Ухвала суду № 85922528, 27.11.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.11.2019
Номер справи
420/6512/19
Номер документу
85922528
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/6512/19

УХВАЛА

Про повернення позовної заяви

27 листопада 2019 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Харченко Ю.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Дальницької сільської ради Овідіопольського району Одеської області, Головного управління Держгеокадастру в Одеській області Міськрайонного управління в Овідіопольському районі та м.Чорноморську про визнання протиправною бездіяльності, визнання протиправними та скасування окремих положень Рішень 11 сесії VІІ скликання Дальницької сільської ради від 27.11.2018р., а саме рішень №506-VІІ, №507-VІІ, №508-VІІ, №530-VІІ, №531-VІІ, №532-VІІ, стягнення грошових коштів за завдану шкоду в загальному розмірі 400000грн.,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд визнати протиправною бездіяльність Дальницької сільської ради, та Міськрайонного управління в Овідіопольському районі та м.Чорноморську Головного управління Держгеокадастру в Одеській області; визнати протиправними та скасувати окремі положення Рішень 11 сесії VІІ скликання Дальницької сільської ради від 27.11.2018р., а саме рішень №506-VІІ, №507-VІІ, №508-VІІ, №530-VІІ, №531-VІІ, №532-VІІ; стягнути з Нерубайської сільської ради та Міськрайонного управління в Овідіопольському районі та м.Чорноморську Головного управління Держгеокадастру в Одеській області грошові кошти за завдану шкоду в загальному розмірі 400000грн.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 07.11.2019р. вищеозначену позовну заяву, відповідно до положень ст.169 КАС України, було залишено без руху, у зв`язку з невідповідністю вимогам ст.ст.160,161 КАС України. Зокрема, згідно з п.4 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів – зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів. Водночас, судом встановлено, що в позовній заяві позивач – ОСОБА_1 , серед іншого, просить суд стягнути з Нерубайської сільської ради та Міськрайонного управління в Овідіопольському районі та м.Чорноморську Головного управління Держгеокадастру в Одеській області грошові кошти за завдану шкоду в загальному розмірі 400000грн., зазначаючи, при цьому, в якості відповідачів по справі Дальницьку сільську раду Овідіопольського району Одеської області, Головне управління Держгеокадастру в Одеській області Міськрайонного управління в Овідіопольському районі та м.Чорноморську.

Також, згідно з ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Зміст позовних вимог – це вимоги позивача (предмет позову).

Таким чином, із системного аналізу вищенаведених законодавчих приписів вбачається, що під змістом позовних вимог розуміється визначення, згідно з ч.1 ст.5 КАС України, способу захисту своїх прав, свобод чи охоронюваних законом інтересів, котрі мають формулюватися максимально чітко і зрозуміло, оскільки від якості позовної заяви, юридично правильного змісту позовних вимог, зазначення способу судового захисту залежить швидкий і ефективний розгляд справи.

Водночас, судом встановлено, що позивач – ОСОБА_1 у позовній заяві, серед іншого, просить суд визнати протиправною бездіяльність Дальницької сільської ради, та Міськрайонного управління в Овідіопольському районі та м.Чорноморську Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, не зазначаючи, при цьому, в чому, зокрема, полягає бездіяльність Дальницької сільської ради, та Міськрайонного управління в Овідіопольському районі та м.Чорноморську Головного управління Держгеокадастру в Одеській області.

До того ж, у позовній заяві ОСОБА_1 , у тому числі, просить суд визнати протиправними та скасувати окремі положення Рішень 11 сесії VІІ скликання Дальницької сільської ради від 27.11.2018р., а саме рішень №506-VІІ, №507-VІІ, №508-VІІ, №530-VІІ, №531-VІІ, №532-VІІ, не зазначаючи, при цьому, які, зокрема, окремі положення Рішень 11 сесії VІІ скликання Дальницької сільської ради від 27.11.2018р., а саме рішень №506-VІІ, №507-VІІ, №508-VІІ, №530-VІІ, №531-VІІ, №532-VІІ, на думку позивача, є протиправними та підлягають скасуванню.

