
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 листопада 2019 р. Справа № 480/3046/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Воловика С.В.,
за участю секретаря судового засідання - Дараган Ю.П.,
представника позивача - Черненка Д.О.,
представника відповідача - Шаповал Л.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Суми адміністративну справу № 480/3046/19
за позовом Комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради
до Головного управління ДПС у Сумській області
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
У С Т А Н О В И В:
Комунальне підприємство “Міськводоканал” Сумської міської ради (далі - позивач, КП “Міськводоканал”) звернулось до суду з позовною заявою до Головного управлінням ДПС у Сумській області (далі - відповідач, ГУ ДПС у Сумській обл.), в якій просить суд:
- визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Сумській області №0018665412 від 18.03.2019 про застосування штрафу в сумі 448,24 грн.; №0023795412 від 28.03.2019 в частині застосування штрафу в сумі 78587,81 грн.; №0046675412 від 24.06.2019 в частині застосування штрафу в сумі 24035,53 грн.; №0054035412 від 24.07.2019 про застосування штрафу в сумі 488,83 грн.
Позовні вимоги КП “Міськводоканал” обґрунтовує тим, що відповідачем проведено камеральні перевірки своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) по комунальному підприємству “Міськводоканал” Сумської міської ради за результатами складено акти № 625/18-28-54-12/03352455 від 27.02.2019, № 653/18-28-54-12/03352455 від 04.03.2019, № 2507/18-28-54-12/03352455 від 24.05.2019, № 3063/18-28-54-12/03352455 від 01.07.2019, згідно яких встановлена несвоєчасна реєстрація податкових накладних, виписаних підприємством за липень-жовтень 2016 року, січень-лютий 2017 року. За наслідками вказаних актів прийнято податкові повідомлення-рішення: №0018665412 від 18.03.2019, яким застосовано штраф в сумі 448,24 грн.; №0023795412 від 28.03.2019, яким застосовано штраф в сумі 86962,05 грн.; №0046675412 від 24.06.2019, яким застосовано штраф в сумі 34043,00 грн.; №0054035412 від 24.07.2019, яким застосовано штраф у сумі 488,83 грн.
Позивач вважає, що вказані податкові повідомлення - рішення є незаконними і такими, що підлягають скасуванню у зв`язку з нижчевикладеним:
Позивач зазначає, що починаючи з жовтня 2015 року КП “Міськводоканал” СМР не мало можливості своєчасно реєструвати податкові накладні в ЄРПН. Так, платник податку має право зареєструвати податкову накладну в ЄРПН, в якій загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до п. 200-1.3 ст. 200-1 ПК України. Однак, згідно витягів КП “Міськводоканал” СМР з системи електронного адміністрування ПДВ суму податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в ЄРПН (показник ЕНакл) за спірний період мала мінусове (від`ємне) значення, що не надавало можливості позивачу здійснити реєстрацію податкових накладних в ЄРПН. Як стверджує позивач вказане відбулось не з вини підприємства, а з вини ДФС України.
Так, 20.06.2016 Сумським окружним адміністративним судом по справі №818/658/16 винесено постанову, якою визнано протиправною бездіяльність та зобов`язано ДФС України збільшити КП “Міськводоканал” СМР в системі електронного адміністрування податку на додану вартість суму податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в ЄРПН на 6 736 033,00 грн. за результатами поданої податкової декларації з податку на додану вартість за січень 2016 року.
Також, 16.11.2016 Сумським окружним адміністративним судом у справі № 818/883/16 прийнято постанову, якою адміністративний позов КП “Міськводоканал” СМР задоволено, визнано бездіяльність ДФС України протиправною та зобов`язано ДФС України вчинити дії щодо збільшення суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на 3 818 644,70 грн.
Таким чином позивач вважає, що КП “Міськводоканал” СМР не могло своєчасно реєструвати в ЄРПН податкові накладні, виписані підприємством за вказані звітні періоди по причині того, що ДФС України, як державний орган, до компетенції якого віднесено адміністрування податку на додану вартість в системі електронного адміністрування ПДВ, не виконала вимоги діючого законодавства в системі електронного адміністрування ПДВ і протиправно не збільшила підприємству з 01.09.2015 по 02.01.2018 суму податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (показник Енакл) на 10,7 млн. грн.
