
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"28" листопада 2019 р. справа № 300/1953/19
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Грицюка П.П., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування вимог про сплату боргу (недоїмки), -
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області (далі - відповідач) про визнання протиправними та скасування вимог про сплату боргу (недоїмки) з єдиного соціального внеску за № Ф-12324-25 від 06.08.2018 року, від 07.09.2018 року, від 07.11.2018 року та від 10.05.2019 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Головне управління Державної фіскальної служби України в Івано-Франківській області протиправно прийняло оскаржувані вимоги про сплату боргу (недоїмки) № Ф-12324-25 від 06.08.2018 року, від 07.09.2018 року, від 07.11.2018 року та від 10.05.2019 року зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, оскільки позивач добросовісно сплачувала у встановлений законодавством термін та у відповідному розмірі єдиний соціальний внесок, що підтверджується відповідними платіжними документами. В обґрунтування позовних вимог позивач також зазначила, що ГУ ДФС в Івано-Франківській області не надало відповіді на лист від 06.02.2019 року, тому не можливо встановити на підставі чого та за який період нараховано ФОП ОСОБА_1 заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску. При цьому вказала, що на даний час на виконанні у Івано-Франківському міському відділі ДВС ГТУЮ в Івано-Франківській області перебуває вимога про сплату боргу № Ф-12324-25У від 10.05.2019 року. Відтак, винесення відповідачем вимог про сплату (недоїмки) № Ф-12324-25 від 06.08.2018 року на суму, від 07.09.2018 року, від 07.11.2018 року та від 10.05.2019 року вважає протиправними, та просить позов задовольнити.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.10.2019 року відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження (а.с.1-2).
Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 21.10.2019 року та міститься в матеріалах справи (а.с.47-49). Зазначив, що оскаржувані вимоги про сплату боргу (недоїмки) правомірно винесені, у зв`язку із несплатою позивачем, як фізичною особою-підприємцем, єдиного соціального внеску за 2013 - 2019 роки, обрахованого з мінімального розміру. При цьому вказав, що зазначена у вимогах недоїмка виникла згідно Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» в результаті несвоєчасної сплати єдиного внеску у строки, встановлені цим Законом, що підтверджено карткою платника (витяг з Автоматизованої інформаційної системи ДФС України "Податковий блок") за 2013 - 2019 року, станом на 31.10.2019 року в загальному розмірі 11175,16 грн. Також, вказав, що у відповідності до Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженої Наказом Міністерства фінансів України 20.04.2015 №449, при зменшенні збільшенні боргу вимога із зазначенням боргу, може надсилатись кожного місяця. Просив відмовити позивачу в задоволенні позову.
Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.
30.10.1998 проведена державна реєстрація ОСОБА_1 , як фізичної особи-підприємця, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця та випискою з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с. 37, 38). З 01.01.2012 ФОП ОСОБА_1 відповідно до свідоцтва платника єдиного податку перейшла на спрощену систему оподаткування, ставка єдиного податку 5 %, 3 - група (а.с. 36).
Головним управлінням ДФС в Івано-Франківській області сформовано та направлено на адресу позивача вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ф-12324-25 від 06.08.2018 року, якою повідомлено позивача, що за нею рахується заборгованість зі сплати єдиного внеску в розмірі 14002,44 грн (а.с. 14), вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ф-12324-25 від 07.09.2018 року, якою повідомлено позивача, що за нею рахується заборгованість зі сплати єдиного внеску в розмірі 13182,44 грн (а.с. 13), вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ф-12324-25 від 07.11.2018 року, якою повідомлено позивача, що за нею рахується заборгованість зі сплати єдиного внеску в розмірі 13949,62 грн (а.с. 12), вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ф-12324-25 від 10.05.2019 року, якою повідомлено позивача, що за нею рахується заборгованість зі сплати єдиного внеску в розмірі 13940,98 грн (а.с. 15).
Вважаючи безпідставним нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове соціальне страхування, а вимоги про сплату боргів такими, що підлягають скасуванню, позивач звернувся з позовом до суду.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 №2464-VI (далі - Закон №2464-VI).
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 1 Закону №2464-VI єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Недоїмка - це сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом; страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов`язані сплачувати єдиний внесок.
Згідно пунктом 4 частини 1 статті 4 Закону №2464-VI платниками єдиного внеску є фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
Для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, єдиний внесок нараховується - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону №2464-VI).
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 6 цього Закону, платник єдиного внеску зобов`язаний, серед іншого, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Частиною 4 статті 8 Закону №2464-VI визначено, що порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається цим Законом, в частині адміністрування - Податковим кодексом України, та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Процедура нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування страхувальниками, визначеними Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів Державною фіскальною службою України та її територіальними органами встановлена Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженої Наказом Міністерства фінансів України 20.04.2015 №449 (далі - Інструкція №449).
Відповідно до пункту 1 розділу VII. Інструкції № 449 за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов`язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.
Також згідно Інструкції № 449 орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, якщо порушення допущене у період до 01 січня 2015 року.
За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум. Про це складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції. Розрахунок фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів.
Отже, умовою для застосування до платника штрафних санкцій та нарахування пені є несвоєчасна сплата останнім єдиного внеску. Відповідно до підпункту 2 пункту 2 розділу VII Інструкції №449 розрахунок фінансової санкції (за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску) здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів.
