
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 листопада 2019 року Справа № 160/7507/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Артем» про стягнення штрафу, -
встановив:
І.ПРОЦЕДУРА
1. 06.08.2019 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Артем» про стягнення штраф у сумі 5 100 грн.
2. Ухвалою суду від 12.08.2019 позовну заяву залишено без руху із наданням строку для усунення недоліків.
3. 04.09.2019 засобами поштового зв`язку до канцелярії суду від позивача надійшли документи на виконання вимог ухвали суду, а саме належним чином засвідчені докази на обґрунтування адміністративного позову.
4. Ухвалою суду від 09.09.2019 прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) сторін в адміністративній справі № 160/7507/19.
5. 17.10.2019 від відповідача надійшло платіжне доручення № 825 від 03.10.2019.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
6. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг звернулась до суду, оскільки Товариством з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Артем» у добровільному порядку не сплачено штрафні санкції у розмірі 5 100 грн відповідно до постанови від 05.04.2019 № 154/243/16-2/13-П.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
7. Відповідач проти позову заперечив, зазначивши, що штраф сплачено, на підтвердження чого надано платіжне доручення № 825 від 03.10.2019, яким сплачено штрафні санкції згідно акту № 253/16-2/13 від 15.03.2019 та постанови № 146/253/16-2/13-п від 05.04.2019.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
8. Начальником відділу пруденційного нагляду Драганом Т.М. та головним спеціалістом відділу пруденційного нагляду департаменту регулювання та нагляду за фінансовими компаніями Виковим Є. В. відповідно до пунктів 1.11 та 4.2 Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг від 20.11.2012 № 2319, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.12.2012 за № 2112/22424, складено акт про правопорушення, вчинені Товариством з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Артем» (код за ЄДРПОУ: 40428605) на ринку фінансових послуг від 15.03.2019 № 253/16-2/13 (а.с.12-13, 33-34).
9. За результатами перевірки звітних даних Товариства за IV квартал 2018 року в електронній формі, що надійшли до Нацкомфінпослуг 05.03.2019 було встановлено порушення вимог:
- підпункту 2 пункту 4 розділу II Порядку надання звітності фінансовими компаніями, фінансовими установами - юридичними особами публічного права, довірчими товариствами, а також юридичними особами - суб`єктами господарювання, які за своїм правовим статусом не є фінансовими установами, але мають визначену законами та нормативно-правовими актами Держфінпослуг або Нацкомфінпослуг можливість надавати послуги з фінансового лізингу, затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг від 26.09.2017 № 3840, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24.10.2017 за № 1294/31162 (далі - Порядок) в частині порушення термінів подання звітності, а саме звітність за 4 квартал 2018 року Товариством надана до Нацкомфінпослуг 05.03.2019;
- абзацу 1 пункту 4 розділу V Порядку, що Інформація в різних формах звітних даних повинна бути порівнюваною та несуперечливою, а саме:
-- відповідно до додатку 7 «довідка про обсяг та кількість укладених та виконаних договорів з надання фінансових послуг» розмір фінансового активу у грошовому виразі, що є предметом договору з надання коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту з юридичними особами становить 5396 тис. грн, проте кількість укладених договорів за період становить 0 шт.;
-- відповідно до додатку 7 «довідка про обсяг та кількість укладених та виконаних договорів з надання фінансових послуг» кількість виконаних договорів з надання коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту за період становить 3 шт., проте у Додатку 12 «Інформація про укладені та виконані договори з надання коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту» кількість виконаних договорів за період становить 0 шт.
10. Позивач супровідним листом від 16.03.2019 за № 1561/16-8 направив товариству акт про правопорушення (а.с.14, 35).
11. Зазначеним супровідним листом було запрошено керівника ТОВ «ФК «Артем» особисто з`явитися 05.04.2019 о 14 год. 40 хв. до приміщення Нацкомфінпослуг за адресою: м. Київ, вул. Б. Грінченка, 3 конференцзал ( 1 поверх ) для надання пояснень стосовно невиконання вимог законодавства.
12. Директор департаменту регулювання та нагляду за фінансовими компаніями Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, Павленко Галина Флоріанівна, розглянувши справу про порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, провадження у якій розпочато актом про правопорушення, вчинені Товариством з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Артем» на ринку фінансових послуг від 15.03.2019 № 253/16-2/13 прийняв постанову про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг № 146/253/16-2/13-П від 05.04.2019, якою застосовано штрафну санкцію у розмірі 5 100 грн (а.с.16-18, 36-38).
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
13. Закон України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» від 12.07.2001 № 2664-III (далі - Закон № 2664-III) встановлює загальні правові засади у сфері надання фінансових послуг, здійснення регулятивних та наглядових функцій за діяльністю з надання фінансових послуг.
14. Метою Закону № 2664-III є створення правових основ для захисту інтересів споживачів фінансових послуг, правове забезпечення діяльності і розвитку конкурентоспроможного ринку фінансових послуг в Україні, правове забезпечення єдиної державної політики у фінансовому секторі України.
15. Згідно з пунктами 1, 10 статті 1 Закону № 2664-III:
- фінансова установа - юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг, а також інші послуги (операції), пов`язані з наданням фінансових послуг, у випадках, прямо визначених законом, та внесена до відповідного реєстру в установленому законом порядку. До фінансових установ належать банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг, а у випадках, прямо визначених законом, - інші послуги (операції), пов`язані з наданням фінансових послуг. Не є фінансовими установами (не мають статусу фінансової установи) незалежні фінансові посередники, що надають послуги з видачі фінансових гарантій в порядку та на умовах, визначених Митним кодексом України:
- державне регулювання ринків фінансових послуг - здійснення державою комплексу заходів щодо регулювання та нагляду за ринками фінансових послуг з метою захисту інтересів споживачів фінансових послуг та запобігання кризовим явищам.
