Рішення № 85808273, 14.11.2019, Господарський суд Чернівецької області

Дата ухвалення
14.11.2019
Номер справи
926/2250/19
Номер документу
85808273
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 листопада 2019 року Справа № 926/2250/19

Господарським судом Чернівецької області у складі головуючого судді Миронюка С.О за участю секретаря судового засідання Кифірюка А.І. розглянуто у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу № 926/2250/19

за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Надія"

до Управління освіти Глибоцької районної державної адміністрації Чернівецької області

про визнання укладеним договору про закупівлю

Представники:

Від позивача – Ілащук І.М. – представник. Ордер № 20417 від 05.09.2019 р.

Від відповідача – Баранюк В.І. – керівник. Колісник В.В. – представник. Довіреність № 999 від 29.10.2019 р.

ВСТАНОВИВ:

Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Надія" звернулось з позовом до Управління освіти Глибоцької районної державної адміністрації Чернівецької області про визнання укладеним Договору про закупівлю.

Позов обґрунтований тим, що 13 серпня 2019 року Управління освіти Глибоцької районної державної адміністрації оприлюднило в системі "PROZORRO" оголошення про проведення відкритих торгів (№ UА-2019-08-13-000002-а) із закупівлі робіт по реконструкції з добудовою корпусів загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів та дошкільного-навчального закладу на 450 місць (350 учнівських та 100 місці дошкільного віку) в с. Камянка Глибоцького району Чернівецької області, ДК021-2015: 45450000-6 — Інші завершальні будівельні роботи. Місце виконання робіт: 60427, Україна, Чернівецька область, Глибоцький район с. Камянка, вул. Синюка, 3, строк виконання робіт - до 24 грудня 2020 року. Розмір бюджетного призначення за кошторисом або очікувана вартість предмета закупівлі - 57 293 259 грн.

Умови проведення відкритих торгів визначені відповідачем у тендерній документації, затверджені рішенням Управління освіти Глибоцької РДА № 1 від 13.08.2019 р., якою, серед іншого, встановлено технічні вимоги до обсягів робіт та матеріалів, а також форму і зміст проекту договору про закупівлю та додатку до нього.

30 травня 2019 року Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Надія» подало відповідачу документи згідно з реєстром для участі у відкритих торгах, зокрема тендерну пропозицію, відомості щодо обсягів робіт та якості матеріалів, загальновиробничі витрати, кошторисний розрахунок, пояснювальну записку, детальні розрахунки вартості робіт, ліцензію, видану ДАБІ України від 31.05.2013 р. № 261429, з додатками, дозволи Управління Держпраці у Чернівецькій області № 0073.18.77 та № 0072.18.77.

02 вересня 2019 року проведено аукціон (ідентифікатор закупівлі UА-2019-08-13-000002-а), за результатами якого пропозицію позивача у сумі 56 408 851,20 грн. з ПДВ визнано найбільш економічно вигідною, а також зазначено, що інформація та документи, надані позивачем відповідають кваліфікаційним критеріям, встановленим в тендерній документації, відсутні підстави для відмови, передбачені статтею 17 Закону України «Про публічні закупівлі».

03.09.2019 р. уповноваженим представником позивача прийнято рішення № 1 про визначення позивача переможцем відкритих торгів та підписання у визначений законом термін відповідного договору.

Крім того, відповідачем на електронному майданчику в системі "РROZORRO" 03.09.2019 р. опубліковано повідомлення про намір відповідача укласти договір з СТОВ «Надія».

06 вересня 2019 р. у системі "РROZORRO" оприлюднено висновок Управління Західного офісу Держаудитслужби у Чернівецькій області про результати моніторингу закупівлі.

Листом від 18.09.2019 р. № 236 позивач як переможець відкритих торгів надав відповідачу для підпису проект затвердженого тендерною документацією договору з додатком, договірну ціну, локальні кошториси на конкретні види робіт, проте, 24.09.2019 р. у листі № 850 відповідач, пославшись на висновок Управління Західного офісу Держаудитслужби у Чернівецькій області від 06.09.2019 р. та лист Управління Служби безпеки України в Чернівецькій області від 10.09.2019 р. № 75/8/761, констатував, що укладення договору за результатами проведення відкритих торгів на закупівлю робіт по реконструкції з добудовою корпусів загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів та дошкільного-навчального закладу на 450 місць (350 учнівських та 100 місці дошкільного віку) в с. Камянка Глибоцького району Чернівецької області, є неможливим, оскільки зазначені торги відбулись із порушенням законодавства у сфері публічних закупівель.

Позивач вважає, оскільки за результатами проведення аукціону найбільш економічно вигідною пропозицією визнано пропозицію СТОВ «Надія», яким була надана вся необхідна тендерна документація, яка вимагалась від переможця, відкриті торги є чинними, їх результати ніким не оспорено та не скасовано, а відтак відповідач зобов`язаний був укласти відповідний договір про закупівлю не пізніше 23.09.2019 р., проте протиправно ухилився від його укладення, у зв`язку з чим позивач просить визнати укладеним Договір про закупівлю.

Ухвалою суду від 03.10.2019 р. відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання на 30.10.2019 р.

04.10.2019 року від позивача через відділ документального забезпечення та аналітичної роботи суду надійшла заява про виправлення описки у пунктах 1 та 3 прохальної частини позовної заяви, де помилково зазначено відповідачем Глибоцьку селищну раду замість Управління освіти Глибоцької районної державної адміністрації Чернівецької області.

21.10.2019 року відповідач через відділ документального забезпечення та аналітичної роботи суду подав відзив на позовну заяву, в якому заявлені позовні вимоги не визнає, посилаючись на те, що згідно висновку Управління Західного офісу Держаудитслужби у Чернівецькій області від 06.09.2019 р. та листа Управління Служби безпеки України в Чернівецькій області від 10.09.2019 р. № 75/8/761 тендерна пропозиція ТОВ «Надія» не відповідає умовам тендерної документації, а тому в силу п. 4 ч. 1 ст. 30 Закону України «Про публічні закупівлі» має бути відхиленою. Крім того, існують інші порушення вимог Закону, внаслідок допущення та неможливості усунення яких процедура відкритих торгів має бути відміненою відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 31 Закону України «Про публічні закупівлі».

Також відповідач зазначає, що між сторонами не досягнуто згоди щодо усіх істотних умов договору, а тому в задоволені позову просить відмовити.

В судовому засіданні 30.10.2019 р. задоволено заяву позивача від 04.10.2019 року про виправлення описки.

Будь яких інших зав та клопотань від сторін не надходило.

Ухвалою суду від 30.10.2019 р. закрито підготовче засідання, справу до судового розгляду по суті призначено на 07.11.2019 р.

В судовому засіданні 14.11.2019 р. позивач позовні вимоги підтримав.

Відповідач вимоги позивача не визнає, з підстав зазначених у відзиві на позов.

07.11.2019 р. оголошено перерву до 14.11.2019 р.

14.11.2019 р. позивачем подано заяву про виправлення описки в якій зазначає, що в позовній заяві на сторінки 17, а саме розподіл капітальних вкладень і обсягів будівельно-монтажних робіт по роках будівництва (тис. грн.) замість 2019 рік, помилково вказано 2018 рік та сума коштів 16 000 000,00 млн. грн., а замість 2020 рік сума коштів 40 408, 851,20 грн. помилково вказано 2019 рік. Дану заяву про виправлення описки судом задоволено.

Розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини справи, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд –

ВСТАНОВИВ:

13 серпня 2019 року Управління освіти Глибоцької районної державної адміністрації оприлюднило в системі "PROZORRO" оголошення про проведення відкритих торгів (№ UА-2019-08-13-000002-а) із закупівлі робіт по реконструкції з добудовою корпусів загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів та дошкільного-навчального закладу на 450 місць (350 учнівських та 100 місці дошкільного віку) в с. Камянка Глибоцького району Чернівецької області, ДК021-2015: 45450000-6 — Інші завершальні будівельні роботи. Місце виконання робіт: 60427, Україна, Чернівецька область, Глибоцький район с. Камянка, вул. Синюка, 3, строк виконання робіт - до 24 грудня 2020 року. Розмір бюджетного призначення за кошторисом або очікувана вартість предмета закупівлі - 57 293 259 грн.

Детальні умови проведення відкритих торгів визначені відповідачем у тендерній документації, затверджені рішенням Управління освіти Глибоцької РДА № 1 від 13.08.2019 р., якою, серед іншого, встановлено технічні вимоги до обсягів робіт та матеріалів, а також форму і зміст проекту договору про закупівлю та додатку до нього.

30 травня 2019 року Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Надія» подало відповідачу документи згідно з реєстром для участі у відкритих торгах, зокрема тендерну пропозицію, відомості щодо обсягів робіт та якості матеріалів, загальновиробничі витрати, кошторисний розрахунок, пояснювальну записку, детальні розрахунки вартості робіт, ліцензію, видану ДАБІ України від 31.05.2013 р. № 261429, з додатками, дозволи Управління Держпраці у Чернівецькій області № 0073.18.77 та № 0072.18.77.

02 вересня 2019 року проведено аукціон (ідентифікатор закупівлі UА-2019-08-13-000002-а), за результатами якого пропозицію позивача у сумі 56 408 851,20 грн. з ПДВ визнано найбільш економічно вигідною, а також зазначено, що інформація та документи, надані позивачем відповідають кваліфікаційним критеріям, встановленим в тендерній документації, відсутні підстави для відмови, передбачені статтею 17 Закону України «Про публічні закупівлі».

03.09.2019 р. уповноваженим представником позивача прийнято рішення № 1 про визначення позивача переможцем відкритих торгів та підписання у визначений законом термін відповідного договору.

Крім того, на електронному майданчику в системі "РROZORRO" 03.09.2019 р. опубліковано повідомлення про намір відповідача укласти договір з СТОВ «Надія».

06 вересня 2019 р. у системі "РROZORRO" оприлюднено висновок Управління Західного офісу Держаудитслужби у Чернівецькій області про результати моніторингу закупівлі.

У свою чергу відповідач опублікував свої пояснення щодо зазначеного висновку про відсутність порушень при проведенні процедури закупівлі.

Слід зазначити, що Управління освіти Глибоцької РДА не приймало та не публікувало на електронному майданчику у системі "PROZORRO" рішень про відміну процедури закупівлі № UА-2019-08-13-000002-а.

Листом від 18.09.2019 р. № 236 позивач як переможець відкритих торгів надав відповідачу для підпису проект затвердженого тендерною документацією договору з додатком, договірну ціну, локальні кошториси на конкретні види робіт.

Управління освіти Глибоцької РДА отримало вказані документи 18.09.2019 р., що підтверджується відміткою його представника на супровідному листі.

24.09.2019 р. у листі № 850 відповідач, пославшись на висновок Управління Західного офісу Держаудитслужби у Чернівецькій області від 06.09.2019 р. та лист Управління Служби безпеки України в Чернівецькій області від 10.09.2019 р. № 75/8/761, констатував, що укладення договору за результатами проведення відкритих торгів на закупівлю робіт по реконструкції з добудовою корпусів загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів та дошкільного-навчального закладу на 450 місць (350 учнівських та 100 місці дошкільного віку) в с. Камянка Глибоцького району Чернівецької області, є неможливим, оскільки зазначені торги відбулись із порушенням законодавства у сфері публічних закупівель.

Згідно ч. 1 ст. 2 Закону України "Про публічні закупівлі" (надалі-Закон) він застосовується: до замовників, за умови, що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, а робіт - 1,5 мільйона гривень; до замовників, які здійснюють діяльність в окремих сферах господарювання, за умови, що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 1 мільйон гривень, а робіт - 5 мільйонів гривень. Під час здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг, вартість яких є меншою за вартість, що встановлена в абзацах другому і третьому цієї частини, замовники повинні дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель, установлених цим Законом, та можуть використовувати електронну систему закупівель з метою відбору постачальника товару (товарів), надавача послуги (послуг) та виконавця робіт для укладення договору.

Відповідно п. 28 ч. 1 ст. 1 Закону тендер (торги) - здійснення конкурентного відбору учасників з метою визначення переможця торгів згідно з процедурами, установленими цим Законом (крім переговорної процедури закупівлі).

Статтею 11 Закону передбачено, що для організації та проведення процедур закупівель замовник утворює тендерний комітет (комітети) або визначає уповноважену особу (осіб). Тендерний комітет діє на засадах колегіальності та неупередженості. Тендерний комітет або уповноважена особа (особи): планує закупівлі, складає та затверджує річний план закупівель; здійснює вибір процедури закупівлі; проводить процедури закупівель; забезпечує рівні умови для всіх учасників, об`єктивний та чесний вибір переможця; забезпечує складання, затвердження та зберігання відповідних документів з питань публічних закупівель, визначених цим Законом; забезпечує оприлюднення інформації та звіту щодо публічних закупівель відповідно до Закону; здійснює інші дії, передбачені цим Законом. Рішення тендерного комітету або уповноваженої особи оформлюється протоколом. У рішенні відображаються результати поіменного голосування членів комітету, присутніх на засіданні тендерного комітету, з кожного питання. Протокол підписується всіма членами комітету, присутніми на його засіданні, або всіма уповноваженими особами. У разі відмови члена тендерного комітету або однієї з уповноважених осіб підписати протокол про це зазначається у протоколі з обґрунтуванням причин відмови.

За змістом ст. 20 Закону відкриті торги є основною процедурою закупівлі. Під час проведення процедури відкритих торгів тендерні пропозиції мають право подавати всі зацікавлені особи. Для проведення процедури закупівлі має бути подано не менше двох пропозицій.

Вимоги до тендерної документації передбачено ст. 22 Закону.

У відповідності до ст. ст. 27, 28 Закону розкриття тендерних пропозицій з інформацією та документами, що підтверджують відповідність учасника кваліфікаційним критеріям, та інформацією і документами, що містять технічний опис предмета закупівлі, здійснюється автоматично електронною системою закупівель відразу після закінчення електронного аукціону. Перед початком електронного аукціону автоматично розкривається інформація про ціни/приведені ціни тендерних пропозицій. Оцінка тендерних пропозицій проводиться автоматично електронною системою закупівель на основі критеріїв і методики оцінки, зазначених замовником у тендерній документації, та шляхом застосування електронного аукціону.