Відповідно до п.п. 6, 7 ст. 13 Закону №2464-VI та розділу VI Інструкції №449, органи доходів і зборів мають право стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску.
Приписами статті 25 Закону визначено, що у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов`язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів. Орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Платник єдиного внеску зобов`язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
Враховуючи вищевикладене, на підставі Закону №2464-VI, Інструкції №449, та інформації з бази даних ДФС щодо фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 контролюючим органом нараховано позивачу недоїмку зі сплати єдиного соціального внеску та надсилались вимоги про сплату боргу (недоїмки) з єдиного соціального внеску за № Ф-12324-25 від 06.08.2018 року, від 07.09.2018 року, від 07.11.2018 року та від 10.05.2019 року.
Судом встановлено, що станом на 01.10.2013 року (на момент передачі адміністрування та обліку єдиного соціального внеску з ПФУ до органів доходів і зборів ) борг позивача складав 2388,06 грн. У подальшому були проведені нарахування ЄСВ та застосовано штрафні санкції за не своєчасну сплату ЄСВ.
ФОП ОСОБА_1 за період з 01.10.2013 року по 31.10.2019 рік своєчасно не сплачувала ЄСВ в результаті чого утворилась заборгованість станом на 31.10.2019 року в загальному розмірі 11175,16 грн, що підтверджено даними з інформаційної системи органу доходів і зборів (а.с. 54-62).
При цьому, суд зазначає, що протягом вказаного періоду позивач відповідно до поданих нею квитанцій (а.с. 16-32) частково сплачувала ЄСВ, що відображено у даних інформаційної системи органу доходів і зборів.
Отже, податковим органом у відповідності до ст. 25 Закону №2464-VI сплачені суми недоїмки з ЄСВ зараховувались в рахунок недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх винекнення.
Таким чином, наявність у позивача боргу по сплаті єдиного соціального внеску повністю підтверджується наявними у матеріалах справи доказами, зокрема витягом з бази даних ДФС щодо ОСОБА_1 .
Щодо правомірності формування відповідачем оскаржуваних вимог суд зазначає наступне.
Так, згідно п. 3 розділу VI Інструкції №449 вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі даних інформаційної системи фіскального органу платника на суму боргу, що перевищує 10 гривень. Вимога про сплату боргу (недоїмки), окрім загальних реквізитів, повинна містити відомості про розмір боргу, у тому числі суми недоїмки, штрафів та пені, обов`язок погасити борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк.
Пунктом 4 розділу VI Інструкції №449 передбачено, що вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з інформаційної системи фіскального органу за формою згідно з додатком 6 до цієї Інструкції (для платника - юридичної особи) або за формою згідно з додатком 7 до цієї Інструкції (для платника - фізичної особи).
Із зазначеного слідує, що обчислення єдиного внеску та формування вимоги про сплату боргу здійснюється також на підставі облікових даних з інформаційної системи фіскального органу.
Фіскальний орган веде реєстр виданих вимог про сплату боргу (недоїмки) за формою згідно з додатком 8 до цієї Інструкції.
При формуванні вимоги про сплату боргу (недоїмки) їй присвоюється порядковий номер, який складається з трьох частин: 1 частина - літера "Ю" (вимога до юридичної особи) або "Ф" (вимога до фізичної особи), 2 частина - порядковий номер, 3 частина - літера "У" (узгоджена вимога). Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується під одним порядковим номером до повного погашення сум боргу.
Після формування вимоги про сплату боргу (недоїмки) та внесення даних до відповідного реєстру вимога надсилається (вручається) платнику. При врученні вимоги платнику під підпис така вимога залишається у платника, а корінець вимоги, на якому платник проставляє свій підпис, - у фіскальному органі.
Вимога про сплату боргу (недоїмки) вважається належним чином надісланою (врученою) фізичній особі, якщо, зокрема, її вручено особисто такій фізичній особі.
Отже, аналіз наведених норм свідчить про те, що Головним управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області було сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ф-12324-25 від 06.08.2018 року в сумі 14002,44 грн (а.с. 14), вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ф-12324-25 від 07.09.2018 року на суму 13182,44 грн (а.с. 13), вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ф-12324-25 від 07.11.2018 року на 13949,62 грн (а.с. 12), вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ф-12324-25 від 10.05.2019 року на суму 13940,98 грн (а.с. 15), у встановленому порядку, дотримано положення щодо порядку вручення оскаржених вимог позивачу.
Таким чином, суд вважає, що оскаржувані вимоги про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску було прийнято контролюючим органом на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів, що відповідає положенням Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування".
Згідно з ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до вимог статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Тобто, ці норми одночасно покладають обов`язок на сторін доводити суду обґрунтованість своїх тверджень або заперечень.
Належних і достатніх доказів, які б спростовували доводи відповідача, позивач під час розгляду справи не надав.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач правомірно виніс вимоги про сплату боргу (недоїмки) з єдиного соціального внеску за № Ф-12324-25 від 06.08.2018 року, від 07.09.2018 року, від 07.11.2018 року та від 10.05.2019 року, які повинна була сплатити позивач згідно вимог чинного законодавства України, а тому в задоволенні позову слід відмовити.
Оскільки в задоволенні позову відмовлено, згідно приписів ст.139 КАСУ підстави для стягнення судових витрат з відповідача у суду відсутні.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ), АДРЕСА_1 ;
Головне управління ДПС в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 39394463), вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76018.
Суддя /підпис/ Грицюк П.П.