
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 листопада 2019 року м. Житомир справа № 240/11020/19
категорія 112030100
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лавренчук О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови мені у перерахунку і виплаті пенсії з урахуванням у складі мого грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих мною сум надбавки за службу в Силах спеціальних операцій, винагороди за стрибки з парашутом, грошової допомоги для оздоровлення, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з березня 2018 року по листопад 2018 року включно згідно довідки військової частини А2772 від 27.06.2019 №638/9/387;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату мені призначеної пенсії за період з 28.11.2018 року, з урахуванням у складі мого грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих мною сум надбавки за службу в Силах спеціальних операцій, винагороди за стрибки з парашутом, грошової допомоги для оздоровлення, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з березня 2018 року по листопад 2018 року включно згідно довідки військової частини А2772 від 27.06.2019 № 638/9/387.
В обґрунтування позову вказує, що при призначенні мені пенсії ПФУ не були враховані додаткові види мого грошового забезпечення з яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, зокрема: надбавки за службу в Силах спеціальних операцій, винагороди за стрибки з парашутом, грошової допомоги для оздоровлення.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 16.10.2019 позовну заяву залишено без руху.
До суду 22.10.2019, на виконання вимог ухвали від 16.10.2019, надійшла заява позивача.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 24.10.2019 відкрито спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
До суду 12.11.2019 надійшов відзив на позовну заяву в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позову та вказує, що до додаткових видів грошового забезпечення належать лише надбавки, доплати та підвищення, та вказує, що перелік видів грошового забезпечення, визначений ч. 3 ст. 43 Закону №2262 є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає.
Суд, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними статтями 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, позовну заяву та відзив, повно і всебічно з`ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, з таких підстав.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Встановлено Наказом командира військової частини А2772 №54-РС від 16.10.2018 старшого прапорщика ОСОБА_1 , начальника складу взводу матеріального забезпечення роти матеріально-технічного забезпечення звільнено з військової служби у запас (а.с. 19)
Наказом командира військової часини А2772 (по стройовій частині) №266 від 27.11.2018 старшого прапорщика ОСОБА_1 із 27.11.2018 виключено зі списків особового складу частини та всіх вдів забезпечення, знято з продовольчого забезпечення із 28.11.2018 (а.с. 20).
З матеріалів справи вбачається, що із 28.11.2018 позивачу призначена пенсія за вислугу років, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
При призначенні пенсії відповідачем було взято при розрахунку довідку військової частини А2772 від 04.12.2018 №1169 (а.с. 41)
У позовній заяві позивач вказує, що звернувся до військової частини А2772 із заявою про видачу довідки про розмір виплаченого мені грошового забезпечення, одноразових додаткових видів грошового забезпечення (грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за участь в АТО, винагороди за тривалу безперервну військову службу, індексації, грошової допомоги при звільненні, одноразових премій тощо) та усіх інших щомісячних та одноразових виплат за час проходження служби за період березень - листопад 2018 року, з яких сплачено єдиний соціальний внесок, з розбивкою помісячно та відокремленням складових.
З матеріалів справи вбачається, що після отримання довідки до якої включено суми фактично нарахованого та виплаченого грошового забезпечення з урахуванням усіх виплат (в тому числі сум надбавки за службу в Силах спеціальних операцій, винагороди за стрибки з парашутом, грошової допомоги для оздоровлення), з яких сплачено внески на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за березень - листопад 2018 року від 27.06.2019 №638/9/387, звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перерахунок та виплату мені призначеної пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» року з урахуванням у складі мого грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих мною сум надбавки за службу в Силах спеціальних операцій, грошової допомоги для оздоровлення, винагороди за стрибки з парашутом, з яких було сплачено внески на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з березня по листопад 2018 року включно згідно довідки військової частини А2772 від 27.06.2019 № 638/9/387.
Листом №Я-3001 від 24.07.2019, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило ОСОБА_1 про те, що: "Оскільки, виплати суми грошової допомоги на оздоровлення, спеціальної надбавки ССО та грошової винагороди за здійснені стрибки з парашутом, залежать в певних обставин, їх розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною, тому вони належать до щомісячних виплат та додаткових видів грошового забезпечення, і враховуються при обчисленні розміру пенсії згідно Закону. Зважаючи на вищевикладене, підстави для врахування до складу грошове забезпечення для обчислення пенсії суми грошової допомоги на оздоровлення спеціальної надбавки ССО та грошової винагороди за здійснені стрибки з парашут які зазначені у довідці від 27.06.2019 № 638/9/387 відсутні. (а.с. 16-17)".
Вважаючи таку відмову необґрунтованою та протиправною, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.
Частиною 1 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Відповідно до п. 2, 3 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», до складу грошового забезпечення входять:
посадовий оклад, оклад за військовим званням;
щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Відповідно до частини 1 статті 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Частиною 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011р. - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Разом з тим, за правилами пункту 7 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей (затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.071992р. №393) для осіб, які звільнені із служби, у тому числі військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, відряджених до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та інших підприємств, установ та організацій, зокрема у довготермінові закордонні відрядження, у разі, коли строк військової служби після повернення з відрядження до звільнення на пенсію становив менше ніж 24 календарні місяці, з 1 березня 2018 р. та пізніше, або осіб, які померли (загинули) в зазначений період і на час звільнення (смерті) мають менше ніж 24 календарні місяці служби, середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням (смертю) починаючи з 1 березня 2018 р. на кількість таких місяців.
