Рішення № 86060846, 02.12.2019, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.12.2019
Номер справи
280/4975/19
Номер документу
86060846
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2019 року Справа № 280/4975/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі судді Киселя Р.В., розглянувши в порядку письмового за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, буд. 158-Б, м. Запоріжжя, 69057) про визнання протиправною бездіяльності, та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

15.10.2019 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі – позивач або ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі – відповідач або ГУ ПФУ в Запорізькій області), в якій позивач просить суд: визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії позивача, обчисленої за її бажанням виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, з урахуванням ч. 2-3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов`язати відповідача призначити та виплачувати позивачу пенсію, обчислену за її бажанням виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, з урахуванням ч. 2-3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01.07.2019.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію, обчислену відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». 02.07.2019 позивач звернулась до Правобережного об`єднаного управління пенсійного фонду України м.Запоріжжя (правонаступником якого є відповідач) з вимогою призначити (перевести) їй пенсію по втраті годувальника та перерахувати їй виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року з 1 липня 2019 року. Проте, відповідач відмовив у перерахунку пенсії з посиланням на те, що даний вид пенсії не передбачений для відповідача. Вважає, що відповідачем протиправно не виконано вимоги Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та не призначено пенсію в зв`язку з втратою годувальника.

Ухвалою від 21.10.2019 позов був залишений без руху, позивачу неданий час для усунення недоліків позову.

30.10.2019 від позивача до суду надійшла заява на усунення недоліків позову.

Ухвалою від 04.11.2019 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №280/4975/19. Судове засідання призначено на 26.11.2019 без виклику (повідомлення) сторін (у письмовому провадженні).

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив, надав суду відзив (вх.№48491 від 19.11.2019) в якому зазначив, що 03.09.2019 ОСОБА_1 звернулася до відповідача з заявою про переведення її з одного виду пенсії на інший, а саме: з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника, відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Рішенням від 24.09.2019 ОСОБА_1 переведено на пенсію по втраті годувальника та здійснено перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», обчисленої виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, починаючи з 03.09.2019, тобто з моменту звернення позивача з заявою про переведення з одного виду пенсії на інший. Просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Суд, оцінивши повідомлені обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з 14.12.2005 перебуває на обліку у ГУ ПФУ в Запорізькій області та отримувала пенсію за віком, призначеної відповідно до її заяви про призначення пенсії від 22.02.2006 та протоколу №331 від 11.04.2006 (заява та протокол долучені до матеріалів справи).

01.03.2019 помер чоловік позивача ОСОБА_2 , який був ліквідатором наслідків катастрофи на Чорнобильській АЕС 1 категорії, що підтверджується свідоцтвом про смерть (а.с.8).

02.07.2019 позивач отримала посвідчення дружини померлого громадянина із числа ліквідаторів першої категорії смерть якого пов`язана з Чорнобильською катастрофою № НОМЕР_1 (а.с.7).

02.07.2019 ОСОБА_1 звернулась з заявою до Правобережного об`єднаного Управління Пенсійного фонду України (правонаступником якого є відповідач) в якій просила перерахувати їй пенсію обчислену з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року з 1 липня 2019 року (а.с.11). Дата звернення з заявою підтверджується вхідним штемпелем Правобережного об`єднаного Управління Пенсійного фонду України за вх.№3/М-4 від 02.07.2019.

Листом від 16.07.2019 за №3/М-4 відповідач відмовив позивачу в проведенні перерахунку з посиланням на те, що «…право обчислення з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, згідно цієї постанови (постанова Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №1210 від 23 листопада 2011 року, зі змінами внесеними постановою КМУ від 26.06.2019 №543) мають лише військовослужбовці та військовозобов`язані, які брали участь у ліквідації аварії та які стали інвалідами. Призначення пенсії по втраті годувальника, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, зазначеною постановою не перебачено» (а.с.12).

Також судом встановлено, що 03.09.2019 ОСОБА_1 звернулася до відповідача з заявою про переведення з одного виду пенсії на інший, а саме: з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (копія заяви долучена до матеріалів справи).

Рішенням № 923300152657 від 24.09.2019 ОСОБА_1 переведено на пенсію по втраті годувальника та здійснено перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», обчисленої виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, починаючи з 03.09.2019 (копія рішення долучена до матеріалів справи).

Також переведення позивача на пенсію по втраті годувальника, обчисленої виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, починаючи з 03.09.2019 підтвердив відповідач в наданому відзиві.

Не погодившись з бездіяльністю відповідача, яка полягала в не проведення перерахунку пенсії позивача, обчисленої за її бажанням виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, з урахуванням ч. 2-3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за заявою від 02.07.2019, позивач звернулась з даним позовом до суду.

Отже, як вбачається з матеріалів справи спір між сторонами стосується дати з якою позивач повинна була отримувати пенсію по втраті годувальника.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За змістом пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України, виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Статтею 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення», встановлено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Статтею 15 цього Закону передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом Української РСР «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

Закон Української РСР «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-XII від 28 лютого 1991 року, зі змінами та доповненнями (далі – Закон №796-XII) визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

Частинами 2 та 3 ст. 59 Закону №796-XII, в редакції чинній на час спірних правовідносин, встановлено, що військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством для осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов`язків військової служби (службових обов`язків), або відповідно до статті 54 цього Закону.

Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Відповідно до ч.1 ст.54 Закону №796-ХІІ пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв`язку смерті з Чорнобильською катастрофою.

Позивача переведено на пенсію по втраті годувальника та здійснено перерахунок пенсії, відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», обчисленої виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, що підтверджується рішенням відповідача №923300152657 від 24.09.2019.

Що стосується дати, з якої позивача слід було перевести на пенсію по втраті годувальника.

Відповідно до ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Вперше позивач звернулась до Правобережного об`єднаного Управління Пенсійного фонду України (правонаступником якого є відповідач) з заявою про перерахунок її пенсії обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року - 02.07.2019. Дата звернення з заявою підтверджується вхідним штемпелем Правобережного об`єднаного Управління Пенсійного фонду України №3/М-4 від02.07.2019.

Таким чином відповідач повинен був перевести позивача на пенсію по втраті годувальника, обчислену виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, з урахуванням ч. 2-3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 02.07.2019.

Частиною першою статті 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Частиною 1 статті 143 КАС України встановлено, що суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Питання розподілу судових витрат врегульовано ст.139 КАС України.

При зверненні до суду з даним позовом позивачем сплачено судовий збір в розмірі 768,40 грн. (а.с.3), який підлягає поверненню за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ у Запорізькій області.

Керуючись статтями 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, буд. 158-Б, м. Запоріжжя, 69057; код ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправною бездіяльності, та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (правонаступника Правобережного об`єднаного управління пенсійного фонду України м.Запоріжжя) щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 , обчисленої за її бажанням виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, з урахуванням ч. 2-3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 02.07.2019.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію, обчислену за її бажанням виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, з урахуванням ч. 2-3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 02.07.2019.

В іншій частині позову відмовити.

Присудити на користь ОСОБА_1 сплачену суму судового збору в розмірі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім гривен 40 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Р.В. Кисіль