Рішення № 85814626, 22.11.2019, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.11.2019
Номер справи
120/2958/19-а
Номер документу
85814626
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

22 листопада 2019 р. Справа № 120/2958/19-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маслоід Олени Степанівни, розглянувши в письмовому првадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу:

за позовом: Управління Держпраці у Вінницькій області (вул. Магістратська, б. 37, м. Вінниця, 21050)

до: Товариства з обмеженою відповідальністю «Вінницький завод пакувальних виробів «ВІНТАР» (вул. Некрасова, б. 87, м. Вінниця, 21001)

про: застосування заходів реагування у сфері державного нагляду

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернулось Управління Держпраці у Вінницькій області (далі - позивач) з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Вінницький завод пакувальних виробів «ВІНТАР» (далі - відповідач) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до відповідача у виді заборони експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки: технологічне устаткування харчової промисловості; водогрійного котла ДКВР 4-13 зав. № 2353 обл. № 23 теплопродуктивністю понад 0,1 МВт; посудини, що працюють під тиском понад 0,05 МПа (балони з кинем, балони з пропан-бутаном), (автоклави АВ-2ПС зав. № 1070 обл. № 0001, зав. № б/н обл. № 0002, зав. № 1730 обл. № 0003, зав. № 1720 обл. № 0004, зав. № б/н обл. № 0005, зав. № б/н обл. № 0006, зав. № б/н обл. № 1007, зав. № б/н обл. № 1008, зав. № б/н обл. № 1009, зав. № 2918117 обл. № 1010, зав. № б/н обл. № 1011, зав. № б/н обл. № 1012; автоклави Б6- КАВ -2: зав. № 05129 обл. № 001, зав. № 05129 обл. № 002, зав. № 169 обл. № 003. зав. № 15126 обл. № 004; автоклави АВ-2: зав. № б/н обл. № 005, зав. № б/н обл. № 006. зав. № б/н обл. № 007, зав. № б/н обл. № 008); ліфти вантажні: зав. 259 № реєстр. № 514, зав. № 164 реєстр. № 1050; ліфт пасажирський зав. № 185мо-77 реєстр. № 375); вантажопідіймальні крани: таль електрична зав. № 68252 обл. № 0037; кран мостовий електричний одно балочний зав. № 4622 обл. № 0020; таль електрична зав. № 23 1 79 обл. № 0037/1; кран мостовий електричний одно балочний зав. № б/н обл. № б/н,- до усунення порушень вимог законодавства у сфері охорони праці та заборони виконання робіт у вигляді газополум`яних робіт; на висоті понад 1,3 метри; роботи в діючих електроустановках напругою понад 1 000 В; технологічних транспортних засобів (автонавантажувачі державні номери: НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 ; електровантажувач державний номер НОМЕР_3 ); зберігання балонів із стисненим, зрідженим газом (балони з киснем, балони з пропан-бутаном) - до усунення порушень вимог законодавства у сфері охорони праці.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що у період з 13.02.2019 року по 15.02.2019 року на підставі наказу № 149-О від 08.02.2019 року проведено перевірку у сферах дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки відповідача. За результатами перевірки виявлені певні порушення та складений акт № 014.0504.19 від 15.02.2019 року. З огляду на це, а також у зв`язку з виникненням загрози життю працівників та з метою недопущення спричинення шкоди життю і здоров`ю працівників відповідача, позивач стверджує про наявність підстав для вжиття відповідних заходів реагування у сфері держаного нагляду. Тому й звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою від 18.09.2019 року дану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження, а також визначено, що вона буде розглядатись в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання призначено на 15.10.2019 року.

15.10.2019 року за вх. № 49275 представником позивача надано до суду копію приписів від 15.02.2019 року № 007.0603.19 та № 011.0403.19.

У судове засідання представник відповідача не з`явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений у встановленому законом порядку, про причин неявки суд не повідомив. У відповідності до вимог ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розпочато розгляд справи по суті. Представник позивача вважала за можливе здійснити розгляд справи за відсутності представника відповідача та надала свої пояснення по суті спірних правовідносин. Зауважила, що в цілому за наслідками перевірки було встановлено порушення вимог законодавства про охорону праці, в результаті чого винесено чотири приписи: два з яких виконано, а інші два виконані частково, невиконаними залишились порушення, які створюють загрози життю працівників. Судове засідання відкладено на 29.10.2019 року.

