Рішення № 85997419, 29.11.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.11.2019
Номер справи
580/2815/19
Номер документу
85997419
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 листопада 2019 року справа № 580/2815/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гаврилюка В.О.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення адміністративно-господарських санкцій,

встановив:

Черкаське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі - відділення, позивач) подало позов, в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1 , відповідач) на користь позивача 100374,00 грн адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця особами з інвалідністю у 2017 та 2018 роках та 22045,51 грн пені за несвоєчасну сплату зазначених санкцій.

В обґрунтування позовних вимог зазначено те, що відповідно до акту за результатами проведення перевірки щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства про зайнятість населення, зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю від 10.06.2019 № 23-01-82/0145, наданого позивачеві управлінням Держпраці у Черкаській області за вхідним № 915 від 10.07.2019, встановлено, що на момент перевірки відповідач своєчасно не подав щорічної звітності до відділення Фонду соціального захисту інвалідів (Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2017-2018 роки (Форма 10-ПІ, затверджена наказом Мінпраці України від 10.02.2007 № 42), та не виконав норматив для працевлаштування осіб з інвалідністю.

Сума адміністративно-господарських санкцій за не зайняті робочі місця для осіб з інвалідністю у відповідача складає 100374,00 грн. Адміністративно-господарських санкцій не сплачені відповідачем у встановлений законом термін (до 15 квітня 2018 року та 15 квітня 2019 року), що тягне за собою нарахування пені. У зв`язку з простроченням сплати адміністративно-господарських санкцій, з 16 квітня 2018 року та 16 квітня 2019 року позивачу нараховується пеня, сума якої на день подачі позову становить 22045,51 грн.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 13.09.2019 позовну заяву Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів залишено без руху та встановлено позивачеві строк, протягом якого можуть бути усунуті вказані вище недоліки.

26 вересня 2019 року позивач на виконання вимог вищевказаної ухвали подав до суду супровідним листом документ про сплату судового збору.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 01.10.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справі (у письмову провадженні).

08 жовтня та 04 листопада 2019 року позивач подав заяви про уточнення позовних вимог № 1794/01-27 від 08.10.2019 та 1949/01-27 від 04.11.2019 відповідно, в яких зазначає, що у зв`язку з отриманням даних про середньорічну заробітну плату сума адміністративно-господарських санкцій для відповідача за невиконання нормативу у 2017 році складає 38294,67 грн, розмір пені, нарахованої у зв`язку з простроченням оплати санкцій, на момент подачі, становить 11788,74 грн, сума адміністративно-господарських санкцій для відповідача за невиконання нормативу у 2018 році складає 40530,00 грн, розмір пені - 3623,68 грн.

Загальна сума адміністративно-господарських санкцій для відповідача за невиконання нормативу у 2017 та 2018 роках становить 78824,67, загальна сума пені - 15412,42 грн. З урахуванням наведеного, розмір позовних вимог становить 94237,00 грн. Проте, у зв`язку зі зміною розміру облікової ставки Національного банку України, розмір фактично нарахованої пені за 2017 та 2018 роки становить 15365,14, а саме 11765,76 грн за 2017 звітний рік та 3599,38 грн за 2018 звітний рік.

Відзив на позовну заяву від відповідача не надійшов.

Розгляд справи по суті відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розпочато через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, повно, всебічно, об`єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.

Спеціальним законом, який визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість особам з інвалідністю ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами, є Закон України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" від 21 березня 1991 року № 875-XII (далі - Закон № 875-XII).

Статтею 18 Закону № 875-XII визначено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов`язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Приймаючи до уваги, що відповідач використовує працю найманих працівників, на нього розповсюджуються вимоги зазначеної статті Закону № 875-XII.

Суд встановив, що відповідно до акту за результатами проведення перевірки щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства про зайнятість населення, зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю від 10.06.2019 № 23-15-09/0145, наданого позивачеві управлінням Держпраці у Черкаській області за вхідним № 915 від 10.07.2019, встановлено факти порушення вимог законодавства про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю ФОП ОСОБА_1 .

Зокрема, встановлено, що на момент перевірки, відповідач своєчасно не подав щорічної звітності до відділення Фонду соціального захисту інвалідів (Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2017 та 2018 роки (Форма 10-ПІ, затверджена наказом Мінпраці України від 10.02.2007 № 42), та не виконав норматив для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2017 та 2018 роках.

