
Справа № 420/4138/19
У Х В А Л А
19 листопада 2019 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Соколенко О.М.
при секретарі судового засідання – Хлевитської С.І.,
за участю:
представника відповідача – Берікула М.Ю. (за довіреністю),
розглянувши в підготовчому засіданні клопотання відповідача про залучення у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області у справі №420/4138/19 за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю «ФАСТІМПЕКС» до Одеської митниці ДФС про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю «Фастімпекс» до Одеської митниці ДФС, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправним рішення Одеської митниці ДФС, оформлене листом від 03.04.2019 №2828/10/15-70-19-02-08 про відмову в оформленні і направленні до органу Державної казначейської служби України пакету документів на повернення коштів, надмірно сплачених ТОВ “ФАСТІМПЕКС” до бюджету;
- зобов`язати Одеську митницю ДФС оформити та направити до органу Державної казначейської служби України висновок на повернення суми коштів, надмірно сплачених товариством з обмеженою відповідальністю “ФАСТІМПЕКС” у розмірі 8721,06 гривень;
- зобов`язати Одеську митницю ДФС оформити та направити до органу Державної казначейської служби України висновок на повернення суми коштів, надмірно сплачених товариством з обмеженою відповідальністю “ФАСТІМПЕКС” у розмірі 1738,73 гривень.
До суду з боку відповідача було надано клопотання про залучення в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області.
Вказане клопотання обґрунтоване наступним.
Так, відповідач зазначив, що контролюючий орган не пізніше ніж за п`ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п`яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені платникам податків у встановленому порядку.
Таким чином, відповідач вважає, що рішення у справі № 420/4138/19 може вплинути на права, свободи, інтереси або обов`язки органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів - Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області.
07 листопада 2019 року через канцелярію суду від представника позивача надійшло клопотання про проведення підготовчого засідання по справі №420/4138/19 за відсутності позивача.
У підготовче засідання 19.11.2019 року представник позивача не з`явився, про дату, час та місце проведення підготовчого засідання повідомлений належним чином.
Представник відповідача у підготовчому засіданні 19.11.2019 року клопотання про залучення в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області, підтримав та просив його задовольнити.
Зважаючи на думку представника відповідача та подане представником позивача клопотання про проведення підготовчого засідання за відсутності представника позивача, з урахуванням положень ч.1 ст.205 КАС України, суд розглядав справу у підготовчому засіданні 19.11.2019 року за відсутності представника позивача.
Розглянувши клопотання представника відповідача про залучення в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області, суд виходить з наступного.
Так предметом позову у даній справі є:
- рішення Одеської митниці ДФС, оформлене листом від 03.04.2019 №2828/10/15-70-19-02-08 про відмову в оформленні і направленні до органу Державної казначейської служби України пакету документів на повернення коштів, надмірно сплачених ТОВ “ФАСТІМПЕКС” до бюджету;
- зобов`язання Одеської митниці ДФС оформити та направити до органу Державної казначейської служби України висновок на повернення суми коштів, надмірно сплачених товариством з обмеженою відповідальністю “ФАСТІМПЕКС” у розмірі 8721,06 гривень;
- зобов`язання Одеської митниці ДФС оформити та направити до органу Державної казначейської служби України висновок на повернення суми коштів, надмірно сплачених товариством з обмеженою відповідальністю “ФАСТІМПЕКС” у розмірі 1738,73 гривень.
Відповідно до п.п.43.1, 43.3, 43.4, 43.5 ст. 43 Податкового кодексу України, помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов`язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Обов`язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов`язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов`язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку.
Контролюючий орган не пізніше ніж за п`ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п`яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Таким чином, з огляду на викладене, зважаючи на предмет позову, суд вважає, що рішення суду за результатами розгляду даної адміністративної справи може вплинути на права, інтереси чи обов`язки, в тому числі, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області.
Відповідно до ч.2 ст.49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Згідно з ч.5 ст.49 КАС України, про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Зважаючи на вищевикладене, у зв`язку із тим, що рішення суду за результатами розгляду даної адміністративної справи може вплинути на права, інтереси чи обов`язки Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області, суд дійшов висновку про наявність підстав для залучення останнього до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
Відповідно до ст.176 КАС України у строк, встановлений судом в ухвалі про відкриття провадження у справі або ухвалі, постановленій у підготовчому засіданні (якщо третіх осіб було залучено у підготовчому засіданні), треті особи, які не заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору, мають право подати письмові пояснення щодо позову або відзиву.
Учасники справи мають право подати відповідь на такі пояснення до закінчення підготовчого провадження.
Частиною 2 ст.173 КАС України визначено, що завданням підготовчого провадження є: 1) остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; 2) з`ясування заперечень проти позовних вимог; 3) визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; 4) вирішення відводів; 5) визначення порядку розгляду справи; 6) вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
Частиною 2 ст.181 КАС України визначено, що суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках залучення до участі або вступу у справу третьої особи, заміни позивача, заміни неналежного відповідача, залучення співвідповідача.
Відповідно до ч.3 ст.126 КАС України повістка повинна бути вручена не пізніше ніж за п`ять днів до судового засідання, крім випадку, коли повістка вручається безпосередньо в суді.
Керуючись ст.ст. 9, 49, 50, 126, 173-176, 180-182, 241, 243, 248, 256, 294 КАС України, суд,-
УХВАЛИВ:
Клопотання представника Одеської митниці ДФС про залучення до участі у справі № 420/4138/19 третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідач, - Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області – задовольнити.
Залучити до участі у справі №420/4138/19 у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області (вул. Садова, 1-А, м. Одеса, 65023).
Відкласти підготовче засідання по даній адміністративній справі на 03.12.2019 року об 11 год. 10 хв.
Встановити третій особі семиденний строк з дати отримання копії даної ухвали суду для подання пояснень щодо позовної заяви та до відзиву на позовну заяву із відповідними доказами, копії яких (пояснень) одночасно з поданням до суду повинні бути надіслані іншим учасникам справи.
Зазначити третій особі про її право, яке визначене ч.2 ст.182 КАС України, на подання своїх письмових пояснень щодо відповіді на відзив та заперечень до закінчення підготовчого провадження, копії яких одночасно з поданням до суду повинні бути надіслані іншим учасникам справи.
Зазначити позивачу та відповідачу про їхнє право, яке визначене ч.2 ст.176 КАС України, на подання відповідей на пояснення третіх осіб щодо заяв по суті справи до закінчення підготовчого провадження, копії яких одночасно з поданням до суду повинні бути надіслані іншим учасникам справи.
У разі своєчасного подання та направлення учасниками справи заяв по суті справи разом із доказами по справі не шляхом подання вказаної заяви нарочно до канцелярії суду, а шляхом направлення до суду у встановлений строк засобами поштового зв`язку, учасникам справи необхідно завчасно повідомити суд відповідними засобами зв`язку (телефон: 048-705-57-88, факс: 048-705-57-52, електрона пошта: o.sokolenko@adm.od.court.gov.ua; inbox@adm.od.court.gov.ua, тощо) про надіслання відповідної заяви по суті справи та доказів засобами поштового зв`язку.
У разі неотримання судом відповідних заяв та доказів у встановлені судом строки та за відсутності повідомлень про їх направлення до суду вищевказаними засобами зв`язку, суд вирішує справу за наявними у справі матеріалами.
Веб-адреса сторінки Одеського окружного адміністративного суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://adm.od.court.gov.ua/sud1570/.
Копію ухвали направити учасникам справи, разом з інформацією про їхні процесуальні права та обов`язки.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали суду складений та підписаний суддею 22.11.2019 року.
Суддя О.М. Соколенко