
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"26" листопада 2019 р. справа № 300/1772/19
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чуприни О.В., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій щодо: відмови у встановленні фіксованого розміру доплати до старого розміру пенсії в сумі 137,42 гривень та у проведенні індексації пенсії 1 634,42 гривень відповідно до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 01.03.2019 з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати в розмірі 1,17, без зменшення фіксованої доплати; визнання протиправними дій щодо заниження величини оцінки одного року страхового стажу з 1,35% до 1%; зобов`язання встановити фіксований розмір доплати до старого розміру пенсії та провести індексацію пенсії в зазначеному розмірі; здійснення перерахунку та виплату пенсії по віку з урахуванням раніше виплачених сум та виплату пенсії в подальшому згідно проведеного перерахунку до обставин, з якими закон пов`язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (надалі по тексту також - позивач, ОСОБА_1 ) 22.08.2019 звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі по тексту також - відповідач, Головне управління ПФУ в області, орган пенсійного фонду) про визнання протиправними дій щодо: відмови у встановленні фіксованого розміру доплати до старого розміру пенсії в сумі 137,42 гривень та у проведенні індексації пенсії 1 634,42 гривень відповідно до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 01.03.2019 з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати в розмірі 1,17, без зменшення фіксованої доплати; визнання протиправними дій щодо заниження величини оцінки одного року страхового стажу з 1,35% до 1%; зобов`язання встановити фіксований розмір доплати до старого розміру пенсії та провести індексацію пенсії в зазначеному розмірі; здійснення перерахунку та виплату пенсії по віку з урахуванням раніше виплачених сум та виплату пенсії в подальшому згідно проведеного перерахунку до обставин, з якими закон пов`язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.
Позовні вимоги мотивовані тим, що органом пенсійного фонду протиправно та безпідставно, в порушення норм частини 2 статті 42, пункту 45 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", постанови Кабінету Міністрів України "Питання проведення індексації пенсії у 2019 році", відмовлено позивачу у встановленні фіксованого розміру доплати до старого розміру пенсії в сумі 137,42 гривень та проведенні індексації пенсії 1 634,42 гривень з 01.03.2019 із урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати в розмірі 1,17, без зменшення фіксованої доплати. Також позивач вказує на заниження величини оцінки одного року страхового стажу з 1,35% до 1%. Вважає, що такі дії відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії, порушують право власності позивача встановлене статтею 41 Конституції України. Просив позов задовольнити повністю.
За наслідками виконання позивачем ухвали про залишення позовної заяви без руху від 27.08.2019 (а.с.22-25, 27-28), ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.09.2019 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику сторін (а.с.1-3).
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позов, який 27.09.2019 надійшов на адресу суду із відповідними письмовими доказами (а.с.34-36, 37-45). В даному відзиві відповідач не погодився з доводами позивача та зазначив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні ПФУ в області та отримує пенсію за віком з 07.04.2016. Розмір пенсії позивача станом на 07.04.2016 становив 957,40 гривень: 178,35 - розмір пенсії за віком; 619,48 - доплата до мінімальної пенсійної виплати (до 1497,00 гривень); 159,57 - підвищення як жителю гірського району. Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 за №2148-VІІІ передбачено з 01.01.2017 осучаснення пенсій, призначених раніше, із застосуванням середнього показника заробітної плати по Україні за 2014-2016 роки - 3 764,40 гривень. Величина оцінки одного року страхового стажу у відповідності до пункту 43 розділу XV "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" із значення 1,35% визначена у розмірі 1%. Відповідно до проведеного осучаснення, станом на 01.10.2017, розмір пенсії позивача становив 1 634,42 гривень, а саме: 1 163,78 - розмір пенсії за віком; 232,76 - підвищення як жителю гірського району; 237,88 - доплата до основного розміру. Як відзначив відповідач, постановою Кабінету Міністрів України "Питання проведення індексації пенсії у 2019 році" затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та передбачено проведення індексації пенсій з 1 березня 2019 року з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати в розмірі 1,17. Зазначений коефіцієнт (1,17) визначений виходячи з індексу споживчих цін на товари і послуги у 2018 році - 9,8% та зростання середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, у 2018 році - 24,5%. На виконання вказаної постанови відповідачем здійснено індексацію пенсії позивача з 01.03.2019 шляхом проведення осучаснення заробітної плати з 3 764,40 гривень на 4 404,35 гривень. Після проведення такої індексації розмір пенсії позивача становив 1 634,42 гривень, а саме: 1 361,62 - розмір пенсії за віком; 272,32 - підвищення як жителю гірського району; 0,48 - доплата до основного розміру. Згідно доводів відповідача, при перерахунку застосовується величина оцінки одного року страхового стажу на дату проведення перерахунку, тобто 1%. Особам, пенсії яким призначені з урахуванням коефіцієнту 1,35% (звернення за призначенням, які надійшли у 4 кварталі 2017 року), перерахунки будуть проведені лише у тих випадках, якщо розмір пенсії, з урахуванням коефіцієнту вартості одного року 1% та величини нової осучасненої заробітної плати будуть вищі ніж до перерахунку. Якщо внаслідок перерахунку, розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується при наступному збільшенні показника середньої заробітної плати. У зв`язку із вищевказаними доводами, відповідач просить відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позовних вимог.
Розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, вивчивши зміст позовної заяви, відзиву на позов, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення проти них, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд виходить із таких підстав та мотивів.
При розгляді справи встановлено, що ОСОБА_1 з 07.04.2016 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", що підтверджується протоколом за пенсійною справою №633 від 20.04.2016, копія якого міститься в матеріалах справи (а.с.37).
Так, при призначенні позивачу пенсії, відповідач здійснив розрахунок страхового стажу ОСОБА_1 врахувавши періоди його трудової діяльності з 01.09.1976 по 30.03.2014. Страховий стаж позивача для призначення пенсії склав 26 років і 6 днів, підтвердженням чого є копія розрахунку трудового стажу, а також копія протоколу за пенсійною справою №633 від 20.04.2016 (а.с.37, 38).
Розмір пенсії позивача згідно вказаного протоколу становив 957,40 гривень, коефіцієнт стажу визначено 0,26000%, коефіцієнт стажу з урахування кратності 1,35% - 0,35100%, підвищення як жителю гірського району - 157,57 гривень і доплата до прожиткового мінімуму (1 074,00 гривень) - 619,48 гривень (а.с.37).
На підставі Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 за №2148-VІІІ, відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.10.2017, підтвердженням чого є наявна в матеріалах справи копія розпорядження на перерахунок пенсії (а.с.42).
Після проведеного перерахунку, розмір пенсії ОСОБА_1 становив 1 634,42 гривень, коефіцієнт стажу визначено 0,26000%, підвищення як жителю гірського району - 232,76 гривень (а.с.42).
На виконання постанови Кабінету Міністрів України "Питання проведення індексації пенсії у 2019 році", якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", органом пенсійного фонду проведено індексацію пенсії позивача з 01.03.2019 шляхом проведення осучаснення заробітної плати з 3 764,40 гривень на 4 404,35 гривень.
Після проведення такої індексації розмір пенсії позивача становить 1 634,42 гривень, а саме: розмір пенсії за віком - 1 361,62 гривень, підвищення як жителю гірського району - 272,32 гривень, доплата до основного розміру - 0,48 гривень. При цьому, коефіцієнт стажу визначено 0,26000%, коефіцієнт стажу з урахування кратності 1%, що засвідчується інформацією з підсистеми призначення та виплати пенсії, долученої відповідачем до матеріалів справи (а.с.43).
ОСОБА_1 . 10.07.2019 звернувся до відповідача із заявою, в якій просив провести індексації пенсії з 01.03.2019 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Питання проведення індексації пенсії у 2019 році" з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати в розмірі 1,17 та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією за період з 01.03.2019 (а.с.14).
На вказану заяву позивача, відповідач листом від 24.07.2019 за №897/І-15 повідомив про проведення з 1 березня 2019 року індексація пенсій з урахуванням базової зарплати, що застосовувалася для обчислення пенсій з 1 жовтня 2017 року (3 764,40 гривень), збільшеної на коефіцієнт 1,17 (4 404,35 гривень). При цьому, якщо розмір пенсії збільшувався, то сума збільшення не повинна бути меншою за 100,00 гривень. Також вказано, що до перерахунку з 01.03.2019 та на даний час розмір пенсії позивача становить 1 634,32 гривень. До перерахунку доплата до розміру пенсії з 01.10.2017 становила 137,42 гривень, а після проведення перерахунку - 0,48 гривень. Як повідомив відповідач, розмір пенсії ОСОБА_1 зросте тільки тоді, коли внаслідок підвищення поглинеться доплата до попереднього розміру пенсії, встановлена з 01.10.2017 (а.с.13).
