Рішення № 85992406, 27.11.2019, Придніпровський районний суд м. Черкас

Дата ухвалення
27.11.2019
Номер справи
711/5136/19
Номер документу
85992406
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Придніпровський районний суд м.Черкаси

Справа № 711/5136/19

Провадження № 2/711/1875/19

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 листопада 2019 року Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі:

головуючого судді Скляренко В.М.

при секретарі Слабко Ю.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів,

в с т а н о в и в :

Департамент соціальної політики Черкаської міської ради звернувся до Придніпровського районного суду м. Черкаси з позовом до ОСОБА_1 про стягнення коштів.

В обґрунтування позову вказує, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в департаменті соціальної політики Черкаської міської ради як одержувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям». Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 250 від 24.02.2003 року.

Статтею 3 Закону визначено, що право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України.

На підставі заяви ОСОБА_1 від 28.11.2014 року і доданих до неї документів, рішенням про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям від 30.12.2014 року їй була з 01.11.2014 року призначена і виплачувалась державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям.

Під час звернення відповідачка вказала, що її чоловік ОСОБА_2 служить в армії та не задекларувала його доходи.

Пунктом 6 Порядку визначено, що для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім`ї подає органу праці та соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім`ї; довідку про склад сім`ї; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).

В подальшому, під час повторного звернення відповідачки 21.09.2017 року для продовження виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, було виявлено, що чоловік відповідачки згідно пункту 9 військового квитка АВ №228753 з 10.11.2014 року на підставі статті 20 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» прийнятий у Збройні Сили України на військову службу за контрактом.

Відповідно до пункту 10 Порядку соціальна допомога не призначається у разі, коли працездатні члени малозабезпеченої сім`ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах І-ІV рівня акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за інвалідами І групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, а також за особами, які досягли 80- річного віку).

Також, під час звернення за продовженням соціальної допомоги 02.12.2015 року ОСОБА_1 не зазначила в декларації доходи чоловіка ОСОБА_2 за період з 01.06.2015 року по 30.11.2015 року .

Відповідно до пункту 28 Порядку, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на становлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї. Також, повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення та у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті. У разі неповернення надміру виплачених добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Згідно з розрахунком відділу соціальних допомог від 03.11.2017 року відповідачці внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, були надмірно нараховані та виплачені кошти в сумі 16200 грн. 30 коп. за період з 01.11.2014 року по 31.05.2016 року.

З метою досудового врегулювання спору ОСОБА_1 листами від 06.11.2017 року № 12834/28-5/10 та від 22.01.2018 року № 520/28-5/01-10 була повідомлена про надміру виплачену соціальну допомогу в сумі 16200 грн. 30 коп. з одночасним проханням повернути кошти на рахунок департаменту. Однак вказані кошти відповідачкою до даного часу не повернуті.

А тому, просить стягнути із ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради надміру виплачені кошти державної допомоги у сумі 16200 грн. 30 коп. та судовий збір в розмірі 1921 грн.

Ухвалою Придніпровського районного суду м. Черкаси від 12.07.2019 року відкрито провадження у справі за позовом Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів щомісячної державної допомоги за правилами спрощеного позовного провадження. Відповідачу наданий строк для надання відзиву на позовну заяву.

05.09.2019 року відповідачкою ОСОБА_1 подано відзив на позовну заяву, в якому остання вказує, що позовні вимоги є безпідставними та не підтвердженими доказами, тому просить відмовити позивачу в задоволенні позову.

04.10.2019 року відповідачкою ОСОБА_1 подано клопотання про поновлення строку для подання відзиву на позовну заяву та відзив на позовну заяву, аналогічний відзиву поданому 05.09.2019 року.

В судовому засіданні 08.11.2019 року представник позивача - Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради - Бульба Т.І. позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити. В судове засідання 21.11.2019 року представник позивача не з`явився, не повідомивши суд про причини неявки, хоча про день, час та місце розгляду справи був повідомлений в установленому законом порядку.

В судовому засіданні 08.11.2019 року та 21.11.2019 року відповідачка ОСОБА_1 та її представник - ОСОБА_3 позовні вимоги не визнали та просили відмовити в задоволенні позову. Підтримали доводи, викладені у відзиві на позовну заяву.

