
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1.380.2019.000766
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 листопада 2019 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд, головуючий суддя Гавдик З.В., секретар судового засідання Василько А.В., розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу за
позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агроком –Еко», представник – Ахметова Г.В.до Державної фіскальної служби України, представник – Гавриляк Р.А. Головного управління ДФС у Львівській області, представник – Гавриляк Р.А.про визнання протиправними і скасування рішень, зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Агроком –Еко» звернулося з адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України та ГУ ДФС у Львівській в якому просило:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 1049847/39894132 від 14.01.2019 р. про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- зобов`язати Державну фіскальну служби України зареєструвати податкову накладну № 3 від 30.11.2018 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних з моменту її подання 30.11.2018 року;
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 1049830/39894132 від 14.01.2019 р. про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- зобов`язати Державну фіскальну служби України зареєструвати податкову накладну № 2 від 30.11.2018 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних з моменту її подання 30.11.2018 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем укладено договір комісії з ТОВ «ТБ Фрут Капітал» №2К/13.11.2018 від 13.11.2018 року. За умовами договору позивач, як комісіонер взяв на себе зобов`язання за дорученням ТОВ «ТБ Фрут Капітал» за комісійну плату укласти за рахунок вказаного товариства, але від свого імені, договір(-ори) щодо продажу на експорт продукції, визначеної умовами договору.
У відповідності до умов вказаного договору позивач уклав договір №13/11/18-ETM з компанією ETM DEVELOPMENT та експортував сік яблучний концентрований освітлений натуральний в кількості 216,00 тонн.
За надані послуги позивач виставив рахунок на сплату комісійних послуг та зареєстрував податкову накладну №3 від 30.11.2018 року.
30.11.2018 року позивач отримав квитанцію про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно, якою повідомлено, що документ (податкову накладну №3 від 30.11.2018 року) прийнято, реєстрацію зупинено.
Також, позивачем було укладено договір комісії з ТОВ «ТБ ПАК» №1К/07.11.2018 від 07.11.2018 року. За умовами договору позивач як комісіонер взяв на себе зобов`язання за дорученням ТОВ «ТБ ПАК» за комісійну плату укласти за рахунок вказаного товариства, але від свого імені, договір(-ори) щодо продажу на експорт продукції, визначеної умовами договору.
У відповідності до умов цього Договору позивач уклало договір №07/11/2018 від 07.11.2018 року з компанією T.B. Fruit Polska spolka z ograniczona odpowiedzialnoscia spolka komandytowo-akcyjna та експортувало сік яблучний концентрований освітлений натуральний в кількості 1362,90 тонн.
За надані послуги позивач виставив рахунок на сплату комісійних послуг та зареєстрував податкову накладну №2 від 30.11.2018 року.
08.01.2019 року позивач отримав квитанцію про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно, якою повідомлено, що документ (податкову накладну №2 від 30.11.2018 року) прийнято, реєстрацію зупинено.
Позивачем були подані до контролюючого органу пояснення та первинні документи фінансово-господарської діяльності.
В подальшому позивач отримав рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, якими позивачу відмовлено у реєстрації цих же податкових накладних, як підставу вказано – ненадання платником податку копій документів, а саме: ненадання платником копій документів: договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них, первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити).
Позивач вважає протиправними спірні рішення відповідача про відмову у реєстрації податкової накладних, оскільки відповідач не зазначив конкретного критерію, що перелічені у підпункті 1.6 п. 1 Критеріїв ризиковості не відповідає платник податку.
Відповідачем у спірних рішеннях не зазначено, що саме стало підставою для його прийняття - надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства чи недостатність поданих документів для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.
Також, контролюючим органом не вказано, які саме документи платника податків складені з порушенням законодавства, які вимоги законодавства порушено при складанні документів та яких документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.
Представник позивача в судових засіданнях позовні вимоги підтримала, просила позов задоволити в повному обсязі.
