Рішення № 86029873, 27.11.2019, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.11.2019
Номер справи
824/1304/19-а
Номер документу
86029873
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2019 р. м. Чернівці Справа № 824/1304/19-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кушнір В.О.,

за участю:

секретаря судового засідання Філянович О.І.,

представника позивача Любимової К.М.,

представника відповідача Шеремети І.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної податкової служби у Хмельницькій області до Квартирно-експлуатаційного відділу м.Чернівці про стягнення коштів з рахунків відповідача у банках, що обслуговують такого платника податків та за рахунок готівки, -

В С Т А Н О В И В:

У поданому до суду адміністративному позові Головне управління Державної податкової служби у Чернівецькій області (далі - позивач) просить суд стягнути кошти в рахунок погашення податкового боргу по земельному податку в розмірі 2768018,21грн. з рахунків Квартирно-експлуатаційного відділу м.Чернівці (далі - відповідач, КЕВ) у банках, що обслуговують такого платника податків та за рахунок готівки, що йому належить.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що станом на день подання позову за КЕВ м.Чернівці обчислюється податкова заборгованість перед бюджетом на суму 2768018,21грн., який виник у зв`язку з несплатою в установлені законодавством строки узгодженої суми податкового зобов`язання по земельному податку за січень-липень 2019 року у сумі 2768018,21грн., яке відповідачем визначене самостійно згідно поданих ним декларацій з плати за землю (земельного податку та/або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності) по м. Кам`янець - Подільський від 18.02.2019р. та по Завалецькій сільській раді від 26.02.2019р.

У зв`язку з тим, що борг відповідачем добровільно не сплачений, а вжиті контролюючим органом заходи не призвели до погашення боргу, позивач просить суд стягнути його в судовому порядку.

Відповідач подав відзив, відповідно до якого вважає позовні вимоги необґрунтованими та безпідставними. Зазначає, що КЕВ у м.Чернівці є органом військового управління в системі ЗС України та здійснює свою діяльність на підставі Положення про КЕВ м.Чернівці від 14.03.2016 року №24, згідно якого є державною установою, створеною Міністерством оборони України.

Вказує, що КЕВ м.Чернівці є неприбутковою установою, утримується за рахунок державного бюджету, є розпорядником коштів 3-го ступеня, і керується Інструкцією щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету. Відповідно до даної інструкції, економічна класифікація видатків бюджету призначена для чіткого розмежування видатків бюджетних установ та одержувачів бюджетних коштів. Існування податкового боргу зумовлюється такою обставиною як ненадання коштів розпорядником вищого рівня.

На думку відповідача, оскільки Квартирно-експлуатаційний відділ м.Чернівці повністю фінансується із державного бюджету України, то при спорах фінансового характеру, обов`язково повинен братись до уваги Бюджетний кодекс України, положення Податкового кодексу України та Закону України "Про Збройні Сили України", Закону України "Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку".

Крім того, зазначає, що на час особливого періоду дія будь-яких прийнятих до настання цього періоду нормативно-правових актів, що передбачають скорочення чисельності, обмеження комплектування або фінансування Збройних Сил України, інших військових формувань чи правоохоронних органів спеціального призначення, зупиняється.

Ухвалою суду від 08.11.2019р. відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи.

Представник позивача у вступному слові позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила їх задовольнити, посилаючись на підстави наведені у позові.

Представник відповідача у вступному слові проти позовних вимог заперечував, посилаючись на їх безпідставність.

Суд, заслухавши представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Квартирно-експлуатаційний відділ м.Чернівці (код ЄДРПОУ 08179180) зареєстрований як юридична особа за адресою: вул.Українська, 43, м.Чернівці, Чернівецька область та взятий на облік в органах податкової служби з 28.11.1994р. Стан платника податку - платник податків за неосновним місцем обліку (а.с.11).

