
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20.11.2019 Справа №607/26015/18
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
головуючого судді Братасюка В.М.
за участі секретаря с.з. Созанської Т.І.
представника позивача ОСОБА_1 П.М., представника відповідача Гевко С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тернополі цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Приватного підприємства «Люкс», треті особи Тернопільська міська рада, Головне управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області про зобов`язання вчинити дії ,-
В С Т А Н О В И В:
В провадженні Суду перебуває позов ОСОБА_2 до Приватного підприємства Люкс, треті особи Тернопільська міська рада, Головне управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області про зобов`язання демонтувати контейнерний майданчик для збору побутових відходів по АДРЕСА_1 , та приведення вивільненої земельної ділянки у належний санітарний стан.
На обґрунтування позовних вимог позивач посилається на ту обставину, що відповідач протиправно розташував контейнерний майданчик для збору твердих побутових відходів на відстані меншій 20 м. до стіни будинку, в якому має зареєстроване місце проживання позивач. Означена дія відповідача суперечить приписам ст. 50 Конституції України, Закону України «Про відходи» та Держаним санітарним нормам і правилам, змістом яких визначено, що контейнерні майданчики для збору сміття повинні бути віддалені, у тому числі, від стін житлових будинків на відстань не менше 20 м. Позивач потерпає від розвіювання сміття, смороду, роботи спецтехніки зі збору сміття в нічний час, в квартиру позивача проникають неприємні запахи. Також спірний контейнерний майданчик розташований на повороті, що утруднює проїзд спецмашин для збору сміття.
В судовому засіданні позивач та його представник вимогу підтримали і просять задовольнити.
В судовому засіданні представник відповідача позов заперечив за безпідставністю, направив заяву по суті – відзив на позов. Заперечення вимог ОСОБА_2 мотивував тим, що підприємство забезпечує утримання будинку та прибудинкової території АДРЕСА_1 . Спірні контейнерні майданчики було встановлення на виконання рішення органу місцевого самоврядування, місце розташування погоджено з управлінням ЖКГ Тернопільської міської ради. Норми законодавства дозволяють здійснювати місце розташування контейнерних майданчиків на відстані ближчій 20 м. до стін будинків в районах забудови у випадках, коли немає можливості дотримання зазначених вище відстаней, і тоді місця розташування контейнерних майданчиків встановлюються спеціально створеною комісією. І саме керуючись даною нормою було визначено місце розташування контейнерного майданчика при заїзді у двір будинку (погоджена УЖКГ схема розташування додається). Більш того , іншого місця розташування контейнерного майданчика для збору ТПВ мешканців даного будинку немає (враховуючи специфіку розташування проїзної частини двору, розміщення у дворі будинку на зеленій зоні дитячого і спортивного майданчиків, входу у ДНЗ ). На переконання відповідача забезпечення розташування контейнерних майданчиків на відстані не менше 20 м.кв. від житлових та громадських будівель і споруд можливе лише при проектуванні нової забудови відповідної території.
Треті особи не забезпечили явку повноважних представників, хоча Тернопільська міська рада, Головне управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області належним чином повідомлялися судом про час і місце судового засідання. Окрім цього Головне управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області повідомило Суд, що на переконання третьої особи рішення у справі не по впливатиме на права та інтереси управління, а тому просить справу розглянути за відсутності представника.
Розглянувши матеріали справи, Суд встановив наступні обставини.
Позивач з 26.06.2015 року має місце реєстрації проживання та проживає в квартирі АДРЕСА_2 .
Оглядом витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав власності від 21.10.2015 року №46030607 вбачається, що на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 26.03.2014 року, державним реєстратором проведено державну реєстрацію об`єкта нерухомого майна – приміщення магазину з надбудовою офісних приміщень об`єкт в процесі поділу АДРЕСА_1 а площею 416, 7 кв.м. (згідно розпорядження Тернопільської міської ради №118 від 19.10.2015 року у зв`язку з впорядкуванням нумерації будинків змінено адресний номер об`єкта нерухомого майна.)
Технічним паспортом на квартиру АДРЕСА_2 стверджується, що приміщення розташоване на четвертому поверсі будинку та має площу 95, 9 кв.м.