Позиція відповідача викладена у відзиві на позовну заяву, відповідач вважає позов необґрунтованим та безпідставним, просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Відповідач казав, що спірні рішення прийнято з дотриманням відповідної постанови КМ України «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» № 1246 від 29.12.2010 року та вимог постанови КМ України від 21.02.2018 року №117 «Про затвердження в Єдиному реєстрі податкових накладних», та ПК України, враховуючи надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування, відтак є обґрунтованим та прийнятим у відповідності до вимог законодавства.
Представник відповідача в судових засіданнях проти позову заперечив з підстав, наведених у відзиві, просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Згідно п. 3 ч. 3 ст. 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою від 12.03.2019 року у даній справі відкрито спрощене позовне провадження у справі. Ухвалою судді від 16.05.2019 року постановлено про перехід з спрощеного провадження в загальне позовне провадження. Ухвалою суду від 12.06.2019 року об`єднано в одне провадження адміністративну справу № 1.380.2019.000766 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агроком –Еко» до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання до вчинення дій, зі справою № 1.380.2019.000767 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агроком –Еко» до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання до вчинення дій, присвоївши їй єдиний номер № 1.380.2019.000766.
Безпосередньо, всебічно, повно та об`єктивно дослідивши наявні у справі докази, давши їм оцінку, суд встановив:
13.11.2018 року між ТОВ «Агроком-Еко» та ТОВ «ТБ Фрут Капітал» було укладено договір комісії №2К/13.11.2018. За умовами договору ТОВ «Агроком-Еко» як комісіонер взяло на себе зобов`язання за дорученням ТОВ «ТБ Фрут Капітал» за комісійну плату укласти за рахунок даного Товариства, але від свого імені, договір(-ори) щодо продажу на експорт продукції, визначеної умовами цього Договору.
У відповідності до умов Договору ТОВ «Агроком-Еко» уклало договір
№13/11/18-ETM з компанією ETM DEVELOPMENT та експортувало сік яблучний концентрований освітлений натуральний в кількості 216,00 тонн, що підтверджується відповідними митними деклараціями.
07.11.2018 року між ТОВ «Агроком-Еко» та ТОВ «ТБ ПАК» було укладено договір комісії №1К/07.11.2018. За умовами договору ТОВ «Агроком-Еко» як комісіонер взяло на себе зобов`язання за дорученням ТОВ «ТБ ПАК» за комісійну плату укласти за рахунок даного Товариства, але від свого імені, договір(-ори) щодо продажу на експорт продукції, визначеної умовами цього Договору.
У відповідності до умов Договору ТОВ «Агроком-Еко» уклало договір
№07/11/2018 від 07.11.2018 року з компанією T.B. Fruit Polska spolka z ograniczona odpowiedzialnoscia spolka komandytowo-akcyjna та експортувало сік яблучний концентрований освітлений натуральний в кількості 1362,90 тонн, що підтверджується відповідними митними деклараціями.
У зв`язку із настанням дати виникнення податкових зобов`язань та відповідно до п. 201.10. ст. 201 ПК України, позивачем було складено та надіслано до контролюючого органу на реєстрацію такі податкові накладні: 30.11.2018 року № 3; 30.11.2018 року № 2.
30.11.2018 року ТОВ «Агроком-Еко» отримало Квитанцію про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, якою платника податків поінформовано про те, що документ (податкову накладну №3 від 30.11.2018 року) прийнято, реєстрацію зупинено.