Позивач, вважаючи протиправною відмову відповідача у здійсненні перерахунку пенсії за віком зі встановленням фіксованого розміру доплати до старого розміру пенсії в сумі 137,42 гривень та проведенні індексації пенсії 1 634,42 гривень з 01.03.2019 з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати в розмірі 1,17, без зменшення фіксованої доплати, а також застосуванням відповідачем величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, звернувся до суду за захистом свого порушеного права.
Надаючи правову оцінку публічно-правовим відносинам, суд виходить із наступного.
У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних відносин.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
За змістом статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 (надалі по тексту також - Закон №1058).
Пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону №1058 встановлено, що право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Згідно вимог частин 1 статті 24 Закону №1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, які містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, яке діяло до набрання чинності цим Законом (частина 2 статті 24 Закону №1058).
Як уже зазначалось судом, відповідач при призначенні позивачу пенсії здійснив розрахунок стажу останнього, відповідно до якого страховий стаж позивача склав 26 років і 6 днів та призначив пенсію за віком в розмірі 957,40 гривень із врахуванням величини оцінки страхового стажу 1,35%, що засвідчується копією протоколу за пенсійною справою №633 від 20.04.2016 (а.с.37).
З приводу доводів ОСОБА_1 про неправомірність дій відповідача щодо зменшення, величини оцінки страхового стажу з 1,35% (чинного на час призначення пенсії) на 1%, при проведенні перерахунку пенсії, суд вважає за необхідне відмітити наступне.
Згідно статті 1 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" коефіцієнт страхового стажу - величина, що визначається відповідно до цього Закону для обрахування страхового стажу при обчисленні розміру пенсії у солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.
Так, відповідно до вимог частини 1 статті 25 Закону №1058 (в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) коефіцієнт страхового стажу, який застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п`яти знаків після коми за формулою: Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі тільки в солідарній системі величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35%, а за період участі в солідарній і накопичувальній системах пенсійного страхування - 1,08%.
Як слідує з матеріалів справи, з урахуванням наведених норм при призначенні пенсії позивачу, для обчислення її розміру, враховано коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.
Законом України від 03.10.2017 за №2148-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії" (надалі по тексту також - Закон №1058-IV), який набрав чинності з 11.10.2017, до частини першої статті 25 Закону №1058-IV внесені зміни, згідно із якими за період участі в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.
Таким чином, з урахуванням внесених Законом №2148-VIII змін до статті 25 Закону №1058-IV, з 01.10.2017 коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п`яти знаків після коми за формулою: Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%. Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням періодів до набрання чинності цим Законом не може перевищувати 0,75, а з урахуванням страхового стажу, передбаченого абзацом десятим частини третьої статті 24 цього Закону, - 0,85.
Також, Законом №2148-VІІІ доповнено Прикінцеві положення Закону №1058 пунктом 43, яким передбачено, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
Отже, з урахуванням того, що пенсія позивачу була призначена відповідно до положень Закону №1058 до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", у зв`язку з чим у відповідності до вище вказаних положень підлягала перерахунку з 01.10.2017 з врахуванням частин 3-4 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
В матеріалах справи міститься розпорядження на перерахунок пенсії, зміст якого свідчить про проведений перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2017, за наслідками якого розмір пенсії позивача становив 1 634,42 гривень, при цьому застосовано коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1% (а.с.42).
Тобто, ще у 2017 році відповідачем на виконання вимог Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" розмір пенсії позивача був перерахований із застосуванням коефіцієнта стажу з урахуванням кратності 1%.
Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідач при перерахунку пенсії позивача діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений пунктом 43 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", тому перерахунок пенсії позивача з 01.10.2017 із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1% є правомірним.
Розглядаючи позовну вимогу ОСОБА_1 щодо зобов`язання відповідача встановити фіксований розмір доплати до старого розміру пенсії в сумі 137,42 гривень та проведення індексації пенсії 1 634,42 гривень відповідно до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 01.03.2019 з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати в розмірі 1,17, без зменшення фіксованої доплати, суд відзначає слідуюче.
Згідно із статтею 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 3 липня 1991 року за №1282-ХІІ (надалі по тексту - Закон №1282) індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Статтею 2 Закону №1282 передбачено, що пенсії є об`єктом індексації грошових доходів населення. Індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
За змістом частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Відповідно до пункту 45 "Прикінцеві положення" Закону №1058, збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який застосовується для обчислення пенсій, передбачене частиною другою статті 42 цього Закону, проводиться починаючи з 2021 року.