Заслухавши пояснення представника позивача ОСОБА_4 , пояснення відповідачки ОСОБА_1 та її представника ОСОБА_3 , дослідивши письмові матеріали справи та докази в їх сукупності, на підставі повного, об`єктивного та всебічного дослідження, суд встановив такі обставини та відповідні їм правовідносини та приходить до наступного висновку.

Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до положень ст.ст. 12, 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками процесу. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ст. 80 ЦПК України).

Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям затверджений постановою КМУ від 24.02.2003 № 250 (зі змінами та доповненнями) визначає умови призначення і виплати малозабезпеченим сім`ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям».

Статтею 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» визначено, що право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України.

В судовому засіданні також встановлено, що відповідачка ОСОБА_1 28.11.2014 року звернулася до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (а.с. 54).

Цього ж дня ОСОБА_1 подала Декларацію про доходи та майновий стан осі, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (а.с 49-54), в якій вказала про те, що вона перебуває в зареєстрованому шлюбі із ОСОБА_2 , однак в розділі ІІ «Доходи членів сім`ї» вказала про те, що доходів за період з 01.05.2014 року по 31.10.2014 року вона та члени сім`ї не мають, тобто не зазначила про доходи чоловіка, незважаючи на те, що в п. 3 вказала про те, що чоловік перебуває на службі в армії.

Також із матеріалів справи вбачається, що при подачі вказаних документів відповідачкою ОСОБА_2 було надано ксерокопію лише першої-третьої сторінок військового квитка ОСОБА_2 , в якій не було відміток проходження останнім військової служби за контрактом (а.с. 44). Вказана обставина була підтверджена відповідачкою ОСОБА_1 і в судовому засіданні 21.11.2019 року.

На підставі вказаної заяви від 28.11.2014 року та доданих до неї документів, рішенням про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям від 30.12.2014 року ОСОБА_1 була призначена з 01.11.2014 року по 24.03.2015 року та виплачувалась державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям в розмірі 1465 грн. 53 коп.

Рішенням від про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям від 28.05.2014 року відповідачці було призначено державну соціальну допомогу з 25.03.2015 року по 30.04.2015 року в розмірі 1343 грн. 64 коп. (а.с. 30).

02.12.2015 року відповідачка ОСОБА_1 знову звернулася із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (а.с. 41-42) та подала Декларацію про доходи та майновий стан осі, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, в розділі II якої вказала, що інших доходів не мають та що чоловік - ОСОБА_5 перебуває на військовому забезпеченні (38-39).

Рішенням від про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям від 23.04.2015 року відповідачці було призначено державну соціальну допомогу з 01.12.2015 року по 31.05.2016 року в розмірі 1487 грн. 36 коп. (а.с. 30).

Пунктом 6 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 року № 250 визначено, що для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім`ї подає органу праці та соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім`ї; довідку про склад сім`ї; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).

До складу сім`ї включаються чоловік, дружина; рідні, усиновлені діти цих осіб віком до вісімнадцяти років, а також діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах І-ІV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і які не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства І та II груп або інвалідами І групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв`язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одиноким інвалідом І групи і здійснює догляд за ним; жінка та чоловік, які проживають однією сім`єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. При цьому до складу сім`ї включаються незалежно від місця проживання (перебування) або реєстрації діти, які навчаються за денною формою навчання у професійно-технічних, вищих навчальних закладах І-ІV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і не мають власних сімей. До складу сім`ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні.

Також в судовому засіданні встановлено, що під час чергового звернення відповідачки ОСОБА_1 із заявою про призначення їй державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та подання нею відповідної Декларації про доходи, службовими особами Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради було виявлено, що чоловік відповідачки згідно пункту 9 військового квитка АВ № 228753 з 10.11.2014 року на підставі статті 20 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» був прийнятий у Збройні Сили України на військову службу за контрактом.

В зв`язку з цим, рішенням від 12.09.2017 року останній було відмовлено у наданні державної допомоги малозабезпеченим сім`ям (а.с. 12).

Згідно з розрахунком відділу соціальних допомог, відповідачці ОСОБА_1 внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, були надмірно нараховані та виплачені кошти в сумі 16200 грн. 30 коп. за період з 01.11.2014 року по 31.05.2016 року.