Ухвалою суду від 09.08.2019 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження по справі №480/3046/19, розгляд справи вирішено проводити за правилами загального позовного провадження в підготовчому засіданні 05.09.2019 об 11 год. 00 хв., встановлені строки для подання відзиву, відповіді на відзив та заперечень.
Головне управління ДФС у Сумській області з позовними вимогами не погодилось, у відзиві на позовну заяву (а.с.190-197) зазначило, що за наслідками проведених камеральних перевірок позивача встановлений факт несвоєчасної реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування по КП "Міськводоканал". Відповідно до даних електронного рахунку КП "Міськводоканал" СМР, в системі електронного адміністрування ПДВ (Архів електронної звітності - Реєстр операцій ПДВ) встановлено, що до граничного терміну реєстрації податкових накладних, відсутній достатній ліміт для їх реєстрації в період з наступного дня після їх складання.
Відповідач вважає, що КП "Міськводоканал" в порушення вимог пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України не забезпечено перерахування потрібної суми коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість для своєчасної реєстрації податкових накладних, перелік яких наведено в актах перевірок. Відповідальність платника передбачена пунктом 120-1.1 статті 120-1 глави 11 розділу II Податкового кодексу України
Також відповідач зазначає, що постанова Сумського окружного адміністративного суду від 16.11.2016 року по справі № 818/883/16 виконана, наявний достатній ліміт для своєчасної реєстрації податкових накладних за період з 01.12.2018 по 31.12.2018.
Тобто, на думку відповідача, КП «Міськводоканал» СМР нехтуючи своїми обов`язками встановленими пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України не забезпечив достатність суми коштів на своєму рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість для своєчасної реєстрації податкових накладних, що виключає відсутність вини з боку позивача.
Враховуючи наведені обставини, ГУ ДФС в Сумській області вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Ухвалою суду від 05.09.2019, занесеною до протоколу, задоволено клопотання відповідача та допущено заміну Головного управління ДФС у Сумській області його правонаступником, яким є Головне управління ДПС у Сумській області (40009, м. Суми, вул. Іллінська, буд.13, код ЄДРПОУ 43144399), оголошено перерву у підготовчому засіданні на 23.10.2019 о 12 год. 00 хв.
Ухвалою суду від 23.10.2019, занесеною до протоколу, закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду у відкритому судовому засіданні на 20.11.2019 о 10 год. 30 хв.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечував та просив у задоволенні позовних вимог відмовити.
Заслухавши повноважних представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази у їх сукупності, суд доходить висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Головним управлінням ДФС у Сумській області проведено камеральні перевірки своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) по комунальному підприємству “Міськводоканал” Сумської міської ради, за результатами яких складено акти:
- № 625/18-28-54-12/03352455 від 27.02.2019, згідно якого встановлена несвоєчасна реєстрація КП “Міськводоканал” СМР в ЄРПН податкових накладних, виписаних підприємством за серпень 2016 року на суму ПДВ 896,31 грн.
За наслідками вказаної перевірки ГУ ДФС у Сумській області прийнято податкове повідомлення - рішення № 0018665412 від 18.03.2019 відповідно до якого, застосовано штраф в розмірі 50% у сумі 448,24 грн. (а.с.22, т.1);
- № 653/18-28-54-12/03352455 від 04.03.2019, згідно якого встановлена несвоєчасна реєстрація КП “Міськводоканал” СМР в ЄРПН податкових накладних, виписаних підприємством за січень-лютий 2017 року, грудень 2018 року, в загальній кількості 1684 шт. на загальну суму ПДВ 240 742,84 грн.