У 2019-2020 роках показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який застосовується для перерахунку пенсій, збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за рік, що передує року, в якому проводиться збільшення, порівняно з роком, що передує року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (надалі по тексту також - Порядок) затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" (надалі по тексту також - Постанова №124).
Пунктом 2 Постанови №124 встановлено, що у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17; у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного у цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
За змістом пункту 5 Постанови №124 Пенсійному фонду України визначено забезпечити: перерахунок пенсій, зазначених у пункті 2 цієї постанови, з 1 березня 2019 року; виплату одноразових доплати до пенсії, передбаченої пунктом 3 цієї постанови, одночасно з виплатою пенсії за березень та квітень 2019 року.
Цим Порядком відповідно до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (пункт 1 Порядку).
Згідно із положеннями пунктів 2 та 3 Порядку перерахунку підлягають пенсії, обчислені відповідно до Закону №1058, призначені за зверненнями, які надійшли по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абзацом третім частини третьої статті 45 Закону №1058 (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок).
Пунктом 5 Порядку встановлено, що у 2019 році перерахунок пенсій у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.
Кожен наступний перерахунок у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Таким чином, з 1 березня 2019 року перерахунок пенсій здійснюється за умов, визначених пунктами 2, 3 та 5 Порядку, зокрема, перерахунку підлягають пенсії, призначені відповідно до Закону №1058 за зверненнями, які надійшли по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, та для обчислення розміру яких враховувався показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, станом на 1 жовтня 2017 року.
Відповідно до пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" установлено, що з 1 жовтня 2017 року до встановлення розміру прожиткового мінімуму, який буде більшим за розмір, встановлений на 1 грудня 2017 року та збільшений на 79 гривень, при призначенні та перерахунку пенсій, надбавок, підвищень, інших пенсійних виплат, встановлених законодавством, використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень. У разі якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Пенсія позивачу призначена з 7 квітня 2016 року відповідно до Закону №1058, що відповідає вимогам, визначеним пунктами 2 та 3 Порядку.
Необхідно вказати на те, що із проведенням 01.10.2017 перерахунку розмір пенсії ОСОБА_1 становив 1 634,42 гривень, в тому числі: 1 163,78 - основний розмір пенсії за віком, обчислений із попередньої базової заробітної плати у галузях економіки за 2016 рік 3 764,40 гривень помноженої на індивідуальний коефіцієнт заробітної плати 1,18905 (4 476,06 гривень) і на коефіцієнт стажу 0,26000 - 1%; 232,76 - підвищення як жителю гірського району; 237,88 - доплата до основного розміру, з них: 100,46 - доплата до мінімальної пенсійної виплати (1 497,00 гривень) та 137,42 - доплата до розміру пенсії з 01.10.2017.
Розмір пенсії позивача, після проведеного перерахунку 01.10.2017 складав 1 396,54 гривень (1 163,78 + 232,76), а тому відповідачем у відповідності до вимог пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" здійснено доплату в загальному розмірі 237,88 гривень, після чого розмір пенсії позивача становив 1 634,42 гривень.
В свою чергу, з 01.03.2019 при проведенні перерахунку розміру пенсії позивача, останній залишився на тому ж рівні - 1 634,42 гривень, в тому числі: 1 361,62 гривень обчислений із базової заробітної плати 3 764,40 гривень, збільшеної на коефіцієнт 1,17 (4 405,35 гривень) помноженої на індивідуальний коефіцієнт заробітної плати 1,18905 і на коефіцієнт стажу 0,26000 - 1%; 272,32 - підвищення як жителю гірського району; 0,48 - доплата до основного розміру.
Суд зазначає, що доплата до старого основного розміру пенсії (237,88 гривень і 0,48 гривень) відіграє виключно компенсаційну функцію, метою якої є недопущення виплати пенсії у розмірі нижчому, ніж мінімальний розмір пенсії за віком та той, який виплачувався позивачу попередньо. Тому, у разі збільшення обчисленого розміру пенсії за віком така компенсація не буде виплачуватися взагалі.
Слід відмітити, що органом пенсійного фонду проведено індексацію пенсії позивача з 01.03.2019 як це передбачено Постановою №124 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, в розмірі 1,17.
Зазначений коефіцієнт (1,17) визначений виходячи з індексу споживчих цін на товари і послуги у 2018 році - 9,8% та зростання середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, у 2018 році - 24,5%.
Розмір пенсії за віком розраховується у відповідності до статті 27 Закону №1058 за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії в гривнях; Зп - заробітна плата застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Поряд з цим, коефіцієнт заробітної плати за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається згідно статті 40 Закону №1058 за формулою Кз = Зв : Зс, де: Кз - коефіцієнт заробітної плати застрахованої особи; Зв - сума заробітної плати застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до вказаного Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати; Зс - середня заробітна плата в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати.