Згідно отриманої квитанції від 30.11.2018 року про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, зазначено підстави зупинення, зокрема вказано, що відповідно до п.201.16 ст.201 ПКУ, реєстрація ПН/РК від 30.11.2018 № 3 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам п.п. 1.6 п.1 «Критерії ризиковості платника податку». Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
Повідомленням № 2 від 04.01.2019 року ТОВ «Агроком-Еко» надано пояснення по господарській операції та надано усі копії підтверджуючих документів, а саме: Договір комісії №2К/13.11.2018 від 13.11.2018 року між ТОВ «Агроком-Еко» та ТОВ «ТБ Фрут Капітал»; Специфікація №1 до Договору комісії №2К/13.11.2018 від 13.11.2018 року; Акт приймання – передачі товару №1 до Договору комісії №2К/13.11.2018 від 13.11.2018 року; Договір купівлі - продажу №13/11/18-ЕТМ від 13.11.2018 року укладений між ТОВ «Агроком-Еко» та ETM DEVELOPMENT; Специфікація №1 до Договору купівлі - продажу №13/11/18-ЕТМ від 13.11.2018 року; Звіт комісіонера №1 перед ТОВ «ТБ Фрут Капітал» до Договору комісії №2К/13.11.2018 від 13.11.2018 року; Акт наданих послуг до Звіту Комісіонера №1 від 30.11.2018 року; Платіжне доручення №1401 від 05.12.2018 року про оплату ТОВ «ТБ Фрут Капітал» на адресу ТОВ «Агроком-Еко» комісійної винагороди; Митні декларації, які підтверджують експорт Товару ТОВ «Агроком-Еко» в кількості 9 шт.; Рахунок-фактура/Інвойс №17/53 від 14 листопада 2018 року по Договору продажу №13/11/18-ЕТМ від 13.11.2018 року; Рахунок-фактура/Інвойс №17/51 від 14 листопада 2018 року по Договору продажу №13/11/18-ЕТМ від 13.11.2018 року; Рахунок-фактура/Інвойс №17/55 від 14 листопада 2018 року по Договору продажу №13/11/18-ЕТМ від 13.11.2018 року; Рахунок-фактура/Інвойс №17/59 від 14 листопада 2018 року по Договору продажу №13/11/18-ЕТМ від 13.11.2018 року; Рахунок-фактура/Інвойс №17/52 від 14 листопада 2018 року по Договору продажу №13/11/18-ЕТМ від 13.11.2018 року; Рахунок-фактура/Інвойс №17/58 від 14 листопада 2018 року по Договору продажу №13/11/18-ЕТМ від 13.11.2018 року; Рахунок-фактура/Інвойс №17/57 від 14 листопада 2018 року по Договору продажу №13/11/18-ЕТМ від 13.11.2018 року; Рахунок-фактура/Інвойс №17/54 від 14 листопада 2018 року по Договору продажу №13/11/18-ЕТМ від 13.11.2018 року; Рахунок-фактура/Інвойс №17/60 від 14 листопада 2018 року по Договору продажу №13/11/18-ЕТМ від 13.11.2018 року; Акт здачі-приймання робіт (надання послуг) №1133 від 30 листопада 2018 року.
14.01.2019 року Рішенням про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1049847/39894132, Комісією відмовлено в реєстрації податкової накладної №3 від 30.11.2018 року, з підстав: ненадання платником податку копій документів.
08.01.2019 року ТОВ «Агроком-Еко» отримано Квитанцію про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, якою платника податків поінформовано про те, що документ (податкову накладну №2 від 30.11.2018 року) прийнято, реєстрацію зупинено.