Судом встановлено, що позивач здійснив процедуру закупівлі, предметом якої було виконання робіт по реконструкції з добудовою корпусів загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів та дошкільного-навчального закладу на 450 місць (350 учнівських та 100 місці дошкільного віку) в с. Камянка Глибоцького району Чернівецької області, ДК021-2015: 45450000-6 — Інші завершальні будівельні роботи. Місце виконання робіт: 60427, Україна, Чернівецька область, Глибоцький район с. Камянка, вул. Синюка, 3, строк виконання робіт - до 24 грудня 2020 р.

В подальшому відповідачем розглянуто тендерну пропозицію позивача та на підставі протоколу від 02 вересня 2019 року встановлено відповідність пропозиції позивача умовам тендерної документації, визнано найбільш економічно вигідною, а також зазначено, що інформація та документи, надані позивачем відповідають кваліфікаційним критеріям, встановленим в тендерній документації, відсутні підстави для відмови, передбачені статтею 17 Закону України «Про публічні закупівлі».

03.09.2019 р. на електронному майданчику в системі "РROZORRO" опубліковано повідомлення про намір відповідача укласти договір з СТОВ «Надія».

Відповідно до частини 1 статті 10 Закону оголошення про проведення процедури закупівлі та тендерну документацію замовник оприлюднює на веб-порталі Уповноваженого органу в порядку, встановленому Уповноваженим органом та Законом.

Частиною 6 статті 28 Закону передбачено, що за результатами розгляду та оцінки тендерної пропозиції замовник визначає переможця та приймає рішення про намір укласти договір згідно з цим Законом.

Як встановлено вище, тендерна процедура на виконання робіт по реконструкції з добудовою корпусів загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів та дошкільного-навчального закладу на 450 місць (350 учнівських та 100 місці дошкільного віку) в с. Камянка Глибоцького району Чернівецької області відбулась та визнано переможця СТОВ «Надія», встановлено відповідність пропозиції позивача вимогам тендерної документації та вимогам закону.

Таким чином, суд вважає, що з моменту визначення переможця торгів та встановлення відповідності пропозиції позивача вимогам тендерної документації та вимогам Закону, неможливо відмінити процедуру закупівлі, а законність проведених торгів може бути оскаржено виключно в суді.

Подібні правові позиції викладені в постанові Верховного Суду від 03.04.2018 р. по справі № 910/5798/17, ухвалах Вищого адміністративного суду України від 07 лютого 2013 р. у справах № К/9991/64518/12 та № К/9991/63145/12, постанові Київського апеляційного господарського суду від 30.05.2018 в справі № 910/18211/17.

Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є, зокрема, договори та інші правочини.

Відповідно до частини 1 статті 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Частина 1 статті 626 ЦК України передбачає, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Згідно зі ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 179 Господарського кодексу України (далі - ГК України) майново-господарські зобов`язання, які виникають між суб`єктами господарювання або між суб`єктами господарювання і негосподарюючими суб`єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов`язаннями.

Укладення господарського договору є обов`язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов`язком для суб`єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов`язковості укладення договору для певних категорій суб`єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування (ч. З ст. 179 ГК України).

Відповідно до статті 180 ГК України зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов`язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов`язкові умови договору відповідно до законодавства. Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода. При укладенні господарського договору сторони зобов`язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.

Згідно з частинами 2-5 ст. 181 ГК України проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках. Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору. За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором. Сторона, яка одержала протокол розбіжностей до договору, зобов`язана протягом двадцяти днів розглянути його, в цей же строк вжити заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною та включити до договору всі прийняті пропозиції, а ті розбіжності, що залишились неврегульованими, передати в цей же строк до суду, якщо на це є згода другої сторони.

Відповідно до частин 1, 4 статті 183 Господарського кодексу України договори за державним замовленням укладаються між визначеними законом суб`єктами господарювання - виконавцями державного замовлення та державними замовниками, що уповноважені від імені держави укладати договори (державні контракти), в яких визначаються господарські зобов`язання сторін та регулюються відносини замовника з виконавцем щодо виконання державного замовлення.

Ухилення від укладення договору за державним замовленням є порушенням господарського законодавства і тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами. Спори, пов`язані з укладенням договору за державним замовленням, в тому числі при ухиленні від укладення договору однієї або обох сторін, вирішуються в судовому порядку.

Статтею 184 ГК України передбачено, що при укладенні господарського договору на основі вільного волевиявлення сторін проект договору може бути розроблений за ініціативою будь-якої із сторін у строки, погоджені самими сторонами.

Укладення договору на основі вільного волевиявлення сторін може відбуватися у спрощений спосіб або у формі єдиного документа, з додержанням загального порядку укладення договорів, встановленого статтею 181 цього Кодексу.

Згідно зі статтею 185 ГК України до укладення господарських договорів на біржах, оптових ярмарках, публічних торгах застосовуються загальні правила укладення договорів на основі вільного волевиявлення, з урахуванням нормативно-правових актів, якими регулюється діяльність відповідних бірж, ярмарків та публічних торгів.

Відповідно до статті 187 Господарського кодексу України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов`язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов`язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору.

День набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.

За змістом ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Як передбачено в ст. 640 Цивільного кодексу України договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції.

Згідно ст. 641 Цивільного кодексу України пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов`язаною у разі її прийняття.

Статтею 642 Цивільного кодексу України передбачено, що відповідь особи, якій адресована пропозиція укласти договір, про її прийняття (акцепт) повинна бути повною і безумовною. Якщо особа, яка одержала пропозицію укласти договір, у межах строку для відповіді вчинила дію відповідно до вказаних у пропозиції умов договору (відвантажила товари, надала послуги, виконала роботи, сплатила відповідну суму грошей тощо), яка засвідчує її бажання укласти договір, ця дія є прийняттям пропозиції, якщо інше не вказане в пропозиції укласти договір або не встановлено законом.

Згідно п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону договір про закупівлю - договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі та передбачає надання послуг, виконання робіт або набуття права власності на товари.

За змістом ст. 36 Закону договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом. Учасник - переможець процедури закупівлі під час укладення договору повинен надати дозвіл або ліцензію на провадження певного виду господарської діяльності, якщо отримання такого дозволу або ліцензії на провадження такого виду діяльності передбачено законодавством. Умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі або ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, передбачених цим законом.

За приписами ч.2 ст. 32 вказаного Закону замовник укладає договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем торгів протягом строку дії його пропозиції, не пізніше ніж через 20 днів з дня прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації та пропозиції учасника-переможця. З метою забезпечення права на оскарження рішень замовника договір про закупівлю не може бути укладено раніше ніж через 10 днів з дати оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір про закупівлю.

Як встановлено судом, факт направлення позивачем на адресу відповідача документів, які вимагались від переможця торгів згідно з умовами тендерної документації, а також три екземпляри проекту договору, підписаного зі сторони СТОВ "Надія" з необхідними додатками до матеріалів, що підтверджується відміткою відповідача про отримання кореспонденції 18.09.2019 р. та свідчить про направлення позивачем проекту договору (пропозиції укласти договір) на адресу відповідача у строк, передбачений ч. 2 ст. 32 Закону та, відповідно, про отримання його останнім.

