Постанова № 85809367, 13.11.2019, Корольовський районний суд м. Житомира

Дата ухвалення
13.11.2019
Номер справи
296/4302/19
Номер документу
85809367
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 296/4302/19

2-а/296/176/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 листопада 2019 року м.Житомир

Корольовський районний суд м. Житомира в складі судді Рожкової О.С., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Корольовської районної ради м.Житомира про скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

26.04.2019 ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом та з урахуванням уточнених позовних вимог (а.с.11) просить поновити строк на оскарження постанови адміністративної комісії виконавчого комітету Корольовської районної ради м. Житомира б/н від 16.04.2019 року; скасувати постанову адміністративної комісії при виконавчому комітеті Корольовської районної ради м.Житомира б/н від 16.04.2019 про застосування до ОСОБА_1 адміністративного стягнення у вигляді штрафу у сумі 1037,00 грн. за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.152 КУпАП.

Позов мотивований тим, що адміністративною комісією при виконавчому комітеті Корольовської районної ради м.Житомира винесено постанову б/н від 16.04.2019 року про накладення на позивача адміністративного стягнення у вигляді штрафу в сумі 1037,00 грн., за вчинення нею адміністративного правопорушення. Як вбачається зі змісту оскаржуваної постанови, ОСОБА_1 01.04.2019 року організувала розміщення рекламних засобів, а саме банерів на фасаді будівлі, чим порушила п.5 ч.1 ст.5 ЗУ “Про благоустрій населених пунктів”. Позивач зазначає, що адміністративною комісією під час прийняття оскаржуваної постанови не було встановлено власника самої вивіски та особу, що її розмістила. Крім того, вивіска розташована не вище 1-го поверху, що в свою чергу не є порушенням чинного законодавства.

Ухвалою судді від 11.05.2019 року адміністративний позов ОСОБА_1 залишено без руху, надано строк для усунення недоліків (а.с.7).

На виконання зазначеної ухвали 18.06.2019 позивачем подано заяву про усунення недоліків позовної заяви, у зв`язку з чим ухвалою від 01.07.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін у судове засідання (а.с.18).

17.07.2019 до суду від виконавчого комітету Корольовської районної ради м. Житомира надійшов відзив на адміністративний позов, в якому представник відповідача просила відмовити у задоволенні позову та застосувати строки позовної давності. Зазначає, що у протоколі про адміністративне порушення ОСОБА_1 особисто надано письмові пояснення про те, що об`єкт зовнішньої реклами знаходиться в процесі оформлення. На засіданні адмінкомісії, яке відбулося 16.04.2019 року справа розглянута у присутності ОСОБА_1 . На фото, доданих до протоколу видно, що на фасаді приміщення за адресою: АДРЕСА_1 Пожежних АДРЕСА_2 розміщено обєкт зовнішньої реклами (банери) на фасаді будівлі, що підтверджує факт адміністративного правопорушення (а.с.21-24).

Ухвалою Корольовського районного суду м.Житомира від 07.10.2019 року продовжено строки розгляду справи у спрощеному позовному провадженні до 13.11.2019 року без виклику сторін (а.с.33).

Розглянувши подані сторонами докази, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

01.04.2019 провідним спеціалістом муніціпальної інспекції ЖМР Руденко О.І. відносно позивача ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення, в якому зазначено, що 01.04.2019 року о 09 год. 40 хв. у м. Житомирі за адресою: АДРЕСА_1 Пожежних АДРЕСА_2 та було виявлено, що ФОП ОСОБА_1 самовільно розмістила об`єкти зовнішньої реклами на фасаді будівлі, а саме банери, без дозволу виконавчого комітету ЖМР, чим порушила п.5 ч.1 ст.16 Закону України “Про благоустрій населених пунктів” (а.с.26).

Копію протоколу про адміністративне правопорушення було вручено ОСОБА_1 під підпис, у якому остання визнала наявність встановлених порушень та отримала повідомлення про час та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення (а.с.26, зворот).

16.04.2019 постановою адміністративної комісії при виконавчому комітеті Корольовської районної ради м.Житомира №202 позивача ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності та застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу 1037,00 грн. за правопорушення, передбачене ст. 152 КУпАП. Справа розглянута у присутності ОСОБА_2 І.В. (а.с.25).

