Ухвала суду № 8581455, 15.10.2009, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.10.2009
Номер справи
2-а-8716/09/1670
Номер документу
8581455
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 жовтня 2009 р.Справа № 2-а-8716/09/1670

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Дюкарєвої С.В.

Суддів: Зеленського В.В.

за участю секретаря судового засідання Скороходової-Серопян Е.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою приватного підприємця ОСОБА_1 на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 26.03.2009р. по справі№2-а-8716/09/1670

за позовом Державної податкової інспекції у м. Полтаві <Список ><Текст >

до приватного підприємця ОСОБА_1 <Текст ><3 особи ><3 особа ><за участю ><Текст >

про стягнення фінансових санкцій,

ВСТАНОВИЛА:

Державна податкова інспекція у м. Полтаві (далі по тексту позивач) звернулася з адміністративним позовом до приватного підприємця ОСОБА_1 (далі по тексту відповідач), в якому стягнути фінансові санкції в сумі 27 740,65 грн., визначених податковим рішенням 0002932304/0 від 07.07.2008 року за порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від26.03.2009 року по справі№2а-8716/09/1670 позов задоволено.

Стягнуто з приватного підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1) на користь державного бюджету (р/р 31117104700002, код бюджетної класифікації платежу 3021080900, одержувач УДК у м. Полтаві, ЗКПО 34698804, банк одержувача ГУДК України у Полтавській області МФО 831019) штрафні санкції у розмірі 27 740,65 (двадцять сім тисяч сімсот сорок грн. 65 коп.) грн.

Не погодившись з зазначеною постановою, відповідач 03.04.2009р. подав заяву про апеляційне оскарження, а 10.04.2009р. апеляційну скаргу.

В апеляційній скарзі, посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм процесуального права. В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції приписів ст. 111 Кодексу адміністративного судочинства України.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши, в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, 19.06.2008р. працівниками ДПІ у м. Полтаві було проведено перевірку щодо контролю за здісненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкого обігу кіоску, що розташований за адресою: смт Ромодан, станція Ромодан, який належить приватному підприємцю ОСОБА_1.

За наслідками перевірки складено акт № 16010306/23 -435 від 19.06.2008 року, яким зафіксовано порушення відповідачем п. 5, п. 6, п. 13 ст. З Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме:

-не забезпечено проведення розрахункових операцій з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книги в розмірі 24, 30 грн.:

-не забезпечено зберігання книги обліку розрахункових операцій;

-не забезпечено відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній в корінцях виписаних з початку робочого дня в розмірі 5412,13 грн.

На підставі акту перевірку податковою прийнято рішення № 0002932304/0 від 07.07.2008 року про застосування фінансових санкцій в сумі 27 740,65 грн.

Вказане рішення було направлено відповідачу поштою рекомендованим листом з повідомленням та отримано ним 17.07.2008 року, що підтверджується повідомленням про вручення.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з приписів п.3 ст. 17 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", згідно якої за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції. Таким чином суд першої інстанції дійшов до висновку, що позивачем правомірно застосовано до приватного підприємця ОСОБА_1 фінансові санкції на загальну суму 27740,65 грн., у зв'язку з порушенням ним вимог п.п.5,6,13 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи фізична особа підприємець ОСОБА_1 у 2008 році перебував на спрощеній системі оподаткування, що підтверджується заявою про застосування спрощеної системи оподаткування обліку та звітності (а.с.68) та за підприємцем не зареєстровано реєстратор розрахункових операцій та у своїй діяльності не використовував РРО.

Згідно з п.11 ст.11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні": органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право: застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

Відповідно до п.5,6 ст. 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються:

-при продажу товарів (наданні послуг) суб'єктами підприємницької діяльності -фізичними особами, оподаткування доходів яких від такої діяльності здійснюється за фіксованим розміром податку шляхом придбання патенту відповідно до законодавства з питань оподаткування прибутковим податком з громадян, якщо такі суб'єкти не здійснюють продаж підакцизних товарів (крім пива на розлив);

-при продажу товарів (наданні послуг) суб'єктами підприємницької діяльності - фізичними особами, оподаткування доходів яких здійснюється згідно із законодавством з питань оподаткування суб'єктів малого підприємництва (в тому числі шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку), якщо такі суб'єкти не здійснюють продаж підакцизних товарів (крім пива на розлив), за умови ведення такими особами книг обліку доходів та витрат у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за поданням державного органу уповноваженого провадити державну регуляторну політику.