У постанові від 03.04.2018 (справа № 910/5798/17) Верховний Суд зазначив, що з урахуванням приписів частини 3 статті 181 Господарського кодексу України, статті 638, частини 1 статті 640, частин 1, 2 статті 641, частин 1, 2 статті 642 Цивільного кодексу України, пунктів 15,28, 30,35 частини 1 статті 1, частин 1,2 статті 32 Закон України "Про публічні закупівлі", оприлюднення замовником оголошення процедури закупівель щодо закупівлі робіт слід вважати запрошенням невизначеному колу осіб робити пропозиції укласти договір. Відповідно, направлення позивачем своєї тендерної пропозиції слід вважати пропозицією укласти договір, на умовах зазначених позивачем у такій тендерній пропозиції. Тому, визначення замовником переможця процедури закупівлі та направлення йому повідомлення про намір укласти договір, свідчить про прийняття (акцепт) пропозиції позивача, викладеній в тендерній пропозиції. Такі дії свідчать про визначення сторонами умов договору про закупівлю та обов`язок замовника укласти відповідний договір.

Що ж до умов проекту договору, який був надісланий позивачем, слід зазначити, що даний проект договору, міститься у тендерній документації та затверджений рішенням Управління освіти Глибоцької РДА № 1 від 13.08.2019 р.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що сторони правочину досягли згоди щодо всіх істотних умов договору.

Таким чином, оскільки за результатами проведення аукціону найбільш економічно вигідною пропозицією визнано пропозицію СТОВ «Надія», яким була надана вся необхідна тендерна документація, яка вимагалась від переможця, відкриті торги є чинними, їх результати ніким не оспорено та не скасовано, відтак відповідач зобов`язаний був укласти відповідний договір про закупівлю не пізніше 23.09.2019 р.

З огляду на викладене, з урахуванням обставин розгляду у встановленому Законом порядку тендерної процедури на виконання робіт по реконструкції з добудовою корпусів загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів та дошкільного-навчального закладу на 450 місць (350 учнівських та 100 місці дошкільного віку) в с. Камянка Глибоцького району Чернівецької області, визнання переможцем СТОВ "Надія" та приймаючи до уваги, що з моменту визначення переможця торгів та встановлення відповідності його пропозиції вимогам тендерної документації та вимогам Закону, неможливо відмінити процедуру закупівлі, з огляду на те, що оприлюднивши повідомлення про намір укласти договір, відповідач акцептував пропозицію позивача, і сторони правочину досягли згоди щодо всіх істотних умов, втім відповідач ухилився від підписання договору відповідно до вимог тендерної документації та пропозиції учасника-переможця, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог.

Що стосується посилань відповідача на висновок Управління Західного офісу Держаудитслужби у Чернівецькій області від 06.09.2019 р. та лист Управління Служби безпеки України в Чернівецькій області від 10.09.2019 р. № 75/8/761 викладених у відзиві на позов, в яких вказується на те, що в діях комітету конкурсних торгів замовника можуть мати місце ознаки порушення вимог п. 2 Наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі від 22.03.2016 р. № 490 «Про затвердження форм документів у сфері публічних закупівель» із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства економічно розвитку і торгівлі України від 21.03.2019 № 463, які набрали чинності 03.05.2019 р. Зокрема, при внесенні інформації у пункті 9-1 «Умови оплати договору (порядок здійснення розрахунків)», а не у пункті 10-2 «Джерело фінансування». Поряд з тим, виявлено порушення п.9 ч.2 ст. 22 Закону, оскільки Замовник в описі методики оцінки за критерієм «Ціна» не зазначив інформацію про врахування податку на додану вартість (ПДВ). Крім цього, результати аналізу пропозицій учасників закупівлі свідчать про порушення Замовником п.4 ч.1 ст. 30 Закону, оскільки СТОВ «Надія», на вимогу п.6 розділу ІІІ тендерної документації, не надало календарний графік виконання робіт із зазначенням етапів та строків їх виконання, у розділі «Технічні вимоги до матеріалів» відсутня інформація щодо якісних та функціональних характеристик матеріалів. Також в супереч вимогам тендерної документації, подані СТОВ «Надія» гарантійні листи від СПД – контрагентів не містять підтвердження інформації щодо кількості, переліку, строків придатності та термінів поставки матеріалів, суд їх відхиляє з огляду на наступне.

Положеннями статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» передбачено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію з прав людини та основоположних свобод 1950 року (далі - Конвенція) та практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) як джерело права.

Статтею 1 Першого протоколу Конвенції передбачено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права.

Концепція «майна» в розумінні статті 1 Першого протоколу Конвенції має автономне тлумачення, тобто не обмежується власністю на матеріальні речі та не залежить від формальної класифікації у внутрішньому праві. Певні права та інтереси, що становлять активи, також можуть вважатися правом власності, а відтак і «майном».

У пункті 71 рішення у справі «Рисовський проти України» ЄСПЛ зазначив, що принцип «належного урядування», як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість. Будь-яка інша позиція була б рівнозначною, inter alia, санкціонуванню неналежного розподілу обмежених державних ресурсів, що саме по собі суперечило б загальним інтересам. З іншого боку, потреба виправити допущену в минулому «помилку» не повинна непропорційним чином втручатися у нове право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу. Ризик будь-якої помилки державного органу має покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються. У контексті скасування помилково наданого права на майно принцип «належного урядування» може не лише покладати на державні органи обов`язок діяти невідкладно, виправляючи свою помилку, а й потребувати виплати відповідної компенсації чи іншого виду належного відшкодування колишньому добросовісному власникові.

З огляду на викладене принцип «належного урядування» не встановлює абсолютної заборони на витребування із приватної власності майна, у тому числі й земельних ділянок, на користь держави, якщо майно вибуло із власності держави у незаконний спосіб, а передбачає критерії, які слід з`ясовувати та враховувати при вирішенні цього питання для того, щоб оцінити правомірність і допустимість втручання держави у право на мирне володіння майном. Дотримання принципу «належного урядування» оцінюється одночасно з додержанням принципу «пропорційності», при тому, що немає точного, вичерпного переліку обставин і фактів, установлення яких беззаперечно свідчитиме про додержання чи порушення «справедливої рівноваги між інтересами суспільства та необхідністю додержання фундаментальних прав окремої людини». Цей критерій більшою мірою оціночний і стосується суб`єктивної складової кожної конкретної справи, а тому має бути з`ясований у кожній конкретній справі на підставі безпосередньо встановлених обставин і фактів.

Відтак, позивач після визначення його переможцем відкритих торгів набув право обґрунтовано та реально очікувати отримати кошти за виконані ним у майбутньому роботи, тому відмова відповідача від укладення договору про закупівлю порушує право СТОВ «Надія» на мирне володіння своїм майном, гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції.

Висновок Управління Західного офісу Держаудитслужби в Чернівецькій області та лист Управління Служби безпеки України в Чернівецькій області не можуть скасовувати тендерну процедуру, підміняти собою рішення замовника про відміну торгів, зобов`язувати останнього вчиняти чи не вчиняти певні дії, оскільки за приписами частини третьої статті 7 Закону органи, уповноважені на здійснення контролю у сфері закупівель, не мають права втручатися у проведення процедур закупівель.