За наслідками вказаної перевірки ГУ ДФС у Сумській області прийнято податкове повідомлення - рішення № 0023795412 від 28.03.2019 відповідно до якого, застосовано штраф в розмірі 10% у сумі 8 340,77 грн., в розмірі 20% у сумі 33,47 грн. та в розмірі 50% у сумі 78 587,81 грн. Загальна сума штрафу складає 86 962,05 грн. (а.с.47, т.1);
- № 2507/18-28-54-12/03352455 від 24.05.2019, згідно якого встановлена несвоєчасна реєстрація КП “Міськводоканал” СМР в ЄРПН податкових накладних, виписаних підприємством за січень-лютий 2017 року, січень 2019 року, в загальній кількості 6092 шт. на загальну суму ПДВ 68 065,21 грн.
За наслідками перевірки ГУ ДФС у Сумській області прийнято податкове повідомлення - рішення № 0046675412 від 24.06.2019 відповідно до якого застосовано штраф в розмірі 30% у сумі 7,47 грн. та в розмірі 50% у сумі 34 035,53 грн. Загальна сума штрафу складає 34 043,00 грн. (а.с.129, т.1);
- № 3063/18-28-54-12/03352455 від 01.07.2019, згідно якого встановлена несвоєчасна реєстрація КП “Міськводоканал” СМР в ЄРПН податкових накладних, виписаних підприємством за липень-жовтень 2016 року, в загальній кількості 34 шт. на загальну суму ПДВ 974,47 грн.
За наслідками перевірки ГУ ДФС у Сумській області прийнято податкове повідомлення - рішення № 0054035412 від 24.07.2019 відповідно до якого застосовано штраф в розмірі 50% у сумі 488,83 грн. (а.с.133, т.1);
В перелічених актах перевірок відповідачем зазначено, що відповідно до даних електронного рахунку КП “Міськводоканал” СМР в системі електронного адміністрування ПДВ (Архів електронної звітності - Реєстр операцій ПДВ) в період з наступного дня після складання податкових накладних, наведених у додатках до актів, відсутній достатній ліміт для їх реєстрації. Відповідно п. 201.10 ст. 201 ПК України якщо сума, визначена відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в ЄРПН, то платник зобов`язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. Відтак відповідачем за наслідками вказаних перевірок зроблено висновок, що КП “Міськводоканал” СМР в порушення вимог п. 201.10 ст. 201 ПК України не забезпечено перерахування потрібної суми коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування для своєчасної реєстрації податкових накладних, наведених в додатках до актів.
Задовольняючи позовні вимоги суду виходить з наступного.
Так, згідно з п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
- 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Положеннями п. 201.10 ст. 201 ПК України передбачено, зокрема, наступне:
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
- для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Платник податку має право зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну та/або розрахунок коригування, складені починаючи з 1 липня 2015 року, в яких загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.
Якщо сума, визначена відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов`язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Відповідно до п. 200-1.3 ст. 200-1 ПК України платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку (ЕНакл), обчислену за такою формулою:
ЕНакл = ЕНаклОтр + ЕМитн + ЕПопРах + ЕОвердрафт - ЕНаклВид - ЕВідшкод - ЕПеревищ,
де:
ЕНаклОтр - загальна сума податку за отриманими платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, податковими накладними, складеними платником податку відповідно до пункту 208.2 статті 208 цього Кодексу та зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних;
ЕМитн - загальна сума податку, сплаченого платником при ввезенні товарів на митну територію України, крім сум податку, сплаченого (нарахованого) відповідно до підпункту 191.1.2 пункту 191.1 статті 191 цього Кодексу оператором поштового зв`язку, експрес-перевізником;
ЕПопРах - загальна сума поповнення з поточного рахунку платника податку рахунка в системі електронного адміністрування податку, в тому числі рахунків у системі електронного адміністрування податку платника - сільськогосподарського підприємства, що обрало спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, зазначених у підпунктах "а" - "в" пункту 200 1.2 цієї статті.
Під час розрахунку показника ЕПопРах також враховується сума коштів у разі проведення органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, розрахунків платника податку з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв`язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до Закону України про Державний бюджет України в рахунок погашення заборгованості з податку. При цьому для поповнення рахунка в системі електронного адміністрування податку враховується в межах проведених розрахунків з податку сума зменшення залишку узгоджених податкових зобов`язань такого платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати яких настав, що обліковується органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, до виконання в повному обсязі за коригуючими реєстрами.