У судове засідання 29.10.2019 року представник відповідача не з`явився, у встановлений судом строк відзив на позовну заяву не надав, про поважність причин ненадання відзиву не повідомив. У відповідності до положень ч. 6 ст. 162 КАС України вирішує справу за наявними матеріалами. Згідно наказу Вінницького окружного адміністративного суду № 178-в/к від 22.10.2019 року суддя Маслоід О.С. перебувала у щорічній основній відпустці з 07.11.2019 року по 21.11.2019 року. Згідно наказу № 190-в/к від 21.11.2019 року суддя Маслоід О.С. відкликалась зі щорічної основної відпустки та приступила виконання посадових обов`язків 21.11.2019 року. За таких обставин, судовее засідання відкладено на 22.11.2019 року

22.11.2019 року за вх. № 54599 представником позивача через канцелярію суду надана заява про розгляд справи у письмовому провадженні, відповідач свого представника у судове засідання не направив.

У судове засідання 22.11.2019 року представник відповідача не з`явився. Про час, дату та місце розгляду справи повідомлений у встановленому законом порядку. Причин неявки суду не повідомив.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

За таких обставин, суд вирішив подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження

Дослідивши усі обставини справи та надавши їм юридичну оцінку заслухавши представника позивача, суд встановив наступне.

15.01.2019 року позивачем проведено планову перевірку з питань дотримання відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки. За результатами перевірки 05.01.2019 року складено акт № 014.0504.19, в якому зафіксовані наступні порушення відповідача, зокрема:

- роботодавцем не отримано дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (газополум`яні роботи; технологічне устаткування харчової промисловості; водогрійний котел ДКВР 4-13 зав. № 2353 обл. № 23 теплопродуктивністю понад 0,1 МВт; посудини, що працюють під тиском понад 0,05 МПа (балони з киснем, балони з пропан-бутаном), (автоклави АВ-2ПС зав. № 1070 обл. № 0001, зав № б/н обл. № 0002, зав. № 1730 обл. № 0003, зав. № 1720 № 0004, зав. № б/н обл. № 0005, зав. № б/н обл. № 0006, зав. № б/н обл. № 1007, зав.. № б/н обл. № 1008, зав. № б/н обл. № 1009, зав. № 2918117 обл. № 1010, зав. № б/н обл. № 1011, зав. № б/н обл. № 1012; автоклави Б6- КАВ -2: зав. № 05129 обл. № 001, зав. № 05129 обл. № 002, зав. № 169 обл. № 003. зав. № 15126 обл. № 004; автоклави АВ-2: зав. № б/н обл. № 005, зав. № б/н обл. № 006. зав. № б/н обл. № 007, зав. № б/н обл. № 008); ліфти вантажні: зав. 259 № реєстр. № 514, зав. № 164 реєстр. № 1050; ліфт пасажирський зав. № 185мо-77 реєстр. № 375); вантажопідіймальні крани: таль електрична зав. № 68252 обл. № 0037; кран мостовий електричний одно балочний зав. № 4622 обл. № 0020; таль електрична зав. № 23 1 79 обл. № 0037/1; кран мостовий електричний одно балочний зав. № б/н обл. № 004), що є порушенням п. 17 додатку 2, пп. 6, 9, 10, 11 додатку 3 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1107 від 26.10.2011 року (далі - Порядок № 1107);

-на підприємстві виконуються роботи: на висоті понад 1,3 метри; роботи в діючих електроустановках напругою понад 1 000 В; технологічні транспортні засоби (автонавантажувачі державні номери: НОМЕР_2, НОМЕР_3 , НОМЕР_6 , НОМЕР_5 ; електронавантажувач державний номер НОМЕР_3 ); зберігання балонів із стисненим, зрідженим, вибухонебезпечним газом (балони з киснем, балони з пропан-бутаном) без подання роботодавцем декларації до управління Держпраці у Вінницькій області, чим порушено пп. 6, 16, 18 додатку 6, п. 5 додатку 7 Порядку № 1107.

У зв`язку із виявленими порушеннями позивачем 15.02.2019 року винесено відповідачу приписи № 008.0206.19, № 016.0504.19, № 007.0603.19 та № 011.0403.19 про усунення вказаних порушень. У вказаних приписах зазначено про необхідність письмового інформування про усунення кожного, із зазначених у приписі, порушень у тижневий строк після закінчення терміну усунення порушення.

Приписи № 007.0603.19 та № 011.0403.19 від 15.02.2019 року відповідачем були виконані у повному обсязі, втім вимоги приписів № 008.0206.19 та № 016.0504.19 від 15.02.2019 року на теперішній час залишаються частково невиконаними. Відповідно позивач звернувся до суду з даним позовом.

Визначаючись стосовно позовних вимог, суд виходив з наступного.

Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Ст. 3 Конституції України закріплено, що людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) врегульовано Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»).