Крім того, виявлені органами контролю порушення, зокрема не зазначення замовником в описі методики оцінки за критерієм «Ціна» інформації про врахування податку на додану вартість (ПДВ) є необґрунтованим, оскільки початкова ціна СТОВ «Надія» вказана в межах ціни вказаної в закупівлі та враховувала податок на додану вартість.

Інші виявлені органами контролю порушення стосуються процедурних моментів, тобто форми проведення торгів та не впливають на істотні умови договору про закупівлю, щодо яких між сторонами досягнуто згоди. Натомість позивач не може впливати на порядок проведення торгів, а тому ризик будь-якої помилки державного органу має покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.

За приписами статті 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. (ст. 77 Господарського процесуального кодексу України).

Згідно ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд оцінює доказ за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

З огляду на вказані обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Судові витрати віднести на відповідача, з вини якого спір безпідставно доведено до розгляду судом.

Керуючись ст. ст. 2, 4, 5, 194, 196, 219, 222, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд –

У Х В А Л И В:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати укладеним між управлінням освіти Глибоцької районної державної адміністрації (смт. Глибока, вул. Першотравнева, 44А ідент. Код 3068693) та сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «Надія» (смт. Глибока, вул. Шевченка, 1 ідент. Код 02147300) з моменту набрання законної сили рішенням суду в даній справі Договір про закупівлю в наступній редакції:

Договір

м. Чернівці

Управління освіти Глибоцької районної державної адміністрації (надалі - Замовник) в особі начальника Барарюка Василя Івановича з однієї сторони, та Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Надія» (надалі-Підрядник) в особі генерального директора Бічера Василя Георгійовича, що діє згідно статуту та ліцензії № 261429 від 31 травня 2013 року, з другої сторони, уклали договір про наступне:

1. Предмет договору

1.1. Підрядник зобов`язується на свій ризик власними силами і засобами виконати роботи по предмету закупівлі: ДК 021:2015: 45450000-6 - Інші завершальні будівельні роботи, Реконструкція з добудовою корпусів загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів та дошкільного навчального закладу на 450 місць (350 учнівських та 100 місці дошкільного віку) в с. Кам`янка Глибоцького району Чернівецької області (надалі - Роботи) - і передати Замовнику Об`єкт відповідно до затвердженої проектно-кошторисної документації, умов Договору, а Замовник зобов`язується прийняти виконані роботи та оплатити в межах договірної ціни.

1.2. Кількісна характеристика робіт, що виконуються за даним Договором - відповідно до проектно - кошторисної документації.

1.3. Обсяги закупівлі робіт можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків та фактичного обсягу виконаних робіт.

2. Якість робіт

2.1. Підрядник гарантує якість закінчених робіт і змонтованих конструкцій, досягнення показників, визначених у проектній документації та можливість їх експлуатації протягом гарантійного строку.

2.2. Початком гарантійних строків вважається дата введення об`єкта в експлуатацію, що підтверджується декларацією або сертифікатом відповідності.

2.3. Гарантійні строки для вимог, що випливають з неналежної якості робіт становлять:

один рік - щодо недоліків некапітальних конструкцій, а у разі якщо недоліки не могли бути виявлені за звичайного способу прийняття роботи - два роки;

три роки — щодо недоліків капітальних конструкцій, а у разі якщо недоліки не могли бути виявлені за звичайного способу прийняття роботи - десять років;

тридцять років - щодо відшкодування збитків, що призвели до руйнувань чи аварій.

2.4. У разі виявлення протягом гарантійних строків недоліків у закінчених роботах і змонтованих конструкціях, Замовник повідомляє про них Підрядника і запрошує прибути у дводенний термін для складення акта про порядок і строки усунення виявлених недоліків.

2.5. У випадку відмови Підрядника усунути виявлені недоліки, Замовник може усунути їх своїми силами або із залученням третіх осіб. У такому разі Підрядник зобов`язаний повністю компенсувати Замовнику витрати, пов`язані з усуненням зазначених недоліків та завдані збитки.

3. Ціна договору

3.1. Загальна вартість складає 56 408, 85120 тис. грн. (п`ятдесят шість мільйонів чотириста вісім тисяч вісімсот п`ятдесят одна гривня 20 копійок) з ПДВ. Джерело фінансування - за рахунок власних і додатково виділених коштів (субвенцій).

Вартість робіт визначається у Договірній ціні, що укладається згідно з затвердженою проектно-кошторисною документацією.

3.2. Договірна ціна є статичною і не може переглядатися за згодою сторін в частині вартості, що не виконана і не сплачена, укладанням в письмовій формі додаткової угоди в період чинності Договору, у таких випадках:

- зміна обсягу фінансування;

- зупинка робіт за рішенням Замовника і за обставинами непереборної сили;

- зміна за рішенням Замовника термінів виконання робіт;

- прийняття нових законодавчих і нормативних актів, рекомендацій Мінрегіону, що впливають на вартість робіт;

- виявлення в процесі будівництва суттєвих відмінностей фактичних умов від проектних, які не були передбачені при узгодженні договірної ціни;

- у інших випадках, передбачених чинним законодавством.

3.3. Вартість фактично виконаних обсягів робіт визначається в поточних цінах на підставі нормативних витрат трудових і матеріально-технічних ресурсів, виходячи з фізичних обсягів виконаних робіт та уточнених цін і тарифів, передбачених в договірній ціні. Зазначені ціни та витрати матеріально-технічних ресурсів, відряджень, перевезення робітників підтверджуються первинними документами бухгалтерського обліку Підрядника, що подаються одночасно з актами приймання виконаних будівельних робіт.

3.4. При виявленні в розрахунках визначення вартості виконаних робіт (форми КБ-2в і КБ-3, які були оплачені в попередні періоди) безперечних помилок і порушень чинного порядку визначення вартості будівництва загальна вартість виконаних будівельних робіт підлягає уточненню з моменту виявлення зазначених помилок.

4. Порядок здійснення оплати

4.1. Замовник проводить платежі за фактично виконані роботи протягом семи робочих днів з дня отримання підписаної уповноваженими представниками сторін та завіреної печатками довідки про вартість виконаних робіт форми КБ-3, актів приймання виконаних будівельних робіт ф.КБ-2в, відповідно до бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами та виключно в межах фактичних надходжень коштів на рахунок фінансування об`єкту.

4.2. Підряднику до початку робіт може надаватися аванс на придбання матеріалів, цей аванс не може перевищувати 30% вартості річного обсягу робіт. Аванс надається протягом семи робочих днів з дня отримання рахунку-фактури від Підрядника. Підрядник зобов`язаний використати аванс впродовж трьох місяців з дня надходження коштів на рахунок (але в будь-якому випадку до закінчення бюджетного року), надавши при цьому в зазначений термін акти приймання виконаних будівельних робіт. У випадку невикористання авансу протягом зазначеного терміну, кошти повернути на розрахунковий рахунок Замовника. Оплата авансу здійснюється шляхом спрямування бюджетних коштів на не бюджетні рахунки Підрядника відкриті в органах Казначейства у встановленому законодавством порядку, з подальшим використанням зазначених коштів Підрядником.

