Рішення № 85957529, 27.11.2019, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.11.2019
Номер справи
400/1700/19
Номер документу
85957529
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 листопада 2019 р. Справа № 400/1700/19 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:Приватного підприємство «Євротранс-Юг», вул. Новогрушівська, 9, с. Грушівка, Первомайський район, Миколаївська область, 55225 до відповідача:Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області, вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056 про:визнання протиправними та скасування постанов від 14.03.2019р. №095929, №095930, №095931,ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство «Євротранс-Юг» (далі – позивач, ПП «Євротранс-Юг») звернулось до суду з адміністративним позовом про визнання протиправними та скасування постанов Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області (далі – відповідач, Укртрансбезпека) від 14.03.2019 року № 095929, № 095930 та № 095931.

Ухвалою від 21.06.2019 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що законодавство не містить вказівки на обов`язок водіїв, що здійснюють внутрішні перевезення, встановлювати та використовувати контрольні прилади (тахографи) реєстрації режимів праці та відпочинку водіїв. Оскільки транспортний засіб позивача здійснював перевезення пасажирів, то не мав обов`язку по встановленню та експлуатації тахографу, а отже і обов`язків по його перевірці та адаптації. Отже, притягнення позивача до відповідальності у вигляді накладення на нього адміністративно-господарських штрафів є протиправним, а отже постанови відповідача підлягають скасуванню.

Відповідач надав відзив на адміністративний позов, в якому в задоволенні позовних вимог просив відмовити. Заперечуючи проти вимог позивача, відповідач зазначив, що З 20.12.2010 року набула чинності Поправка № 6 до Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, підписаної в Женеві 01.07.1970 року в частині надання контролю реєстраційних листків (тахограм) за поточний день та попередні 28 календарних днів, а в разі відсутності тахокарт – надання бланку підтвердження діяльності, який заповнюється транспортним підприємством та водієм перед рейсом. Отже, водії зобов`язані надавати інспектору для контролю реєстраційні листки за поточний тиждень та попередні 28 календарних днів, тобто 29 тахокарт. Крім того, водій транспортного засобу, обладнаного тахографом, повинен мати при собі протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу, тобто такий протокол є обов`язковим документом.

В актах від 20.01.2019 року № 115383, 115381 та від 28.01.2019 року №125291 стоїть підпис водія та зроблено надпис «ознайомлений», заперечень що водій не згодний з виявленими правопорушеннями немає. Індивідуальні книжки водія, що додані до матеріалів справи, на момент рейдової перевірки були відсутні, протоколу адаптації тахографу до матеріалів справ недодано. Таким чином, посадові особи Укртрансбезнеки, при розгляді матеріалів справи про адміністративно-господарське правопорушення, виявили підстави для винесення постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу.

Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

З`ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:

ПП «Євротранс-Юг» зареєстровано як юридична особа 09.12.2009 року, основний вид економічної діяльності якої згідно КВЕД є: 49.31 Пасажирський наземний транспорт міського та приміського сполучення. ПП «Євтротранс-Юг» є підприємством-перевізником пасажирів в межа території України та, зокрема в Первомайському районі Миколаївської області, за встановленими маршрутами на підставі відповідних дозвільних документів.

20.01.2019 року посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області на дільниці а/д М-05 «Київ – Одеса», 450 км. – 500 м., проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом транспортного засобу марки MERCEDES-BENZ, номерний знак НОМЕР_1 . Водій: ОСОБА_1 . За результатами перевірки складено Акт № 115381 від 20.01.2019 року.

Під час перевірки виявлено порушення, у тому числі такі, відповідальність за які передбачена ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: надання послуг з регулярних перевезень пасажирів без оформлення документів, перелік яких визначено ст. 39 цього Закону, а саме: відсутня таблиця вартості проїзду, схема маршруту, розклад руху.

20.01.2019 року посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області на дільниці а/д М-05 «Київ – Одеса», 450 км. – 500 м., проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом транспортного засобу марки Мерседес, номерний знак НОМЕР_2 . Водій: ОСОБА_2 . За результатами перевірки складено Акт № 115383 від 20.01.2019 року.

Під час перевірки виявлено порушення, у тому числі такі, відповідальність за які передбачена ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: надання послуг з перевезення пасажирів без оформлення документів, перелік яких передбачений ст. 39 цього Закону, а саме: не оформлений щоденний реєстраційний листок режимів праці та відпочинку водія за 20.01.2019 року та не наданий протокол перевірки та адаптації тахографу.

28.01.2019 року посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області на дільниці а/д М-05 «Київ – Одеса», 450 км. – 500 м., проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом транспортного засобу марки Мерседес, номерний знак НОМЕР_2 . Водій: ОСОБА_2 . За результатами перевірки складено Акт № 125291 від 28.01.2019 року.

