
Справа № 487/567/19
Провадження № 2/487/1030/19
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.11.2019 року м.Миколаїв
Заводський районний суд м. Миколаєва у складі:
головуючого - судді Притуляк І.О.,
за участю: - секретаря судового засідання – Янковець Г.А.
позивача – ОСОБА_1
представника позивача – ОСОБА_2
представника відповідача – Вірченко І.П.
розглянувши у порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Приватного акціонерного товариства «Миколаївська Теплоелектроцентраль» третя особа Управління соціальних виплат і компенсацій Центрального району Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради про зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
22.01.2019 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ПАТ «Миколаївська Теплоелектроцентраль», яким просила зобов`язати відповідача скасувати та списати з її особового рахунку № НОМЕР_1 заборгованість в сумі 153,56 грн. за централізоване опалення, як таку, що нарахована неправомірно.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначила, що 18.01.2019 року отримала від відповідача попередження про наявність заборгованості в сумі 584,59 грн., з сумою якої вона не згодна. Оскільки, 28.12.2018 року нею була одержана субсидія на 2018-2019 року і в цей же день здійснена оплата за листопад та грудень 2018 року в сумі 345,01 грн. Однак, в рахунку-повідомленні за грудень 2018 року ПАТ «Миколаївська Теплоелектроцентраль» числиться заборгованість в сумі 1817,90 грн., яка включає в себе суму заборгованості за поточний опалювальний період та 1319,33 грн. заборгованості за попередній опалювальний період, яка є предметом оскарження іншої цивільної справи. З даними попередженнями вона не згодна та вважає, що нарахування заборгованості за опалення здійснено з порушенням її прав як споживача, застосуванням невірної методики розрахунку. Наголосила на тому, що застосування ПАТ «Миколаївська Теплоелектроцентраль» при здійсненні розрахунків коригуючого коефіцієнту 0,312 є незаконним та суперечить сенсу надання субсидій, спричиняючи утворенню у неї заборгованості. Так, хоча площа її квартири складає 48,87 кв.м., а ПАТ «Миколаївська Теплоелектроцентраль» здійснює розрахунок виходячи з норми, яка складає 89,82 кв.м., що при квадратурі її квартири надає можливість економити теплову енергію, а не призводить до утворення заборгованості. Вищенаведені обставини стали підставою для її звернення до суду з відповідною позовною заявою.
12.03.2019 року представником відповідача подано до суду відзив на позовну заяву, яким він позовні вимоги не визнав в повному обсязі. В обґрунтування своїх доводів зазначив, що позивач у своєму розрахунку заборгованості спирається на коригуючі коефіцієнти, а не на показники приладу обліку. За такого, ПАТ «Миколаївська Теплоелектроцентраль» вірно здійснено розрахунок заборгованості, яка підлягає сплаті в повному обсязі. З огляду на що, позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
15.04.2019 року позивач надала до суду заяву про збільшення позовних вимог, якою просила зобов`язати відповідача скасувати та списати з її особового рахунку 326,87 грн. заборгованості за житлово-комунальні послуги, як таку що нарахована не правомірно. В обґрунтування збільшення заявлених позовних вимог зазначила, що в зв`язку з тривалим розглядом справи, дана сума була зайво нарахована станом на березень 2019 року.
02.05.2019 року ОСОБА_1 надала до суду відповідь на відзив, відповідно до якої заперечувала проти доводів представника відповідача з огляду на те, що порядок нарахування громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії визначається Положенням, затвердженим Постановою КМУ від 21.10.1995 року, №848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива». Згідно п. 4 даної постанови (в редакції від 17.10.2018, яка застосовується з 1 жовтня 2018р.), житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, внеску/платежу об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком і розміром обов`язкового відсотка платежу, визначеного в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. В противагу цьому, відповідач при нарахуванні поточних платежів здійснює зайві нарахування до її розрахункового сукупного доходу понад вже оплачений відсоток, що є порушенням чинного законодавства та соціальних гарантій в сфері комунального обслуговування. Окрім того, наголосила на тому, що відповідачем не вірно застосовано коригуючий коефіцієнт 0,312 для розрахунку витрат теплової енергії на потреби централізованого законодавства та не враховано, що площа її житлового помешкання складає 45,8 кв.м., що є менше соціальної норми. За такого, в неї на рахунку повинні залишатися надлишки субсидії.
16.05.2019 року позивач надала до суду заяву про збільшення позовних вимог, якою просила зобов`язати відповідача скасувати та списати з її особового рахунку 348,80 грн. заборгованості за житлово-комунальні послуги, як таку що нарахована не правомірно. В обґрунтування зазначила, що збільшення позовних вимог обумовлено врахуванням нею опалювального сезону 2018-2019 р.
Ухвалою суду від 13.06.2019 року жл участі у справі у якості третьої особи було залучено Управління соціальних виплат і компенсацій Центрального району Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради
Представник позивача та позивач в судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримали в повному обсязі, наполягали на їх задоволенні.
Представник відповідача в судовому засідання проти заявлених позовних вимог заперечувала в повному обсязі з огляду на обставини викладені у відзиві на позовну заяву.