4.3. Оплата послуг Замовника здійснюється в межах передбачених державними нормами (ДСТУ Б. Д.1.1-1:2013) та листом Держбуду України від 04.10.2000р. №7/7-1010 згідно розрахунку Замовника.

4.4. Замовник не несе відповідальності за несвоєчасне проведення платежів при відсутності або несвоєчасності бюджетного фінансування, та за затримку перерахування коштів органами Державної казначейської служби.

5. Виконання робіт

5.1. Підрядник зобов`язується виконати роботи при наявності фінансування згідно календарного плану-графіку виконання робіт та фінансування, який є невід`ємною частиною цього договору.

5.2. Місце виконання робіт: 60427, Україна, Чернівецька область, Глибоцький район, с. Камянка, вул. Синюка, 3.

5.3. При виникненні обставин, що не залежать від Підрядника і перешкоджають виконанню робіт у встановлені терміни, він може ставити перед Замовником питання про їх перегляд. Терміни виконання робіт переносяться на час дії обставин, що не залежать від діяльності Підрядника, із врахуванням часу на відновлення робіт і можливе їх перенесення на більш сприятливу пору року. Рішення про перегляд термінів будівництва оформляється додатковою угодою з обґрунтуванням обставин.

5.4. Приймання-здача виконаних робіт проводиться на підставі актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в з усіма необхідними підтверджуючими документами (акти на приховані роботи, сертифікати на матеріали, виконавчі схеми, креслення та інші) згідно з вимогами проектно-кошторисної документації, договору та ДСТУ .

5.5. Акти приймання виконаних будівельних робіт (форма № КБ-2в) з усіма підтверджуючими документами відповідно до п.3.3 Договору та довідку про вартість виконаних будівельних робіт (форма № КБ-3) супровідним листом Підрядник передає для підписання Замовнику через приймальню щомісячно, у термін не пізніше 25 числа звітного місяця. Уповноважені представники Замовника на протязі 3-х днів перевіряють відповідність даних, зазначених у акті, фактичним обсягам та вартості виконаних робіт згідно з проектом та кошторисом, а також їх вартістю в поточних цінах.

5.6. У випадку мотивованої відмови Замовника від підписання актів, сторонами складається двосторонній акт необхідних доробок із встановленими термінами їх усунення.

5.7. Замовник має право не приймати виконані роботи у разі виявлення відступів від затвердженої проектно-кошторисної документації, будівельних норм та правил, умов договору чи відсутності всіх ознак завершення виконання робіт.

5.8. У випадку неналежного виконання робіт, Підрядник не має права посилатися на те, що Замовник не здійснив контроль та нагляд за їх виконанням.

5.9. Здавання-приймання робіт після їх закінчення здійснюється у відповідності з чинним законодавством.

5.10. Відповідно до поданої пропозиції з конкурсних торгів Підрядник не має наміру залучати до виконання робіт субпідрядні організації.

6. Права та обов`язки сторін.

6.1. Замовник зобов`язується :

6.1.1. Своєчасно передати Підряднику для виконання робіт будівельний майданчик на період ведення робіт.

6.1.2. Своєчасно здійснювати оплату виконаних робіт відповідно до розділу 4 цього Договору.

6.1.3. Забезпечити передачу Підряднику проектної (проектно-кошторисної) документації.

6.1.4. Прийняти закінчений будівництвом об`єкт у відповідності з чинним законодавством. Перелік документів має відповідати діючим нормам і правилам.

6.1.5. Всі роботи невраховані проектно-кошторисною документацією включати в додатковий кошторис, а у разі необхідності здійснити корегування проектно-кошторисної документації.

6.2. Замовник має право:

6.2.1. Вносити у ході виконання робіт зміни і доповнення в проектно-кошторисну документацію. Відмова Підрядника від продовження виконання робіт в зв`язку із змінами, внесеними до проектно-кошторисної документації, є порушенням договору і тягне за собою відповідальність Підрядника і право Замовника вимагати відшкодування збитків.

6.2.2. Не приймати до оплати роботи, виконані з ініціативи Підрядника, поза межами виділених коштів.

6.2.3. Оплачувати виконані Підрядником додаткові роботи, якщо вони оформлені належним чином.

6.2.4. Проводити оплату за виконані роботи або для придбання будівельних, паливо-мастильних матеріалів та обладнання.

6.2.5. Здійснювати у будь-який час, не втручаючись у господарську діяльність Підрядника, контроль і технічний нагляд за відповідністю якості, обсягів і вартості виконуваних робіт проекту, кошторису, будівельним нормам і правилам, а також відповідністю матеріалів, конструкцій, виробів - державним стандартам і технічним умовам. З метою здійснення контролю проводити перевірки, в тому числі за участю експертів.

6.2.6. Вимагати проведення додаткових випробувань і перевірок матеріалів використаних в прихованих роботах, в прийманні яких він не брав участі. Обумовлені цим додаткові витрати, якщо використані матеріали і виконані роботи не відповідають відповідним вимогам, сплачує Підрядник.

6.2.7. Отримувати інформацію і копії документів (контрактів, цін, прайсів) на матеріали, сертифікатів якості, стандартів, гарантій.

6.2.8. Залучати для виправлення неякісно виконаних робіт, виявлених при здійсненні ним контролю і технічного нагляду, іншого Виконавця за рахунок коштів Підрядника.

6.2.9. 3 обґрунтуванням підстав, вимагати від Підрядника усунення від виконання робіт фахівців та робітників з недостатньою професійною кваліфікацією.

6.2.10. Відмовитися від прийняття закінчених робіт (об`єкта будівництва) у разі виявлення недоліків, які виключають можливість їх (його) використання відповідно до мети, зазначеної у проектній документації та договорі підряду, і не можуть бути усунені Підрядником, Замовником або третьою особою.

6.2.11. Вимагати безоплатного виправлення недоліків, що виникли внаслідок допущених Підрядником порушень. У такому разі збитки, завдані Замовнику, відшкодовуються Підрядником, у тому числі за рахунок відповідного зниження договірної ціни.

6.2.12. Відмовитися від договору підряду та вимагати відшкодування збитків, якщо Підрядник своєчасно не розпочав роботи або виконує їх настільки повільно, що закінчення їх у строк, визначений договором підряду, стає неможливим.

6.2.13. Ініціювати внесення змін у договір підряду в частині зменшення ціни договору, вимагати розірвання договору підряду та відшкодування збитків за наявності істотних порушень Підрядником умов договору.

6.2.14. Достроково, в односторонньому порядку розірвати цей Договір у разі невиконання обґрунтованих вимог Замовника, зобов`язань за Договором та при відсутності фінансування, повідомивши про це Підрядника у десятиденний термін.

6.3. Підрядник зобов`язується:

6.3.1. Власними силами виконати всі роботи, визначені цим Договором і додатками до нього, в межах вартості робіт, відповідно до затвердженої проектно-кошторисної документації та графіків виконання робіт.

6.3.2. Виконати усі додаткові роботи, визначені за взаємною згодою сторін, необхідність яких може виникнути під час виконання робіт.

6.3.3. Підрядник відповідає впродовж терміну виконання робіт за огородження будівельного майданчика, його освітлення, належну охорону (в тому числі влаштування системи відео нагляду), використання лише для цілей Договору, допуск на нього працівників Генпідрядника, Замовника, недопущення порушень громадського порядку.