Позивач стверджує, що відповідач протиправно розташував контейнерний майданчик для збору тверди побутових відходів на відстані меншій 20 м. до стіни будинку в якому має зареєстроване місце проживання позивач. Означена дія відповідач суперечить приписам ст. 50 Конституції України, Закону України «Про відходи» та Держаним санітарним нормам і правилам, змістом яких визначено, що контейнерні майданчики для збору сміття повинні бути віддалені, у тому числі, від стін житлових будинків на відстань не менше 20 м. Позивач потерпає від розвіювання сміття, смороду, роботи спецтехніки зі збору сміття в нічний час, в квартиру позивача проникають неприємні запахи. Також спірний контейнерний майданчик розташований на повороті, що утруднює проїзд спецмашин для збору сміття.
На підтвердження викладеного у позовній заяві ОСОБА_2 надав суду копії відповідей виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 22.10.2018 року №6809/02-ф, та від 02.10.2018 року №5846/02-ф.
Представник відповідача ПП «Люкс» Суду пояснив, що підприємство забезпечує утримання будинку та прибудинкової території зазначеного будинку по АДРЕСА_1 , у відповідності до вимог чинного законодавства України, в тому числі Правил утримання будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Держитлкомунгоспу № 76 від 17.05.2005р. , ЗУ «Про житлово-комунальні послуг», рішень органів місцевого самоврядування .
Щороку виконавчим комітетом Тернопільської міської ради здійснюється затвердження титульних списків капітального ремонту житлового фонду міста на відповідний рік, з врахуванням поданих обслуговуючими підприємствами об`єктів. Замовниками виконання робіт капітального характеру виступає виконавчий орган місцевого самоврядування - Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології, а виконавцем - обраний ним суб`єкт господарювання. Так, рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради № 138 від 12.02.2014р. «Про затвердження титульного списку капітального ремонту житлового фонду міста на 2014р.» (із змінами ) було затверджено виконання робіт по ремонту асфальтового покриття прибудинкової території житлового будинку АДРЕСА_1 . На період проведення ремонтних робіт, що унеможливлювали під`їзд спецтранспорту у двір будинку, контейнери для збору ТПВ (І-ПІ під.) були розташовані при заїзді у двір.
Разом з тим, згідно розробленого проектної документації «Капітальний ремонт асфальтобетонного покриття прибудинкової території за адресою АДРЕСА_3 » , яка отримала відповідний експертний висновок ДП «Укрдержекспертиза» у Тернопільській області, було розширено проїзну частину дороги та визначено місце (площадку) для розташування спецконтейнерів при заїзді у двір. Таким чином, після завершення ремонтних робіт КП «Міськшляхрембуд», з метою збереження відремонтованої території та за згодою співвласників будинку по АДРЕСА_3 , влітку 2015р. було встановлено контейнерний майданчик на спеціально влаштованій площадці з водонепроникним дном згідно проектної документації.
Забезпечення розташування контейнерних майданчиків на відстані не менше 20 м.кв. від житлових та громадських будівель і споруд можливе лише при проектування забудови відповідної території . Разом з тим, будинок позивача зведений вже після забудови території мікрорайону з приєднанням до вже існуючих мереж . Згідно п. 2.10. Державіних санітарних норм та правил утримання територій населених місць у виняткових випадках в районах забудови, що склалася, де немає можливості дотримання зазначених вище відстаней, місця розташування контейнерних майданчиків встановлюються спеціально створеною комісією. І саме керуючись цією нормою було визначено місце розташування контейнерного майданчика при заїзді у двір будинку. Більш того, іншого місця розташування контейнерного майданчика для збору ТПВ мешканців даного будинку немає (враховуючи специфіку розташування проїзної частини двору, розміщення у дворі будинку на зеленій зоні дитячого і спортивного майданчиків, входу у ДНЗ ).
Згідно рішення Тернопільської міської ради № 6/8/20 від 19.05.2011р. яким затверджено Правила благоустрою м. Тернополя (із змінами від 19.12.2018р. № 7/31/24 ) виконавців послуг з управління утримання, обслуговування багатоквартирних будинків, ОСББ,ОСН,СК та нежитлових приміщень зобов`язано у багатоквартирних будинках, де наявні сміттєпроводи, влаштувати контейнерні майданчики на прибудинковій території багатоквартирних будинків для забезпечення роздільного сортування відходів.