Згідно отриманої квитанції від 08.01.2019 про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, зазначено підстави зупинення, зокрема вказано, що відповідно до п.201.16 ст.201 ПКУ, реєстрація ПН/РК від 30.11.2018 № 2 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам п.п. 1.6 п.1 «Критерії ризиковості платника податку». Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
Повідомленням № 3 від 08.01.2019 року ТОВ «Агроком-Еко» надано пояснення по господарській операції та надано усі копії підтверджуючих документів а саме: Договір комісії №1К/07.11.2018 від 07.11.2018 року між ТОВ «Агроком-Еко» та ТОВ «ТБ ПАК»; Специфікація №1 від 07.11.2018 року до Договору комісії 1К/07.11.2018 від 07.11.2018 року; Акт приймання – передачі товару №1 до Договору комісії №1К/07.11.2018 від 07.11.2018 року до Специфікації №1 від 07.11.2018 року; Специфікація №2 від 09.11.2018 року до Договору комісії 1К/07.11.2018 від 07.11.2018 року; Акт приймання – передачі товару №1 до Договору комісії №1К/07.11.2018 від 07.11.2018 року до Специфікації №2 від 09.11.2018 року; Специфікація №3 від 19.11.2018 року до Договору комісії 1К/07.11.2018 від 07.11.2018 року; Акт приймання – передачі товару №1 до Договору комісії №1К/07.11.2018 від 07.11.2018 року до Специфікації №3 від 19.11.2018 року; Специфікація №4 від 29.11.2018 року до Договору комісії 1К/07.11.2018 від 07.11.2018 року; Акт приймання – передачі товару №1 до Договору комісії №1К/07.11.2018 від 07.11.2018 року до Специфікації №4 від 29.11.2018 року; Специфікація №5 від 29.11.2018 року до Договору комісії 1К/07.11.2018 від 07.11.2018 року; Акт приймання – передачі товару №1 до Договору комісії №1К/07.11.2018 від 07.11.2018 року до Специфікації №5 від 07.11.2018 року; Договір поставки №07/11/2018 від 07.11.2018 року; Специфікація №1 від 07.11.2018 року до Договору №07/11/2018 від 07.11.2018 року; Специфікація №2 від 09.11.2018 року до Договору №07/11/2018 від 07.11.2018 року; Специфікація №3 від 19.11.2018 року до Договору №07/11/2018 від 07.11.2018 року; Специфікація №4 від 29.11.2018 року до Договору №07/11/2018 від 07.11.2018 року; Специфікація №5 від 29.11.2018 року до Договору комісії 1К/07.11.2018 від 07.11.2018 року; Специфікація №9 від 24.12.2018 року до Договору комісії 1К/07.11.2018 від 07.11.2018 року; Звіт Комісіонера №1 до Договору Комісії №1К/07.11.2018 від 07.11.2018 року; Акт наданих послуг до Звіту Комісіонера №1 від 30.11.2018 року; Платіжне доручення про сплату ТОВ «ТБ ПАК» на адресу ТОВ «Агроком-Еко» комісійної винагороди; Вантажно-митні декларації 11 шт.; Рахунки – фактури/Інвойси у кількості 59 шт.; Акт здачі-приймання робіт (надання послуг) №1171 від 30.11.2018 року який підтверджує факт пакування Товару; Акт здачі-приймання робіт (надання послуг) №1172 від 30.11.2018 року який підтверджує факт Транспортування Товару; Акт здачі-приймання робіт (надання послуг) №1133 від 30.11.2018 року який підтверджує факт зберігання Товару; Акт здачі-приймання робіт (надання послуг) №8590 від 30.11.2018 року який підтверджує факт перевезення Товару.
14.01.2019 року Рішенням про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1049830/39894132, Комісією відмовлено в реєстрації податкової накладної №2 від 30.11.2018 року, з підстав: ненадання платником податку копій документів.
Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що позивач вважає спірні рішення незаконними, безпідставними, необґрунтованими та такими, що підлягають скасуванню в судовому порядку.
Вказані обставини, та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.
Згідно п. 201.16. ст. 201 ПК України (в редакції на час спірних правовідносин), реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної / розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
Згідно п.п. 201.16.1. п. 201.16. ст. 201 ПК України, у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються:
а) порядковий номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування;
б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування;
в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Згідно п.п. 201.16.2. п. 201.16. ст. 201 ПК України, письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті «в» підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного у такій податковій накладній / розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Згідно п.п. 201.16.3. п. 201.16. ст. 201 ПК України, письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Зазначена комісія приймає рішення про:
реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;
відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Порядок роботи комісії визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту.
Згідно п. 12 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року N 117, у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Згідно п. 13 цього ж Порядку, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складання податкової накладної / розрахунку коригування;
2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД / послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена;
3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (их) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Згідно п. 14 цього ж Порядку, перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Згідно п. 15 цього ж Порядку, письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складені на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображені однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з УКТЗЕД або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг).
Згідно п 21 цього ж Порядку, підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено;
ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку;
надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Згідно п. 22 цього ж Порядку, рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 2 підлягає реєстрації в окремому Реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена. Відповідне рішення набирає чинності після реєстрації його в такому Реєстрі.
