня цим Порядком не визначені.

На відміну від цього, п.3 Порядку №1246 встановлено, що операційний день в робочі дні триває з 8 до 20-ї години. Така тривалість операційного дня застосовується в цілях ст.201 ПК України як встановлена спеціальною нормою, що регулює порядок направлення електронного документа - податкової накладної (розрахунку коригування до податкової накладної) до ДФС для реєстрації в ЄРПН.

Відповідно до абз.13 п.201.10 ст.201 ПК України, якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Текстове викладення цієї норми не дає підстав для її неоднозначного тлумачення безвідносно до змісту норм Порядку №577, як підзаконного акта, які не можуть застосовуватися з огляду на те, що колізія між нормами актів неоднакової юридичної сили вирішується на користь акта вищої юридичної сили.

Вказані висновки суду узгоджуються із висновками Верховного Суду, викладеними в постанові від 12.07.2019 року у справі №0940/1600/18.

Досліджуючи обставини направлення позивачем спірних податкових накладних, суд встановив, що податкові накладні від 20.12.2018 року №1992, від 17.12.2018 року №1965, від 18.12.2018 року №1976, від 19.12.2018 року №1988, від 17.12.2018 року №1966 були направлені позивачем для реєстрації в ЄРПН 15.01.2018 року (в останній день спливу граничного строку реєстрації) у проміжок часу з 19:31 год - 19:57 год., який входить до операційного дня згідно з п.3 Порядку №1246. Однак ці накладні були зареєстровані в ЄРПН лише 16.01.2018 року о 08:00 год - 08:56 год., що підтверджується квитанціями про реєстрацію податкових накладних в ЄРПН, копії яких містяться в матеріалах справи.

Зазначені обставини, так само як і розмір застосованих штрафних (фінансових) санкцій згідно зі ст.1201 ПК України, сторони не оспорюють.

Враховуючи досліджені судом фактичні дані в контексті вищенаведених норм, суд приходить висновку, що обов`язком платника податку є своєчасне впродовж операційного дня направлення податкових накладних до ЄРПН. Чинне на момент реєстрації податкових накладних законодавство не передбачало будь-яких інших вимог до платника податку на додану вартість щодо вчинення ним додаткових дій після направлення податкових накладних до ЄРПН. Технічні питання роботи сервера Державної фіскальної служби України, пов`язані з реєстрацією податкових накладних в ЄРПН, знаходяться поза межами впливу платника податку, а відтак не можуть братися до уваги при вирішенні питання щодо виконання платником податку покладеного на нього обов`язку щодо реєстрації податкової накладної.

Будь-яких доказів для спростування викладеного висновку, в т.ч. і щодо несправності засобів телекомунікаційного зв`язку платника податків, відповідачем при розгляді справи надано не було.

Згідно ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, відповідно до ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

На підставі досліджених в судовому засіданні доказів та встановлених на їх підставі обставин, що передували прийняттю оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 15.03.2019 року №0024235512, суд прийшов висновку, що таке не відповідає критеріям правомірності рішення суб`єкта владних повноважень, визначеним у ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, адже прийнято необґрунтовано, тобто без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, та без дотримання принципу верховенства права, що призвело до безпідставного збільшення податкового навантаження на товариство.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Щодо судових витрат, то згідно ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України такі відшкодовуються позивачу в повному обсязі.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-247, 250, 255, 293, 295, підп.15 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

в и р і ш и в:

позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Львівській області від 15.03.2019 року №0024235512 в частині зобов`язання сплатити штраф у сумі 153052 (сто п`ятдесят три тисячі п`ятдесят дві) гривні 25 копійок.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: вул.Стрийська, 35, м.Львів, 79003; код ЄДРПОУ: 43143039) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Леополіс-Маркет» (місцезнаходження: вул.Шевченка, 78, село Ямпіль, Пустомитівський район, Львівська область, 81122; код ЄДРПОУ: 41724518) судовий збір, сплачений за подання цього позову, в сумі 2295 (дві тисячі двісті дев`яносто п`ять) гривень 79 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення суду буде складено до 02.12.2019 року.

Суддя Ланкевич А.З.

Оригінал повного тексту судового рішення складено в одному примірнику 02.12.2019 року.