На підтвердження викладеного в заявах по суті надав Суду: копію рішення про визначення виконавців послуг, копію рішення виконавчого комітету ТМР про затвердження титульного списку, копію проекту «капітальний ремонт асфальтобетонного покриття прибудинкової території за адресою АДРЕСА_3 , копію погодженої управлінням ЖКГ, благоустрою та екології Тернопільської міської ради схеми розташування контейнерів ТПВ по АДРЕСА_3 , копі протоколу зборів мешканців житлового будинку АДРЕСА_3 прибудинкової території буд АДРЕСА_3 , копію акту про виконання ремонтних робіт.
Надалі, у зв`язку з поясненнями щодо обставин, що виникли уже в судовому розгляді, в порядку ч.5 ст. 174 ЦПК України, відповідач надав додаткові усні пояснення та приєднав додаткові докази: розпорядження міського голови від 18.02.2019 року №43 «Про створення комісії з вирішення спірних питань визнання місць розташування контейнерних майданчиків для побутових відходів», та акт комісії з вирішення спірних питань визнання місць розташування контейнерних майданчиків для побутових відходів від 12.03.2019 року.
Вирішуючи спір Суд наголошує таке.
Згідно статті 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров`я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.
За змістом частини 1 статті 293 Цивільного кодексу України фізична особа має право на безпечне для життя і здоров`я довкілля, право на достовірну інформацію про стан довкілля, про якість харчових продуктів і предметів побуту, а також право на її збирання та поширення.
Частиною 2 статті 293 Цивільного кодексу України передбачено, що діяльність фізичної та юридичної особи, що призводить до нищення, псування, забруднення довкілля, є незаконною. Кожен має право вимагати припинення такої діяльності. Цими нормами роз`яснено що діяльність фізичної та юридичної особи, яка завдає шкоди довкіллю, може бути припинена за рішенням суду.
Відповідно до частини 4 статті 293 Цивільного кодексу України фізична особа має право на належні, безпечні і здорові умови праці, проживання, навчання тощо.
Згідно пункту "а" ст.14 Закону України «Про відходи" громадяни України, іноземці та особи без громадянства у сфері поводження з відходами мають право на безпечні для їх життя та здоров`я умови при здійсненні операцій щодо поводження з відходами.
Відповідно до ст. 35-1 Закону України «Про відходи» житлові масиви і внутрішньо дворові території, дороги загального користування та інші об`єкти благоустрою населених пунктів, а також місця проведення масових заходів обладнуються контейнерними майданчиками.
Стаття 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод «Право на повагу до приватного і сімейного життя " декларує, що кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції. Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров`я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб".
Основною метою статті 8 є захист від свавільного втручання у приватне та сімейне життя, житло та кореспонденції. Це зобов`язання має класичний негативний характер, який Суд визначив як основний об`єкт статті 8 (Kroon та інші проти Нідерландів, § 31).
Обмеження, викладені в ч.1 ст. 8 Конвенції, дозволяються, якщо вони являються "згідно із законом" або "передбаченими законом" і є "необхідними в демократичному суспільстві"; при цьому у процесі оцінки перевірки необхідності у демократичному суспільстві, Суд часто змушений балансувати між інтересами заявника, захищеними статтею 8 Конвенції, та інтересами третьої сторони, захищеними іншими положеннями Конвенції та протоколами до неї.
Суд наголошує, що безперечно, розташування спірного контейнерного майданчика для збору твердих побутових від`їздів у близькості будівлі, в якій позивач має зареєстроване місце проживання й мешкає, є втручанням в його конвенційне право на повагу до приватного життя, відтак завданням Суду є визначити, чи було виправданням відповідне втручання.
Отже вищезазначено, що ПП «Люкс» забезпечує утримання будинку та прибудинкової території зазначеного будинку по АДРЕСА_3 , у відповідності до вимог чинного законодавства України, в тому числі Правил утримання будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Держитлкомунгоспу № 76 від 17.05.2005р., ЗУ «Про житлово-комунальні послуг», рішень органів місцевого самоврядування .
Рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради № 138 від 12.02.2014р. «Про затвердження титульного списку капітального ремонту житлового фонду міста на 2014р.» (із змінами ) було затверджено виконання робіт по ремонту асфальтового покриття прибудинкової території житлового будинку АДРЕСА_3 . На період проведення ремонтних робіт, що унеможливлювали під`їзд спецтранспорту у двір будинку, контейнери для збору ТПВ (І-ПІ під.) були розташовані при заїзді у двір.
