Рішення № 85855150, 25.11.2019, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.11.2019
Номер справи
400/2484/19
Номер документу
85855150
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 листопада 2019 р. справа № 400/2484/19 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Марича Є.В., розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до відповідачів:Головного управління ДФС у м. Києві, вул. Шолуденка, 33/19,Київ,04116

треті особи:1. ОСОБА_2 , АДРЕСА_2 2 . ОСОБА_3 АДРЕСА_3 3. ОСОБА_4 , АДРЕСА_3

про:визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 23.04.2019 р. № 141880-1305-2615,ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління ДФС у м. Києві (далі-відповідач) про скасування податкового повідомлення-рішення №141880-1305-2615 від 23.04.2019 р.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що спірне податкове повідомлення рішення прийнято протиправно, оскільки позивач не зареєстрував право власності чи користування земельною ділянкою під належним йому на праві власності нежитловим приміщенням, тому він не є користувачем земельної ділянки та немає право користування даною земельною ділянкою, за яку йому встановлено сплату земельного податку.

Відповідач надав до суду відзив, просив відмовити у задоволенні позову, оскільки податкове повідомлення-рішення прийнято на підставі вимог чинного законодавства.

Від третіх особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 заяв чи відзивів не надходило, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином.

Ухвалою від 14.08.2019 р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

18.09.2019 р. ухвалою суду задоволено заяву судді Біоносенко В.В. про самовідвід, відведено суддю Біоносенко В.В. від розгляду даної справи, а справу передано для визначення складу суду.

Ухвалою від 23.09.2019 р. суддею Марич Є.В. прийнято справу до свого провадження.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження відповідно до ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі-КАС України).

Інших заяв і клопотань учасники справи суду не подавали.

Інших процесуальних дій у справі судом не вчинялось.

Вирішуючи спір, суд встановив наступне.

23.04.2019 р. відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №141880-1305/2615, яким визначено позивачу суму податкового зобов`язання за платежем: земельний податок з фізичних осіб на суму 151677,10 грн. за 2019 рік.

Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності на підставі Договору купівлі-продажу №264 від 04.02.2016 року, посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Данич О.Ф. власниками нежитлового приміщення розташованого по АДРЕСА_4 , загальною площею 1406,4 кв. м. є ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 по ? частині кожний .

Позивачу, як власнику ? нежитлового приміщення нараховано земельний податок за площі під такими приміщеннями за 2019 рік.

Справляння плати за землю здійснюється згідно з положеннями розділу ХIII Податкового кодексу України (далі - ПК України).

Відповідно до пп. 269.1.1 п. 269.1 ст. 269 ПК України, платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв). При цьому в силу вимог пп. 270.1.1 п. 270.1 ст. 270 цього Кодексу об`єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.

Питання переходу права власності на земельну ділянку у разі набуття права на житловий будинок, будівлю, споруду, що розміщені на ній, регулюються ст.120 ЗК України та ст.377 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України).

Вищезазначеними нормами встановлено, що до особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності або право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені.

Відповідно до п. 287.6 ст. 287 ПК України, при переході права власності на будівлю, споруду (їх частину) податок за земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі, споруди (їх частини), з урахуванням прибудинкової території сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку.

Судом встановлено, що позивачу належить на праві приватної власності нежитлове приміщення за адресою: АДРЕСА_4 , ? площа нежитлового приміщення складає 1406,4 кв. м. і незважаючи на те, що позивач не зареєстрував право власності чи користування земельною ділянкою під належними йому на праві власності нежитловими приміщеннями, виходячи з принципу пріоритетності норм Податкового Кодексу над нормами інших актів у разі їх суперечності, який закріплений в п.5.2 ст.5 ПК, обов`язок зі сплати земельного податку у позивача виник з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.

Аналогічна правова позиція висловлена в постановах Верхового Суду України від 07.07.2015 року, Верховного Суду у справі №826/15139/16 від 06.02.2018, у справі №826/8009/16 від 19 червня 2018 року, у справі №808/8734/15 від 13.03.2019р.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосування норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Таким чином, позивач повинен сплачувати земельний податок з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.

За правилами п. 286.1 ст. 286 ПК України, підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

З матеріалів справи вбачається, що власниками земельної ділянки загальною площею 0,2884 га розташованою за адресою АДРЕСА_4 є чотири власника: ОСОБА_4 , ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 Земельна ділянка відноситься до 157-ї економіко-планувальної зони, грошова оцінка в межах зони з 01.01.2019 р. становить 1232,082 грн/кв.м.

