
Справа №295/8313/19
Категорія 42
2/295/2223/19
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05.11.2019 року м. Житомир
Богунський районний суд міста Житомира у складі:
головуючої – судді Семенцової Л.М.,
за участі секретаря – Ковальчук М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини А0281, третя особа – Квартирно-експлуатаційний відділ м. Житомир, про визнання рішення житлової комісії незаконним та поновлення на квартирному обліку, –
ВСТАНОВИВ:
У червні 2019 року позивач звернувся до суду з позовом, в якому зазначив, що рішенням житлової комісії військової частини А0281 від 25.04.2019 року прийняте рішення про перенесення дати зарахування його на квартирний облік у черзі на отримання житла з 30.06.1993 року на 13.08.1996 року у зв`язку з відсутністю реєстрації в м. Житомирі, дата реєстрації в АДРЕСА_1 - 13.08.1996 року. Не погоджуючись із таким рішення, позивач просить: 1) визнати рішення житлової комісії військової частини А0281 згідно протоколу № 5 від 25.04.2019 року в частині, що стосується перенесення його в черзі на отримання житла по загальній черзі з 30.06.1996 року (тобто з дати прописки) протиправним і скасувати; 2) зобов`язати житлову комісію військової частини А0281 поновити його в загальній черзі на отримання житла з 30.06.1993 року.
У судовому засіданні позивач вимоги позову підтримав, обґрунтовуючи свої вимоги викладеними в ньому обставинами.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, причин неявки до суду не повідомив, надав до суд відзив, у якому зазначено про невизнання позову з посиланням на те, що перенесення дати зарахування на квартирний облік позивача з 30.06.1993 року на дату його реєстрації – 13.08.1996 року є правомірним у зв`язку з відсутністю його реєстрації в м. Житомирі станом на 30.06.1993 року.
Представник третьої особи у судовому засіданні вимоги позову не визнав, пояснивши таку позицію аналогічними доводами.
Суд, заслухавши позивача, представника третьої особи, дослідивши письмові матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що з 19.06.1993 року позивач проходив військову службу у складі Збройних Сил України у військовій частині А1533 (м. Житомир), яка організаційно входила до складу військової частини А0281 (м. Житомир), на офіцерських посадах, що підтверджується архівною довідкою Галузевого державного архіву Міністерства оборони України (а.с. 9).
Рішенням житлової комісії військової частини А0281 від 30.06.1993 року (а.с. 10) позивач був зарахований на квартирний облік (протокол № 8 від 30.06.1993 року).
Як убачається з відмітки в паспорті позивача (а.с. 11-13), він був зареєстрований в АДРЕСА_1 з 30.08.1996 року.
Рішенням житлової комісії військової частини А0281 від 25.04.2019 року (протокол № 5) перенесено дату зарахування позивача на квартирний облік у черзі на отримання житла з 30.06.1993 року на 13.08.1996 року у зв`язку з тим, згідно його паспорта датою його реєстрації в АДРЕСА_1 є 13.08.1996 року (а.с. 15). Таке рішення прийняте на підставі до п. 15 «Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень», ст. 60 ЖК України.
Згідно п. 9 Положення про порядок забезпечення жилою площею в Збройних Силах України, затвердженого наказом МО України № 20 від 03.02.1995 року військовослужбовці визнаються такими, що потребують поліпшення житлових умов на загальних підставах відповідно до чинного законодавства. Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 40 ЖК України та п. 26 «Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень» (надалі - Правила) громадяни знімаються з квартирного обліку у випадку поліпшення житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення. Зі змісту цієї норми закону випливає, що оскільки прийняття на квартирний облік переслідує мету забезпечення громадян реалізацію права на отримання в установленому порядку жилого приміщення в будинках державного і громадського житлового фонду, положення абзацу 1 пункту 26 Правил спрямовані проти безпідставного позбавлення громадян цього права, передбачають перебування їх на квартирному обліку до того, поки вони не реалізують його, тобто до отримання жилого приміщення.