Якщо фізичні особи - платники єдиного та фіксованого податків здійснюють продаж підакцизних товарів (крім пива на розлив), положення щодо незастосування реєстраторів розрахункових операцій та розрахункових книжок на них не поширюється.

Згідно зі статтею 10 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" окремі категорії суб'єктів підприємницької діяльності залежно від форм та умов проведення діяльності звільняються від обов'язкового застосування реєстраторів розрахункових операцій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2000 року N 1336 "Про забезпечення реалізації статті 10 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 24 січня 2001 року N 45) затверджено Перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій (далі - Перелік).

Відповідно до пункту 1 Переліку суб'єкти підприємницької діяльності - фізичні особи, які перейшли на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, громадяни - підприємці, які сплачують фіксований податок, мають право здійснювати роздрібну торгівлю та надавати послуги без застосування реєстраторів розрахункових операцій. При цьому вони повинні використовувати розрахункові книжки та книги розрахункових операцій.

Таким чином, колегія суддів зазначає, що при продажу підакцизних товарів (крім пива на розлив) фізична особа -платник єдиного податку повинна використовувати розрахункові книжки разом з книгами обліку розрахункових операцій або, за власним бажанням, належним чином зареєстровані реєстратори розрахункових операцій.

Як вбачається з акту перевірки № 16010306/23-435 від 19.06.2008р. на підставі якого винесено рішення № 0002932304/0 від 07.07.2008р. ФО-П ОСОБА_1 займався продажем пива у пляшках (акт перевірки підписано особою, що проводила розрахунки).

Враховуючи те, що норма пунктів 5, 6 статті 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» поширюється на суб'єктів підприємницької діяльності при продажу товарів за умови відсутності підакцизних товарів (крім пива на розлив), то у разі реалізації на одному торговому об'єкті (кіоск, магазин, лоток, прилавок тощо) підакцизних і непідакцизних товарів, положення щодо незастосування реєстраторів розрахункових операцій та розрахункових книжок на таких суб'єктів підприємницької діяльності не поширюється. Тобто, при продажу товарів на одному торговому об'єкті або в одному з торгових об'єктів суб'єкта підприємницької діяльності, в асортименті яких є підакцизні товари, розрахункові операції фізичної особи - платника єдиного податку відповідно до Переліку повинен проводитись із застосуванням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій.

Згідно п. 3 ст. 17 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невикористання при здійсненні розрахункових операцій у випадках, визначених ним Законом, розрахункової книжки чи книги обліку розрахункових операцій, або використання незареєстрованої належним чином розрахункової книжки чи порушення встановленого порядку її використання, або використання незареєстрованих чи прошнурованих книг обліку розрахункових операцій, або не зберігання книг обліку розрахункових операцій чи розрахункових книжок протягом встановленого терміну.

Відповідно до ст. 22 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено відповідність.

Згідно ст. 25 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17-24 цього закону, підлягають перерахуванню суботами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.

Відповідно до п.11 ст. 10 Закону України 'Про державну податкову службу в Україні" на Державну податкову інспекцію покладено виконання таких функцій, як подання до судів позовів до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

На час розгляду справи штрафні санкції в сумі 27 740,65 грн. в добровільному порядку відповідачем не сплачені і тому підлягають примусовому стягненню.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України..

Пунктом 1 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Приймаючи у відповідності з висновком акту перевірки про порушення Приватним підприємцем ОСОБА_1 п.5. п.6, п.13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» рішення про застосування штрафних санкцій позивач діяв на підставі та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому позовна вимога про стягнення фінансових санкцій в сумі 27 740,65 грн., визначених податковим рішенням 0002932304/0 від 07.07.2008 року є обґрунтованою і такою, що підлягає задоволенню.

Отже, колегія суддів, підтверджує, що при прийнятті судового рішення у справі суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, 200, п.1 ч.1 ст. 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу приватного підприємця ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 26.03.2009р. по справі№2-а-8716/09/1670 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя< підпис >Дюкарєва С.В.

Судді< підпис >

< підпис >Катунов В.В. Зеленський В.В. < Список >< Текст > Повний текст ухвали виготовлений 20.10.2009 р.