
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 жовтня 2019 року Справа № 160/7762/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Озерянської С.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
12.08.2019 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій просить визнати протиправними дії пов`язані із заниженням величини оцінки одного року страхового стажу з 1,35% до 1% при здійсненні перерахунку пенсії за віком з 01 березня 2019 року, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 04 жовтня 2017 року, вчинені відповідно до протоколу про перерахунок пенсії від 23 лютого 2019 року; зобов`язати здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком з 01 березня 2019 року із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1,35% - відповідно до вимог статті 25 Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування», в редакції Закону, чинній до 11 жовтня 2017 року, та відповідно до вимог абз. 1 п. 4-4 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону від 03 жовтня 2017 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на підставі заяви, позивачу з 04.10.2017 року, у відповідності до статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», було обчислено пенсію за віком у розмірі 7855, 85 грн., з урахуванням коефіцієнту страхового стажу 1, 35%. На підставі протоколу про перерахунок пенсії від 23.02.2019 року, з 01 березня 2019 року позивачу протиправно здійснено перерахунок пенсії із заниженням величини оцінки одного року страхового стажу до 1% (513/100х12)х1=0, 42750), внаслідок чого з 01 березня 2019 року зменшено розмір пенсії за віком до 6808, 34 грн., а всього розмір пенсії, з урахуванням доплати за понаднормовий стаж в сумі 75,18 грн., становить - 6 883, 52 грн.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.08.2019 року відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідачем 20.08.2019 року отримано копію ухвали суду про відкриття спрощеного позовного провадження в даній адміністративній справі та копію позову разом із копіями доданих до нього документів.
27.08.2019 року на адресу суду від відповідача надійшов відзив щодо заявлених позовних вимог, в якому відповідач просив суд відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що 04.10.2017 року - згідно особисто поданої заяви, позивача переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" № 2148-VIII від 03.10.2017 року проведено осучаснення пенсій, шляхом проведення перерахунків всіх пенсій із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, та 2016 роки (3764,40 грн.) із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. Таким чином, для застосування для розрахунку пенсії ОСОБА_1 коефіцієнту страхового стажу в розмірі 1,35% відсутні законні підстави.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Так, судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та з 04.06.2010 року отримував пенсію по інвалідності третьої групи від загального захворювання, призначену відповідно до норм Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
08.07.2010 року позивача на підставі його заяви було переведено на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про наукову та науково - технічну діяльність".
У зв`язку із досягненням віку 60 років, 04.10.2017 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до розпорядження № 143102 від 05.10.2017 року пенсію за віком позивачу розраховано із застосуванням коефіцієнту оцінки трудового стажу у розмірі 1,35%, внаслідок чого індивідуальний коефіцієнт страхового стажу для обчислення пенсії склав 0,57713. Розмір призначеної позивачу пенсії за віком, з урахуванням доплати за понаднормовий стаж (75,18 грн.), становив - 7931,03 грн.
23.02.2019 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області було здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.03.2019 року з зв`язку з індексацією заробітку.
Так, позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.03.2019 року із застосуванням коефіцієнту оцінки трудового стажу у розмірі 1 %, що призвело до того, що індивідуальний коефіцієнт страхового стажу для обчислення пенсії став складати 0,42750, внаслідок чого розмір призначеної позивачу пенсії за віком склав 6883,52 грн., тобто розмір пенсії позивача зменшився.
Не погоджуючись із здійсненням перерахунку пенсії з застосуванням коефіцієнту оцінки трудового стажу 1%, позивач звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявами про перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнту у розмірі 1,35 %.
Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області листами від 22.03.2019 року № 1953/Г-09 та від 22.05.2019 року № 3887/Г-09 повідомило позивачу, що при переведенні позивача на пенсію за віком її розмір було помилково розраховано з застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1,35 %.
Вважаючи протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо перерахунку пенсії з застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1 %, що призвело до зменшення її розміру, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.
Умови і порядок призначення, перерахунку і виплати пенсій встановлюються Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV,) та іншими законами України.
Відповідно до статті 4 Закону № 1058-IV, законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, цього Закону, Законів України «Про недержавне пенсійне забезпечення», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Відповідно до статті 25 Закону 1058-IV, коефіцієнт страхового стажу, який застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п`яти знаків після коми за формулою: Кс = (См х Вс) : (100% х 12), де: Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» від 03.10.2017 №2148-VІІІ Прикінцеві положення Закону №1058-IV доповнено пунктом 4-4, яким передбачено, що з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.
