Рішення № 85815753, 18.11.2019, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.11.2019
Номер справи
400/2648/19
Номер документу
85815753
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

18 листопада 2019 р. № 400/2648/19 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Транс-Карго-Сервіс", ас/156,в.Першотравнева(Кірова,238/4,оф.428,54031),Миколаїв,54031 до Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області, вул. Космонавтів, 61,Миколаїв,54056 треті особиДержавна служба України з безпеки на транспорті, пр-т Перемоги, 14,Київ 135,01135 провизнання протиправною та скасування постанови від 26.06.2019 р. № 121194,

ВСТАНОВИВ:

ТОВ «Транс-Карго-Сервіс» звернулось до адміністративного суду з позовом до Управління Укртрансбезпеки в Миколаївській області, третя особа Державна служба України з безпеки на транспорті з вимогою визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу від 26.06.2019 №121194.

Свої позовні вимоги товариство обґрунтувало тим, що 15.05.2019 співробітниками відповідача було зафіксовано порушення законодавства про автомобільний транспорт, а саме у водія вантажного автомобіля Scania НОМЕР_4 з причепом НОМЕР_1 , був відсутній щоденний реєстраційний листок режиму праці та відпочинку за 14.05.2019 та 15.05.2019.

Зазначений автомобіль належить на праві власності ТОВ «Транс-Карго-Сервіс», а причеп належить іншій фізичній особі. Разом з тим, відповідач не був перевізником 15.05.2019 під час руху цього транспортного засобу, оскільки ще 02.01.2019 за договором оренди (найму) передали його ТОВ «Юг Транс Логистик». Оскільки, позивач не є перевізником то і не можу бути суб`єктом відповідальності за порушення законодавства про автомобільний транспорт.

Відповідач позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити, надіслав відзив, в якому свою позицію виклав наступним чином.

Відповідно до п.6.1 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв`язку України №340 від 07.06.2010, автобуси, що використовують для нерегулярних і регулярних перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км, вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами.

Порядок використання тахографів встановлено Інструкцією з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженої наказом Міністерства транспорту та зв`язку України від 24.06.2010 №385. Відповідно до п.1.4 Інструкції, контрольний пристрій (тахограф) - обладнання, яке є засобом вимірювальної техніки, призначене для встановлення на транспортних засобах для показу та реєстрації в автоматичному чи напівавтоматичному режимі інформації про рух таких транспортних засобів та про певні періоди роботи їхніх водіїв. Згідно з п.3.3. Інструкції, водій транспортного засобу, обладнаного тахографом, забезпечує правильну експлуатацію тахографа та управління режимами його роботи відповідно до інструкції виробника тахографа та інше.

Відповідно до п.3.6 Інструкції, перевізники забезпечують належну експлуатацію тахографів та транспортних засобів з установленими тахографами та згідно з вимогами ЄУТР здійснюють періодичні інспекції, які включають перевірку: правильності роботи тахографа та відповідності його типу згідно із законодавством (обов`язковість установлення тахографа певного типу - аналоговий або цифровий, позначка затвердження типу згідно з ЄУТР); наявності та цілісності таблички тахографа та його пломб, а також маркування таблички та пломб тахографа знаком ПСТ, внесеним до Переліку; дотримання вимог щодо періодичності проведення перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу, а також перевірки тахографа; дотримання вимог щодо періодів роботи та відпочинку водіїв та їх відповідність параметрам руху, зареєстрованим тахографом; наявності у водіїв транспортних засобів тахокарт у кількості, визначеній пунктом 3.3 цього розділу, або наявності та чинності картки для цифрового тахографа; строків зберігання відповідної інформації, отриманої за допомогою тахографа, протоколів перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу та повірки тахографа.

Виходячи з положень наведених норм, водії транспортних засобів, які обладнані цифровими тахографами, повинні надавати інспектору для контролю картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа, а автоперевізники зобов`язані здійснювати періодичний контроль за належним використанням водіями карток водія до цифрового тахографу шляхом зберігання впродовж 12 місяців роздруківкі даних роботи цифрового тахографу. Таким чином, саме автомобільний перевізник несе відповідальність за належне використання водіями індивідуальної контрольної книжки водія або протоколу перевірки та адаптації тахографа.

