
Єдиний унікальний номер 229/4467/19
Номер провадження 2/229/999/2019
Категорія 28
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 грудня 2019 року Дружківський міський суд Донецької області
у складі:
головуючого -судді Гонтар А.Л.,
при секретарі Білик О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру сплачених державних соціальної допомог,-
В С Т А Н О В И В:
позивач звернувся до суду з позовною заявою до відповідача, в якій просить стягнути з ОСОБА_1 на його користь надміру сплачених державних соціальних допомог у сумі 7061,28 грн. Також, позивач просить стягнути з відповідача на його користь судові витрати в розмірі 1921,00 грн.
Обґрунтовує свої вимоги тим, що відповідач зверталася до управління з заявою про призначення державної соціальної допомоги.
Відповідач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на обліку в управління як отримувач державної допомоги малозабезпеченим сім`ям з 01.03.2016 року та допомоги на дітей одиноким матерям з 01.01.2016 року. Місце реєстрації та проживання ОСОБА_1 є АДРЕСА_1 , а місце проживання - АДРЕСА_2 . Склад сім`ї відповідача: ОСОБА_1 (заявниця, працездатна, доглядає за дитиною до 6 років); ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (дочка заявниці, дитина одинокої матері).
09.03.2016 року, відповідач звернулася до управління соціального захисту населення Дружківської міської ради із заявою про призначення їй державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї, допомогу на дітей одиноким матерям та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3 річного віку непрацюючим жінкам на наступний шестимісячний строк. До заяви додала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. У декларації вказала, що інших доходів окрім наданої допомоги від управління не має за 6 місяців. Також зазначила, що ніколи не працювала, трудова книжка відсутня, не навчається та інших доходів не має.
11.04.2016 року прийнято рішення №1958 про призначення соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. Допомогу призначено з 01.03.2016 року по 31.08.2016 року у розмірі 512,32 грн.
04.04.2016 року прийнято рішення про призначення допомоги на дітей одиноким матерям. Допомогу призначено з 01.01.2016 року по 30.06.2016 року у розмірі 737,00 грн.
Того ж дня, прийнято рішення про призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку непрацюючим жінкам. Допомогу призначено з 01.03.2016 року по 24.01.2017 року у розмірі 130,00 грн.
Згідно наданої довідки про доходи ДТ ДДМА №01-16-106 від 08.06.2016 року, ОСОБА_1 навчалась з вересня 2015 року по лютий 2016 року в ДТ ДДМА та отримувала стипендію за цей період у розмірі 11934,00 грн.
Згідно встановленого факту надання неповної інформації про майно, був складений відповідний акт проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення державної соціальної допомоги від грудня 2016 року №120.
05.01.2017 року, відповідач ОСОБА_1 написала заяву, в якій погодилась на утримання надміру виплаченої суми 7361,28 грн., допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку непрацюючим жінкам по 300,00 грн. кожного місяця до повного погашення. Проте, сум в рахунок погашення надміру сплачених коштів на рахунок управління жодного разу не надходило. Залишок переплати сум державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям на теперішній час складає 7061,28 грн.
Станом на серпень 2019 року за відповідачем є заборгованість та потребує поверненню до державного бюджету суми надміру отриманої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у сумі 3183,28 грн. та допомоги на дітей одиноким матерям в сумі 3878,00 грн., загальна сума заборгованості становить 7061,28 грн., з урахуванням вже погашеної заборгованості.
Ухвалою суду від 05 серпня 2019 року відкрито провадження у даній цивільній справі, визначено розгляд справи проводити в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 16 вересня 2019 року (а.с.34-35).
Ухвалою суду від 16 вересня 2019 року підготовче провадження у цивільній справі закрито та призначено цивільну справу до судового розгляду по суті на 03 жовтня 2019 року (а.с.41-42).
В судове засідання представник позивача не з`явився. Про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Проте, представником позивача надано заяву, в якій вона не заперечує проти розгляду справи за її відсутності та винесення заочного рішення судом.
Відповідач в судове засідання не з`явилась. Про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином судовою повісткою. Про причини неявки суду не повідомила, клопотання про відкладення судового розгляду не надала.
Враховуючи, що причина неявки відповідача є неповажною, відзив не надано, у справі є наявні дані про права та взаємовідносини сторін, суд вважає можливим відповідно до ст. 280 ЦПК України, розглянути справу у порядку заочного провадження у відсутність відповідача з дотриманням вимог, встановлених законом, за згодою позивача на розгляд справи в порядку заочного провадження.
У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється на підставі ч.2 ст.247 Цивільного процесуального кодексу України.
Дослідивши докази по справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. (ст.2 ЦПК України).
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. (ст.5 ЦПК України).
Суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. (ст.19 ЦПК України).
Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з вимогами ч.1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.7 ст. 81 ЦПК України, суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.
Судом встановлено, що 09.03.2016 року відповідач звернулася до управління соціального захисту населення Дружківської міської ради із заявою про призначення їй держаної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ям; допомогу на дітей одиноким матерям; допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (а.с.29 зв.бік).