Посилання представника відповідача на таку підставу переміщення позивача в черзі на отримання житла як дня його реєстрації в м. Житомирі, не ґрунтується на законі. Відповідно до п. 11 Положення про порядок забезпечення жилою площею в Збройних Силах України, затвердженого наказом МО України № 20 від 03.02.1995 року, датою постановки на квартирний облік вважається день, коли було винесено рішення житловою комісією військової частини про прийняття на квартирний облік. Згідно з п.1 цього положення, за рахунок житлових фондів МО України забезпечуються житлом військовослужбовці та члени їх сімей, які проходять військову службу у військових частинах, в установах, на підприємствах, в організаціях, військових начальних закладах, військових комісаріатах. Всі питання, пов`язані із забезпеченням жилою площею військовослужбовців, вирішуються за місцем проходження ними служби згідно п. 35 Положення. На кожного військовослужбовця, взятого на квартирний облік, оформляється облікова справа, у якій знаходяться необхідні документи: рапорт про прийняття на квартирний облік, довідка з місця проживання про склад сім`ї та прописку, довідка про те, чи перебувають члени сім`ї на квартирному обліку за місцем роботи. Інші документи, при потребі, житлові комісії самі запитують через командирів військових частин у відповідних державних органів, установ, організацій. Вказана норма, як і п. 22 «Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень», так і Положеннями про порядок забезпечення жилою площею в Збройних Силах України, затверджене наказом МО України № 220 від 23.12.1992 року, яке діяло на момент прийняття рішення житловою комісією, не ставить в залежність постановку на квартирний облік від дня реєстрації в населеному пункті, а лише визначає перелік документів, які повинні додаватись до заяви та знаходитися у обліковій справі.
Вимоги ч.1 ст. 33 Конституції України гарантують кожному вільний вибір місця проживання, що не пов`язується з наявністю прописки особи для набуття права на житло.
Верховною Радою України ухвалено Постанову «Про засади державної політики України в галузі прав людини» від 17.06.1999 року за № 757, в якій, зокрема передбачено приведення законодавства у відповідність до універсальних стандартів прав людини ООН та Ради Європи. Передбачається також посилення реальності права людини на свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні, зокрема шляхом скасування дозвільного порядку вибору місця проживання (інституту прописки).
Конституційний Суд України 14.11.2001 року визнав неконституційним положення підпункту 1 п. 4 Положення про паспортну службу органів внутрішніх справ, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 10.10.1994 року № 770, щодо прописки (виписки), згідно з яким паспортна служба ОВС застосовує як загальне правило дозвільний порядок вибору особою місця проживання.
Тобто, наявність чи відсутність прописки не може бути підставою для визнання будь-якого житлового права та не є підставою для зняття з квартирного обліку або переміщення у черзі.
Крім того, відповідно до ст. 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не може бути умовою реалізації прав і свобод, або підставою для їх обмеження.
З огляду на викладене суд вважає, що перенесення дати зарахування на квартирний облік позивача з 30.06.1993 року на дату його реєстрації в м. Житомирі – 13.08.1996 року, тобто його переміщення в черзі на отримання житла у зв`язку з відсутністю реєстрації в м. Житомирі відповідно до рішення житлової комісії військової частини А0281 від 25.04.2019 року (протокол № 5) є безпідставним та незаконним, оскільки обмежує право позивача в реалізації права на поліпшення житлових умов.
При вирішення питання щодо розподілу судових витрат між сторонами, суд керується ч. 2 ст. 141 ЦПК України та покладає на відповідача судові витрати зі сплати судового збору, понесені позивачем, що підтверджено документально.
Керуючись ст. 40 ЖК України, ст. 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», «Правилами обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень», затвердженими Постановою Ради Міністрів УРСР Укрпрофради від 11.12.1984 року № 470 (зі змінами), Положеннями про порядок забезпечення жилою площею в Збройних Силах України, затверджені наказами МО України № 220 від 23.12.1992 року та № 20 від 03.02.1995 року, ст. ст. 12, 76-81, 141, 259, 263-268, 354 ЦПК України, -
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати рішення житлової комісії військової частини А0281, оформлене протоколом засідання житлової комісії військової частини А0281 від 25 квітня 2019 року № 5, в частині перенесення дати зарахування на квартирний облік ОСОБА_1 з 30 червня 1993 року на дату його реєстрації – 13 серпня 1996 року.
Зобов`язати військову частину А0281 (житлову комісію) поновити ОСОБА_1 в загальній черзі на отримання житла (на квартирному обліку) з 30 червня 1993 року.
Стягнути з військової частини А0281 на користь ОСОБА_1 1536,80 грн. судового збору.
Рішення може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Богунський районний суд міста Житомира протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса проживання: АДРЕСА_1 ).
Відповідач: військова частина А0281 (адреса: м. Житомир, просп. Миру, 39, код ЄДРПОУ08104621).
Третя особа: Квартирно-експлуатаційний відділ м. Житомир (адреса: м. Житомир, вул. Д. Донцова, 20, код ЄДРПОУ08492505).
Повне судове рішення складено 08.11.2019 року.
Суддя Л.М. Семенцова