
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№813/329/18
У Х В А Л А
26 листопада 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Брильовського Р.М.,
при секретарі Сільник Н.Є.
за участю:
позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - Болюби О.В.
розглянувши у судовому засіданні у залі суду у м. Львові звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про виконання судового рішення та заяву ОСОБА_1 про встановлення нового строку для подання звіту, накладення штрафу на керівника суб`єкта владних повноважень у справі № 813/329/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 2 травня 2019 року звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з заявою про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати у місячний строк з дати набрання чинності ухвали суду звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19.04.2018 у справі № 813/329/18 в частині стягнення із Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області за рахунок його бюджетних асигнувань 704,80 гривень сплаченого судового збору на користь ОСОБА_1 . Також у вказаній заяві ОСОБА_1 просив суд за насідками розгляду звіту або його неподання накласти на начальника Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області ОСОБА_2 штраф у розмірі 40 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
08.05.2019 ухвалою Львівського окружного адміністративного суду було відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19.04.2018 у справі № 813/329/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії.
31.07.2019 постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково:
ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 08 травня 2019 року у справі №813/329/18 про відмову у задоволенні заяви про зобов`язання подати звіт про виконання рішення суду у справі №813/329/18 скасовано та прийнято постанову, якою заяву ОСОБА_1 про зобов`язання подати до суду звіт про виконання рішення суду у справі №813/329/18 задоволено частково;
зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати до Львівського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду в частині стягнення на користь позивача судових витрат у 60-денний строк з дня набрання постановою суду законної сили;
у задоволенні решти вимог заяви відмовлено.
27.09.2019 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подало звіт про виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду, у якому надало пояснення щодо порядку стягнення кошті з державних органів.
12.11.2019 ОСОБА_1 подав заяву про встановлення нового строку для подання звіту про виконання судового рішення або накладення накладення штрафу на керівника суб`єкта владних повноважень, у якій зазначив, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19.04.2018 у справі № 813/329/18 станом на день подання заяви не виконане, а строк для подання звіту про виконання судового рішення завершився 29.09.2019. Просив вжити заходів передбачених ст. 382 КАС України.
У судовому засіданні представник позивача зазначену заяву підтримав, просив задовольнити.
У судовому засіданні представник відповідача щодо задоволення відповідної заяви заперечив, подав письмові заперечення. Заперечення відповідач мотивує тим, що позивачем не надано жодних доказів щодо невиконання, ухилення чи створення перешкод для виконання судового рішення. Зазначив, що стягнення коштів з державних органів здійснюється у порядку, встановленому чинним законодавством України. Отже, примусове стягнення грошових коштів можливе лише через органи Державно казначейської служби України і органами Державної виконавчої служби України. 15.11.2019 відповідачем скеровано до ГУ Державної казначейської служби України у Львівській області лист № 21248/08-21 з прохання повідомити про виконання виконавчого листа Львівського окружного адміністративного суду у справі № 813/329/18, зокрема щодо стягнення на користь ОСОБА_1 судового збору у розмірі 704,80 грн. Стверджує, що відсутні підстави для накладення на керівника суб`єкта владних повноважень штрафу за невиконання рішення суду. Просив суд відмовити у задоволенні заяви.
Розглянувши клопотання про встановлення нового строку для подання звіту, накладення штрафу на керівника суб`єкта владних повноважень суд виходив з наступного.
Відповідно до ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
У зв`язку з цим слід визнати, що звіт про виконання судового рішення є формою контролю суду за виконанням його рішень в адміністративних справах, за яким суд встановлює, було виконано відповідне судове рішення чи ні, а також правомірність його невиконання.
За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У рішенні від 30 червня 2009 року № 16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб`єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз. 1 пп. 3.2 п. 3, абз. 2 п. 4 мотивувальної частини).
Виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має розглядатись як невід`ємна частина "судового процесу" для цілей ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У рішенні Європейського суду з прав людини від 19 березня 1997 року у справі "Горнсбі проти Греції" суд підкреслив, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватись як невід`ємна частина судового розгляду. Здійснення права на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов`язків цивільного характеру було б ілюзорним, якби внутрішня правова система допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов`язкову силу, не виконувалося б на шкоду однієї зі сторін (п. 40).
Отже, судом можуть бути вжиті заходи реагування судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подачі звіту та накладення штрафу на особу, відповідальну за виконання рішення суду.
Суд встановив, що на даний час рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19.04.2018 у справі № 813/329/18 у частині стягнення із Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області за рахунок його бюджетних асигнувань 704,80 гривень сплаченого судового збору на користь ОСОБА_1 не виконане.
Постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 31.07.2019, якою зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати до Львівського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду в частині стягнення на користь позивача судових витрат у 60-денний строк з дня набрання постановою суду законної сили, відповідач отримав 07.08.2019, що підтверджується штампом відповідача.
Станом на 26.11.2019 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не подало до суду звіт про виконання рішення суду у справі № 813/329/18, яке набрало законної сили 31.05.2018.
На підставі викладеного, беручи до уваги невиконання Головним управління Пенсійного фонду України у Львівській області рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19.04.2018 у справі № 813/329/18, яке набрало законної сили 31.05.2018 та неподання протягом 60-денного строку звіту про виконання рішення суду, суд вважає за необхідне встановити новий строк для подання Головному управлінню Пенсійного фонду України у Львівській області звіту про виконання судового рішення у справі № 813/329/18.
При цьому, у задоволенні заяви ОСОБА_1 у частині накладення штрафу на керівника суб`єкта владних повноважень належить відмовити з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У даному випадку, суд вважає належним способом захисту прав позивача встановити новий строк для подання Головному управлінню Пенсійного фонду України у Львівській області звіту про виконання судового рішення у справі № 813/329/18.
Водночас, суд відмовляючи у накладенні штрафу на керівника суб`єкта владних повноважень вважає за необхідне зобов`язати Головне управлінню Пенсійного фонду України у Львівській області повідомити суду посаду, прізвище, ім`я, по батькові, індивідуальний податковий номер, місце проживання керівника (керівників) суб`єкта владних повноважень, відповідального (відповідальних) за виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19.04.2018 у справі № 813/329/18, а також причини неподання звіту про виконання вказаного рішення відповідно до постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 31.07.2019.
Керуючись ст. ст. 248, 250, 256, 295, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення нового строку для подання звіту у справі № 813/329/18 - задовольнити частково.
Встановити новий строк Головному управлінню Пенсійного фонду України у Львівській області для подання до Львівського окружного адміністративного суду звіту про виконання рішення суду у справі № 813/329/18 у 60-денний строк з дня постановлення цієї ухвали.
У задоволенні заяви ОСОБА_1 у частині накладення штрафу на керівника суб`єкта владних повноважень у справі № 813/329/18 - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Повний текст ухвали складено та підписано 02.12.2019.
Суддя Р.М. Брильовський