Разом з тим, згідно розробленого проектної документації «Капітальний ремонт асфальтобетонного покриття прибудинкової території за адресою АДРЕСА_3 » , яка отримала відповідний експертний висновок ДП «Укрдержекспертиза» у Тернопільській області, було розширено проїзну частину дороги та визначено місце (площадку) для розташування спецконтейнерів при заїзді у двір. Таким чином, після завершення ремонтних робіт КП «Міськшляхрембуд», з метою збереження відремонтованої території та за згодою співвласників будинку по АДРЕСА_3 , влітку 2015р. було встановлено контейнерний майданчик на спеціально влаштованій площадці з водонепроникним дном згідно проектної документації.
Відповідно до Державних санітарних норм та правил утримання, територій населених місць, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05 квітня 2011 року за №457/19195 затверджених наказом Міністерства охорони здоров`я України від 17.03.2011 №145, на виконання статті 27 «Основ законодавства України про охорону здоров`я», статті 1 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", статті 4 Закону України "Про благоустрій населених пунктів», статті 24 Закону України "Про відходи", встановлено вимоги до санітарного очищення територій населених місць, а також правила виконання робіт з належного прибирання об`єктів благоустрою та державного санітарно-епідеміологічного нагляду у сфері благоустрою населених пунктів і поводження з відходами.
Відповідно до пункту 2.8. Державних санітарних норм та правил утримання територій населених місць, затверджених наказом Міністерства охорони здоров`я України 17.03.2011 № 145 контейнерні майданчики повинні бути віддалені від меж земельних ділянок навчальних та лікувально-профілактичних закладів, стін житлових та громадських будівель і споруд, майданчиків для ігор дітей та відпочинку населення на відстань не менше 20 м.
П. 2.9. санітарних норм - Місця розташування контейнерних майданчиків на об`єктах благоустрою населених пунктів визначаються у складі проектів будівництва житлових і громадських будівель і споруд, а для території садибної забудови - у складі проектів детальних планів цих територій.
П. 2.10. санітарних норм - У виняткових випадках в районах забудови, що склалася,
де немає можливості дотримання відстаней, зазначених у пункті 2.8 Санітарних норм, місця розташування контейнерних майданчиків встановлюються комісією за участю посадових осіб спеціально уповноважених органів містобудування та архітектури і державної санітарно-епідеміологічної служби, а також представників балансоутримувача будинку та органу самоорганізації населення. Комісією складається акт довільної форми щодо місця розташування контейнерного майданчика, який підписується всіма членами комісії у чотирьох примірниках для кожної із сторін.
Дозволяється розміщення контейнерів для зберігання побутових відходів у ізольованих спеціально обладнаних приміщеннях будівель і споруд за умови дотримання вимог, передбачених пунктом 2.20 Санітарних норм.
З огляду на наведене, системний аналіз п. 2.8., 2.9, 2.10 санітарних норм, дозволяє Суду зробити висновок, що забезпечення місця розташування контейнерних майданчиків на відстані не менше 20 м.кв. від житлових та громадських будівель і споруд (п.2.8) здійснюється лише при проектування забудови відповідної території (п.2.9)
Разом з тим, будинок у якому має зареєстроване місце проживання позивач, зведений вже після забудови території мікрорайону з приєднанням до вже існуючих мереж .
Згідно п. 2.10. Державних санітарних норм та правил утримання територій населених місць у виняткових випадках в районах забудови, що склалася, де немає можливості дотримання зазначених вище відстаней, місця розташування контейнерних майданчиків встановлюються спеціально створеною комісією. І саме керуючись цією нормою було визначено місце розташування контейнерного майданчика при заїзді у двір будинку. Більш того Судом встановлено, іншого місця розташування контейнерного майданчика для збору ТПВ мешканців даного будинку немає (враховуючи специфіку розташування проїзної частини двору, розміщення у дворі будинку на зеленій зоні дитячого і спортивного майданчиків, входу у ДНЗ ).