Порядок та строки врахування таких сум у системі електронного адміністрування податку встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Не враховуються в обрахунку показника ЕПопРах суми, зараховані на рахунки платників у системі електронного адміністрування податку з:
а) рахунків у системі електронного адміністрування податку, відкритих для перерахування коштів до Державного бюджету України та на спеціальні рахунки, відкриті в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для здійснення операцій з постачання сільськогосподарських товарів/послуг (крім зернових та технічних культур та продукції тваринництва, визначених у пункті 209.19 статті 209 цього Кодексу);
б) рахунків у системі електронного адміністрування податку, відкритих для перерахування коштів до Державного бюджету України та на спеціальні рахунки, відкриті в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для здійснення операцій з постачання зернових та технічних культур, визначених у пункті 209.19 статті 209 цього Кодексу;
в) рахунків у системі електронного адміністрування податку, відкритих для перерахування коштів до Державного бюджету України та на спеціальні рахунки, відкриті в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для здійснення операцій з постачання продукції тваринництва, визначеної у пункті 209.19 статті 209 цього Кодексу.
ЕОвердрафт - сума середньомісячного розміру сум податку, які за останніх 12 звітних (податкових) місяців були задекларовані платником до сплати до бюджету та погашені чи розстрочені або відстрочені, а також задекларовані платником - сільськогосподарським підприємством, що обрав спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу.
Показник ЕОвердрафт щокварталу (протягом перших шести робочих днів такого кварталу) підлягає автоматичному перерахунку з урахуванням показника середньомісячного розміру сум податку, які за останніх 12 звітних (податкових) місяців станом на дату такого перерахунку, були задекларовані платником до сплати до бюджету та погашені чи розстрочені або відстрочені, а також задекларовані платником - сільськогосподарським підприємством, що обрав спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу. Такий перерахунок здійснюється шляхом віднімання суми попереднього збільшення та додавання суми збільшення згідно з поточним перерахунком.
Платникам податку, які станом на 1 січня 2016 року зареєстровані платниками податку на додану вартість менш як 12 звітних (податкових) місяців, а також платникам, зареєстрованим платниками податку на додану вартість після 1 січня 2016 року, - таке збільшення здійснюється протягом перших шести робочих днів кварталу, що настає за кварталом, в якому строк такої реєстрації досягає 12 звітних (податкових) місяців.
ЕНаклВид - загальна сума податку за складеними платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних;
ЕВідшкод - загальна сума податку, заявлена платником до бюджетного відшкодування з урахуванням сум коригувань та результатів перевірок, що проводяться відповідно до цього Кодексу;
ЕПеревищ - загальна сума перевищення податкових зобов`язань, зазначених платником у поданих податкових деклараціях з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них, над сумою податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до п.п. 200-1.1, 200-1.2 ст. 200-1 ПК України система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку: суми податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних; суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України; суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість; суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, інші показники, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу. Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Платникам податку автоматично відкриваються рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Відповідно до п. 200-1.5 ст. 200-1 ПК України з рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника перераховуються кошти до Державного бюджету в сумі податкових зобов`язань з податку на додану вартість, що підлягає сплаті за наслідками звітного податкового періоду, та на поточний рахунок платника податку за його заявою, яка подається до контролюючого органу у складі податкової звітності з податку на додану вартість, у розмірі суми коштів, що перевищує суму задекларованих до сплати до бюджету податкових зобов`язань та суми податкового боргу з податку. При цьому перерахування коштів на поточний рахунок платника може здійснюватися у разі відсутності перевищення суми податку, зазначеної у виданих податкових накладних, складених у звітному періоді та зареєстрованих у Єдиному реєстрі податкових накладних, над сумою податкових зобов`язань з податку за операціями з постачання товарів/послуг, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість у цьому звітному періоді.