Крім того, пунктом 2 частини 5 статті 160 КАС України передбачено, що в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв`язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти. Водночас, судом встановлено, що позивачем – ОСОБА_1 у позовній заяві не зазначено ідентифікаційний код відповідача - Головного управління Держгеокадастру в Одеській області Міськрайонного управління в Овідіопольському районі та м.Чорноморську в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України.

Між тим, позивачем - ОСОБА_1 у позовній заяві зазначено код ЄДРПОУ 39765871, який належить Головному управлінню Держгеокадастру в Одеській області, котре не є відповідачем по справі.

22.11.2019р. на виконання вимог ухвали суду від 07.11.2019р. про залишення позовної заяви без руху, від ОСОБА_1 до суду надійшла заява (вхід.№ЕП/9092/19) до якої додано уточнений адміністративний позов у якому позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність Дальницької сільської ради Овідіопольського району Одеської області; визнати протиправними та скасувати рішення 11 сесії VII скликання Дальницької сільської ради від 27.11.2018року, а саме рішення №506-VII, №507-VII, №508-VІІ, №530-VII, №531-VII , №532-VII; стягнути з Дальницької сільської ради Овідіопольського району Одеській області кошти в сумі 400000грн. за завдану шкоду.

Водночас, при вирішенні питання щодо відкриття провадження по даній справі суд вважає за доцільне зазначити наступне.

Відповідно до ч.2 ст.160 КАС України позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

Згідно з ч.7, ч.8 ст.44 КАС України документи (в тому числі процесуальні документи, письмові та електронні докази тощо) можуть подаватися до суду, (…) в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, за винятком випадків, визначених цим Кодексом.

Процесуальні документи в електронній формі мають подаватися учасниками справи до суду з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом заповнення форм процесуальних документів відповідно до Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.

Згідно з ч.10 ст.44 КАС України, якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в електронній формі, такі документи скріплюються електронним цифровим підписом учасника справи (його представника). Якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в паперовій формі, такі документи скріплюються власноручним підписом учасника справи (його представника).

Відповідно до п.п.15.16 п.15 ч.1 розділу VII “Перехідні положення” КАС України, Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система починає функціонувати через 90 днів з дня опублікування Державною судовою адміністрацією України у газеті “Голос України” та на веб-порталі судової влади України оголошення про створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

При цьому, згідно з п.п.15.1 п.15 ч.1 розділу VII “Перехідні положення” КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюються в паперовій формі.

Законом України “Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів” встановлено, що Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система починає функціонувати через 90 днів з дня опублікування Державною судовою адміністрацією України у газеті “Голос України” та на веб-порталі судової влади оголошення про створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

01 грудня 2018року в газеті “Голос України” та на офіційному веб-порталі “Судова влада України” Державною судовою адміністрацією України розміщено оголошення про створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

Таким чином, Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система повинна була розпочати своє функціонування з 01.03.2019року.

Водночас, 28 лютого 2018року Вищою радою правосуддя прийнято рішення №624/0/15-19, яким вирішено повернути Державній судовій адміністрації України проект Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему на доопрацювання; запропонувати Державній судовій адміністрації України відкликати оголошення про створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

28 лютого 2019року Державою судовою адміністрацією України на адреси судів, зокрема, місцевих судів направлено Лист №15-4999/19 “Про відтермінування початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи”, яким повідомлено, що на виконання рішення Вищої ради правосуддя від 28 лютого 2019року №624/0/15-19, ДСА України надіслала до Державного підприємства "Редакція газети "Голос України" лист з проханням опублікувати 01 березня 2019року оголошення в газеті "Голос України" про відкликання оголошення, опублікованого 01 грудня 2018року №229 (6984) щодо створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

Також, у листі зазначено, що після публікації даного оголошення зміни, передбачені Законом України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів", пов`язані з початком функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, не набувають чинності.

Згідно листа Державної судової адміністрації України №15-4999/19, про початок функціонування ЄСІТС, ДСА України поінформує суди та територіальні управління ДСА України додатково.

Натомість, станом на 27.11.2019 року ДСА України не інформувало про початок функціонування ЄСІТС.