(!) Зазначене окремо стверджується розпорядження міського голови від 18.02.2019 року №43 «Про створення комісії з вирішення спірних питань визнання місць розташування контейнерних майданчиків для побутових відходів», та актом №1 комісії з вирішення спірних питань визнання місць розташування контейнерних майданчиків для побутових відходів від 12.03.2019 року, складеним за участі начальника відділу благоустрою та екології управління ЖКГ, благоустрою і екології ТМР Лобурак О.В., заступника начальника відділу з експлуатації і ремонту житлового фонду управління ЖКГ, благоустрою і екології ТМР Мокляк В.І., головного спеціаліста відділу благоустрою та екології управління ЖКГ, благоустрою і екології ТМР Ілліч О.З., заступника начальника управління муніципальної інспекції Шаповал О.С., директора ППП «Люкс» Гевка С.В., гол. Інженера Дячук Л., депутата ТМР ОСОБА_3 – змістом якого зазначено про проведення обстеження прилеглої території до будинку АДРЕСА_3 і встановлено, що альтернативного місця для перенесення існуючого контейнерного майданчика немає. Даний майданчик збудований без порушень та у відповідності до проектної документації щодо капітального ремонту прибудинкової території даного будинку.
Суд наголошує, що державну санітарно епідеміологічну службу України ліквідовано постановою КМУ від 29 березня 2017 № 348, відтак за визначенням не можуть бути реалізовані приписи п.9.10 Правил в частині участі посадових осіб державної санітарно-епідеміологічної служби в комісії з питань розташування майданчиків для збору твердих побутових відходів.
З огляду на наведене Суд приходить до переконання про законність дій щодо розташування спірного майданчика для збору побутових відходів на відстані меншій 20 м. від будівлі, в якій проживає позивач.
Оремо Суд наголошує, що згідно рішення Тернопільської міської ради № 6/8/20від 19.05.2011р. яким затверджено Правила благоустрою м. Тернополя (із змінами від 19.12.2018р. № 7/31/24 ) виконавців послуг з управління утримання, обслуговування багатоквартирних будинків, ОСББ,ОСН,СК та нежитлових приміщень зобов`язано у багатоквартирних будинках, де наявні сміттєпроводи, влаштувати контейнерні майданчики на прибудинковій території багатоквартирних будинків для забезпечення роздільного сортування відходів.
Суд не приймає аргументів позивача, котрий посилається на те, що у багатоквартирних будинках по АДРЕСА_3 є наявна обладнана система збору побутових відходів (сміттєкамери) .
Критичність оцінки доводів позивача гуртується на тому, що дійсно,за приписами абзацу другого п.2.10 Санітарних норм, дозволяється розміщення контейнерів для зберігання побутових відходів у ізольованих спеціально обладнаних приміщеннях будівель і споруд за умови дотримання вимог, передбачених пунктом 2.20 Санітарних норм.
Проте доводи позивача спростовуються тим, що до ст. 35-1 ЗУ «Про відходи» внесено зміни, вже після забудови території по АДРЕСА_3 , і ці зміни передбачають роздільне сортування і збирання відходів. За таких умов, використовувати існуючу систему збору (наявних сміттєкамер) є неможливим, адже у існуючій системі забору передбачено лише один ствол сміттєпроводу для видалення ТПВ, і площа приміщень сміттєкамер не дозволяє розмістити кілька контейнерів.
З огляду на наведене Суд вважає виправданим втручання в конвенційне право позивача на повагу до житла, й приходить до переконання про відмову в задоволенні позову ОСОБА_2 .
Оскільки Суд приходить до переконання про безпідставність позовних вимог ОСОБА_2 , Суд також не вбачає передумов до судового реагування на клопотання відповідача про застосування наслідків пропущення позовної давності, котре може бути окремою підставою до відмови у позові лише в разі відсутності іншої, по суті позовних вимог.
Керуючись ст. ст.4, 13, 82, 263, 265 ЦПК України, Суд -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_2 до Приватного підприємства «Люкс», треті особи Тернопільська міська рада, Головне управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області про зобов`язання демонтувати контейнерний майданчик для збору побутових відходів по АДРЕСА_1 , та приведення вивільненої земельної ділянки у належний санітарний стан.
Рішення набирає законної сили через тридцять днів з дня складання повного тексту рішення , якщо не була подана апеляційна скарга. У разі подання апеляційної скарги, рішення набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом. Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку, визначеному п.15.5 Розділу XIII «Перехідні положення» ЦПК України , до Тернопільського апеляційного суду шляхом подачі через суд першої інстанції, у 30-денний строк з дня складання повного тексту рішення, апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Позивач ОСОБА_2 АДРЕСА_4
Відповідач Приватне підприємство «Люкс» вул. Злуки, 55 м. Тернопіль
Головуючий суддяВ. М. Братасюк