Позивач був повідомлений належним чином про розгляд справи, але на розгляд не з`явився. 18.06.2019 на адресу відповідача від ТОВ «Транс-Карго-Сервіс» надійшло клопотання про закриття справи у зв`язку з тим, позивач не є перевізником, доводів з приводу того, на якій підставі інша особа користувалась транспортним засобом, так і не надано, а також не надано щоденних реєстраційних листків режиму праці та відпочинку.

Щодо наданого договору оренди від 02.01.2019, то відповідач зазначив, що він не надавався під час перевірки та розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, а тому не враховувався ним. Також, відповідач зазначає, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1388 від 07.09.1998 транспортний засіб переданий в користування іншій фізичній або юридичній особі повинен бути перереєстрований.

В судовому засіданні 30.09.2019 представник позивача підтвердив позицію товариства, викладену у процесуальних заявах по суті справи. Представник відповідача в судове засіданні не з`явився.

Суд розглянув справу в порядку спрощеного провадження 18.11.2019 без проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами, відповідно до визначених строків в ухвалі про відкриття провадження в адміністративній справі та ухвалі від 30.09.2019, оскільки клопотань від сторін про проведення судового засідання з повідомленням (викликом) сторін, від сторін не надходило.

Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.

ТОВ «Транс-Карго-Сервіс» зареєстровано в якості юридичної особи 25.11.2008. Основним видом діяльності товариства є вантажний автомобільний транспорт.

З 09.10.2012 ТОВ «Транс-Карго-Сервіс» на праві власності належить вантажний автомобіль Scania R380 д.н. НОМЕР_2 .

02.01.2019 ТОВ «Транс-Карго-Сервіс» уклало з ТОВ «Юг Транс Логистик» договір оренди (найму) транспортних засобів.

Відповідно до цього договору позивач передав у користування ТОВ «Юг Транс Логистик» 6 одиниць транспортних засобів, у тому числі і вантажний автомобіль Scania R380 д.н. НОМЕР_2 .

02.01.2019 складено акт-приймання передачі, транспортних засобів від ТОВ «Транс-Карго-Сервіс» до ТОВ «Юг Транс Логистик».

15.05.2019 працівниками Укртрансбезпеки, на 203 км автодороги М-14 Одеса-Мелітополь-Новоазовськ, було зупинено автомобіль Scania R380 д.н. НОМЕР_2 з причепом CHEREAU д.н. НОМЕР_3 під керуванням водія ОСОБА_1 .

Під час перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт, було встановлено у водія відсутній щоденний реєстраційний листок режиму праці та відпочинку водія за 14.05.2019, 15.05.2019.

04.06.2019 Управління Укратрансбезпеки викликало представника ТОВ «Транс-Карго-Сервіс» на 20.06.2019 для розгляду справи про допущене порушення законодавства про автомобільний транспорт.

20.06.2019 ТОВ «Транс-Карго-Сервіс» подало клопотання про закриття справи, оскільки не є перевізником у цьому випадку, а перевізником було ТОВ «Транс-Карго-Сервіс».

26.06.2019 уповноваженою особою Управління Укртрансбезпеки в Миколаївській області винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №121194, яким ТОВ «Транс-Карго-Сервіс» за порушення законодавства про автомобільний транспорт, а саме надання послуг з перевезення вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений ст.48 Закону, - листків режиму праці та відпочинку (тахокарт) водія ОСОБА_1 за 14.05 та 15.05.2019, накладено штраф у розмірі 1700 гривень.

Відповідно до ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Визначення перевізника міститься у ст.1 Закону України «Про автомобільний транспорт, автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.

Автомобільний перевізник це не завжди власник автомобіля, це особа, яка його фактично використовує.

У цьому випадку, відповідно до товарно-транспортних накладних №5022266045 від 14.05.2019, №5022266044 від 14.05.2019 автомобільним перевізником зазначено ТОВ «Юг Транс Логистик».

