
Справа №441/261/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 листопада 2019 року м.Львів
Галицький районний суд м. Львова
у складі головуючого судді Фролової Л.Д.,
за участі:
секретаря судового засідання Збожної О.Р.,
представника позивача Телічак Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін цивільну справу за позовом Головного управління Держгеокадастру у Львівській області до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок зняття грунтового покриву та самовільного зайняття земельної ділянки, -
ВСТАНОВИВ:
13 лютого 2019 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом. Позовні вимоги мотивував тим, в результаті здійснення державного контролю було встановлено, що ТзОВ «Бельгійське містечко Городок» у с. Воля-Бартатівська на території Бартатівської сільської ради Городоцького району Львівської області використовує 3 земельні ділянки загальною площею 16.0000 га, на праві приватної власності для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку. На даних земельних ділянках під час проведення будівельних робіт знято ґрунтовий покрив (родючий шар грунту) площею 4,0000 га та виявлено самовільне зайняття земельної ділянки державної власності площею 0.0660 га. під розміщення споруди (офіс продажу) із земель промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення, чим порушено норми земельного законодавства. За вказаним фактом складено акти перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом - земельної ділянки, акти обстеження земельних ділянок та протоколи про адміністративні правопорушення. Внаслідок зняття грунтового покриву (родючого шару грунту) без спеціального дозволу площею 4.00 га та самовільного зайняття земельної ділянки заподіяно шкоду в розмірі 119020,62 грн. Відповідач заподіяну шкоду не сплатив. Позивач просить стягнути таку за рішенням суду.
Ухвалою Городоцького районного суду Львівської області від 18 лютого 2019 року дана справа передана за підсудністю до Галицького районного суду м. Львова.
Ухвалою суду від 15 березня 2019 року відкрито провадження, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін у судове засідання.
Позивач в судовому засідання позов підтримала, з підстав викладених у ньому та просила задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з`явився. Виклик ОСОБА_1 був здійснений поштою. Рекомендовані поштові відправлення з судовими повістками, надіслані на адресу відповідача, повернулися до суду без вручення з відміткою поштового відділення про повернення, за закінченням терміну зберігання.
Відповідно до п.п. 91, 99, 100, 101 Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету міністрів України № 270 від 05 березня 2009 року, поштові відправлення, поштові перекази доставляються оператором поштового зв`язку адресатам на поштову адресу або видаються в об`єкті поштового зв`язку. Рекомендовані листи з позначкою "Судова повістка" та "Судове повідомлення", які не були вручені під час доставки, повторні повідомлення про надходження реєстрованих поштових відправлень, адресовані фізичним особам, під час доставки за зазначеною адресою або під час вручення в об`єкті поштового зв`язку вручаються адресату, а у разі його відсутності - повнолітньому члену сім`ї за умови пред`явлення документа, що посвідчує особу, а також документа, що посвідчує родинні зв`язки з адресатом.
У разі відсутності адресата або повнолітніх членів його сім`ї до абонентської поштової скриньки адресата вкладається повідомлення про надходження зазначеного реєстрованого поштового відправлення, поштового переказу, рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, поштового переказу. У разі, коли адресата неможливо повідомити про надходження реєстрованого поштового відправлення, поштового переказу за номером телефону, зазначеним відправником у поштовій адресі, до його абонентської поштової скриньки вкладається повідомлення про надходження такого поштового відправлення, поштового переказу.
Відповідно до ч. ч. 3, 9 ст. 130 ЦПК України якщо особу, якій адресовано судову повістку або судове повідомлення, не виявлено в місці проживання, повістку або повідомлення під розписку вручають будь-кому з повнолітніх членів сім`ї, які проживають разом з нею. У такому випадку особа, якій адресовано повістку чи повідомлення, вважається належним чином повідомленою про час, дату і місце судового засідання, вчинення іншої процесуальної дії. У разі відмови адресата одержати судову повістку чи повідомлення особа, яка її доставляє, робить відповідну помітку на повістці і повертає її до суду. Особа, яка відмовилася одержати судову повістку або повідомлення, вважається повідомленою.
Виходячи з цього, порядку повідомлення адресата про надходження судової повістки або повідомлення, неявка адресата за її отриманням у поштовому відділенні є відмовою від її отримання, а тому повідомлення відповідача про судові засідання вважається належним.
Крім цього, судова повістка була надіслана за місцем роботи відповідача, на адресу ТзОВ «Бельгійське містечко», однак повернулася до суду без вручення з відміткою поштового відділення про повернення, за закінченням терміну зберігання.
Відповідач в судові засідання не з`явився. Відзив на позов, заяв про поважні причини неявки чи розгляд справи за відсутністю відповідача до суду не надходило. Тому, за згодою позивача, у відповідності до ст. 280 ЦПК України, суд ухвалив справу слухати у заочному порядку.
Заслухавши думку представника позивача, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши дійсні обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити з наступних підстав.