Під час перевірки виявлено порушення, у тому числі такі, відповідальність за які передбачена ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: надання послуг з регулярних пасажирських перевезень по маршруту м. Первомайськ – м. Одеса без сформованих документів, передбачених ст. 39 Закону, а саме: не сформовані розклад руху, протокол перевірки та адаптації тахографу.

14.03.2019 року Управлінням Укртрансбезпеки у Миколаївській області, за наявними матеріалами, розглянуто справи про допущення позивачем порушення законодавства про автомобільний транспорт, за результатами якого винесено:

- постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 095929 від 14.03.2019 року, якою на ПП «Євротранс-Юг» за порушення законодавства України про автомобільний транспорт застосовано адміністративно-господарський штраф в сумі 1700,00 грн.;

- постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 095930 від 14.03.2019 року, якою на ПП «Євротранс-Юг» за порушення законодавства України про автомобільний транспорт застосовано адміністративно-господарський штраф в сумі 1700,00 грн.;

- постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 095931 від 14.03.2019 року, якою на ПП «Євротранс-Юг» за порушення законодавства України про автомобільний транспорт застосовано адміністративно-господарський штраф в сумі 1700,00 грн.

Вважаючи рішення відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного:

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 року № 2344-ІІІ (далі – Закон України № 2344) державний контроль автомобільних перевізників здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок.

Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, зокрема, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом встановлено Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року № 1567 (далі – Порядок).

Відповідно до п. 2 Порядку державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб`єктів господарювання, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.

Згідно п. 15 Порядку, під час проведення рейдової перевірки перевіряється, зокрема, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.

Статтею 39 Закону України № 2344 встановлені документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.

При цьому, визначений даною статтею перелік документів не є вичерпним, а зазначено про інші документи, передбачені законодавством.

Частиною 1 ст. 18 Закону України № 2344 передбачено, що з метою організації безпечної праці та ефективного контролю за роботою водіїв транспортних засобів автомобільні перевізники зобов`язані: організовувати роботу водіїв транспортних засобів, режими їх праці та відпочинку відповідно до вимог законодавства України; здійснювати заходи, спрямовані на забезпечення безпеки дорожнього руху; забезпечувати виконання вимог законодавства з питань охорони праці; здійснювати організацію та контроль за своєчасним проходженням водіями медичного огляду, забезпечувати їх санітарно-побутовими приміщеннями й обладнанням.

Відповідно ч. 1 ст. 60 Закону України № 2344, за порушення законодавства про автомобільний транспорт, зокрема, надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, – до автомобільних перевізників застосовується адміністративно-господарський штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Далі, згідно ст. 18 Закону України № 2344, положення щодо режимів праці та відпочинку водіїв транспортних засобів визначається законодавством.

Сторонами не заперечується, що перевірені транспортні засоби, які належать позивачу, тахографом обладнані не були.

Наказом Міністерства транспорту та зв`язку України на виконання вимог законодавства про автомобільний транспорт від 24.06.2010 року № 385 затверджено Інструкцію з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті (далі – Інструкція № 385).

Відповідно до п. 1.1 – 1.3 Інструкції № 385 цю Інструкцію розроблено відповідно до вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР) (далі – ЄУТР), Конвенції Міжнародної організації праці 1979 року № 153 про тривалість робочого часу та періоди відпочинку на дорожньому транспорті, а також Законів України «Про автомобільний транспорт», «Про дорожній рух». Інструкція визначає порядок установлення, технічного обслуговування та використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільних транспортних засобах (крім таксі), які використовуються для надання послуг з перевезення пасажирів та вантажів, поширюється на суб`єктів господарювання, які проводять діяльність у сфері надання послуг з перевезення пасажирів та/або вантажів автомобільними транспортними засобами (крім таксі).

Відповідно до п. 1.4 Інструкції № 385, адаптація тахографа до транспортного засобу – оновлення або підтвердження параметрів автомобільного транспортного засобу, що зберігаються у пам`яті тахографа, до яких залежно від типу тахографа належать: ідентифікаційний номер (VIN-код) та номерний знак (цифри та літери, нанесені на номерному знаку, – VRN) автомобільного транспортного засобу, розмір застосованих пневматичних шин, результати визначення константи тахографа «k», характеристичного коефіцієнта автомобільного транспортного засобу «w», ефективного кола шини «l», а також показники часу, пробігу, граничного значення швидкості, на яке налаштований обмежувач швидкості транспортного засобу (за наявності).

Контрольний пристрій (тахограф) – обладнання, яке є засобом вимірювальної техніки, призначене для встановлення на транспортних засобах для показу та реєстрації в автоматичному чи напівавтоматичному режимі інформації про рух таких транспортних засобів та про певні періоди роботи їхніх водіїв.

