
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 564/2107/19
27 листопада 2019 року
Костопільський районний суд Рівненської області в складі судді Грипіч Л. А. розглянувши матеріали, що надійшли від Костопільського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , непрацюючого за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП
ВСТАНОВИВ:
12 серпня 2019 року до Костопільського районного суду Рівненської області з Костопільського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області надійшов протокол про адміністративне правопорушення №25 від 07.08.2019 року, відносно ОСОБА_1 , складеного головним державним виконавцем Костопільського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області Крокою Г. В. з якого вбачається, що згідно виконавчого листа №1710/2-1047/12, виданого 22.02.2013 року Костопільським районним судом Рівненської області з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_2 стягуються аліменти на утримання неповнолітніх дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 і ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 у твердій грошовій сумі в розмірі 400 (чотириста) грн. щомісячно на кожну дитину до досягнення дітьми повноліття. ОСОБА_1 призначені судом аліменти не сплачує, в результаті чого має заборгованість зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, чим порушив вимоги ст. 71 ЗУ «Про виконавче провадження» та вимоги ч. 1 ст.183-1 КУпАП. Згідно розрахунку заборгованості зі сплати аліментів станом на 07.08.2019 року заборгованість по сплаті аліментів становить 65 780,90 грн.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 183-1 КУпАП підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення №25 від 07.08.2019 року, копією виконавчого листа №1710/2-1074/12, виданого 22.02.2013 року Костопільським районним судом Рівненської області, копією постанови про відкриття виконавчого провадження серії ВП №36863489 від 05.03.2013 року, копією інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта №176588409 від 07.08.2019 року, копією розрахунку заборгованості зі сплати аліментів від 07.08.2019 року.
Матеріали справи про адміністративне правопорушення надійшли до суду 12.08.2019 року. Відповідно до вимог ч.1 ст.277 КУпАП справа була призначена до розгляду на 27.08.2019 року.
27.08.2019 року судове засідання було відкладено та повторно призначено до розгляду на 04.10.2019 року у зв`язку з перебуванням головуючої судді на лікарняному.
04.10.2019 року Павловський А. Є. в судове засідання не з`явився. В зв`язку із неналежним повідомленням гр. ОСОБА_1 про дату, час і місце розгляду справи (рекомендований лист був повернутий на адресу суду Укрпоштою без вручення) розгляд справи було відкладено та повторно призначено на 04.11.2019 року.
04.11.2019 року ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився. В зв`язку із неналежним повідомленням гр. ОСОБА_1 про дату, час і місце розгляду справи (рекомендований лист був повернутий на адресу суду Укрпоштою без вручення) розгляд справи було відкладено та повторно призначено на 27.11.2019 року.
27.11.2019 року ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, повідомлявся судом вчасно та належним чином, однак рекомендований лист був повернутий на адресу суду Укрпоштою без вручення.
Згідно ст.268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Відповідно до ч.1 ст.17 ЗУ "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Як зазначив Європейський суд з прав людини у справі "Гурпека проти України" (п.50-55 Рішення від 06.09.2005 року) суд не має сумніву, що в силу суворості санкції справа про адміністративне правопорушення за суттю є кримінальною, а адміністративне покарання фактично носить кримінальний характер з усіма гарантіями ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, що дає підстави для застосування практики Європейського суду з прав людини з кримінальних справ у справах про адміністративні правопорушення залежно від суворості санкції статті Закону.
Таким чином, вироблення стратегії аргументованого захисту в справі про притягнення до адміністративної відповідальності - неодмінний елемент дотримання прав людини та захисту своїх законних інтересів.
За таких обставин суд доходить висновку, що розгляд справи про вчинення адміністративного правопорушення відносно ОСОБА_1 у відсутності останнього, який не був належним чином сповіщений про місце і час розгляду справи, порушив би його право на справедливий суд та не забезпечив його прав на захист.
Суд, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбачений ч. 1 ст. 183-1 КУпАП.
Однак, враховуючи вимоги ч.2 ст.38 КУпАП, яка передбачає, що справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніше як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніше як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частині третій цієї статті.
Відповідно до п. 7 ст. 247 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення підлягає закриттю, якщо на момент її розгляду закінчилися строки, передбачені ст. 38 КУпАП.
З протоколу про адміністративне правопорушення №25 від 07.08.2019 року вбачається, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення 07.08.2019 року, протокол про адміністративне правопорушення складений також 07.08.2019 року. Отже, адміністративне стягнення за вчинене правопорушення може бути накладено не пізніше як 07.11.2019 року.
Таким чином, на момент розгляду справи судом (27.11.2019 року), з дня вчинення ОСОБА_1 правопорушення (07.08.2019 року), пройшов строк, який перевищує три місяці.
В зв`язку з вищенаведеним суд вважає, що провадження по справі підлягає закриттю в зв`язку з закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків передбачених ст.38 КУпАП.
На підставі наведеного та керуючись ст.38, п.7 ч.1 ст.247, ст. 284 КУпАП, суд
ПОСТАНОВИВ:
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 183-1 КУпАП.
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП закрити, у зв`язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подачі скарги через Костопільський районний суд.
СуддяЛ. А. Грипіч