6.3.4. Своєчасно усувати з будівельного майданчика сміття, непотрібні для подальших робіт будівельну техніку та матеріали, тимчасові споруди та приміщення.

6.3.5. На будівельному майданчику Підрядник повинен встановити тимчасові вузли обліку та укласти договір про надання послуг з електропостачання, водопостачання, опалення та водовідведення з експлуатуючою організацією та сплачувати за використані теплову та електричну енергію до закінчення робіт і передачі експлуатуючій організації.

6.3.6. Відповідати за поведінку своїх працівників на будівельному майданчику, не допускати порушень ними громадського порядку та чинного законодавства, забезпечувати дотримання ними трудової та технологічної дисципліни, забезпечувати дотримання вимог техніки безпеки і охорони праці працівниками Підрядника.

6.3.7. Підрядник несе відповідальність у разі випадкового пошкодження об`єкта до передачі його Замовнику та зобов`язаний негайно власними силами усунути пошкодження, крім випадків, коли це сталося внаслідок обставин, що не залежали від Підрядника.

6.3.8. Здійснювати своїми силами закупівлю, постачання на об`єкт, приймання, розвантаження, складування, охорону матеріалів, конструкцій, виробів, обладнання та устаткування. Контролювати їх якість і кількість, нести ризики їх випадкової втрати і пошкодження до моменту передачі об`єкта експлуатуючій організації.

6.3.9. Нести відповідальність за достовірність цін на матеріали, вироби, конструкції, обладнання, устаткування та їх кількість. У разі виявлення переплати у зв`язку з недостовірністю цін на матеріали, вироби, конструкції, устаткування та їх кількість, Підрядник зобов`язується повернути суми переплати Замовнику.

6.3.10. Приймати до виконання рішення Замовника про зміни і доповнення робіт оформивши при цьому додаткову угоду.

6.3.11. У випадку, якщо зміни, що вносяться Замовником, не зумовлюють перегляд термінів виконання робіт чи ціни, приймати до виконання на підставі письмової вказівки Замовника на кресленнях або в журналі виконання робіт.

6.3.12. Виконувати додаткові роботи за своєю ініціативою лише при умові письмового дозволу Замовника. Якщо Підрядник порушив вимогу, складається акт і роботи, виконані з порушенням, приводяться ним у відповідність з проектом за свій рахунок та в обумовлені терміни. Додаткові роботи, які узгоджені Замовником як доцільні, підлягають оплаті після внесення змін до проектно-кошторисної документації.

6.3.13. При виявленні Замовником відхилень від проектно-кошторисної документації, а також при виконанні робіт із порушенням вимог будівельних норм і правил, Підрядник зобов`язаний власними силами, за власний рахунок, без збільшення вартості будівництва та в якомога короткий термін виправити ці роботи.

6.3.14. До надходження бюджетних коштів за вимогою Замовника виконувати роботи за рахунок власних коштів.

6.3.15. Забезпечити повне, якісне та своєчасне ведення виконавчої документації, що передбачена діючими будівельними нормами, визначити осіб, відповідальних за її ведення.

6.3.16. Періодично, не рідше одного разу на місяць, надавати уповноваженому представникові Замовника для розгляду і затвердження виконавчу документацію (акти на приховані роботи, виконавчі схеми, тощо).

6.3.17. На вимогу Замовника надавати йому необхідні інформацію та документи для здійснення технічного нагляду та контролю за виконанням робіт.

6.3.18. Своєчасно письмово інформувати Замовника про можливе сповільнення або призупинення робіт через незалежні від нього обставини, а також про заходи, необхідні для їх усунення.

6.3.19. Після закінчення робіт протягом 10 днів з дня передачі об`єкта Замовнику звільнити будівельний майданчик від техніки, невикористаних матеріалів, сміття, тощо і знести тимчасові споруди.

6.3.20. Письмово повідомити Замовника про початок та закінчення робіт.

6.3.21. Відшкодувати відповідно до законодавства та Договору завдані Замовнику збитки.

6.3.22. Виконувати належним чином інші зобов`язання, передбачені Договором підряду, Цивільним і Господарським кодексами України та іншими актами законодавства.

6.3.23. Звільнити Замовника від будь-яких претензій, вимог, судових переслідувань та інше з боку третіх осіб, які можуть виникнути як наслідок невиконання чи неналежного виконання Підрядником своїх зобов`язань за Договором.

6.3.24. Зареєструватись в органах державної податкової інспекції в Чернівецькій області за місцем виконання робіт для сплати окремих податків, зокрема податку на доходи фізичних осіб.

6.4. Підрядник має право:

6.4.1. Залучати для виконання робіт працівників у достатній кількості та потрібної кваліфікації, створювати для них необхідні умови праці та відпочинку на будівельному майданчику.

6.4.2. Вживати організаційних і практичних заходів для здешевлення будівництва Об`єкта, а також для скорочення термінів виконання робіт.

6.4.3. За погодженням із Замовником та проектною організацією, при необхідності, здійснювати заміну передбачених проектно-кошторисною документацією матеріалів і виробів, вносити зміни до проектних рішень.

7. Відповідальність сторін

7.1. Сторона, що порушила майнові права або законні інтереси іншої сторони, зобов`язана поновити їх, не чекаючи пред`явлення їй претензії чи звернення до суду.

7.2. Усі суперечки, що можуть виникнути під час виконання умов Договору, Сторони вирішують в досудовому порядку. У разі недосягнення згоди, суперечка передається на розгляд господарського суду в установленому законодавством порядку.

7.3. У разі порушень зобов`язань за договором підряду може настати такий правовий наслідок - сплата неустойки. Неустойка підлягає стягненню у повному розмірі незалежно від відшкодування збитків.

7.4. Підрядник не несе майнову відповідальність за наслідки, спричинені форс-мажором. При появі таких обставин Підрядник за вимогою Замовника повинен зробити усе від нього залежне для усунення негативних наслідків.

7.5. Підрядник несе майнову відповідальність перед Замовником за:

- порушення строків виконання робіт або терміну завершення робіт - пеня у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діє на день її нарахування, від вартості невиконаних в строк робіт за кожний день прострочення, починаючи з наступного дня за датою закінчення робіт;

- порушення строків використання авансу - пеня у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діє на день її нарахування, від суми невикористаного авансу за кожний день прострочення, починаючи з наступного дня;

- при неякісному виконанні Підрядником робіт, передбачених цим Договором, Підрядник сплачує Замовнику у 10-ти денний термін, з моменту виявлення, штраф у розмірі 10% неякісно виконаних робіт.

- у разі відхилень від проектно-кошторисної документації при виконанні робіт, без погодження Замовника, Підрядник сплачує Замовнику штраф у розмірі 10% від вартості робіт за цим Договором.

7.6. Виплата неустойки (штрафу, пені) і відшкодування збитків не звільняє винну Сторону від виконання договірних зобов`язань.

7.7. Оплата виконаних робіт зменшується Замовником в безспірному порядку шляхом договірного списання, для якого достатнім є обґрунтований і документально підтверджений розрахунок Замовника:

- на суму витрат, понесених ним на усунення дефектів і недоробок;

- на суму штрафних санкцій згідно із п. 7.5 Договору;

- на суму збитків, понесених Замовником.

