
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про прийняття позовної заяви до розгляду після усунення її недоліків та відкриття провадження у справі
25 листопада 2019 року СєвєродонецькСправа № 408/4372/19-а Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., перевіривши матеріали за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до управління соціального захисту населення Станично - Луганської районної державної адміністрації Луганської області (вул.Центральна, 52, смт Станиця - Луганська, Луганська область, 93600) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
04 жовтня 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду з Біловодського районного суду Луганської області надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Станично - Луганської районної державної адміністрації Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 07.10.2019 позовну заяву ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Станично - Луганської районної державної адміністрації Луганської області про скасування рішення, призначення виплати соціальної допомоги, - залишено без руху. Запропоновано позивачу протягом 5-ти (п`яти) календарних днів з дати отримання даної ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом надання суду:
уточненої позовної заяви, приведеної у відповідність до вимог ст.ст. 160, 161 КАС України, конкретизувавши позовні вимоги у відповідності до положень ст.5 КАС України, із зазначенням власного письмового підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав (для суду та відповідача);
клопотання про залучення третьої особи, з належним обґрунтуванням, на які права, інтереси чи обов`язки служби у справах дітей Станично - Луганської районної державної адміністрації Луганської області може вплинути судове рішення у справі, а в разі відсутності такого клопотання - уточнити склад осіб, які братимуть участь у справі;
належним чином засвідчених копій письмових доказів, оригінали яких знаходяться у позивача, із зазначенням дати такого засвідчення.
17.10.2019 позивачем через канцелярію суду на виконання вищевказаної ухвали суду надано належним чином засвідчені копії письмових доказів, оригінали яких знаходяться у позивача, із зазначенням дати такого засвідчення, а також уточнену позовну заяву із зазначенням власного письмового підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав та, відповідно до якої позивач просить суд:
визнати протиправним та скасувати рішення управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області від 03.06.2019 "Про відмову в призначенні соціальної допомоги" на дітей над якими встановлено опіку у зв`язку з закінченням терміну надання документів (довідки про нараховані аліменти);
стягнути з відповідача кошти у сумі двох прожиткових мінімумів за кожний місяць на кожну дитину відповідного віку, починаючи з травня 2019 року на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними діями, а саме рішенням від 03.06.2019 про відмову в призначенні державної соціальної допомоги на дітей над якими встановлено опіку;
зобов`язати управління соціального захисту населення Станично-Луганської РДА Луганської області призначити державну соціальну допомогу дітям над якими встановлено опіку: ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 у розмірі двох прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку згідно існуючого законодавства з 01.05.2019.
Позовну заяву обґрунтовано тим, що розпорядженнями голови Станично-Луганської районної адміністрації №190 та №191 від 14 травня 2018 року позивач призначена опікуном над малолітніми ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 .
З травня 2018 року до 30 квітня 2019 року позивач отримувала державну допомогу та використовувала її для харчування, лікування, навчання, придбання одягу та соціальної реабілітації дітей під опікою.
У квітні 2019 року позивач звернулась до Станично-Луганського управління соціального захисту населення щоб отримати інформацію щодо переліку документів, які необхідно подати для подовження виплати державної соціальної допомоги на дітей під опікою.
Співробітники управління одразу повідомили, що позивач не буде отримувати допомогу на дітей під опікою так-як позивач не одержує аліментів від батьків цих дітей.
Позивач зібрала всі необхідні довідки передбачені п.27 Постанови КМУ №1751 в редакції Постанови КМ №688 від 08.09.2015 та додала заяву про те, що не отримую аліментів на дітей.
Від управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації позивач отримала лист від 16.05.2019, в якому було повідомлено, що їй необхідно надати довідку про місячні розміри аліментів.
Позивач знову повідомила управління соцзахисту про те, що вона не отримує аліменти на дітей над якими встановлено опіку та пізніше отримала рішення про відмову в призначенні соціальної допомоги від 03.06.2019 на дітей під опікою, у зв`язку з відсутністю довідки про нараховані аліменти. У вказаній відмові не було вказано ані прізвища дітей, ані перелік законодавчих актів, які передбачають відмову у призначенні державної соціальної допомоги дітям над якими встановлено опіку у зв`язку з відсутністю довідки про нараховані аліменти. Також, не зазначено як можна оскаржити це рішення.
Позивач надала ще одну заяву до Станично-Луганського управління соціального захисту населення щодо роз`яснення за яким законом чи постановою урядових організацій неотримання аліментів та відсутність довідки про нараховані аліменти є підставою відмови у виплаті державної допомоги дітям під опікою.
03.07.2019 позивач отримала відповідь від 20.06.2019 з посиланням на п.27 Постанови КМУ №1751 від 27.12.2001. Але у п.27 Постанови КМУ № 1751 від 27.12.2001 немає зазначення про те, що відсутність довідки про нараховані аліменти є підставою для відмови на подовження(призначення) державної допомоги дітям над якими встановлено опіку.