Відповідно до пункту 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 року № 250, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї. Також, повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення та у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті. У разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Як вбачається із матеріалів справи, що відповідачка ОСОБА_1 листами від 06.11.2017 року № 12834/28-5/10 та від 22.01.2018 року № 520/28-5/01-10 була повідомлена про надміру виплачену соціальну допомогу в сумі 16200 грн. 30 коп. з одночасним проханням повернути кошти на рахунок департаменту, проте, вказані листи залишені без реагування.

Відповідно до положень ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

За висновками Верховного Суду України по справі № 6-2711цс16 від 01.02.2017 року, зобов`язання у зв`язку з безпідставним набуттям майна виникають за наявності трьох умов: набуття або зберігання майна; набуття або зберігання майна за рахунок іншої особи; відсутність правових підстав для такого набуття чи зберігання або припинення таких підстав згодом. За наявності певних обставин законодавець вважає недоцільним повертати майно одній особі, навіть якщо інша особа набула таке майно за відсутності правових підстав. Так, відповідно до статті 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, але за умови відсутності: а) рахункової помилки зі сторони платника; б) недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.

Оскільки в судовому засіданні встановлено, що відповідачка ОСОБА_1 не повідомила позивача про те, що її чоловік на підставі ст. 20 Закону України «Про військовий обов`язок та військову службу» з 09.10.2011 року по 20.07.2017 року перебував на службі в Збройних Силах України за контрактом та отримував грошове забезпечення, що стало наслідком призначення та безпідставного отримання нею з 01.11.2014 року по 31.05.2016 року державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям в загальній сумі 16200 грн. 30 коп., і вказані виплати не повернуті відповідачкою на вимогу позивача до даного часу, тому суд приходить до висновку про задоволення позову Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення виплачених коштів щомісячної державної допомоги малозабезпеченим сім`ям в загальній сумі 16200 грн. 30 коп. Доводи відповідачки ОСОБА_1 про те, що вона не могла надати довідку про розмір грошового забезпечення чоловіка і про суми таких виплат вона дізналася значно пізніше, не можуть бути підставою для відмови в задоволенні позову, оскільки це не звільняло відповідачку від обов`язку повідомити про вказані обставини позивача, вказавши про перебування чоловіка на військовій службі за контрактом та про тимчасову неможливість надати відповідну довідку про його грошове утримання, враховуючи що позивачка була обізнана про ці обставини (про перебування її чоловіка на військовій службі за контрактом) і вони впливали на призначення їй державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. Між тим, остання не повідомила про зазначені обставини та продовжувала без достатніх правових підстав отримувати державну соціальну допомогу.

Крім того, отримуючи призначену їй державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям, відповідачка мала розуміти, що така допомога їй призначена безпідставно, оскільки її чоловік в цей період отримував грошове забезпечення.

А тому, з урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про задоволення позову Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно отриманої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за період з 01.11.2014 року по 31.05.2016 року.

Крім того, на підставі ст. 141 ЦПК України та Закону України «Про судовий збір», суд вважає за необхідне стягнути з відповідачки на користь позивача витрати по сплаті судового збору в сумі 1921 грн. 00 коп., сплаченого позивачем при подачі позову до суду.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 15, 16, 256, 261, 257, 253, 1212, 1215, ЦК України, ст.ст. 4, 5, 10, 12, 13, 76-81, 141, 259, 265, 268, 273, 280-289 ЦПК України, Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженим постановою КМУ від 24.02.2003 року № 250, суд, -

в и р і ш и в:

Позовні вимоги Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНКПП НОМЕР_2 , прож. за адресою: АДРЕСА_1 ) на користь Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради (р/р 35411082079620, код 37853109, МФО 854018, банк ГУ ДКСУ в Черкаській області) 16200 грн. 30 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНКПП НОМЕР_2 , прож. за адресою: АДРЕСА_1 ) на користь Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради (р/р 35414067079620, код 37853109, МФО 854018, банк ГУ ДКСУ у Черкаській області) судовий збір в розмірі 1921 грн.

Рішення суду може бути оскаржене до Апеляційного суду Черкаської області на протязі тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складений 27.11.2019 року.

Головуючий В.М.Скляренко