Пунктом 3.3 Інструкції № 385 встановлено, що водій транспортного засобу, обладнаного тахографом: забезпечує правильну експлуатацію тахографа та управління режимами його роботи відповідно до інструкції виробника тахографа; своєчасно встановлює, змінює і заповнює тахокарти та забезпечує їх належне зберігання; використовує тахокарти (у разі використання аналогового тахографа) або у разі використання цифрового тахографа -особисту картку водія кожного дня, протягом якого керував транспортним засобом; має при собі: протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу; заповнені тахокарти у кількості, що передбачена Європейською угодою щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР), або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом; уразі несправності або пошкодження аналогового тахографа своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці тахокарти, де нанесена сітка з відповідними графічними позначками, інформує про це відповідну посадову особу перевізника, з яким водій перебуває у трудових відносинах (для найманих водіїв); у разі несправності або пошкодження цифрового тахографа або картки до нього своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці аркуша, призначеного для роздруківки даних, що використовують у даному тахографі, та забезпечує належне зберігання таких записів.

Згідно з п. 2.7 Інструкції № 385, за результатами перевірки та адаптування тахографа до транспортного засобу ПСТ оформлює у двох примірниках протокол перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу за формою, наведеною в додатку 1.

ПСТ надає один примірник зазначеного протоколу перевізнику, а другий залишає собі і зберігає разом з тахокартою або у разі цифрового тахографа - з роздруківкою та електронними файлами, що підтверджують достовірність наведених у протоколі даних.

Протокол перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу зберігають протягом трьох років з дати проведення робіт.

Наказом Міністерства транспорту та зв`язку України від 07.06.2010 року № 340 затверджено Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів (далі – Положення № 340).

За приписами п. 4 Положення № 340, даний наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування, крім пункту 6.1 Положення, затвердженого цим наказом, який набирає чинності для: нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 150 км, перевезення небезпечних вантажів – з 01.06.2012 року.

Пунктом 6.1 Положення № 340 встановлено, що автобуси, що використовуються для нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, для регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км, вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тон повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами.

Разом з цим, цей же розділ Положення «Облік робочого часу» містить пункт 6.3, який визначає, що водій, що керує ТЗ, який необладнаний тахографом, веде індивідуальну контрольну книжку водія (Пункт 6.3 розділу VI в редакції Наказів Міністерства інфраструктури № 659 від 29.12.2011, № 290 від 01.07.2014).

Отже з набуттям чинності п. 6.1 Положення № 340 приписи п. 6.3 не втратили чинності.

Більш того, остання редакція цього пункту в 2014 році свідчить про те, що ця норма підлягає застосуванню і після 01.06.2012 року.

Суд вважає, що розділ VI Положення № 340 містить два альтернативних варіанта обліку робочого часу: для транспортних засобів, обладнаних тахографами, та транспортних засобів, не обладнаних тахографом.

При цьому, в матеріалах справи наявні індивідуальні контрольні книжки водіїв ОСОБА_2 та ОСОБА_1 (арк. спр. 23 – 24, 36 – 37).

Таким чином, обов`язок мати протокол перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу корелює з обладнанням транспортного засобу таким тахографом, в разі ж його відсутності, Положення № 340 визначає інший спосіб обліку робочого часу, а отже і інші документи, які ці обставини встановлюють та підтверджують.

Щодо посилань відповідача на те, що на момент проведення рейдової перевірки у водіїв були відсутні індивідуальні книжки водіїв судом не приймаються, оскільки дані твердження не знайшли свого відображення в актах проведення перевірок додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 20.01.2019 року № 115381, № 115383 та від 28.01.2019 року № 125291.

На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки відповідач не є самостійною юридичною особою, судовий збір належить стягнути з Державної служби України з безпеки на транспорті (код ЄДРПОУ 39815845).

Керуючись ст.ст. 2, 19, 77, 139, 241 - 246, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов Приватного підприємства «Євротранс-Юг» (вул. Новогрушівська, 9, с. Грушівка, Первомайський район, Миколаївська область, 55225, код ЄДРПОУ 36200606) до Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області (вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056) – задовольнити.

2. Визнати протиправними та скасувати постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу № 095929 від 14.03.2019 року, № 095930 від 14.032019 року, № 095931 від 14.03.2019 року, винесені Управлінням Укртрансбезпеки у Миколаївській області.

3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті (пр-т Перемоги, 14, м. Київ 135, 01135, код ЄДРПОУ 39816845) на користь Приватного підприємства «Євротранс-Юг» (вул. Новогрушівська, 9, с. Грушівка, Первомайський район, Миколаївська область, 55225, код ЄДРПОУ 36200606) судові витрати у розмірі 1921,00 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна гривня 00 копійок).

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 27.11.2019 року.

Суддя О.В. Малих