Отже, враховуючи викладене, судом встановлено, що станом на дату надіслання позивачем на електронну адресу суду уточненого адміністративного позову (від 22.11.2019р. вхід.№ЕП/9092/19), та на момент вирішення питання про відкриття провадження у справі, функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, не запроваджено, у зв`язку з чим, уточнена позовна заява ОСОБА_1 не може вважатися позовною заявою, поданою у встановленому законом порядку.

Між тим, КАС України не містить будь-якого відступлення від вищевказаного правозастосування, та має чітку норму, згідно якої саме до дня початку функціонування ЄСІТС подання та надсилання документів здійснюється виключно у паперовій формі (п.п.15.1 п.15 ч.1 розділу VII “Перехідні положення” КАС України).

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в Ухвалах від 06.05.2019р. по справі №160/2583/19, від 13.06.2019р. по справі №583/1165/19, від 01.07.2019р. по справі №420/5343/18, від 19.11.2019р. по справі №480/3053/19.

Крім того, суд вважає за доцільне наголосити, що згідно з ч.1 ст.161 КАС України, до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті. При цьому, позивачем до уточненої позовної заяви не додано її копії, а також копії доданих до неї документів відповідно до кількості учасників справи.

До того ж, Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 07.11.2019р. встановлено позивачу строк для усунення недоліків протягом десяти днів з дня отримання даного судового рішення, шляхом подання до Одеського окружного адміністративного суду, зокрема, уточненого адміністративного позову, з урахуванням положень ст.ст.160, 161 КАС України, з його копіями для учасників справи, та копіями доданих до нього документів.

Також, в уточненому адміністративному позові ОСОБА_1 , серед іншого, просить суд визнати протиправною бездіяльність Дальницької сільської ради Овідіопольського району Одеської області, не зазначаючи, при цьому, в чому, зокрема, на думку позивача, полягає протиправна бездіяльність Дальницької сільської ради Овідіопольського району Одеської області.

Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, а також те, що функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи наразі не запроваджено, позивачем до уточненої позовної заяви не додано її копії, а також копії доданих до неї документів відповідно до кількості учасників справи, а також позовні вимоги викладено без урахування положень ч.1 ст.5 КАС України, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 , у встановлений судом термін недоліки позовної заяви, у повному обсязі, не усунено, що відповідно є підставою для повернення позовної заяви позивачеві.

Відповідно до п.1 ч.4 ст.169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.

Відтак, з урахуванням вищевикладеного, адміністративний позов ОСОБА_1 до Дальницької сільської ради Овідіопольського району Одеської області, Головного управління Держгеокадастру в Одеській області Міськрайонного управління в Овідіопольському районі та м.Чорноморську про визнання протиправною бездіяльності, визнання протиправними та скасування окремих положень Рішень 11 сесії VІІ скликання Дальницької сільської ради від 27.11.2018р., а саме рішень №506-VІІ, №507-VІІ, №508-VІІ, №530-VІІ, №531-VІІ, №532-VІІ, стягнення грошових коштів за завдану шкоду в загальному розмірі 400000грн.,, повертається позивачеві, відповідно до приписів п.1 ч.4 ст.169 КАС України.

Керуючись п.1 ч.4 ст.169, ст.ст.248, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Дальницької сільської ради Овідіопольського району Одеської області, Головного управління Держгеокадастру в Одеській області Міськрайонного управління в Овідіопольському районі та м.Чорноморську про визнання протиправною бездіяльності, визнання протиправними та скасування окремих положень Рішень 11 сесії VІІ скликання Дальницької сільської ради від 27.11.2018р., а саме рішень №506-VІІ, №507-VІІ, №508-VІІ, №530-VІІ, №531-VІІ, №532-VІІ, стягнення грошових коштів за завдану шкоду в загальному розмірі 400000грн.,, повернути позивачеві.

Роз`яснити позивачеві, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Копію ухвали разом з позовною заявою та всіма доданими до неї матеріалами надіслати позивачеві.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст.256 КАС України.

Ухвала суду може бути оскаржена, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду у строки визначені статтею 295 КАС України.

Відповідно до п.п.15.5 п.15 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України в редакції Закону №2147-VIII до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя Харченко Ю.В.