Таким чином, оскільки позивачу було призначено пенсію за віком відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» 04.10.2017 року, то на підставі пункту 4-4 Прикінцевих положень Закону при розрахунку пенсії позивача було правомірно застосовано величину оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.
Щодо твердження про те, що позивачу було не призначено пенсію, а відбулось переведення з одного виду пенсії на інший, суд зазначає, що Верховний Суд України у постанові від 29 листопада 2016 року у справі № 21-6331а15 висловив свою позицію стосовно того, що при переведенні на пенсію згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсіонера, який отримував пенсію на підставі іншого закону, має місце саме призначення такого виду пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 31 жовтня 2018 року у справа № 876/5312/17.
В даному випадку, до звернення позивача 04.10.2017 року із заявою про призначення пенсії за віком і відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», він отримував пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про наукову та науково - технічну діяльність", що відповідачем не заперечується і зазначається у відзиві на позов.
Таким чином, при зверненні ОСОБА_1 до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою від 04.10.2017 року про призначення пенсії за віком на підставі Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», має місце саме призначення такого виду пенсії, а не переведення, згідно частини 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Отже, до позивача має застосовуватись величина оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1,35% - відповідно до вимог абзацу 1 пункту 4-4 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування».
Щодо перерахунку пенсії позивача з 01.03.2019 року суд зазначає наступне.
Частиною 2 статті 42 Закону № 1058 визначено, що для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" установлено, що:
- у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17;
- у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного у цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" визначено Пенсійному фонду України забезпечити:
- перерахунок пенсій, зазначених у пункті 2 цієї постанови, з 1 березня 2019 року;
- виплату одноразової доплати до пенсії, передбаченої пунктом 3 цієї постанови, одночасно з виплатою пенсії за березень та квітень 2019 року.
Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі Порядок) затверджено тією ж постановою КМУ від 20.02.2019 р. № 124.
Згідно із положеннями пунктів 2 та 3 Порядку, перерахунку підлягають пенсії, обчислені відповідно до Закону № 1058, призначені за зверненнями, які надійшли по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абзацом третім ч.3 ст. 45 Закону № 1058 (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок).
Пунктом 5 Порядку встановлено, що у 2019 р. перерахунок пенсій у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.
Кожен наступний перерахунок у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Судом встановлено, що позивач отримує пенсію за віком з 04.10.2017 р. відповідно до Закону № 1058, що відповідає вимогам, визначеним пунктами 2 та 3 Порядку.
До проведеного відповідачем перерахунку 23.02.2019 року, розмір пенсії позивача становив 7931,03 грн., а саме: 7855,85 грн. - основний розмір пенсії за віком (ст. 27); 75,18 грн. - доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1 абз.2) (за 7 років).
Згідно пункту 6 Порядку, під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Згідно матеріалів пенсійної справи позивача та відповідей відповідача від 22.03.2019 року № 1953/Г-09 та від 22.05.2019 року № 3887/Г-09 слідує, що після проведення перерахунку пенсії позивача, його пенсія з 01.03.2019 року становить 6883,52 грн., а саме: 6808,34 грн. - основний розмір пенсії за віком (ст. 27); 75,18 грн. - доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1 абз.2) (за 7 років).
Таким чином після перерахунку пенсії позивача з 01.3.2019 року її розмір зменшився, що суперечить пункту 6 Порядку.
Окрім того, суд звертає увагу, що для забезпечення індексації пенсії проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом саме збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. При цьому, зміна величини оцінки одного року страхового стажу, в тому числі і шляхом її зниження, чинним законодавством не передбачена.
В даному випадку, судом встановлено, що при розрахунку пенсії позивача з 04.10.2017 року було застосовано величину оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %, коефіцієнт стажу з урахуванням кратності становив 0, 57713.
При здійсненні перерахунку (індексації) пенсії з 01.03.2019 року, відповідачем було зменшено величину оцінки одного року страхового стажу до 1 %, та, відповідно, зменшено коефіцієнт стажу з урахуванням кратності до 0, 42750.
Враховуючи зазначене, розмір пенсії позивача значно зменшився, а саме: з 7931, 03 грн. до 6883,52 грн.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що відповідач протиправно провів перерахунок пенсії позивача з 01.03.2019 року.
В силу вимог статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Згідно частини 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За таких обставин, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.
При зверненні до суду позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 768,40 грн.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2019 року із заниженням величини оцінки одного року страхового стажу з 1,35% до 1%.
Зобов`язати Головне управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 з 01.03.2019 року із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1,35%.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення складено 15 жовтня 2019 року.
Суддя С.І. Озерянська