Представник третьої особи до судового засідання не з`явився, причини неявки суду не повідомив, про час та місце розгляду справи були повідомлені своєчасно, належним чином.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши подані документи та матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду і вирішення справи по суті, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , опалювальною площею 47,8 кв.м.
Згідно розрахунку-повідомлення за квітень 2019 року заборгованість ОСОБА_1 перед ПАТ «Миколаївська теплоелектроцентраль» станом на 01 травня 2019 року складає 1668,13 грн., з яких позивачем сплачено 79,16 грн., про що свідчить квитанція 0.0.1336267543.1 від 24.04.2019 року. За такого, борг становить 1588,97 грн.
В свою чергу, позивач вважає заборгованість 348,80 грн. за централізоване опалення нарахованими неправомірно з огляду на те, що вона зобов`язана сплачувати 12,07% від її сукупного доходу, тобто не більше 258,20 грн., що передбачено п. 409 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 р. № 1022», затвердженої постановою Кабінету Міністрів України №329 від 27.04.2018 року.
Відповідно до п.5 ч.1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», Редакція від 09.06.2018, підстава - 2454-VIII, житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.
Згідно п.5 ч.2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», закріплений обов`язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Порядок призначення та надання житлових субсидій встановлюється Кабінетом Міністрів України.
З метою спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового затверджено Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року, №848, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин (далі - Положення).
Згідно п. 5 даного Положення, житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, внеску/платежу об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов`язкового відсотка платежу, установленого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 р. № 1156 «Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії» (Офіційний вісник України, 1998 р., № 30, ст. 1129).
Доводи позивача про неправильність розрахунків боргу органами, які надають житлово-комунальні послуги, суд не приймає, виходячи з наступного.
Відповідно до п. 12 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року №630, у разі встановлення будинкових засобів обліку теплової енергії споживач оплачує послуги згідно з їх показниками пропорційно опалюваній площі (об`єму) квартири.
ПАТ «Миколаївська теплоелектроцентраль» проведено нарахування за спожиту теплову енергію відповідно до показників приладу обліку у будинку АДРЕСА_2 . В противагу цьому, позивач в своїх розрахунках спирається на коригуючі коефіцієнти, а не показники приладу обліку, що є хибним та не відповідає положеннями діючого законодавства.
Отже, при наявності будинкових засобів обліку теплової енергії субсидія на оплату послуг з централізованого опалення надається за показниками цих засобів обліку пропорційно до опалюваної площі квартири в межах соціальних нормативів, які встановлені Постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 року «Про встановлення державних соціальних стандартів» - тобто до опалювальної площі для осіб, які отримують субсидію та теплову енергію з урахування коригуючого коефіцієнту.
Відповідно до п. 2 Положення, призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві і м. Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах, у разі їх створення, рад.
В свої позовні заяві позивач заперечує проти застосування коригуючого коефіцієнту для розрахунку розміру витрат теплової енергії на потреби централізованого опалення для Миколаївської області, а саме 0,312.
В противагу цьому, відповідно Додатку 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 06 серпня 2014 року «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» коригуючий коефіцієнт для розрахунку розміру витрат теплової енергії на потреби централізованого опалення Миколаївської області для будівель на 5 і більше поверхів становить 0,312.
Таким чином, УСВК Центрального району ДПСЗН Миколаївської МР вірно застосовано коригуючий коефіцієнт 0,312 для розрахунку розміру витрат теплової енергії на потреби централізованого опалення.
За такого, ПАТ «Миколаївська теплоелектроцентраль» є неналежним відвідачем в частині пред`явлення вимоги щодо невірного застосування коригуючого коефіцієнту, оскільки дані повноваження покладено на УСВК Центрального району ДПСЗН Миколаївської МР.
Враховуючи вищенаведене, споживач житлово-комунальних послуг, а саме ОСОБА_1 , не сплатила вартість фактично спожитих послуг з урахуванням розміру призначеної субсидії, що призвело до утворення заборгованості, яка розрахована з додержанням діючого законодавства.
Розрахунки позивача, з покладенням в основу відсотку від пенсії ОСОБА_1 не знайшли правового обґрунтування.
За таких обставин, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 10,18,23,76,258,259,263-265,352,354 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Приватного акціонерного товариства «Миколаївська Теплоелектроцентраль», третя особа: Управління соціальних виплат і компенсацій Центрального району Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради про зобов`язання вчинити певні дії – відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Миколаївського апеляційного суду безпосередньо або через Заводський районний суд м. Миколаєва протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Відповідач: Приватне акціонерне товариство «Миколаївська теплоелектроцентраль», місцезнаходження: м. Миколаїв, Каботажний спуск, 18, ЄДРПОУ 30083966.
Третя особа: Управління соціальних виплат і компенсацій Центрального району Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, місцезнаходження: м. Миколаїв, вул. вул. Декабристів, 25.
Повне судове рішення складено 21.11.2019 року.
СУДДЯ: І.О. ПРИТУЛЯК