16. Відповідно до части першої статті 21 Закону № 2664-III Державне регулювання ринків фінансових послуг здійснюється:
- щодо ринку банківських послуг та діяльності з переказу коштів - Національним банком України;
- щодо ринків цінних паперів та похідних цінних паперів (деривативів) - Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку;
- щодо інших ринків фінансових послуг - національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.
17. Указом Президента України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг» від 23.11.2011 №1070/2011 на виконання Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» утворено Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг та затверджено Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.
18. Згідно пунктів 1, 2 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (Нацкомфінпослуг), є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України.
19. Нацкомфінпослуг здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством.
20. Нацкомфінпослуг у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами та дорученнями Президента України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
21. Повноваження Нацкомфінпослуг визначені статтею 28 Закону № 2664-III.
22. Так, згідно з пунктами 10, 11 частини першої статті 28 Закону № 2664-III Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, у межах своєї компетенції:
- у разі порушення законодавства про фінансові послуги, нормативно-правових актів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу та накладає адміністративні стягнення;
- звертається до суду та господарського суду з позовами (заявами) у зв`язку з порушенням законодавства України про фінансові послуги
23. Статтею 39 Закону № 2664-III встановлено, що У разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу відповідно до закону.
24. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, обирає та застосовує заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення, враховуючи наслідки порушення та наслідки застосування таких заходів.
25. Відповідно до пункту третього частини першої статті 40 Закону № 2664-III Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, може застосовувати такі заходи впливу, зокрема, накладати штрафи в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону.
26. Згідно з пунктом другим частини першої статті 41 Закону № 2664-III Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує до учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) штрафні санкції за неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації - у розмірі від 100 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
27. «Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги», затверджене розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг 20.11.2012 № 2319 (далі - Положення № 2319) розроблене відповідно до Законів України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», «Про страхування», «Про кредитні спілки», «Про недержавне пенсійне забезпечення», інших законів та Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого Указом Президента України від 23 листопада 2011 року № 1070, з метою встановлення порядку та умов застосування заходів впливу за порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг (далі - заходи впливу), та забезпечення захисту прав споживачів фінансових послуг.
28. Це Положення визначає порядок провадження у справах про порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг (далі - справи про правопорушення), механізм прийняття рішень Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі - Нацкомфінпослуг) про застосування заходів впливу та їх оскарження.
29. Згідно з абзацом першим пункту 1.5. розділу І Положення № 2319 Нацкомфінпослуг як колегіальний орган або уповноважені особи Нацкомфінпослуг обирають і застосовують заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення законодавства про фінансові послуги, враховуючи наслідки порушення та застосування таких заходів.
30. Нацкомфінпослуг може застосовувати такі заходи впливу, зокрема, накладати штрафи в розмірах, передбачених статтею 41 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» (підпункт три пункту 2.1. Положення № 2319).
31. Згідно з пунктом 2.4. розділу ІІ Положення № 2319 рішення про накладення штрафної санкції (штрафу) на особу за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг, приймається у вигляді постанови уповноваженої особи Нацкомфінпослуг.
32. Штрафні санкції (штрафи) накладаються Головою Нацкомфінпослуг та керівниками самостійних структурних підрозділів або особами, які їх заміщують, за напрямами здійснення нагляду за окремими ринками фінансових послуг.
33. У разі несплати штрафу особою в добровільному порядку у строк, передбачений постановою, він стягується Нацкомфінпослуг у судовому порядку.
34. Пунктом 3.2. розділу ІІІ Положення № 2319 встановлено, що розгляд справ про правопорушення та застосування заходу впливу, передбаченого підпунктом 3 пункту 2.1 розділу ІІ цього Положення, належить до повноважень Голови Нацкомфінпослуг або керівників самостійних структурних підрозділів або осіб, які їх заміщують, за напрямами здійснення нагляду за окремими ринками фінансових послуг.
35. Відповідно до пункту 4.20. розділу IV Положення № 2319 За результатами розгляду справи про правопорушення Нацкомфінпослуг або уповноважена особа Нацкомфінпослуг приймає одне з таких рішень: про застосування заходу впливу; про закриття справи про правопорушення.
VІ. ОЦІНКА ТА ВИСНОВОК СУДУ
36. Вирішуючи спір по суті, суд виходить із того, що заявлена сума штрафних санкцій у розмірі 5 100 грн виникла на підставі постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 05.04.2019 № 154/243/16-2/13-П.
37. Згідно платіжного доручення № 825 від 03.10.2019 Товариством з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Артем» сплачено штраф у розмірі 5 100 грн, отримувач: УК у Шевченк.р.м.Дніпра/шев.р/21081100, призначення платежу: сплата штрафних санкцій згідно акту № 253/16-2/13 від 15.03.2019 та постанови № 146/253/16-2/13-п від 05.04.2019 (а.с.59).
38. Згідно з пунктом першим статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
39. Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
40. З системного аналізу матеріалів справи суд дійшов висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову у зв`язку із сплатою відповідачем штрафних санкцій у повному обсязі.
41. Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
42. У задоволенні адміністративного позову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (код ЄДРПОУ 38062828; вул. Б. Грінченка, 3, м. Київ, 01001) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Артем» (код ЄДРПОУ 40428605; вул. Воскресенська, буд. 8-10, м. Дніпро, 49000) про стягнення штрафу - відмовити повністю.
43. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
44. Повне рішення складено 27.11.2019.
Суддя І.О. Верба