В розумінні ст. 1 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходами державного нагляду (контролю) є планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

Спосіб здійснення державного нагляду (контролю) - процедура здійснення державного нагляду (контролю), визначена законом.

Ст. 38 ЗУ «Про охорону праці» передбачено, що державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 96 (надалі - Положення), Державна служба України з питань праці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Державна служба України з питань праці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи (п. 7 Положення).

За приписами ст. 4 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Водночас, пп. 16 п. 4 Положення передбачено, що Державна служба України з питань праці здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань: забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення; виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів; організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення та перевірки їх знань.

Згідно з пп. 5 п. 6 Положення Державна служба України з питань праці для виконання покладених на неї завдань має право безперешкодно проводити відповідно до вимог закону без попереднього повідомлення в будь-яку робочу годину доби перевірки виробничих, службових, адміністративних приміщень та об`єктів виробництва фізичних та юридичних осіб, які використовують найману працю та працю фізичних осіб, експлуатують машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, та у разі виявлення фіксувати факти порушення законодавства, здійснення нагляду та контролю за додержанням якого віднесено до повноважень Державна служба України з питань праці.

Приписами ч. 1 ст. 39 ЗУ «Про охорону праці» передбачено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, зокрема, мають право видавати в установленому порядку роботодавцям, керівникам та іншим посадовим особам юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевим державним адміністраціям та органам місцевого самоврядування обов`язкові для виконання приписи (розпорядження) про усунення порушень і недоліків в галузі охорони праці, охорони надр, безпечної експлуатації об`єктів підвищеної небезпеки, а також забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.

Ч. 5 ст. 4 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Відповідно до ч. 7 ст. 7 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

У відповідності до ч. 3 ст. 21 ЗУ «Про охорону праці» роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб`єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов`язань на постачання. Одержання дозволу не вимагається у разі експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, яке прийнято в експлуатацію з видачею відповідного сертифіката або щодо якого зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації, а також у разі реєстрації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Обов`язковість отримання дозволу встановлена й п. 6 Порядку № 1107.

Ч. 8 ст. 21 ЗУ «Про охорону праці» набуття права на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації (застосування) машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки може здійснюватися на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з охорони праці. Переліки видів робіт, машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки, виконання або експлуатація (застосування) яких може здійснюватися на підставі такої декларації, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до п. 18 додатку 6 Порядку № 1107 на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з охорони праці зберігання балонів, контейнерів, цистерн та інших ємностей із стисненим, зрідженим, отруйним, вибухонебезпечним та інертним газом.

Водночас, роботою підвищеної небезпеки є робота в умовах впливу шкідливих та небезпечних виробничих чинників або така, де є потреба у професійному доборі, чи пов`язана з обслуговуванням, управлінням, застосуванням технічних засобів праці або технологічних процесів, що характеризуються підвищеним ступенем ризику виникнення аварій, пожеж, загрози життю, заподіяння шкоди здоров`ю, майну, довкіллю (ст. 1 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці

(НПАОП 0.00-4.12-05), затвердженого наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці 26.01.2005 № 15 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2005 р. за № 231/10511).

До робіт з підвищеною небезпекою у відповідності до п. 17 додатку 2 Порядку № 1107 належать, зокрема, й газополум`яні роботи.

Згідно пп. 6, 9, 10, 11 додатку № 3 Порядку № 1107 до машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки відносятться технологічне устатковання для хімічної, біохімічної, нафтохімічної, нафтогазопереробної, металургійної, коксохімічної, ливарної, олійно-жирової, ефіроолійної, деревообробної, харчової, переробної та поліграфічної галузей промисловості, целюлозно-паперового, хлор- та аміаковикористовуючих виробництв, переробки пластмас, полімерних матеріалів і гумотехнічних виробів; парові та водогрійні котли теплопродуктивністю понад 0,1 МВт.4 трубопроводи пари та гарячої води з робочим тиском понад 0,05 МПа і температурою нагріву вище ніж 110 °C, посудин, що працюють під тиском понад 0,05 МПа, крім автомобільних газових балонів, що є ємностями для газового моторного палива; вантажопідіймальні крани і машини, ліфти, ескалатори, пасажирські конвеєри, пасажирські підвісні канатні дороги, фунікулери, підйомники та колиски для підіймання працівників.

До робіт, які виконуються на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з охорони праці, зокрема, належать роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра; роботи в діючих електроустановках напругою понад 1000 В та в зонах дії струму високої частоти; зберігання балонів, контейнерів, цистерн та інших ємностей із стисненим, зрідженим, отруйним, вибухонебезпечним та інертним газом (пп. 6, 16, 18 додатку 6 Порядку № 1107).