Управління контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Львівській області розглянуло скаргу садівничого товариства «Автодорожник» від 06.03.2018 р, щодо проведення перевірки дотримання ТзОВ «Бельгійське містечко Городок» земельного законодавства при використанні земельних ділянок у с. Воля-Бартатівська на території Бартатівської сільської ради Городоцького району Львівської області /а.с. 8-10/.
На підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Львівській області 02.04.2018 р. № 266 -ДК «Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, за використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності» було здійснено захід державного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, родючості ґрунтів, шляхом проведення перевірки земельних ділянок на території Бартатівської сільської ради Городоцького району Львівської області /а.с. 11/.
В результаті здійснення державного контролю було встановлено, що ТзОВ «Бельгійське містечко Городок» у с. Воля-Бартатівська на території Бартатівської сільської ради Городоцького району Львівської області використовує 3 (три) земельні ділянки загальною площею 16.0000 га, а саме:
-земельна ділянка площею 8,0000га., кадастровий номер 4620980800:000:0126;
-земельна ділянка площею 4,0000га., кадастровий номер 4620980800:000:0125;
-земельна ділянка площею 4,0000га., кадастровий номер 4620980800:000:0123;
на праві приватної власності для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку. На даних земельних ділянках під час проведення будівельних робіт знято ґрунтовий покрив (родючий шар грунту) площею 4,0000 га, чим порушено статті 168, 211 Земельного кодексу України та статтю 53-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Виявлено самовільне зайняття земельної ділянки державної власності площею 0.0660 га. під розміщення споруди (офіс продажу) із земель промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення чим порушено ст. ст. 125,126,211 Земельного кодексу України та ст. 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
За вказаним фактом складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом - земельної ділянки №266-ДК/164/АП/09/01/-18 від 03 квітня 2018 р. /а.с. 25/ та акти обстеження земельної ділянки №266-ДК/32/АО/10/01/-18, №266-ДК/34/АО/10/01/-18 від 03 квітня 2018 р. /а.с.23, 24/.
Окрім цього, 24 квітня 2018 р. складено протоколи про адміністративне правопорушення № 266-ДК/0067П/07/01/-18 за ст. 53-1 КУпАП відносно ОСОБА_1 , як директора ТзОВ «Бельгійське містечко Городок», за самовільне зайняття земельної ділянки /а.с. 28/ та № 266-ДК/0066П/07/01/-18 за ст. 53-3 КУпАП за зняття грунтового покриву (родючого шару грунту) без спеціального дозволу /а.с. 27/.
За результатами розгляду протоколів, винесено постанову від 03 травня 2018 року №266-ДКЕ/0078По/08/01/-18, якою провадження у справі відносно ОСОБА_1 було закрито, оскільки встановлено обставити, що підпадають під дію статті 253 Кодексу України про адміністративні правопорушення /а.с. 22/.
Як вбачається з матеріалів справи, Головним управління Держгеокадастру у Львівській області на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 17 серпня 2018 р № 734-ДК «Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, за використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності» було повторно здійснено захід державного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, родючості ґрунтів, шляхом проведення перевірки земельних ділянок на території Бартатівської сільської ради Городоцького району Львівської області /а.с. 18/.
За результатами перевірки в присутності представника ТзОВ «Бельгійське містечко Городок» - Огородника О.І., складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом - земельної ділянки №734-ДК-705/АП/09/01/-18 від 07 вересня 2018 р. та акт обстеження земельної ділянки № 734-ДК/289/АО/10/01/-18 від 07 вересня 2018 р. /а.с. 15, 16/. Обстеження земельної ділянки було проведено у зв`язку з необхідністю розгляду листа Городоцької місцевої прокуратури від 19 липня 2018 р. № 05/25-576-18 про вжиття заходів щодо притягнення до адміністративної відповідальності. Встановлено, що на земельній ділянці державної власності із земель промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення виявлено самовільне зайняття земельної ділянки площею 0,0660 га під розміщення споруди (офіс продажу), яка розташована в с. Воля-Бартатівська.
07 вересня 2018 року представнику ТзОВ «Бельгійське містечко Городок» - Огороднику О.І. вручено припис № 734-ДК/0227Пр/03/01-18 від 07 вересня 2018 р. про порушення ст.ст. 125,126, 211 ЗК України та ст. 53-1 КУпАП /а.с. 12/.
07 вересня 2018 року відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення за ст. 53-1 КУпАП та за результатами розгляду проколу винесено постанову про накладення адміністративного стягнення №734-ДК/0231По/08/01-18 від 07 вересня 2018 р. /а.с. 14/, якою відповідача притягнуто до адміністративної відповідальності у виді штрафу за самовільне зайняття земельної ділянки.
Згідно розрахунку розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки така становить 2601,88 грн. /а.с. 20/, розмір шкоди, заподіяної внаслідок зняття грунтового покриву (родючого шару грунту) без спеціального дозволу 116418,74 /а.с. 21/, всього заподіяно шкоду в розмірі 119020,62 грн.