Водночас, з детального аналізу прийнятих Комісією рішень вбачається, що останні не містить конкретної інформації щодо причин та підстав для прийняття такого рішення, а лише містить загальну фразу про те, що причиною їх прийняття є: ненадання платником податку копій документів, первинні документи щодо постання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування.
Проте, в рішенні не зазначено, які саме документи складені з порушенням законодавства та яких саме документів не вистачає для прийняття рішень про реєстрацію податкової накладної.
Судом не враховуються заперечення відповідача, оскільки в наявних у справі квитанціях про зупинення реєстрації податкової накладної контролюючий орган не вказав конкретного переліку документів, які зобов`язаний надати платник податків та достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК, позивач на власний розсуд надав документи, яких на його думку було достатньо для підтвердження реального здійснення господарської операції.
Відповідно до пункту 13 вищевказаного Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються:1) номер та дата складання податкової накладної / розрахунку коригування; 2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД / послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена; 3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Виходячи з системного аналізу наведених нормативно-правових актів, суд дійшов до висновку, що однією із підстав для прийняття комісією рішення про відмову в реєстрації податкової накладної є ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього ж Порядку.
А підпункт 4 пункту 13 цього ж Порядку, містить вимоги до квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної, в якій зазначаються копії документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.
Відповідно суд вважає, що контролюючий орган може прийняти рішення про відмову в реєстрації податкової накладної з підстав ненадання платником податку копій документів лише у тому випадку, якщо платник податків не надав конкретного документа, який був вказаний у квитанції.
Доводи податкового органу про те, що платник податків зобов`язаний подати усі документи відповідно до приписів пункту 14 Порядку № 117, який містить перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, судом не враховується, оскільки пункт 21 Порядку не містить такої підстави для відмови в реєстрації податкової накладної як ненадання платником податку копій документів, визначених пунктом 14.
Крім цього, суд зазначає, що із змісту квитанцій про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН підставою для зупинення реєстрації податкової накладної позивача було те, що податкова накладна відповідає вимогам підпункту 1.6 пункту 1 критеріїв ризиковості платника податку.
Пунктом 10 Порядку №117 передбачено, що критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади. ДФС оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті погоджені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.
Державна фіскальна служба України листом від 21.03.2018 №959/99-99-07-18 визначила Критерії ризиковості платника податку.
Підпунктом 1.6 пункту 1 вказаного листа передбачено, що комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме: платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на непідконтрольній території України (зона АТО, АР Крим); дата реєстрації платником податку на додану вартість не перевищує трьох місяців з дати такої реєстрації; платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах державної казначейської служби України (крім бюджетних установ); платник податку, посадова особа або засновник якого був посадовою особою або засновником суб`єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років; платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам пп.16.1.3 п.16.1 ст.16 та абзацу першого п.49.2 і п.49.18 ст.49 ПК України; платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам пп.16.1.3 п.16.1 ст.16 та п.46.2 ст.46 Податкового кодексу України; наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником.
При цьому, Головні управління ДФС в областях, м. Києві та Офіс великих платників податків ДФС постійно обраховують та проводять моніторинг показників, визначених у пунктах 1.1 - 1.6 цих Критеріїв. Ризиковість платника податку може бути встановлено у разі виконання хоча б одного з критеріїв, визначених у пунктах 1.1 - 1.5 цих Критеріїв.
Якщо виявлено, що платник податків має ознаки ризиковості згідно з пунктом 1.6 цих Критеріїв, то такий платник податків виноситься на розгляд Комісії в той самий день і вноситься до переліку ризикових платників у день проведення засідання Комісії, на якому прийнято відповідне рішення. Якщо платник податків, якого внесено до переліку ризикових суб`єктів господарювання, перестав відповідати критеріям ризиковості, що визначені у пунктах 1.1 - 1.5 цих Критеріїв, такого платника податків виключають з переліку ризикових суб`єктів господарювання в день отримання/виявлення такої інформації.