Нормою ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 ст. 218 КУпАП адміністративні комісії при виконавчих органах міських рад розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 45, 46, 92, 99, 103-1 - 104-1, статтею 136 (за вчинення порушень на автомобільному транспорті), статтями 138, 141, 142, 149-152, частинами першою та другою статті 152-1, частиною першою статті 154, статтями 155, 155-2, частиною другою статті 156, статтями 156-1, 156-2, 159, статтею 175-1 (за порушення, вчинені у місцях, заборонених рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради), статтею 179, статтею 180 (крім справ щодо батьків неповнолітніх або осіб, які їх замінюють), частиною четвертою статті 181, статтею 181-1, частиною першою статті 182, статтями 183, 185-12, 186, 186-1, 189, 189-1, 196, 212-1 цього Кодексу.

Відповідно до ст.251 КпАП України доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Згідно ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно зі ст.11 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Відповідно до ст.30 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" визначений перелік повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад в галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв`язку.

Відповідно до п.п.4.1 Правил розміщення зовнішньої реклами у м.Житомирі, затверджених рішенням виконавчого комітету Житомирської міської ради від 11.03.2010 №168 розміщення зовнішньої реклами у місті Житомирі проводиться на підставі дозволів, що видаються комунальним підприємством «Реклама» згідно з рішенням та у порядку, встановленому виконавчим комітетом Житомирської міської ради відповідно до цих Правил.

Зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях - рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг (абзац 4 ч.1 ст.1 Закону України "Про рекламу").

Пунктом 4.2. Правил розміщення зовнішньої реклами у м.Житомирі встановлено, що дозволом на розміщення зовнішньої реклами є реєстраційний документ встановленої форми, виданий на підставі рішення виконавчого комітету Житомирської міської ради, що визначає право розповсюджувача зовнішньої реклами на встановлення окремої спеціальної конструкції на певний термін та у певному місці і містить відомості про розповсюджувача зовнішньої реклами, технічні характеристики спеціальної конструкції, місце її розташування з прив`язкою до топогеодезичного знімку місцевості (М 1:500), фотографічний знімок місця до і після розташування спеціальної конструкції, погоджувальну частину та інші необхідні відомості.

Згідно п.6.1., 6.3 реклама має бути чітко відокремлена від іншої інформації, незалежно від форм чи способів розповсюдження, таким чином, щоб її можна було ідентифікувати як рекламу. Вивіска чи табличка з інформацією про зареєстроване найменування особи, знаки для товарів і послуг, що належать цій особі, вид її діяльності (якщо це не випливає із зареєстрованого найменування особи), час роботи, що розміщена на внутрішній поверхні власного чи наданого у користування особі приміщення, на зовнішній поверхні будинку чи споруди не вище першого поверху або на поверсі, де знаходиться власне чи надане у користування особі приміщення, біля входу в таке приміщення, не вважається рекламою.

Пунктом 6.4. у випадку якщо основний профіль діяльності підприємства відрізняється від назви вивіски, а також назва вивіски не збігається з юридичним найменуванням підприємства, вивіску слід вважати рекламою.

Рішенням виконавчого комітету Житомирської міської ради №1164 від 22.12.2016 затверджено Порядок розміщення інформаційних засобів у м. Житомирі.

Відповідно до порядку розміщення інформаційних засобів у м. Житомирі - вивіска чи табличка - це елемент на будівлі, будинку або споруді з інформацією про зареєстроване найменування особи, знаки для товарів і послуг, що належать такій особі, вид її діяльності (якщо це не випливає із зареєстрованого найменування особи), час роботи, що розміщений на зовнішній поверхні будівлі, будинку або споруди не вище першого поверху, або на поверсі, де розташовується власне чи надане у користування особі приміщення (крім випадків, коли суб`єкту господарювання належить на праві власності або користування вся будівля або споруда), біля входу у таке приміщення, яка не містить закликів до придбання товару або іншої інформації, що призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів та їх інтерес щодо такого товару, загальною площею до 3,0 кв. метрів, який не є рекламою.

Згідно п.п.7.11.1 та 7.11.15 Правил благоустрою, забезпечення чистоти порядку і дотримання тиші у м. Житомирі, затверджених рішенням Житомирської міської ради від 29.03.2012 року №325, рекламні засоби (спеціальні конструкції) розташовуються на підставі дозволів на розміщення зовнішньої реклами, наданих у встановленому виконкомом міської ради порядку. Забороняється вчиняти дії по організації, розміщенню реклами, будь-яких рекламних засобів, будь-яких оголошень, плакатів, листівок тощо безпосередньо на фасадах будинків, будівель, споруд та їх елементів, на парканах, огорожах, стовпах, конструкціях (крім дощок оголошень), деревах, водостічних трубах та інших не відведених для цього місцях. Також, особи причетні до організації та розміщення реклами несуть відповідальність за дії та/або бездіяльність, що призвели до розміщення реклами, будь-яких рекламних засобів, будь-яких оголошень, плакатів, листівок тощо у не відведених для цього місцях.