Судом встановлено, що за відповідачем обліковується податкова заборгованість по земельному податку з юридичних осіб на загальну суму 2768018,21грн., в тому числі:

1) по м.Кам`янець-Подільський Хмельницької області в розмірі 2767156,94грн. згідно:

- податкової декларації з плати за землю (земельного податку та/або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності) за 2019 рік від 18.02.2019р. в сумі 1526223,79грн., а саме за січень-липень 2019 року (а.с.22-23);

- податкового повідомлення-рішення форми «Ш» №0012495305 від 11.03.2019р., яким зобов`язано відповідача сплатити штраф в розмірі 428467,09грн. (м.Кам`янець-Подільський (а.с.26-27);

- податкового повідомлення-рішення форми «Ш» №0066515305 від 25.06.2019р., яким зобов`язано відповідача сплатити штраф в розмірі 467905,21грн. (м.Кам`янець-Подільський (а.с.30);

- нарахованої пені в інтегрованій картці платника в розмірі 344560,85грн. (а.с.14-21).

2) по Завалецькій сільській раді Кам`янець-Подільського району Хмельницької області в розмірі 861,27грн. згідно:

- податкової декларації з плати за землю (земельного податку та/або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності) за 2019 рік (уточнююча) від 26.02.2019р. (Завалецька сільська рада) в сумі 3,50грн., а саме за січень-липень 2019 року (а.с.24-25);

- податкового повідомлення-рішення форми «Ш» №0066535305 від 25.06.2019р., яким зобов`язано відповідача сплатити штраф в розмірі 678,21грн. (м.Кам`янець-Подільський) (а.с.31);

- податкового повідомлення-рішення форми «Ш» №0066545305 від 25.06.2019р., яким зобов`язано відповідача сплатити штраф в розмірі 22,46грн. (м.Кам`янець-Подільський) (а.с.32);

- нарахованої пені в інтегрованій картці платника в розмірі 157,10грн. (а.с.14-21).

Податковим органом було направлено відповідачу податкову вимогу форми "Ю" №1376-25 від 15.02.2016р. про сплату боргу на загальну суму 1877070,35грн. Вказану податкову вимогу відповідач отримав 22.02.2016р., що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.13).

Згідно з розрахунком заборгованості та даними облікової картки платника податку заборгованість відповідача станом на 16.09.2019р. по земельному податку з юридичних осіб становить 2768018,21грн. (а.с.12, 14-21).

Оскільки відповідач в добровільному порядку суму податкового боргу не сплатив, позивач звернувся до суду з даним позовом.

До вказаних правовідносин суд застосовує наступні положення чинного законодавства та робить висновки по суті спору.

Статтями 67 та 68 Конституції України передбачено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом, неухильно додержуватися Конституції України та законів України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платники податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовані Податковим кодексом України від 02.12.2010 р. № 2755- IV (далі - ПК України, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до п. 6.1 ст. 6 ПК України податком є обов`язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.

Згідно п.п.14.1.156 п.14.1 ст.14 ПК України податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Підпунктом 14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України визначено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.

Відповідно до п.п.16.1.4. п.16.1 ст.16 ПК України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Пункт 31.1 ст.31 ПК України визначає, що строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов`язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.

Відповідно до п.57.3 ст.57 ПК України у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов`язання платник податків зобов`язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Згідно з п.49.2. ст.49 ПК України платник податків зобов`язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об`єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.

Відповідно до пп.49.18.1 п.49.18.1 ст.49 ПК України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Відповідно до п.п.54.3.2 п.54.3 ст.54 ПК України контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов`язань, суми бюджетного відшкодування та/або від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.

Відповідно до п.129.1 ст.129 ПК України нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов`язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов`язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).

Відповідно до п.п.131.1, п.п.131.2 ст.131 ПК України нараховані контролюючим органом суми пені самостійно сплачуються платником податків. При погашенні суми податкового боргу (його частини) кошти, що сплачує такий платник податків, у першу чергу зараховуються в рахунок податкового зобов`язання. У разі повного погашення суми податкового боргу кошти, що сплачує такий платник податків, в наступну чергу зараховуються у рахунок погашення штрафів, в останню чергу зараховуються в рахунок пені.

Пунктом 59.1 статті 59 ПК України передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Судом встановлено, що на виконання п.59.1 ст.59 ПК України Головним управлінням ДФС у Хмельницькій області на адресу відповідача було направлено податкову вимогу форми "Ю" №1376-25 від 15.02.2016р. на суму 1877070,35грн.

На момент утворення заборгованості зазначена податкова вимога не була відкликана, відтак, податкове зобов`язання є узгодженим. Згідно інтегрованої картки платника податків за відповідачем рахується узгоджене, проте не сплачене податкове зобов`язання на суму 2768018,21 грн.

