Рішення № 85997992, 29.11.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
29.11.2019
Номер справи
826/5403/17
Номер документу
85997992
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

29 листопада 2019 року № 826/5403/17

Окружний адміністративний суд м. Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська сировина" ЛТД про стягнення штрафних санкцій,

Прийняв до уваги наступне

Центральний територіальний департамент Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі по тексту також - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Українська сировина» ЛТД (далі по тексту також - відповідач, ТОВ «Українська сировина» ЛТД), в якому просить стягнути штрафу у розмірі 17 000,00 грн.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що до ТОВ «Українська сировина» ЛТД було застосовано захід впливу у вигляді накладення штрафних санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів. У зв`язку із невиконанням даного рішення, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку звернулася до суду з даним позовом про стягнення штрафу.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 21.04.2017 відкрито скорочене провадження у справі.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 19.06.2017 призначено справу до судового розгляду на 21.08.2017, яке в подальшому відкладалось з метою отримання додаткових доказів для правильного вирішення спору по суті заявлених позовних вимог.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач підтримує заявлені позовні вимоги в повному обсязі та просить суд їх задовольнити, посилаючись на доводи, викладені в позовній заяві.

Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на неправомірність оскаржуваного акту індивідуальної дії, що став підставою для звернення до суду з даним позовом про стягнення коштів.

Сторонами заявлено спільне клопотання про розгляд справи за їх відсутності.

Справа розглянута в порядку письмового провадження у відповідності до положень ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України в редакції до 15.12.2017, а рішення постановлене з урахуванням п. 10 частини першої Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства в редакції Закону України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» № 2147-VIII від 03.10.2017.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, встановив.

15.02.2017 Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку прийнято оскаржувану постанову №98-ЦД-1-Е, якою за нерозміщення регулярної квартальної інформації за І, II, III квартали 2016 року в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів, накладено на ТОВ «УКРАЇНСЬКА СИРОВИНА» ЛТД штрафну санкцію у розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень.

Як наслідок, Центральний територіальний департамент Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернулась до суду з позовом щодо стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Українська сировина» ЛТД штрафу на загальну суму 17000,00 грн.

В подальшому позивача було замінено на Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку.

Оцінивши за правилами ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до частини першої статті 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Згідно із статтею 6 зазначеного Закону Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку може утворювати територіальні органи у випадках, передбачених у положенні про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.

Статтею 7 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено, що основними завданнями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є: формування та забезпечення реалізації єдиної державної політики щодо розвитку та функціонування ринку цінних паперів та їх похідних в Україні, сприяння адаптації національного ринку цінних паперів до міжнародних стандартів; координація діяльності державних органів з питань функціонування в Україні ринку цінних паперів та їх похідних; здійснення державного регулювання та контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних на території України, а також у сфері спільного інвестування; захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень; сприяння розвитку ринку цінних паперів; узагальнення практики застосування законодавства України з питань випуску та обігу цінних паперів в Україні, розроблення пропозицій щодо його вдосконалення.

Згідно з пунктом 14 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Відповідно до пунктів 2-5 розділу 18 рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1470 від 16.10.2012 «Про затвердження Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій» зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.11.2012 за № 1855/22167 штраф має бути сплачений юридичною особою не пізніше ніж через п`ятнадцять днів з дати отримання ним постанови. Юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до державного бюджету. Документ, який підтверджує сплату штрафу, протягом п`яти робочих днів надсилається до уповноваженого підрозділу Комісії. У разі несплати штрафу юридичною особою в строк, установлений пунктом 2 цього розділу, штраф стягується в судовому порядку.

Частинами другою та третьою статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», встановлено, що рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді. У разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Як вбачається з матеріалів справи, у відношенні ТОВ «Українська сировина» ЛТД було складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів від 02.02.2017 № 61-ЦА-1-Е.

Згідно даного акта встановлено факт порушення позивачем вимог : ст.40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та пункту 3 глави 3 розділу II Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 03.12.2013 № 2826 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 24.12.2013 за № 2180/24712 (із змінами), а саме: нерозміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії ТОВ «УКРАЇНСЬКА СИРОВИНА» ЛТД регулярної квартальної інформації за І, ІІ, III квартали 2016 року.

До розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів ТОВ «Українська сировина» ЛТД письмових пояснень, письмових клопотань, письмових заперечень надано не було.

Також ТОВ «Українська сировина» ЛТД не розмістило регулятивну квартальну інформацію за І, ІІ, ІІІ квартали 2016 року в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, що і стало підставою для винесення постанови про накладення санкції від 15.02.2017 №98-ЦД-1-Е.

Оскільки в добровільному порядку ТОВ «Українська сировина» ЛТД штраф сплачено не було, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Також, судом встановлено, що у червні 2017 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Українська сировина» ЛТД звернулося до суду з адміністративним позовом до Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, в якому просило визнати протиправними і скасувати постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 06 квітня 2016 року № 439-ЦД-1-Е, 440-ЦД-1-Е, 441-ЦД-1-Е, 442-ЦД-1-Е, 443-ЦД-1-Е, 444-ЦД-1-Е, 445-ЦД-1-Е, від 15 лютого 2017 року № 97-ЦД-1-Е, 98-ЦД-1-Е, 99-ЦД-1-Е та розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 06 квітня 2016 року № 338-ЦД-1-Е, 339-ЦД-1-Е, 340-ЦД-1-Е, 341-ЦД-1-Е, 342-ЦД-1-Е, 343-ЦД-1-Е, 344-ЦД-1-Е, від 15 лютого 2017 року № 83-ЦД-1-Е, 84-ЦД-1-Е, 85-ЦД-1-Е.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 березня 2018 року у задоволенні адміністративного позову Товариству з обмеженою відповідальністю «Українська сировина» ЛТД відмовлено повністю.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Українська сировина» ЛТД звернулося до суду апеляційної інстанції з апеляційною скаргою та клопотанням про поновлення строку на апеляційне оскарження.

Ухвалами Київського апеляційного адміністративного суду від 20 липня 2018 року відмовлено у задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Українська сировина» ЛТД про поновлення строку апеляційного оскарження; апеляційну скаргу залишено без руху на підставі ч. 3 ст. 298 Кодексу адміністративного судочинства України у зв`язку з пропуском строку апеляційного оскарження; роз`яснено, що протягом десяти днів з дня вручення ухвали скаржник має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строку та вказати інші підстави для його поновлення.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 06 серпня 2018 року відмовлено ТОВ «Українська сировина» ЛТД у задоволенні клопотання про поновлення строку апеляційного оскарження та відмовлено у відкритті апеляційного провадження на підставі п. 4 ч. 1 ст. 299 КАС України у зв`язку з визнанням неповажними причин пропуску строку апеляційного оскарження.

Таким чином, враховуючи всі наведені обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню, оскільки рішенням суду від 19.03.2018 № 826/8222/17 встановлено правомірність оскаржуваної постанови, на підставі якої в даному провадженні підлягає стягненню з відповідача штраф в розмірі 17 000,00 грн. до Державного бюджету України.

Відповідно до ч.1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З огляду на задоволення позовних вимог, та згідно з вимогами статті 139 КАС України, судові витрати на користь позивача не підлягають стягненню, оскільки він є суб`єктом владних повноважень.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-11, 19, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255 КАС України суд,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Товариства з обмеженою відповідальністю «Українська сировина» ЛТД про стягнення штрафу - задовольнити повністю.

Стягнути з рахунків Товариства з обмеженою відповідальністю «Українська сировина» ЛТД до Державного бюджету (на рахунок відкритий в управлінні Державної казначейської служби України за балансовим рахунком 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету», код бюджетної класифікації за доходами 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106) штраф у сумі 17 000,00 грн.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Українська сировина» ЛТД (код ЄДРПОУ 19122065, 01023, м.Київ, вул.Шота Руставелі, буд.23)

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (код ЄДРПОУ 37956207, 01010, м.Київ, вул. Московська, 8, корпус 30)

Рішення суду, відповідно до ч. 1 статті 255 КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 КАС України.

Відповідно до п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" КАС України в редакції Закону №2147-VIII, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя Р.О. Арсірій