До заяви відповідач додала заповнену декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, в якій вказала, що інших доходів окрім наданої допомоги від УСЗН немає за 6 місяців. (а.с.29-30).
Рішенням УСЗН Дружківської міської ради №1958 від 03.03.2016 року відповідачу призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям з 01.03.2016 року по 31.08.2016 року у розмірі 512,32 грн (а.с.27 зв.бік).
Рішенням УСЗН Дружківської міської ради №1832 від 04.04.2016 року ОСОБА_1 призначено допомогу на дітей одиноким матерям з 01.01.2016 року по 30.06.2016 року у розмірі 737,00 грн. (а.с.26).
Як вбачається з довідки №01-16-106 від 08.06.2016 року, відповідач ОСОБА_1 отримала стипендію за період з 01.07.2015 року по 31.12.2015 року в сумі 21954,35 грн (а.с.25).
Відповідно до розпорядження від 03.01.2017 року №1,2 здійснено перерахунок допомоги: на дітей одиноким матерям з 01.01.2016 року; малозабезпеченій сім`ї з 01.03.2016 року у зв`язку з поданням неповної інформації про доходи, через що утворилась переплата допомоги в загальній сумі 7361,28 грн (а.с.11).
Відповідач визнала, що свідомо не вказала у декларації інформацію щодо її доходу, а також зобов`язалась здійснити виплату надміру отриманих сум, про що вказала у заяві від 17.12.2018 року (а.с.13 зв.бік).
23.05.2017 року, УСЗН Дружківської міської ради надіслано листа щодо погашення надміру виплачених сум соціальних допомог: державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям - 3383,28 грн. та допомоги на дітей одиноким матерям у сумі 3978,00 грн. за період з 01.01.2016 року по 31.08.2016 року (а.с.19).
13.02.2018 року УСЗН Дружківської міської ради надіслано повторно листа щодо погашення надміру виплачених сум соціальних допомог: державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям - 3383,28 грн. та допомоги на дітей одиноким матерям у сумі 3978,00 грн. за період з 01.04.2014 року по 30.09.2014 року (а.с.18).
23.05.2018 року УСЗН Дружківської міської ради надіслано повторне повідомлення щодо погашення надміру виплачених сум соціальних допомог: державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям - 3383,28 грн. та допомоги на дітей одиноким матерям у сумі 3978,00 грн. за період з 01.04.2014 року по 30.09.2014 року (а.с.17 зв.бік).
В позовній заяві позивач вказує, що відповідач ОСОБА_1 переплачені кошти за допомогу допомоги на дітей одиноким матерям складають 3978,00 грн., однак повернула частину переплачених коштів за отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у сумі 100,00 грн., залишок переплати склав 3878,00 грн., та частину допомоги малозабезпеченим сім`ям в сумі 200 грн., залишок переплати склав 3183,28 грн. Загальна сума переплати складає 7061,28 грн.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», громадяни України, в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України; порядок призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Водночас, умови призначення і виплати малозабезпеченим сім`ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» визначаються Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250(далі Постанова №250).
Згідно ст. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», малозабезпечена сім`я - сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім`ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації.
До заяви про надання державної соціальної допомоги додаються: документ, що посвідчує особу; довідка про склад сім`ї; декларація про доходита майно осіб, які входять до складу сім`ї (в декларацію не включаються державна соціальна допомога, призначена відповідно до цього Закону; нарахована субсидія за спожиті житлово-комунальні послуги; сплачені членами сім`ї аліменти); довідка про наявність та розмір земельної частки (паю) (ч. 3ст. 4 Закону №1768-III).
Законом № 1768-IIІ та Постановою № 250 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям" (далі Постанова № 250) передбачається, що надміру виплачені кошти підлягають поверненню уразі якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру.
Пунктом 25 Постанови № 250 визначено, що виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється: якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.
Відповідно до п. 27 Постанови № 250 контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган праці та соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів.
Пунктом 28 Постанови № 250 встановлено, що якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Враховуючи докази надані в обґрунтування позовних вимог, суд вважає, що позов має бути задоволений, шляхом стягнення з відповідача надміру сплачених державних соціальних допомог, на загальну суму - 7061 грн. 28 коп.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 141 ЦПК України у разі задоволення позову на відповідача покладаються судові витрати в сумі 1921,00 грн.
Керуючись ст.ст. 2,5,10-13,76-81, 141, 259,263-265,268, 280-282 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
позов Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру сплачених державних соціальних допомог - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (РНОКПП НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ) на користь Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради (ЄДРПОУ 26010987) суму надміру сплачених державних соціальних допомог в сумі 7061 (сім тисяч шістдесят одна) грн. 28 коп., та судові витрати в сумі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн. 00 коп.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено до Донецького апеляційного суду шляхом подання в 30денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Повний текст рішення складений в нарадчій кімнаті 02 грудня 2019 року.
Суддя: А.Л. Гонтар