Виходячи з вищезазначеного, на думку позивача, оскаржуване рішення відповідача є протиправним і таким, що підлягає скасуванню, а також позивач вважає за необхідним відшкодування відповідачем заподіяної шкоди дітям над якими встановлено опіку та прийняття рішення про призначення державної соціальної допомоги дітям над якими встановлено опіку.
Ухвалою суду від 18.10.2019 продовжено процесуальний строк на усунення недоліків позовної заяви ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Станично - Луганської районної державної адміністрації Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії. Запропоновано позивачеві протягом 5 (п`яти) календарних днів з дня отримання цієї ухвали усунути зазначені в ухвалі недоліки позовної заяви шляхом надання до суду документа про сплату судового збору в сумі 1536,80 грн в дохід Державного бюджету України.
Позивач, не погодившись з вищевказаною ухвалою суду оскаржив її в апеляційному порядку та ухвалою Першою апеляційного адміністративного суду від 12.11.2019 відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою позивача.
21 листопада 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла адміністративна справа №408/4372/19-а з Першого апеляційного адміністративного суду.
25 листопада 2019 року позивачем через канцелярію суду уточнено позовні вимоги, відповідно до яких позивач просить суд:
визнати протиправним та скасувати рішення управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області від 03.06.2019 "Про відмову в призначенні соціальної допомоги" на дітей над якими встановлено опіку у зв`язку з закінченням терміну надання документів (довідки про нараховані аліменти);
зобов`язати управління соціального захисту населення Станично-Луганської РДА Луганської області призначити державну соціальну допомогу дітям над якими встановлено опіку: ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 у розмірі двох прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку згідно існуючого законодавства з 01.05.2019.
25 листопада 2019 року від позивача через канцелярію суду на виконання ухвали суду надійшло клопотання про відстрочення сплати судового збору до ухвалення рішення по суті, яке обґрунтовано тим, що позивач має двох дітей, над якими встановлено опіку та не отримує на них державної соціальної допомоги, має складне матеріальне становище.
Щодо клопотання про відстрочення сплати судового збору, суд зазначає таке.
Згідно з частиною другою статті 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Пунктом 3 частини першої статті 8 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VI "Про судовий збір" регламентовано, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Зазначені положення кореспондуються з приписами частини першої статті 133 КАС України.
Якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі (частина друга статті 133 КАС України).
Зважаючи на викладені позивачем обставини, з метою дотримання права позивача на доступ до правосуддя, суд вважає за можливе відстрочити позивачу сплату судового збору у розмірі 768,40 грн до ухвалення судового рішення у справі.
Відповідно до частини другої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Зазначена позовна заява, після усунення недоліків, відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, підстав для повернення позовної заяви, відмови у відкритті провадження в адміністративній справі суд не вбачає, у зв`язку з чим вважаю за необхідне відкрити провадження у справі.
Частинами першою, другою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Відповідно до пункту 3 частини шостої статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Згідно з частиною першою статті 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Частиною п`ятою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Суд вважає за необхідне розглядати дану справу в порядку спрощеного провадження без повідомленням (виклику) сторін.
За приписами частини третьої статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може запропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне витребувати докази, яких, на думку суду, не вистачає для з`ясування всіх обставин у справі.
Керуючись статтями 5, 77, 160, 168, 171, 174, 175, 257, 260, 261 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
УХВАЛИВ:
Прийняти до розгляду та відкрити провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Станично - Луганської районної державної адміністрації Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.
Справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відстрочити ОСОБА_1 сплату судового збору у розмірі 768,40 гривень за подання до суду позовної заяви до ухвалення судового рішення в даній справі.
Зобов`язати відповідача протягом п`ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі надіслати суду:
- відзив на позовну заяву і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову, позивачу - копію відзиву та доданих до нього документів;
- інформацію та документи, на підставі яких позивачу була призначена державна соціальна допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування з травня 2018 року;
- належним чином засвідчену копію особової справи позивача (повністю);
- заяву позивача від квітня 2019 року щодо продовження виплати соціальної допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування та всі надані документи;
- належним чином засвідчену копію рішення (повідомлення) щодо відмови у призначенні соціальної допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування позивачу та всі документи, на підставі яких прийнято оскаржуване рішення;
- інформацію чи надавалась позивачем довідка про розмір аліментів при призначенні соціальної допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування з травня 2018 року;
- довідку про суму та дату останньої виплати позивачу державної соціальної допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування.
Роз`яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Справа розглядатиметься суддею Петросян К.Є. одноособово.
Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати особам, які беруть участь у справі, разом з витягом про їхні процесуальні права та обов`язки, встановлені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повідомити сторони про можливість реєстрації в системі "Електронний суд" для отримання процесуальних документів в електронному вигляді, для чого потрібно:
- зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу, розміщеній на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua;
- подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду у випадку відкриття провадження у справі з порушенням правил підсудності.
СуддяК.Є. Петросян