Відповідно до частини першої статті 19 Закону № 875-XII для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб і інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

За даними вказаного акту, звіти за 2017 та 2018 роки відповідачем не подавалися, з метою отримання переліку суб`єктів господарювання області, які протягом 2017 та 2018 років використовували найману працю за основним місцем роботи більше ніж 8 працівників, із зазначенням кількості осіб із інвалідністю, за яких протягом 2017 та 2018 років роботодавцем сплачувався Єдиний соціальний внесок у розмірі меншому (8.41 %) ніж за інших працівників Позивачем подано запити до Головного управління ДФС у Черкаській області від 28.03.2018 та від 06.02.2019.

Головним управлінням ДФС у Черкаській області 16.04.2018 та 05.03.2019 надана інформація з даними відпрацьованих місяців працівниками та особами з інвалідністю за основним місцем роботи у 2017 та 2018 роках. Згідно наданої інформації середньооблікова кількість штатних працівників у 2017 році становить 15 працюючих за основним місцем роботи, а у 2018 році - 16. Отже, відповідач і у 2017 році, і у 2018 році повинен був працевлаштувати 1 особу з інвалідністю, чого не було здійснено.

Частиною другою статті 19 Закону № 875-XII передбачено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування осіб з інвалідністю. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Згідно частини п`ятої статті 19 Закону № 875-XII виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичною особою, яка використовує найману працю, осіб з інвалідністю, для яких це місце роботи є основним.

Також частинами 9, 10 статті 19 вказаного Закону передбачено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю. Керівники підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, у разі незабезпечення виконання нормативів робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, неподання Фонду соціального захисту інвалідів звіту про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю несуть відповідальність у встановленому законом порядку.

Таким чином, з огляду на викладені норми, відповідач зобов`язаний реєструватися у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подавати цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів, оскільки у відповідача у 2017 та 2018 році середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу підприємства становило 15 та 16 осіб, а середньооблікова чисельність працевлаштованих інвалідів у 2018 році повинна складати одна особа, проте, як зазначено позивачем, жодне місце інвалідом зайняте не було.

Відповідно до листа Корсунь-Шевченківської районної філії Черкаського обласного центру зайнятості № 01-19/557 від 29.07.2019 протягом 2017-2018 рокі відповідач не подав інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, зокрема форми звітності № 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії" Особи з інвалідністю для працевлаштування до даного суб`єкту господарювання не направлялась.

Частиною першою статті 20 Закону № 875-XII передбачено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, де працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

Згідно частин 2, 4 статті 20 Закону № 875-XII порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.

Отже з урахуванням викладеного, загальна сума адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця для осіб з інвалідністю за 2017-2018 роки складає 78824,67 грн. У зв`язку з простроченням сплати адміністративно-господарських санкцій, відповідачеві нарахована пеня, сума якої на день прийняття рішення становить 15365,14 грн.

Частиною 9 статті 20 Закону № 875-XII передбачено, що спори, що виникають із правовідносин за статтями 19, 20 цього Закону, вирішуються Фондом соціального захисту інвалідів або в судовому порядку.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити.

Під час вирішення питання про розподіл судових витрат, суд враховує таке.

Частинами 1, 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки, Черкаське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів є суб`єктом владних повноважень та враховуючи, що у справі позивач не поніс жодних судових витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертизи, тому у даному випадку підстави для відшкодування судових витрат позивачеві відсутні.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 - 246, 255, 295, підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на користь Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції за незайняте робоче місце для особи з інвалідністю у 2017-2018 роках у розмірі 78824 (сімдесят вісім тисяч вісімсот двадцять чотири) грн 67 коп. та 15365 (п`ятнадцять тисяч триста шістдесят п`ять) грн 14 коп. пені за несвоєчасну сплату зазначених санкцій.

Розподіл судових витрат не здійснювати.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Учасники справи:

1) позивач - Черкаське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (18002, м. Черкаси, вул. Благовісна, 269/15, код ЄДРПОУ 21368023);

2) відповідач - фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Рішення складене у повному обсязі та підписане 29.11.2019.

Суддя В.О. Гаврилюк