8. Обставини непереборної сили

8.1. Сторони звільняються від відповідальності за невиконання або неналежне виконання зобов`язань за цим Договором у разі виникнення обставин непереборної сили, які не існували під час укладання Договору та виникли поза волею Сторін (аварія, катастрофа, стихійне лихо, епідемія, епізоотія, війна тощо).

8.2. Сторона, що не може виконувати зобов`язання за цим Договором унаслідок дії обставин непереборної сили, повинна не пізніше ніж протягом 3-х днів з моменту їх виникнення повідомити про це іншу Сторону у письмовій формі.

8.3. Доказом виникнення обставин непереборної сили та строку їх дії є відповідні документи, які видаються Торгово-промисловою палатою.

8.4. У разі коли строк дії обставин непереборної сили продовжується більше ніж 30 днів, кожна із Сторін в установленому порядку має право розірвати цей Договір. У разі попередньої оплати Підрядник повертає Замовнику кошти протягом трьох днів з дня розірвання цього Договору.

9. Вирішення спорів

9.1. Усі зміни до Договору є дійсними, якщо вони оформлені належним чином в письмовій формі Сторонами, окрім випадків, коли Сторона цим Договором уповноважена в односторонньому порядку змінити умови Договору.

9.2. Замовник має право розірвати Договір в односторонньому порядку з правом на компенсацію збитків за наступних підстав :

- Підрядник не розпочав виконання робіт протягом 5-ти днів з дня отримання авансу;

- Підрядник допустив відставання темпів виконання робіт від передбачених графіком на 20 днів;

- Підрядник виконав роботи з істотними недоліками і не забезпечив їх усунення у визначений Замовником строк;

- Підрядник допустив недоліки, які виключають можливість використання Об`єкта для вказаної в Договорі мети та не можуть бути усунені Підрядником;

- Підрядник не використав аванс в установлений договором термін;

- відсутність коштів для фінансування будівництва;

- банкрутство Підрядника;

- неодноразові суттєві порушення Підрядником умов цього Договору, будівельних норм і правил.

9.3. Одностороння зміна умов Договору (односторонній правочин) здійснюється виключно Замовником шляхом надіслання на поштову адресу іншої Сторони повідомлення, і набирає чинності через 20 днів з моменту надіслання.

9.4. Зобов`язання Підрядника в разі розірвання Договору:

- протягом 5-ти днів передати Замовнику або новому Підряднику незавершене будівництво та будівельний майданчик, про що складається акт, який підписується обома сторонами;

- бере участь у передачі Об`єкта щодо обсягу робіт, виконання яких забезпечувалося ним згідно із Договором;

- компенсує витрати та збитки Замовнику в зв`язку із неможливістю введення Об`єкта в експлуатацію через допущені Підрядником порушення в роботах субпідрядників в період дії Договору.

10. Ризики випадкового знищення або пошкодження об`єкта і їх страхування

10.1. В усіх випадках, Підрядник несе ризик знищення або пошкодження об`єкта будівництва з початку будівництва до затвердження акта прийняття об`єкта в експлуатацію. Підрядник несе також ризик знищення або пошкодження робіт з усунення недоліків, виявлених після підписання прийняття об`єкта в експлуатацію, в межах гарантійного періоду.

10.2. Якщо будь-які втрати чи пошкодження робіт виникнуть внаслідок ризику Підрядника, він упродовж узгоджених із Замовником термінів усуває їх за свій рахунок і забезпечує відповідність робіт умовам проекту.

10.3. Страхування ризиків, пов`язаних з діяльністю Підрядника, здійснюється за рахунок його власних коштів.

10.4. Страхування об`єкта будівництва або комплексу робіт здійснюється Підрядником відповідно до законодавства.

11. Строки дії договору

11.1. Цей Договір набирає чинності з дня набрання законної сили рішенням про визнання його укладеним і діє до 24 грудня 2020 року, але в будь-якому випадку до повного виконання всіх умов, передбачених даним Договором.

11.2. Закінчення строку дії Договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії Договору.

12. Інші умови

12.1. Підрядник стверджує, що на день підписання Договору має статус платника податків на загальних підставах. Замовник є неприбутковою організацією.

12.2. Цей Договір укладено у трьох примірниках - по одному для кожної із Сторін і фінансуючого банку, які мають однакову юридичну силу.

12.3. Фізичні особи, які є посадовими особами/працівниками, уповноваженими особами Сторони за Договором, персональні дані яких будуть оброблятися іншою Стороною у зв`язку з укладанням даного Договору, вважаються повідомленими про свої права, визначені Законами України «Про захист персональних даних» та «Про відкритість використання публічних коштів», мету збору даних та осіб, яким передаються відповідні персональні дані та інформація, з дати підписання даного Договору.

13. Додатки до договору

13.1. Календарний план - графік виконання робіт та фінансування.

Місцезнаходження та банківські реквізити сторін

Замовник:Підрядник:Управління освіти Глибоцької районної державної адміністрації вул. Шевченка, 1, смт. Глибока, Чернівецька область, 60400 Код 02147300 тел. 03734 21363 начальник Барарюк В.І.Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Надія» вул. Першотравнева, 44 «А», смт. Глибока, Чернівецька область, 60400 р/р № НОМЕР_1 в ПАТ АБ «Укргазбанк» МФО 320478 Код 330686931 тел. 03734 24623 генеральний директор Бічер В.Г.

Додаток до договору

Календарний план - графік виконання робіт та фінансування по предмету закупівлі ДК 021:2015: 45450000-6 - Інші завершальні будівельні роботи Реконструкція з добудовою корпусів загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів та дошкільного-навчального закладу на 450 місць (350 учнівських та 100 місці дошкільного віку) в с. Кам`янка Глибоцького району Чернівецької області станом на дату укладення договору

Найменування будови, споруди або видів робітЗагальна вартість робіт за договором (тис. грн)Розподіл капітальний вкладень і обсягів будівельно-монтажних робіт по роках будівництва (тис. грн.) 201920201234К 021:2015: 45450000-6- Інші завершальні будівельні роботи Реконструкція 3 добудовою корпусів загальноосвітньої школи І-І1І ступенів та дошкільного- навчального закладу на 450 місць (350 учнівських та 100 місці дошкільного віку) в с. Камянка Глибоцького району Чернівецької області56 408, 8512016 000,0000040 408,85120УСЬОГО(підрядних робіт)56 408, 8512016 000,0000040 408,85120

Замовник: Підрядник:

Управління освіти Глибоцької районної Сільськогосподарське товариство з

державної адміністрації обмеженою відповідальністю «Надія»

3. Стягнути з Управління освіти Глибоцької районної державної адміністрації смт. Глибока, вул. Першотравнева, 44А ідент. Код 3068693 на користь сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Надія» смт. Глибока, вул. Шевченка, 1 ідент. Код 02147300 судовий збір в сумі 1921,00 грн.

4. З набранням судовим рішенням законної сили видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://cv.arbitr.gov.ua/sud5027/.

Повний текст рішення складено та підписано 22.11.2019 р.

Суддя С.О. Миронюк