Судом встановлено, що індивідуальний коефіцієнт заробітної плати позивача визначено у розмірі 1,18905.
Як уже зазначалось вище згідно вимог статті 25 Закону №1058-IV, з 01.01.2017 коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п`яти знаків після коми за формулою: Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.
Матеріалами справи підтверджено, що розрахунок пенсії позивача проведено із загального страхового стажу 26 років і 6 днів. Коефіцієнт страхового стажу розраховано згідно статті 25 Закону №1058 за формулою Кс = (См /100% х 12) х 1, та становить 0,26000 (а.с.43).
Необхідно відмітити, що при обчисленні пенсій станом на 1 жовтня 2017 року застосовувався усереднений показник середньої заробітної плати за 2014 - 2016 роки - 3 764,40 гривень, і виключно з урахуванням цього показника було перераховано всі раніше призначені пенсії з 01.10.2017.
Таким чином, з 1 березня 2019 року перерахунку підлягають пенсії, для обчислення розміру яких враховувався показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, станом на 1 жовтня 2017 року, тобто 3 764,40 гривень.
Саме з урахуванням такого показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески - 3 764,40 гривень, відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача з 01.03.2019 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17.
Зокрема, 3 764,40 х 1,17 = 4 404,35 гривень.
Згідно пояснень відповідача та відповідно до наявних в матеріалах справи доказів, розмір пенсії позивача після проведеного 01.03.2019 перерахунку не змінився і становив 1 634,42 гривень, а саме: 1 361,62 - розмір пенсії за віком; 272,32 - підвищення як жителю гірського району; 0,48 - доплата до основного розміру.
Тобто, основний розмір пенсії позивача розрахований відповідно до статті 27 Закону №1058 за формулою: проіндексована базова зарплата як показник середньої заробітної плати Зс - 4 404,35 гривень (3 764,40 х 1,17) х Кз (індивідуальний коефіцієнт заробітної плати) - 1,18905 х Кс (індивідуальний коефіцієнт страхового стажу ) - 0,26000, що становить 1 361,62 гривень.
Поряд з цим, позивач набув право на підвищення до пенсії як жителю гірського району в розмірі 272,32 гривень.
Отже пенсія позивача згідно даного розрахунку ставила б - 1 633,94 гривень, що є меншим за розмір отримуваної позивачем пенсії до перерахунку. А тому, відповідачем на виконання вимог пункту 4 розділу XV Прикінцевих положень Закону №1058, здійснено доплату у розмірі 0,48 гривень, в результаті чого після 01.03.2019 розмір пенсії ОСОБА_1 становить 1 634,42 гривень.
Таким чином, на переконання суду, відповідачем правомірно здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.03.2019 з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати в розмірі 1,17. А також, правомірною є зменшення доплати до старого основаного розміру пенсії.
Суд звертає особливу увагу на те, що відповідач, надаючи позивачу відповідь, оформлену листом від 24.07.2019, розкриваючи формулу обчислення розміру пенсії після перерахунку з 01.03.2019, не вірно зазначив індивідуальний коефіцієнт заробітної плати 1,16154, так як матеріали справи свідчать, що таке значення становить 1,18905 (а.с.13).
Відтак, з урахуванням встановлених судом обставин, які підтверджуються належними і допустимими доказами та відповідно до наведених вище правових норм, суд дійшов висновку про правомірність дій відповідача при здійсненні перерахунку пенсії позивача та наданні відмови у проведенні перерахунку зі встановленням фіксованого розміру доплати до старого розміру пенсії в сумі 137,42 гривень та у проведенні індексації пенсії 1 634,42 гривень відповідно до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 01.03.2019 з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати в розмірі 1,17, без зменшення фіксованої доплати.
З огляду на вищезазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є безпідставними та необґрунтованими, а тому не підлягають до задоволення.
Враховуючи висновок суду про необґрунтованість позовної заяви в силу вимог статті 139 КАС України судовий збір не підлягає стягненню із відповідача суб`єкта владних повноважень.
Сторонами не подано до суду будь-яких доказів про понесення ними інших витрат, пов`язаних з розглядом справи, відтак у суду відсутні підстави для вирішення питання щодо їх розподілу.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ), АДРЕСА_1 .
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код юридичної особи 20551088), вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018.
Суддя /підпис/ Чуприна О.В.