Крім того, технологічні транспортні засоби згідно положень п. 5 додатку 7 Порядку № 1107 експлуатуються (застосовуються) на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці.

Системний аналіз норм свідчить, що людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Вказаний принцип стосується будь-якої сфери життя особи, зокрема, й у сфері праці. Від так, виробничі будівлі, споруди, машини, механізми, устаткування, транспортні засоби, що вводяться в дію після будівництва (виготовлення) або реконструкції, капітального ремонту тощо, та технологічні процеси повинні відповідати вимогам нормативно-правових актів з охорони праці. А роботодавець, в свою чергу, повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а також подати декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з охорони праці на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки до початку виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки. Не виконання вказаних приписів створює загрозу життю та здоров`я працівників та є передумовою заборони, зупинення, припинення, обмеження експлуатації підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуску та експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт.

Позивач, з огляду на наявність порушень, виявлених під час перевірки, просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду у вигляді заборони експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки: технологічне устаткування харчової промисловості; водогрійного котла ДКВР 4-13 зав. № 2353 обл. № 23 теплопродуктивністю понад 0,1 МВт; посудини, що працюють під тиском понад 0,05 МПа (балони з кинем, балони з пропан-бутаном), (автоклави АВ-2ПС зав. № 1070 обл. № 0001, зав. № б/н обл. № 0002, зав. № 1730 обл. № 0003, зав. № 1720 обл. № 0004, зав. № б/н обл. № 0005, зав. № б/н обл. № 0006, зав. № б/н обл. № 1007, зав. № б/н обл. № 1008, зав. № б/н обл. № 1009, зав. № 2918117 обл. № 1010, зав. № б/н обл. № 1011, зав. № б/н обл. № 1012; автоклави Б6- КАВ -2: зав. № 05129 обл. № 001, зав. № 05129 обл. № 002, зав. № 169 обл. № 003. зав. № 15126 обл. № 004; автоклави АВ-2: зав. № б/н обл. № 005, зав. № б/н обл. № 006. зав. № б/н обл. № 007, зав. № б/н обл. № 008); ліфти вантажні: зав. 259 № реєстр. № 514, зав. № 164 реєстр. № 1050; ліфт пасажирський зав. № 185мо-77 реєстр. № 375); вантажопідіймальні крани: таль електрична зав. № 68252 обл. № 0037; кран мостовий електричний одно балочний зав. № 4622 обл. № 0020; таль електрична зав. № 23 1 79 обл. № 0037/1; кран мостовий електричний одно балочний зав. № б/н обл. № б/н та заборони виконання робіт у вигляді газополум`яних робіт; на висоті понад 1,3 метри; роботи в діючих електроустановках напругою понад 1 000 В; технологічних транспортних засобів (автонавантажувачі державні номери: НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 ; електровантажувач державний номер НОМЕР_3 ); зберігання балонів із стисненим, зрідженим газом (балони з киснем, балони з пропан-бутаном).

Суд зазначає, що відповідачем допущені вказані порушення положень законодавства про охорону праці. Будь-яких доказів, які свідчили б про усунення, встановлених та зафіксованих актом, порушень ним до суду надано не було.

Між тим, суд зауважує, що виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, вказаних вище, без належних на те документів, створює безпосередню загрозу життю та здоров`ю як працівників, так і інших осіб.

Таким чином, визначаючись щодо наявності підстав для вжиття заходів реагування шляхом заборони експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки: технологічне устаткування харчової промисловості; водогрійного котла ДКВР 4-13 зав. № 2353 обл. № 23 теплопродуктивністю понад 0,1 МВт; посудини, що працюють під тиском понад 0,05 МПа (балони з кинем, балони з пропан-бутаном), (автоклави АВ-2ПС зав. № 1070 обл. № 0001, зав. № б/н обл. № 0002, зав. № 1730 обл. № 0003, зав. № 1720 обл. № 0004, зав. № б/н обл. № 0005, зав. № б/н обл. № 0006, зав. № б/н обл. № 1007, зав. № б/н обл. № 1008, зав. № б/н обл. № 1009, зав. № 2918117 обл. № 1010, зав. № б/н обл. № 1011, зав. № б/н обл. № 1012; автоклави Б6- КАВ -2: зав. № 05129 обл. № 001, зав. № 05129 обл. № 002, зав. № 169 обл. № 003. зав. № 15126 обл. № 004; автоклави АВ-2: зав. № б/н обл. № 005, зав. № б/н обл. № 006. зав. № б/н обл. № 007, зав. № б/н обл. № 008); ліфти вантажні: зав. 259 № реєстр. № 514, зав. № 164 реєстр. № 1050; ліфт пасажирський зав. № 185мо-77 реєстр. № 375); вантажопідіймальні крани: таль електрична зав. № 68252 обл. № 0037; кран мостовий електричний одно балочний зав. № 4622 обл. № 0020; таль електрична зав. № 23 1 79 обл. № 0037/1; кран мостовий електричний одно балочний зав. № б/н обл. № б/н та заборони виконання робіт у вигляді газополум`яних робіт; на висоті понад 1,3 метри; роботи в діючих електроустановках напругою понад 1 000 В; технологічних транспортних засобів (автонавантажувачі державні номери: НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 ; електровантажувач державний номер НОМЕР_3 ); зберігання балонів із стисненим, зрідженим газом (балони з киснем, балони з пропан-бутаном), суд зважає на те, що підставою застосування відповідних заходів реагування є порушення суб`єктом господарювання законодавства про охорону праці, яке створює загрозу життю та здоров`ю людей, що може призвести до тяжких наслідків.