Таким чином, додаткові види грошового забезпечення підлягають врахуванню під час обчисленні пенсії у їх середньому щомісячному розмірі, а не виходячи із їх загальної суми.
Під час розгляду адміністративної справи встановлено, що при розрахунку пенсії позивача, відповідач виходив із складових, вказаних у довідці №1169 від 04.12.2018 за березень-жовтень 2018 року (а.с. 41) та даних, вказаних у грошовому атестаті серії ЗУ №386156 (а.с. 39-40).
При дослідженні протоколу за пенсійною справою 0601016106 від 11.01.2019 ОСОБА_1 , грошове забезпечення для обчислення пенсії складає: посадовий оклад-3080,00 грн, оклад за військовим званням - 1020,00 грн, процентна надбавка за вислугу років - 2050,00 грн, середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці - 5381,72 грн (в т.ч. надбавка за особливо важливі завдання 13,5%, премія 160%).
Суд відмічає, що при обчисленні пенсії на підставі статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць. Крім того, факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", який є вичерпним.
Такі висновки відповідають висновкам щодо застосування норм матеріального права у подібних правовідносинах Великої Палати Верховного Суду у постанові від 06.02.2019р. у справі №522/2738/17 і суд не вбачає підстав для відступу від таких висновків.
Судом досліджено довідку №638/9/387 від 27.06.2019 та встановлено, що за період із березня 2018 року по листопад 2018 року позивач отримав у червні 2018 року грошову допомогу на оздоровлення, а у серпні 2018 року грошову винагороду за здійснені стрибки з парашутом.
Отже, вказані виплати є разовими, тоді як до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, включаються лише щомісячні види грошового забезпечення.
Отже, позовні вимоги в частині зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії із включенням до складу грошового забезпечення ОСОБА_1 , з якого обчислюється пенсія, названих вище одноразових додаткових видів грошового забезпечення, з яких сплачено єдиний внесок, не підлягають задоволенню.
Суд відмічає, що позивача було звільнено зі служби у листопаді 2018 року, а згідно пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393, пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням, а тому визначальним є грошове забезпечення позивача по жовтень 2018 року.
Разом з тим, у довідці №638/9/387 від 27.06.2019 визначено, що позивачу у період березень-жовтень 2018 року щомісяця виплачувалась спеціальна надбавка ССО у розмірі 70% ПО в сумі 1233,40 грн щомісяця. Відповідно до примітки, спеціальна надбавка військовослужбовцям ССО ЗСУ згідно Постанови КМУ №883 від 30.11.2016, наказу МОУ №139 від 14.03.2017, 100% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Окрім того, у грошовому атестаті та довідці №1169 від 04.12.2018 така складова, як спеціальна надбавка військовослужбовцям ССО була включена.
Отже, спеціальна надбавка ССО в сумі 1233,40 грн є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення, а тому повинна бути включена до грошового забезпечення при обчисленні пенсії позивачу.
Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідачем протиправно відмовлено у перерахунку і виплаті пенсії з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих сум надбавки за службу в Силах спеціальних операцій, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з березня 2018 року по жовтень 2018 року включно згідно довідки військової частини А2772 від 27.06.2019 №638/9/387.
Щодо строку, з якого позивач просить здійснити перерахунок пенсії.
Відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Відповідно до статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Суд відмічає, що у розумінні ч. 3 ст. 51 Закону України №2262-XII, Головне управління Пенсійного фонду в Житомирській області про обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії стало відомо у грудні 2018 року Суд відмічає, що у розумінні ч. 3 ст. 51 Закону України №2262-XII, Головне управління Пенсійного фонду в Житомирській області про обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії стало відомо у грудні 2018 року на підставі поданої позивачем заяви та довідок військової частини А2772 від 04.12.2018 №1169, отже перерахунок повинен бути проведено з дня призначення пенсії. на підставі поданої позивачем заяви та довідок військової частини А2772 від 04.12.2018 №1169, отже перерахунок повинен бути проведено з дня призначення пенсії.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими лише в частині позовних вимог.
У зв`язку з відсутністю документально підтверджених судових витрат по даній справі, питання про їх розподіл судом не розглядається.
Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 255, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позовну заяву задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у перерахунку і виплаті пенсії ОСОБА_1 з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих сум надбавки за службу в Силах спеціальних операцій, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з березня 2018 року по жовтень 2018 року включно згідно довідки військової частини А2772 від 27.06.2019 №638/9/387.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7,Житомир,10003, КОД ЄДРПОУ 13559341) здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію за період з 28.11.2018, з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих сум надбавки за службу в Силах спеціальних операцій, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з березня 2018 року по жовтень 2018 року включно згідно довідки військової частини А2772 від 27.06.2019 №638/9/387.
В решті позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Лавренчук