За порушення вище вказаних пунктів Правил розміщення зовнішньої реклами у м. Житомирі та Правил благоустрою території м. Житомирі передбачена відповідальність ст. 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до п.5 ч.1 ст.16 Закону України “Про благоустрій населених пунктів” на об`єктах благоустрою забороняється самовільно встановлювати об`єкти зовнішньої реклами, торговельні лотки, павільйони, кіоски тощо.

Згідно ст.73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов`язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Згідно ст.152 КУпАП порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, громадян - суб`єктів підприємницької діяльності - від п`ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.152 КУпАП становлять дії, що полягають в порушенні правил благоустрою територій міст та інших населених пунктів, а також недодержання правил щодо забезпечення чистоти і порядку в містах та інших населених пунктах.

Об`єктом цього правопорушення є суспільні відносини у сфері громадського благоустрою. Об`єктивна сторона правопорушення, полягає у порушенні правил благоустрою територій міст та інших населених пунктів, а також недодержанні правил щодо забезпечення чистоти і порядку в містах та інших населених пунктах.

Суб`єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини як у формі умислу, так і у формі необережності. Суб`єктами правопорушення можуть бути як посадові особи, так і громадяни.

З матеріалів справи вбачається, що при притягненні позивача до адміністративної відповідальності відповідачем було дотримано вимоги КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення від 01 квітня 2019 року був складений у присутності позивача. Позивачу було роз`яснено її права, передбачені ст.63 Конституції України та ст.268 КУпАП та вручено копію протоколу, про що містяться її особисті підписи.

Оскільки позивач підтвердила розміщення об`єкту зовнішньої реклами на фасаді будівлі без отримання дозвільних документів та повідомила, що порушення буде усунене, проводиться оформлення документів, а під час розгляду справи про адміністративне правопорушення інших пояснень чи заперечень не надавала, то її доводи про розміщення на фасаді будівлі вивіски, є безпідставними.

Справу про адміністративне правопорушення розглянуто повноважним органом, за наслідком чого винесено оскаржувану постанову про адміністративне стягнення, а саме стягнення накладено в межах санкції, передбаченої ст.152 КУпАП. Крім того, додані до протоколу фотокартки є належними доказами, які додатково фіксують вчинення позивачем адміністративного правопорушення (а.с.27).

З огляду на викладені обставини, з урахуванням наведених норм права, суд приходить до висновку, що матеріалами справи підтверджується вчинення позивачем адміністративного правопорушення, передбаченого ст.152 КУпАП, постанова про адміністративне стягнення №202 від 16 квітня 2019 року про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за порушення порушення п.5 ч.1 ст.16 Закону України “Про благоустрій населених пунктів”, за своєю формою і змістом відповідає нормам чинного законодавства, адміністративне стягнення накладено в межах санкції, передбаченої ст.152 КУпАП, а отже, приймаючи спірну постанову відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, у зв`язку з чим відсутні підстави для скасування оскаржуваної постанови з огляду на її правомірність.

Щодо клопотання представника відповідача про застосування строку позовної давності до спірних правовідносин, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст.289 КАС України позовну заяву щодо оскарження рішень суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови).

Як вбачається зі штампу на поштовому конверті (а.с.5) позовна заява направлена позивачем (здана на пошту) 26.04.2019, а тому десятиденний строк на оскарження постанови від 16.04.2019 позивачем не пропущено.

Керуючись ст.ст.8-10, 77, 19, 241-246, 286 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Відмовити ОСОБА_1 у позові до виконавчого комітету Корольовської районної ради м. Житомира повністю.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядок, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Корольовський районний суд м.Житомира, шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.

Відповідно до п.п.15.5 п.15 Розділу VII Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону №2147- VIIІ) до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Позивач:

ОСОБА_1

проживає за адресою:

АДРЕСА_3

РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач:

Виконавчий комітет

Корольовської районної ради м. Житомира

місцезнаходження: м. Житомир, площа Польова,8

ЄДРПОУ 04053499

Cуддя О. С. Рожкова