Факт передачі автомобіля від ТОВ «Транс-Карго-Сервіс» до ТОВ «Юг Транс Логистик» підтверджується і договором оренди (найму) транспортних засобів від 02.01.2019 та актом приймання-передачі від 02.01.2019.

Крім того, позивачем на підтвердження реальності та товарності господарської операції між ТОВ «Транс-Карго-Сервіс» та ТОВ «Юг Транс Логистик» копії податкових накладних зареєстрованих в ЄРПН на надану послугу - оренду транспортного засобу ВЕ1657ВС.

За таких обставин, суд вважає, що позивачем доведено, що 15.05.2019 зазначений транспортний засіб, фактично використовувався не ТОВ «Транс-Карго-Сервіс», а ТОВ «Юг Транс Логистик».

Оскільки позивач не був перевізником 15.05.2019, він не може бути суб`єктом адміністративно-господарської санкції за порушення допущенні під час експлуатації автомобіля Scania R380 д.н. НОМЕР_2 .

Щодо посилання відповідача на Порядок державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1388 від 07.09.1998, то він не вимагає перереєстрації транспортного засобу у разі тимчасового користування на підставі договору оренди.

У п.7 Порядку, зазначено, що власник повинен здійснити перереєстрацію у разі придбання, ввезення на митну територію, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.

Договір оренди (найму) транспортного засобу, не змінює право власності на транспортний засіб, а тому відсутній у п.8 Порядку, серед документів, на підставі яких проводиться перереєстрація транспортних засобів.

Абзацом четвертим п.16 Порядку, передбачено, отримання тимчасового реєстраційного талону, у разі передачі власником керування транспортним засобом іншій фізичній чи юридичній особі.

Але, це передбачено виключно за бажанням власника, тобто у добровільному порядку, та не забороняє керування транспортним засобом без такого тимчасового реєстраційного талону.

Взагалі необхідно зазначити, що з 13.08.2011 набув Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо усунення надмірного державного регулювання у сфері автомобільних перевезень», відповідно до якого право керування транспортним засобом підтверджується лише реєстраційним документом на транспортний засіб, і будь-яких додаткових документів (довіреностей, договорів оренда тощо) не вимагається.

За таких обставин, посилання відповідача на Порядок, є не актуальним.

Щодо посилання на судову практику інших окружних адміністративних та апеляційних адміністративних судів в аналогічних справах, то відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені лише в постановах Верховного Суду. Судова практика інших судів, першої та другої інстанції, не є джерелом права.

На переконання суду, позивач довів під час судового розгляду, що 15.05.2019 він не був перевізником на автомобілі Scania R380 д.н. НОМЕР_2 , оскільки з 02.01.2019 передав право керування зазначеними транспортним засобом ТОВ «Юг Транс Логистик», а тому не може відповідати за допущені іншим суб`єктом господарювання порушення під час експлуатації цього автомобіля.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, про необхідність задоволення позову у повному обсязі та скасування спірної постанови, як протиправної.

Сума сплаченого позивачем судового збору в розмірі 2497,30 грн. підлягає відшкодуванню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті, враховуючи, що Управління Укрансбезпеки у Миколаївській області є структурним підрозділом Державної служби України з безпеки на транспорті та не має власних рахунків.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Транс-Карго-Сервіс" (ас/156,в.Першотравнева(Кірова,238/4,оф.428,54031),Миколаїв,54031 36270804) до Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області (вул. Космонавтів, 61,Миколаїв,54056 39816845) задовольнити.

2. Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Миколаївській області про застосування адміністративно-господарського штрафу від 06.06.2019 №121139.

3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті (пр-т Перемоги, 14,01135, Київ, 39816845) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Транс-Карго-Сервіс" (ас/156,в.Першотравнева(Кірова,238/4,оф.428,54031),Миколаїв,54031 36270804) судові витрати в розмірі 2497,30 гривень (дві тисячі чотириста дев`яносто сім грн. тридцять коп.).

4. Апеляційна скарга на це рішення може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.

Суддя В. В. Біоносенко

Рішення складено в повному обсязі 21.11.19