На момент розгляду даної справи загроза життю та здоров`ю людей продовжує існувати, адже виявлені суб`єктом владних повноважень порушення вимог про охорону праці відповідачем не усунені.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд зазначає, що згідно ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Разом з тим, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки, позивачем надано лише платіжне доручення № 425 від 06.09.2019 року про сплату судового збору та не зазначено про інші витрати, зокрема, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, то судові витрати у формі судового збору, сплачені позивачем, не підлягають стягненню з відповідача.

Керуючись Конституцією України, Законом України «Про охорону праці», Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Положенням про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 96 від 11.02.2015 року, Типовим положенням про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці (НПАОП 0.00-4.12-05), затвердженого наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці № 15 від 26.01.2005 року, Порядком видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1107 від 26.10.2011 року та ст. 2, 6, 73- 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Управління Держпраці у Вінницькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Вінницький завод пакувальних виробів «ВІНТАР» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю «Вінницький завод пакувальних виробів «ВІНТАР» у вигляді заборони експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки: технологічне устаткування харчової промисловості; водогрійного котла ДКВР 4-13 зав. № 2353 обл. № 23 теплопродуктивністю понад 0,1 МВт; посудини, що працюють під тиском понад 0,05 МПа (балони з кинем, балони з пропан-бутаном), (автоклави АВ-2ПС зав. № 1070 обл. № 0001, зав. № б/н обл. № 0002, зав. № 1730 обл. № 0003, зав. № 1720 обл. № 0004, зав. № б/н обл. № 0005, зав. № б/н обл. № 0006, зав. № б/н обл. № 1007, зав. № б/н обл. № 1008, зав. № б/н обл. № 1009, зав. № 2918117 обл. № 1010, зав. № б/н обл. № 1011, зав. № б/н обл. № 1012; автоклави Б6- КАВ -2: зав. № 05129 обл. № 001, зав. № 05129 обл. № 002, зав. № 169 обл. № 003. зав. № 15126 обл. № 004; автоклави АВ-2: зав. № б/н обл. № 005, зав. № б/н обл. № 006. зав. № б/н обл. № 007, зав. № б/н обл. № 008); ліфти вантажні: зав. 259 № реєстр. № 514, зав. № 164 реєстр. № 1050; ліфт пасажирський зав. № 185мо-77 реєстр. № 375); вантажопідіймальні крани: таль електрична зав. № 68252 обл. № 0037; кран мостовий електричний одно балочний зав. № 4622 обл. № 0020; таль електрична зав. № 23 1 79 обл. № 0037/1; кран мостовий електричний одно балочний зав. № б/н обл. № б/н,- до усунення порушень вимог законодавства у сфері охорони праці та заборони виконання робіт у вигляді газополум`яних робіт; на висоті понад 1,3 метри; роботи в діючих електроустановках напругою понад 1 000 В; технологічних транспортних засобів (автонавантажувачі державні номери: НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 ; електровантажувач державний номер НОМЕР_3 ); зберігання балонів із стисненим, зрідженим газом (балони з киснем, балони з пропан-бутаном) - до усунення порушень вимог законодавства у сфері охорони праці.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач - Управління Держпраці у Вінницькій області (вул. Магістратська, б. 37, м. Вінниця, 21050)

Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Вінницький завод пакувальних виробів «ВІНТАР» (вул. Некрасова, б. 87, м. Вінниця, 21001)

Повний текст рішення складено та підписано суддею 22 листопада 2019 року.

Суддя Маслоід Олена Степанівна Степанівна