Згідно довідки №Н -00269/2016 про розмір нормативної грошової оцінки частини земельної ділянки від 18.04.2016 № 648 (код ділянки 79:336:065), виданої ОСОБА_1 , місце розташування якої: АДРЕСА_4 , за ОСОБА_1 обліковується земельна ділянка площею 720,98 кв. м. нормативно грошова оцінка якої складає 4769720,05 грн. Площа частини земельної ділянки встановлена на підставі технічного звіту по встановленню зовнішніх меж землекористування та заяви зацікавленої особи.

Відтак, загальна площа земельної ділянки позивача складає 0,0072098га.

Відповідно до ст. ст. 193, 194 Земельного кодексу України, єдиною державною системою земельно-кадастрових робіт, якою встановлена процедура визнання факту виникнення або припинення права власності і права користування земельними ділянками, є державний земельний кадастр, в якому міститься сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим цих ділянок, кількісна та якісна характеристика, розподіл серед власників та землекористувачів. Призначенням державного земельного кадастру є забезпечення необхідною інформацією органів державної влади та органів місцевого самоврядування, заінтересованих підприємств, установ і організацій, а також громадян з метою регулювання земельних відносин, раціонального використання та охорони земель, визначення розміру плати за землю і цінності земель у складі природних ресурсів, контролю за використанням і охороною земель, економічного та екологічного обґрунтування бізнес-планів та проектів землеустрою.

Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст.286.5 ПК України нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 цього Кодексу.

Для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель (ст. 289 ПК України).

Згідно з п.274.1 ст.274 ПК України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, а для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.

Статтею 271 ПК України передбачено, що базою оподаткування є:

нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом та площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

Рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Відповідач надав розрахунок суми земельного податку: 720,98 кв. м. х 1232,082 х 1,5 х 2 х 1,249 х 1,433х1,06х3%= 151677 грн., з яких 1232,082-грошова оцінка в грн./кв. м. (рішення Київської міської ради від 03.07.2014 № 23/23" Про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земель міста Києва" Рішення набирає чинності з 01.07.2015 згідно з Рішенням Київської міської ради від 10.12.2014 № 565/565), 3% відсоток ставки земельного податку (Рішення Київської міської ради від 23.06.2011 № 242/5629 зі змінами та доповненнями), 1,5 - узагальнюючий локальний коефіцієнт згідно 2.1 п.2 Додатку 5 до рішення Київської міської ради 26.07.2007 № 43/1877 "Про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земель міста Києва та Порядку її визначення" із змінами та доповненнями, 2,0-Коефіцієнт на функціональне використання землі (Наказ міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 № 489 із змінами та доповненнями), 1,249-коефіціент індексації грошової оцінки, відповідно до листа Держземагенства від 14.01.2015 , 1, 433-коефіціент індексації нормативної грошової оцінки, відповідно до листа Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 11.01.2016 № 6-28-0,22-201/2-16 " Про індексацію нормативної грошової оцінки земель".

Посилання позивача на те, що площа нежитлового приміщення складає 1406,4 кв. м., а відповідач зобов`язує позивача сплатити земельний податок за земельну ділянку площею 2812,80 кв. м., не приймається судом до уваги, оскільки 1406,4 кв.м. це площа нерухомого майна, а площа земельної ділянки, яка є предметом оподаткування у даній справі згідно даних земельного кадастру складає 2812,80 кв.м, яка при поділі на кількість власників майна (4 особи) складає 720,98 кв.м.

Також, суд не приймає до уваги посилання позивача на податкову консультацію та лист податкової, оскільки вони не є нормою права та мають рекомендаційний характер.

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач надав суду розгорнутий розрахунок суми податкового повідомлення-рішення, зазначив його складові з посиланням на нормативні документи, які підтверджують суму податку на землю, тому податкове повідомлення-рішення є правомірним.

У задоволенні позову необхідно відмовити.

Судові витрати покласти на позивача.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. У задоволені позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДФС у м. Києві (вул. Шолуденка, 33/19, Київ, 04116, ідентифікаційний код 39439980) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 23.04.2019 р. № 141880-1305-2615, відмовити.

2. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Є. В. Марич