Підпункт 1.6. пункту 1 Критеріїв ризиковості платника податку не визначає самостійні критерії ризиковості платника податків, а лише дає підстави комісіям головних управлінь ДФС обласного рівня винести відповідного платника податків на розгляд комісії, і лише за результатами проведення засідання Комісії - прийняти рішення про його віднесення до переліку ризикових суб`єктів господарювання.
Отже, податковий орган був зобов`язаний у Квитанції зазначити конкретний вид критерію, який встановлений підпунктом 1.6 пункту 1 Критеріїв ризиковості платника податку, та відповідне рішення, відповідно до якого позивача внесено до ризикових платників. Однак, таких відомостей Квитанції не містить.
Відповідно до пункту 15 Порядку №117 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування.
На підтвердження реальності господарських операцій позивачем надано відповідачу вищевказані письмові пояснення та копії первинних документів. Відповідно до пункту 21 Порядку №117 підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Відповідачем не вказано якому саме критерію ризикованості платника податку відповідав позивач, а також не зазначено документів, яких позивачем не було подано контролюючому органу на підтвердження реальності господарських операцій, тому суд вважає, що прийняті податковим органом рішення про відмову у реєстрації податкових накладних позивача не відповідають вимогам закону.
Аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи та фактичні обставини справи, суд дійшов висновку, що зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарських операцій між позивачем та його контрагентом, та на те, що такі документи були надані контролюючому органу, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкових накладних. Оскаржувані рішення про відмову в реєстрації податкових накладних, не відповідають критеріям чіткості та зрозумілості акта індивідуальної дії, та породжують його неоднозначне трактування, що в свою чергу впливає на можливість реалізації права або виконання обов`язку платником податків виконати юридичне волевиявлення суб`єкта владних повноважень.
Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
Можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Вживання податковим органом загального посилання на пункт шостий Критеріїв оцінки, без наведення відповідного підпункту, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд. Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Даний висновок по суті узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, що міститься, зокрема, у постановах від 23 жовтня 2018 року у справі №822/1817/18, від 04 грудня 2018 року у справі № 821/1173/17.
Також суд приходить до висновку про обґрунтованість позовної вимоги зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати у день надходження в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні з огляду на наступне.
Згідно п. 201.16. ст. 201 ПК України (в редакції на час вирішення спору), реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 28 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року N 117, податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:
- прийнято та набрало чинності рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі;
- набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі;
Згідно ч. 4 ст. 245 КАС України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
Наведене в сукупності свідчить про наявність правових підстав для зобов`язання Державну фіскальну службу України зареєструвати у день надходження в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну.
Таким чином позовні вимоги про зобов`язання відповідача зареєструвати податкові накладні №3 від 30.11.2018 року, №2 від 30.11.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних підлягають задоволенню, оскільки позивачем виконано всі умови, визначені законом щодо такої реєстрації і вчинення такої дії не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань судові витрати у вигляді судового збору, сплаченого позивачем.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 139, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Агроком –Еко» (79016, м. Львів, вул. Олени Степанівни, буд. 5, кв. 13) до Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8), Головного управління ДФС у Львівській області (79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання до вчинення дій, - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДФС у Львівській області яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 1049830/39894132 від 14.01.2019 року, про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну № 2 від 30.11.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних з моменту її подання 30.11.2018 року.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДФС у Львівській області яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 1049847/39894132 від 14.01.2019 року, про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну № 3 від 30.11.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних з моменту її подання 30.11.2018 року.
Стягнути з Державної фіскальної служби України (ЄДРПОУ 39292197, поштова адреса: 04053, м. Київ, Львівська площа, будинок 8) за рахунок її бюджетних асигнувань 7684,00 гривень сплаченого судового збору на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Агроком –Еко» (ЄДРПОУ 39894132, м. Львів, вул. Олени Степанівни, буд. 5, кв. 13).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. ст. 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп. 15.5. п. 15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.
Повне судове рішення складено 25.11.2019 року.
Суддя Гавдик З.В.