Як визначено в статті 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю набувається та реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Згідно Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», Закону України «Про охорону земель», основними завданнями державного контролю за використанням та охороною земель є забезпечення органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами земельного законодавства. Об`єктом державного контролю за використанням та охороною земель є всі землі в межах території України. Державний контроль за додержанням законодавства про охорону земель здійснює спеціально уповноважений орган виконавчої влади.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади,який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
Згідно ст.10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право, зокрема, безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Статтею 125 Земельного кодексу України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Статтею 126 цього Кодексу визначено, що право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Приписами статті 168 ЗК України ґрунти земельних ділянок є об`єктом особливої охорони. Власники земельних ділянок та землекористувачі не мають права здійснювати зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі. При здійсненні діяльності, пов`язаної з порушенням поверхневого шару ґрунту, власники земельних ділянок та землекористувачі повинні здійснювати зняття, складування, зберігання поверхневого шару ґрунту та нанесення його на ділянку, з якої він був знятий (рекультивація), або на іншу земельну ділянку для підвищення її продуктивності та інших якостей.
Відповідно до п. «б» ч.1 ст. 211 ЗК України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за самовільне зайняття земельних ділянок.
Стаття 212 Земельного кодексу України проголошує, що самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
Статтею 157 Земельного кодексу України передбачено, що відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами.
Згідно ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Таким чином, під час розгляду справи, на підставі аналізу вищевказаних доказів, встановлено, що відповідач порушив ст.ст. 125, 126, 168, 211 Земельного кодексу України, а саме самовільно зняв грунтовий покрив та самовільно зайняв земельну ділянку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 р. №963 (надалі - Постанова) затверджено Методику визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок
самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, яка спрямована на визначення розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним та фізичним особам, на всіх категоріях земель внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу.
Відповідно до п. 7 Постанови, розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі,
територіальним громадам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, проводиться Держгеокадастром та його територіальними органами.
Пунктом 3.9 постанови Пленуму ВГСУ від 17.05.2011 № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» передбачено, що відповідно до п. 3.1 наказу Державного агентства земельних ресурсів України та Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12.09.2007 № 110 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу», затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 № 963 підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття грантового покриву (родючого шару гранту) без спеціального дозволу, є матеріали справи про адміністративне правопорушення, які підтверджують факт вчинення цього правопорушення, а саме:
-акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства;
-протокол про адміністративне правопорушення;
-припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства);
-акт обстеження земельної ділянки.
Отже, підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі або територіальній громаді внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, є зазначені документи в їх сукупності, оскільки саме вони можуть підтвердити сам факт самовільного зайняття земельної ділянки, розмір зайнятої ділянки та період часу, протягом якого вона використовується без належних правових підстав.
Згідно ч.4 ст. 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Відповідно до Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 17.11.2016 р. № 308, Головне управління є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане.
Так, п.п. 4.13 Положення регламентовано, що Головне управління розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством, на території Львівської області.
Також слід зазначити, що згідно з п. п. 4.34 Головне управління розраховує розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання їх не за цільовим призначенням, зняття грунтового покриву без спеціального дозволу, та вживає заходів щодо її відшкодування в установленому законодавством порядку.
Посадові особи Головного управління, відповідно до п.5 Положення, в межах своїх повноважень мають право складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності; давати обов`язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов`язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків. Крім цього, посадові особи мають право звертатися до суду з позовом щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився.
Згідно ст.28 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» міністерства, інші центральні органи виконавчої влади та їх територіальні органи звертаються до суду, якщо це необхідно для здійснення їхніх повноважень у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Суд вважає вірний представлений позивачем розрахунок шкоди, завданої шкоди внаслідок зняття грунтового покриву (родючого шару грунту) та самовільним зайняттям земельної ділянки у розмірі 119020,62 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
У відповідності до вимог ст.ст. 76, 77 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Враховуючи вищевикладене суд, дійшов висновку, що позивачем доведено підставність та обґрунтованість позовних вимог, позов підлягає до задоволення в межах заявлених позовних вимог. При цьому, стягнення шкоди за зняття грунтового покриву (родючого шару грунту) без спеціального дозволу здійснюється саме до місцевого бюджету УК у Город. р/с Бартатів, що передбачено Класифікацією доходів бюджету, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 14.01.2011 за №11, яка за кодом «24062200» передбачає кошти за шкоду, що заподіяна на земельних ділянках державної та комунальної власності.
Керуючись ст. ст. 258-259, 263-265, 268 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави (УК у Город. р/с Бартатів/ код платежу: 24062200 (81551, с. Бартатів Городоцький район, Львівської області, ЄДРПОУ 37965536, р/р НОМЕР_1 , МФО 899998) 119020, 62 грн. шкоди, завданої шкоди внаслідок зняття грунтового покриву (родючого шару грунту) та самовільним зайняттям земельної ділянки.
Позивач: Головне управління Держгеокадастру у Львівській області, 79019, м. Львів, пр. Чорновола, 4, ЄДРПОУ 39769942.
Відповідач (боржник): ОСОБА_1 , посвідка на тимчасове проживання серія НОМЕР_2 , видана ДМС України (4601) 15.03.2016 р., місце проживання: АДРЕСА_1 .
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Львівського апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Л.Д. Фролова