
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
25 листопада 2019 року м. ПолтаваСправа №440/4061/19Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Кукоби О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання неправомірним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Короткий зміст позовних вимог.
ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі - відповідач, ГУПФ України в Полтавській області), у якому просив:
визнати неправомірним та скасувати рішення пенсійного органу від 27.09.19 №9 про відмову в проведенні перерахунку пенсії з урахуванням заробітної плати за період з січня 1985 року по грудень 1990 року на підставі довідки №83 про заробітну плату для призначення пенсії від 4.10.16;
зобов`язати відповідача провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням заробітної плати за період з січня 1985 року по грудень 1990 року відповідно до довідки №83 про заробітну плату для призначення пенсії від 4.10.16.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що відповідачем при розрахунку його пенсії за віком не взято до уваги довідку про заробітну плату за період роботи з 1.01.85 по 31.12.90 з огляду на відсутність можливості провести перевірку для підтвердження дійсності такої довідки. На переконання позивача, проведення перевірок наданих особою документів для призначення пенсії здійснюється пенсійним органом за умови сумніву у достовірності, неповноті документів, які подає особа при зверненні за призначенням пенсії, а отже, рішення про відмову в проведенні перерахунку пенсії є неправомірним.
2. Позиція відповідача.
12.11.19 судом одержано відзив ГУПФ України в Полтавській області на позов, у якому представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність /а.с. 40-42/. Свою позицію мотивував посиланням на те, що обов`язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування заробітної плати первинними документами, однак у спірних відносинах такі документи відсутні з огляду на ліквідацію роботодавця, яким видано відповідну довідку, а відтак проведення перевірки достовірності зазначених у довідці відомостей є неможливим.
3. Процесуальні дії у справі.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 25.10.19 відкрито провадження у справі за даним позовом, розгляд справи вирішено здійснити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників (у письмовому провадженні).
За приписами пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.
Відповідно до частини другої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ
ОСОБА_1 є пенсіонером, з 8.04.19 перебуває на обліку в Карлівському об`єднаному управлінні пенсійного фонду України Полтавської області, правонаступником якого є відповідач, та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
23.05.19 позивач звернувся до відповідача із заявою про надання роз`яснень з питань обчислення заробітку для призначення пенсії за віком, зокрема, в частині не врахування пенсійним органом для призначення пенсії довідки про заробітну плату від 4.10.16 №83, виданої Державним підприємством "Дніпропетровський домобудівний комбінат" за період роботи з 1.01.85 по 31.12.90 /а.с. 24/.
Листом від 23.05.19 вих.№37/П-02 Карлівське об`єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області повідомило позивача про те, що 11.04.19 довідка про заробітну плату за період роботи з 1.01.85 по 31.12.90 на підприємстві надіслана для перевірки до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області /а.с. 25/.
25.07.19 пенсійним органом одержано лист-відповідь ГУПФ України в Дніпропетровській області від 23.07.19 вих.№257/10.3-41, у якій повідомлено про неможливість проведення перевірки вищезазначеної довідки з огляду на те, що документи підприємства, діяльність якого припинена 20.10.16, на зберігання до архівних установ не передані /а.с. 27/.
Листом від 16.08.19 вих.№504/02.7-10 пенсійний орган повідомив позивача про відсутність підстав для врахування довідки про заробіток за 1985-1990 роки для перерахунку його пенсії з огляду на неможливість проведення перевірки достовірності цієї довідки /а.с. 26/.
25.09.19 ОСОБА_1 подав до відділу з питань призначення та перерахунків пенсій №6 управління застосування пенсійного законодавства ГУПФ України в Полтавській області заяву про перерахунок його пенсії з урахуванням заробітної плати на підставі довідки від 4.10.16 №83, виданої ДП "Дніпропетровський домобудівний комбінат" /а.с. 46/.
27.09.19 пенсійним органом прийняте рішення про відмову у проведенні перерахунку пенсії з огляду на непідтвердження достовірності зазначеної довідки /а.с. 47/.
