
Справа № 572/1155/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 серпня 2019 року Сарненський районний суд Рівненської області
в складі:
головуючого судді – Ведяніної Т.О.
за участю секретаря судових засідань – Вознюк М.В.
розглянувши у судовому засіданні в залі суду в місті Сарни в спрощеному провадженні без повідомлення сторін цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Сарненської райдержадміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива,-
ВСТАНОВИВ:
Управління праці та соціального захисту населення Сарненської райдержадміністрації (УПСЗН Сарненської РДА) звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 , в якому просить стягнути з останньої надміру виплачені (у вигляді нарахованої субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива) кошти в сумі 4239,74 грн. та судові витрати в розмірі 1921 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ОСОБА_1 звернувся до управління праці та соціального захисту населення Сарненської райдержадміністрації з письмовою заявою про призначення йому житлової субсидії. За результатами розгляду заяви та доданих до неї документів ОСОБА_1 було призначено та виплачено житлову субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на період з листопада 2015 року по жовтень 2016 року.
Під час перевірки Західним офісом Держаудитслужби у Рівненській області виявлено факт приховування відомостей про купівлю автомобіля марки «RENAULT Kangoo» державний реєстраційний знак НОМЕР_1 , вартість якого на момент набуття становила 71000 грн., тобто перевищувалась 50 тис. грн. Стверджує, що ОСОБА_1 попереджався про відповідальність згідно вимог чинного законодавства України за надання неточних чи неповних відомостей про доходи та майновий стан та надав згоду на збір інформації про сім`ю, доходи необхідної для призначення допомоги, що ствердила власним підписом. Також відповідача було попереджено працівниками УПСН Сарненської РДА про відмову в призначенні або припиненні виплати призначеної допомоги та про повернення надміру нарахованих коштів у разі подання недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім`ї, зміни обставин, які можуть вплинути на отримання допомоги. У зв`язку з цим позивач вважає, що ОСОБА_1 при зверненні за призначенням житлової субсидії подав до управління праці та соціального захисту населення Сарненської райдержадміністрації недостовірні дані, а саме не вказав про наявність автомобіля, вартістю більш як 50 тис грн., купівля якого передувала зверненню до УПСЗН. З вказаної підстави відповідачу припинено виплату житлової субсидії, проведено перерахунок та надлишок якої стягується з відповідача.
Відповідно до вимог ч.5 ст.279 ЦПК України сторони в судове засідання не викликалися, проте відповідачу було встановлено строк в п`ятнадцять днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження на подачу відзиву на позовну заяву.
Відповідачем, відповідно до ч. 7 ст.178 ЦПК України, не подано до суду відзив на позовну заяву, однак, до суду надійшло заперечення на позовну заяву, яку суд розцінює як відзив на позовну заяву. У відзиві не заперечує факт придбання ним автомобіля, який мав місце 19.12.2014 року та факт звернення за субсидією до органу соцзахисту населення у листопаді 2015 року. Однак, вважає, що витрати на оплату житлово-комунальних витрат з листопада по грудень 2015 року та за січень 2016 року здійснював за рахунок власних коштів в межах фактичного споживання послуг, а тому підстав для повернення коштів органу соцзахисту населення не вбачає.
1 серпня 2019 року відповідач подав суду заяву про застосування строку позовної давності. В своїй заяві вказує, що субсидію він отримував за період з листопада 2015 року по квітень 2016 року. До часу звернення позивача до суду минув загальний трирічний строк позовної даності.
Суд дослідивши позовну заяву та надані докази, вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Згідно з вимогами статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 82 ЦПК України. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Судом встановлено, що 12 листопада 2015 року ОСОБА_1 звернувся до УПСЗН Сарненської РДА з заявою про призначення житлової субсидії, до якої долучив заповнену Декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. У декларацію ним особисто внесено відомості про доходи за період з 01.01.2014 року по 31.12.2014 року. ОСОБА_1 підтвердив, що наведені ним відомості про доходи, майно, що вплинули або можуть вплинути на прийняте рішення щодо надання субсидії можуть бути перевірені, а також був попереджений про наслідки подання неповних чи недостовірних відомостей.
У розділі IIІ «Інформація про витрати на придбання майна, товарів та оплату послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень, які здійснені протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії ним чітко зазначено що придбання майна, товарів або оплачених послуг на суму, що перевищує 50 тис. грн. не здійснювалось, тобто, органу соцзахисту населення повідомлено що факту придання такого майна, товарів чи послуг, вартість яких перевищує 50 тис. грн. у продовж 12 місяців, що передували зверненню за призначенням житлової субсидії у сім`ї не було.
На підставі поданої заяви та долучених документів відповідачу рішенням управління праці та соціального захисту населення Сарненської РДА від 11 листопада 2015 року призначено житлову субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на період з листопада 2015 року по жовтень 2016 року.
Призначення, надання та припинення надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива урегульовано «Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», затв. Постановою Кабінету міністрів України № 848 від 21.10.1995 року.
Відповідно до абз.1.п.6, п.7 вказаного Положення субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги. Субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб.
Однак, відповідно до пп.5 п.5 Положення, у разі, якщо будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед звернення за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу ( механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги (одноразово) з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв`язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов`язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. грн.
Про вказані обставини, громадянин, якому призначено субсидію, зобов`язаний протягом місяця поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення шляхом подання відповідних документів (абз.12 п.14 Положення).
Якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, то у відповідності до абз.3 п.20 Положення, надання раніше призначеної субсидії припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. Сума надміру перерахованої (виплаченої) субсидії внаслідок неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у п.14 Положення, повертається за вимогою органа, що призначив субсидію ( абз.8 ст. 20).
Не внісши до розділу IIІ «Інформація про витрати на придбання майна, товарів та оплату послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень, які здійснені протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії», ОСОБА_1 тим самим приховав факт купівлі автомобіля марки «RENAULT Kangoo» державний реєстраційний знак НОМЕР_1 , зареєстрований 19.12.2014 року, вартість якого на момент набуття становила 71000 грн.
Таким чином ОСОБА_1 був зобов`язаний подати відомості, про те, що у період дванадцяти місяців, що передував його зверненню до УПСЗН Сарненської РДА, тобто у 2014 році мав місце факт купівлі автомобіля марки «RENAULT Kangoo» державний реєстраційний знак НОМЕР_1 вартістю 71000 грн., що перевищує 50 тис. грн..
Вказана обставина безпосередньо впливала на призначення субсидії ОСОБА_1 і була виявлена перевіркою Західного офісу Держаудитслужби у Рівненської області. Факт купівлі і реєстрації автомобіля мав місце 19.12.2014 року, що вбачається з матеріалів справи. З приводу придбання автомобіля, вартість якого перевищує 50 000 грн. ОСОБА_1 у своєму поясненні, адресованому керівнику органу соцзахисту населення пояснив, що дійсно купував автомобіль, який в декларації, поданій ним із заявою про призначення субсидії у 2015 році не вказав.
Розпорядженням від 02.02.2018 року зайво нараховану суму субсидії за період з 01 листопада 2015 року по 31.10.2016 року вирішено утримати з ОСОБА_1 .
У зв`язку з цим, у позивача виникло право вимагати повернення надміру перерахованої (виплаченої) суми субсидії.
Розрахунок сум, що зайво нараховані та підлягають поверхню долучено до матеріалів справи та включено у розпорядження від 02.02.2018 року : всього з листопада 2015 року по квітень 2016 року відповідачу нараховано 13651,32 грн. субсидії. З них повернуто до бюджету згідно листа ТОВ «Рівнегаз» 9411,58 грн. Таким чином, 13651,32 (сума отриманої субсидії з листопада 2015 року по грудень 2016 року) – 9411,58 грн. (сума, повернута ТОВ «Рівнегаз») = 4239,74 грн. (різниця, яку просить стягнути позивач).
З огляду на отримані відповідачем виплати, суд вважає необґрунтованими та безпідставними заперечення відповідача щодо оплати ним за власний кошт витрат на оплату житлово-комунальних послуг з листопада по грудень 2015 року та за січень 2016 року в межах фактичного споживання послуг, оскільки ці заперечення спростовані наявними в матеріалах справи доказами, зокрема рішеннями про призначення житлової субсидії та її розмір від 11.02.2016 року, 25 квітня 2016 року, 17 травня 2016 року, 28 вересня 2016 року та 24 жовтня 2016 року на підставі яких субсидія надавалась в наступні періоди - по жовтень 2016 року включно. Враховуючи вказану обставину а також те, що на момент призначення субсидії ОСОБА_1 про факт купівлі ним транспортного засобу, вартість якого перевищує 50 000 грн. позивачу стало відомо лише після перевірки Західного офісу Держаудитслужби у Рівненської області (оскільки цей факт було приховано), на підставі чого внесено розпорядження про утримання зайво нарахованої субсидії від 02 лютого 2018 року, суд вважає, що загальний строк обрахування строку позовної давності у три роки позивачем не пропущено.
11 грудня 2017 року за вих. №01/5-03-4971-1 та повторно, 02.02.2018 року за вих. № 01/5-03-549 ОСОБА_1 направлено Повідомлення про виявлення факту подання невірної (неповної) інформації щодо витрат, що перевищували 50 тис. грн., внаслідок чого нараховану субсидію у сумі 4239,74 грн. запропоновано повернути до 6 лютого 2018 року, які відповідачем залишені без реагування.
З огляду на досліджені докази, враховуючи вищевикладені обставини у їх сукупності та те, що відповідач у добровільному порядку не повернув суму зайво отриманої субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Крім того, відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача підлягають стягненню судові витрати, які були понесенні позивачем, а саме 1921 грн. сплаченого згідно платіжного доручення № 44 від 15.04.2019 року судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4, 12, 258, 259, 264, 265, 268 Цивільного процесуального кодексу України, ст. 76,77, 81, 82, 178, 263, 279, 280-289 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов Управління праці та соціального захисту населення Сарненської райдержадміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та жителя АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , на користь Управління праці та соціального захисту населення Сарненської райдержадміністрації, що знаходиться за адресою м. Сарни вул. Демократична,46, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 03195398, виплачені у вигляді субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у сумі 4 239 гривень 74 копійки (чотири тисячі двісті сімдесят три ) гривні 74 (сімдесят чотири) копійки.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та жителя АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 на користь управління праці та соціального захисту населення Сарненської райдержадміністрації, що знаходиться за адресою м. Сарни вул. Демократична,46, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 03195398 судовий збір в розмірі 1921 (однієї тисячі дев`ятсот двадцять одної ) гривні.
Рішення суду може бути оскаржене до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення через Сарненський районний суд Рівненської області. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: підпис
Копія вірно
Суддя Сарненського районного суду
Рівненської області Т.О.Ведяніна