Отже, аналіз викладених норм дає підстави для висновку, що складені платниками податку податкові накладні, підлягають реєстрації в ЄРПН в установлені законодавством терміни, за порушення яких передбачена відповідальність у вигляді застосування штрафних санкцій. При цьому, платник податку має право зареєструвати податкову накладну в ЄРПН, в якій загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до п. 200-1.3 ст. 200-1 ПК України.
З матеріалів справи суд вбачає, що згідно витягів КП “Міськводоканал” СМР з системи електронного адміністрування ПДВ сума податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в ЄРПН (показник ЕНакл) з липня 2016 року по грудень 2017 року мала мінусове (від`ємне) значення (15 – 43135-152, т.1), що не надавало можливості КП “Міськводоканал” СМР здійснювати реєстрацію податкових накладних в ЄРПН.
Також судом встановлено, що 19.02.2016 КП “Міськводоканал” СМР подано до ДПІ у м. Сумах ГУ ДФС у Сумській області податкову декларацію з ПДВ за січень 2016 року. В таблиці 3 до додатку № 5 вказаної декларації підприємством зазначено перелік податкових накладних, включених підприємством до складу податкового кредиту за липень - грудень 2015 року на загальну суму ПДВ 6 736 033 грн. Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 20.09.2016 по справі 818/658/16, залишеною без змін Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 06.12.2016, позов КП “Міськводоканал” СМР задоволено, визнано протиправною бездіяльність та зобов`язано ДФС України збільшити КП “Міськводоканал” СМР в системі електронного адміністрування податку на додану вартість суму податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в ЄРПН на 6 736 033,00 грн. за результатами поданої податкової декларації з податку на додану вартість за січень 2016 року (а.с.165-167, т.1).
Крім того, в 2015 році КП “Міськводоканал” СМР відповідно до договорів № № 1/375 від 29.07.2015, 8/375 від 13.08.2015 та 24/375 від 08.12.2015 “Про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови КМУ від 04.06.2015 № 375” отримало субвенцію на загальну суму 3 818 644,70 грн. на погашення заборгованості з різниці в тарифах на послуги з водопостачання та водовідведення, що підтверджується копіями таких договорів. Отримані кошти КП “Міськводоканал” СМР на виконання умов вказаних договорів перерахувало у повному обсязі на загальну суму 3 818 644,70 грн. до загального фонду державного бюджету згідно платіжних доручень № 11 від 31.08.2015,17 від 31.08.2015 та 34 від 10.12.2015 для погашення податкового боргу з ПДВ. Однак, дана сума 3 818 644,70 грн. не врахована на електронному рахунку підприємства в системі електронного адміністрування ПДВ, за роботу якої відповідає ДФС України. В зв`язку з чим постановою Сумського окружного адміністративного суду від 16.11.2016 у справі № 818/883/16, залишеною без змін Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 19.06.2017, адміністративний позов КП “Міськводоканал” СМР задоволено повністю, визнано бездіяльність ДФС України протиправною та зобов`язано ДФС України вчинити дії щодо збільшення суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на 3 818 644,70 грн. (а.с.158-162, т.1).
У відповідності до ч.4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені у цих справах, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Отже, вищевказаними судовими рішеннями встановлено факти протиправної бездіяльності Державної фіскальної служби України, що призвело до не зарахування сум на які позивач мав би право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Відтак суд погоджується з твердженням позивача про те, що вказана бездіяльність контролюючого органу призвела до неможливості реєстрації податкових накладних за період з грудня 2015 року по грудень 2017 року в межах граничних термінів встановлених податковим законодавством.