Не погодившись з цим рішенням суб`єкта владних повноважень, позивач звернувся до суду з даним позовом.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Основного Закону визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно з частиною першою статті 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Статтею 2 названого Закону визначено, що за цим Законом призначаються: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років; б) соціальні пенсії.
За змістом пункту "а" частини першої статті 3 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на трудову пенсію мають особи, зайняті суспільно корисною працею, при додержанні інших умов, передбачених цим Законом: особи, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, кооперативах (у тому числі за угодами цивільно-правового характеру), незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, або є членами колгоспів та інших кооперативів (далі іменуються - підприємства та організації, якщо не обумовлено інше), - за умови сплати підприємствами та організаціями страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Відповідно до частини першої статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Згідно з частиною першою статті 44 названого Закону заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
А частиною третьою цієї статті визначено, що органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
За приписами частини четвертої статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Відповідно до частини другої цієї статті, документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Порядок подання та перелік документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсій визначено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.05 №22-1 (надалі - Порядок №22-1).
Відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 2.1 Порядку №22-1 у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 26.04.17 №9-1 за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Пунктом 2.10 Порядку №22-1 визначено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
За змістом пункту 4.2 Порядку №22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію: перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Згідно з абзацом першим пункту 4.3 Порядку не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
ОЦІНКА СУДОМ ОБСТАВИН СПРАВИ
Спір у даній справі стосується наявності підстав для перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 з урахуванням заробітної плати за період з 1.01.85 по 31.12.90, тобто за шістдесят календарних місяців підряд до 30 червня 2000 року включно, як те передбачено частиною першою статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
З метою реалізації свого права на перерахунок пенсії за віком позивачем пенсійному органу разом із заявою від 25.09.19 надано довідку про заробітну плату для обчислення пенсії від 4.10.16 №83 /а.с. 18/.
Дана довідка складена за формою, визначеною у додатку 1 до Порядку №22-1, підписана ліквідатором ДП "Дніпропетровський домобудівний комбінат" Вернигорою В.П. та скріплена печаткою підприємства.
У довідці зазначено, що її видано на підставі особових рахунків форми Т-2 (тобто, відомостей про нарахування та виплату заробітної плати працівникам), що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 .
Отже, зазначена довідка відповідає наведеним вище вимогам Порядку №22-1.
До того ж, разом з довідкою позивачем надано лист за підписом ліквідатора ДП "Дніпропетровський домобудівний комбінат" Вернигори В.П. від 4.10.16, у якому повідомляється, що суми заробітної плати у довідці від 4.10.16 №83, виданої ОСОБА_1 , перенесені з первинних документів особових рахунків за 1985-1990 роки, що знаходяться на зберіганні на підприємстві; зазначені документи прошнуровані та пронумеровані /а.с. 19/.
Суд погоджується з доводами представника позивача про те, що положеннями частини третьої статті 44 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та пункту 4.2 Порядку №22-1 передбачено право, а не обов`язок пенсійного органу щодо проведення перевірки достовірності зазначених у довідці про заробітну плату відомостей. При цьому дане право пенсійний орган реалізує у разі наявності достатніх сумнівів щодо достовірності викладених у довідці відомостей.
Проте рішення відповідача від 27.09.19 №9 не містить посилань на наявність таких сумнівів у пенсійного органу. При цьому відповідач не заперечує факт складення вищезгаданої довідки уповноваженою особою та її відповідності за змістом і формою вимогам Порядку №22-1.
Так само, у відповідача відсутні сумніви та зауваження щодо сум заробітної плати, зазначених у цій довідці. Зокрема, пенсійний орган жодним чином не заперечує, що вказані у довідці суми заробітної плати відповідають середнім у відповідній галузі промисловості.
Наведене вище є підставою для висновку, що достовірність довідки про заробітку плату для обчислення пенсії від 4.10.16 №83 підтверджена змістом самої довідки та не заперечувалась відповідачем на момент її отримання.