Згідно з п.95.1 ст.95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Відповідно до п. 95.3 ст. 95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Відповідно до п.87.1 ст.87 ПК України джерелами самостійної сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

Таким чином, судом встановлено, що за відповідачем рахується заборгованість по земельному податку на загальну суму 2768018,21грн.

Водночас, в ході судового розгляду представник відповідача не заперечував щодо наявності та розміру заборгованості по земельному податку в межах спірних правовідносин.

Станом на день розгляду даної справи в суді вказана заборгованість в добровільному порядку відповідачем не погашена, а тому суд вважає, що наявні правові підстави для її стягнення за рішенням суду.

Щодо посилань відповідача, якими обґрунтовано відзив на позовну заяву про те, що Квартирно-експлуатаційний відділ м.Чернівці звільнений від сплати земельного податку відповідно до ч.2 ст.14 Закону України "Про Збройні Сили України", суд зазначає наступне.

Згідно з ч.2 ст.14 Закону України "Про Збройні Сили України" від 06.12.1991р. №1934-XII земля, води, інші природні ресурси, а також майно, закріплені за військовими частинами, військовими навчальними закладами, установами та організаціями Збройних Сил України, є державною власністю, належать їм на праві оперативного управління та звільняються від сплати усіх видів податків відповідно до законів з питань оподаткування.

Разом з тим, основним законом, який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства є Податковий кодекс України, який є спеціальним законом у вказаних правовідносинах .

Положення Податкового кодексу України не звільняють відповідача як державну установу від сплати податку за землю.

Відповідно до ст.269 ПК України платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.

Відповідно до ст.284 ПК України органи місцевого самоврядування до 25 грудня року, що передує звітному, подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки рішення щодо ставок земельного податку та наданих пільг зі сплати земельного податку юридичним та/або фізичним особам за формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

Однак відповідачем не надано суду рішення органу місцевого самоврядування щодо надання Квартирно-експлуатаційному відділу м.Чернівці пільг зі сплати земельного податку, зокрема, повного звільнення від сплати земельного податку.

Також, суд вважає необґрунтованими твердження відповідача про те, що Міністерство оборони України несе відповідальність за його податковими зобов`язаннями, оскільки Квартирно-експлуатаційний відділ м.Чернівці є окремою юридичною особою, користувачем земельної ділянки, який самостійно подавав податкову декларацію з плати за землю (земельного податку та/або орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності) та є платником цього податку.

Крім того, в обґрунтування відзиву на позов відповідач посилається на ч.8 ст.4 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", якою передбачено, що з моменту оголошення мобілізації (крім цільової) чи введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій. На час особливого періоду дія будь-яких прийнятих до настання цього періоду нормативно-правових актів, що передбачають скорочення чисельності, обмеження комплектування або фінансування Збройних Сил України, інших військових формувань чи правоохоронних органів спеціального призначення, зупиняється.

Проте дані твердження відповідача є безпідставними, оскільки вказана норма Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" не регулює спірні правовідносини, які виникли між позивачем та відповідачем.

За таких обставин, суд доходить висновку, що наведені вище доводи відповідача є необґрунтованими.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Позивач довів суду правомірність заявлених вимог, в той час як відповідач не надав належні, допустимі та достовірні докази відсутності або погашення ним податкового боргу.

Враховуючи наведене, суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають обставинам справи і наявним матеріалам, а відтак позов підлягає задоволенню повністю.

У відповідності до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз. У зв`язку із відсутністю таких витрат питання щодо повернення судових витрат судом не вирішується.

Керуючись статтями 2, 9, 77, 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Квартирно-експлуатаційного відділу м.Чернівці кошти в рахунок погашення податкового боргу по земельному податку - 2 768 018 (два мільйони сімсот шістдесят вісім тисяч вісімнадцять) грн. 21 коп. з рахунків платника податків у банках, що обслуговують такого платника та за рахунок готівки, що належить платнику.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 02.12.2019 року.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - Головне управління Державної податкової служби у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17, м. Хмельницький, Хмельницька область, код ЄДРПОУ 43142957)

Відповідач - Квартирно-експлуатаційний відділ м. Чернівці (код ЄДРПОУ 08179180, вул. Українська, 43, м.Чернівці, Чернівецька область, 58002)

Суддя В.О. Кушнір