При цьому посилання відповідача на те, що сума яка зазначена в перелічених рішеннях судів є значно меншою ніж сума незареєстрованих позивачем податкових накладних, суд вважає безпідставним. Як зазначалося судом вище, сума податку (ЕНакл) на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, обчислену за такою формулою: ЕНакл = ЕНаклОтр + ЕМитн + ЕПопРах + ЕОвердрафт - ЕНаклВид - ЕВідшкод - ЕПеревищ. Де, зокрема, ЕПопРах – це загальна сума поповнення з поточного рахунку платника податку рахунка в системі електронного адміністрування податку. Суд зазначає, що саме на цей показник мали вплинути суми, що протиправно були не зараховані контролюючим органом в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, що встановлено зазначеними вище рішеннями судів. Вказане спричинило неможливість позивачем своєчасно зареєструвати поточні податкові накладні. Разом з тим, неможливість вчасно зареєструвати податкові накладні позивачем, потягла за собою збільшення такого показника формули, як ЕПеревищ - загальної сума перевищення податкових зобов`язань, зазначених платником у поданих податкових деклараціях з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них, над сумою податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Вказане в свою чергу ще зменшило суму податку (ЕНакл) на яку платник податку мав право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Таким чином КП “Міськводоканал” СМР не могло своєчасно реєструвати в ЄРПН податкові накладні, виписані підприємством за звітні періоди: липень-жовтень 2016 року, січень-лютий 2017 року по причині того, що ДФС України, як державний орган, до компетенції якого віднесено адміністрування податку на додану вартість в системі електронного адміністрування ПДВ, не виконала вимоги діючого законодавства в системі електронного адміністрування ПДВ і протиправно не збільшила підприємству з 01.09.2015 по 02.01.2018 суму податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (показник Sнакл) на 10,7 млн. грн., чого б вистачило для реєстрації податкових накладних підприємства, у тому числі на суму ПДВ 227 051,90 грн., за порушення термінів реєстрації яких до підприємства застосовано штраф згідно оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.
Відповідно до п. 109.1 ст. 109 ПК України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Неналежне виконання вимог податкового законодавства стосовно своєчасної реєстрації підприємством податкових накладних відбулось з вини контролюючого органу, що виключає протиправність діянь платника податку, та як наслідок, притягнення його до відповідальності. Відсутність вини платника податків, як необхідної складової податкового правопорушення, обумовила протиправність застосування штрафних (фінансових) санкцій спірними податковими повідомленнями-рішеннями.
Аналогічні правові висновки викладені також в постановах Верховного суду у складі колегії Касаційного адміністративного суду по справі № 819/777/17 від 20.03.2018 та по справі № 818/1070/17 від 03.05.2018.
Як убачається з матеріалів справи, відповідно до витягів з системи електронного адміністрування ПДВ, наданих позивачем, сума податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в ЄРПН, в системі відображена – 02.01.2018 -05.01.2018 року.
Отже суд вважає, що з часу виконання ДФС України зазначених вище рішень Сумського окружного адміністративного суду, а саме починаючи з 04 січня 2018 року.
Частина 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що податкові повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Сумській області №0018665412 від 18.03.2019 про застосування штрафу в сумі 448,24 грн.; №0023795412 від 28.03.2019 в частині застосування штрафу в сумі 78587,81 грн.; №0046675412 від 24.06.2019 в частині застосування штрафу в сумі 24035,53 грн.; №0054035412 від 24.07.2019 про застосування штрафу в сумі 488,83 грн. не відповідають критеріям, визначеним частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв`язку з чим є протиправними, а позовні вимоги – обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи задоволення позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Сумській області судові витрати в розмірі 1921,00 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву Комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради до Головного управління ДПС в Сумській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень – задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Сумській області:
- №0018665412 від 18.03.2019 про застосування штрафу в сумі 448,24 грн.;
- №0023795412 від 28.03.2019 в частині застосування штрафу в сумі 78587,81 грн.;
- №0046675412 від 24.06.2019 в частині застосування штрафу в сумі 24035,53 грн.;
- №0054035412 від 24.07.2019 про застосування штрафу в сумі 488,83 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Сумській області (40009, м. Суми, вул. Іллінська, 13, код 43144399) на користь Комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради (40009, м. Суми, вул. Білопільський шлях, 9, код ЄДРПОУ 03352455) витрати на оплату судового збору в сумі 1921 (одна тисяча двісті дев`яносто одна) грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційні скарги подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
В повному обсязі рішення складено 27.11.2019.
Суддя С.В. Воловик