Суд також враховує, що заяву про перерахунок пенсії позивачем до пенсійного органу подано 25.09.19, а рішення про відмову у його проведенні відповідачем ухвалено 27.09.19. При цьому відповідне рішення мотивоване відомостями, одержаними пенсійним органом під час призначення пенсії позивачу. Натомість жодні додаткові перевірки, запити тощо пенсійним органом не надсилались.
Відмовляючи у перерахунку пенсії позивача відповідач застосував суто формальний підхід, що не відповідає принципу верховенства права. При цьому, суд виходить з того, що у питаннях обчислення розміру пенсії за віком, органи Пенсійного фонду, переслідуючи в цілому законну мету попередження зловживання громадянами своїми правами та запобігання необґрунтованому призначенню пенсії, при виконанні своїх повноважень повинні діяти обґрунтовано, добросовісно, розсудливо та пропорційно, як це передбачено частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, з тим, щоб не створювати штучних і явно необґрунтованих перешкод для реалізації громадянами їх прав.
Суд акцентує увагу на тому, що право на належний розмір соціального забезпечення у старості становить виконання взятих державою на себе зобов`язань за статтею 46 Конституції України, а тому реалізація пенсійним органом своєї компетенції не має призводити до нівелювання цього права.
З урахуванням наведеного, ліквідація роботодавця без визначення правонаступника та передачі первинних документів до архівної установи не може бути підставою, що позбавляє працівника права на врахування його заробітку для обчислення (перерахунку) пенсії на підставі довідки про заробітну плату для обчислення пенсії, яка за формою та змістом відповідає вимогам закону за відсутності обґрунтованих підстав вважати, що така довідка містить недостовірні відомості.
З цих підстав, зважаючи на вищевикладені фактичні обставини справи, суд дійшов висновку, що рішення відповідача від 27.09.19 №9 не відповідає вимогам статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому його належить визнати протиправним та скасувати.
Окрім того, з огляду на дотримання позивачем порядку звернення до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії та відсутність у відповідача обґрунтованих зауважень до змісту та форми довідки про заробітну плату для обчислення пенсії за період з 1.01.85 по 31.12.90, суд вважає, що належним способом захисту прав позивача є зобов`язання ГУПФ України в Полтавській області провести перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 з 1.10.19 з урахуванням заробітної плати за період з січня 1985 року по грудень 1990 року відповідно до довідки №83 про заробітну плату для призначення пенсії від 4.10.16, виданої ліквідатором ДП "Дніпропетровський домобудівний комбінат" Вернигорою В.П. та провести виплати з урахуванням фактично сплачених сум.
А відтак, позовні вимоги ОСОБА_1 належить задовольнити.
РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
Відповідно до частини першої статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у розмірі 768,40 грн, що підтверджено квитанцією від 21.10.19 №0.0.1501505899.1 /а.с. 3/. Вказану суму судового збору зараховано до спеціального фонду Державного бюджету, що підтверджено випискою /а.с. 4/.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача понесені останнім судові витрати у розмірі 768,40 грн.
Інші судові витрати у справі відсутні.
Керуючись статтями 2, 3, 6-10, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 263, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, Полтавський окружний адміністративний суд
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання неправомірним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення відділу з питань призначення та перерахунку пенсій №6 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 27 вересня 2019 року №9.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (код ЄДРПОУ 13967927; вул. Соборності, 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014) провести перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ; АДРЕСА_3 ) з 1 жовтня 2019 року з урахуванням заробітної плати за період з січня 1985 року по грудень 1990 року відповідно до довідки від 4 жовтня 2016 року №83 про заробітну плату для призначення пенсії, виданої ліквідатором Держаного підприємства "Дніпропетровський домобудівний комбінат" Вернигорою В.П. та провести виплати з урахуванням фактично сплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (код ЄДРПОУ 13967927; вул. Соборності, 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ; АДРЕСА_3 ) судові витрати у розмірі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до Другого апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів після складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя О.О. Кукоба