Рішення № 85801333, 21.11.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.11.2019
Номер справи
560/3170/19
Номер документу
85801333
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/3170/19

РІШЕННЯ

іменем України

21 листопада 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення №Б-732-Е-02.26-04 від 11.09.2019 Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області "Про відмову в перерахунку пенсії";

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести з 25.04.2019 перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 щомісячні пенсії, обчислені з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 12347,90 грн по 16 жовтня 2019 року;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести з 16.10.2019 перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 щомісячні пенсії, обчислені з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 13605,35 грн протягом 2019 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії та є інвалідом 2 групи. Вважає, що відповідно до статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на перерахунок пенсії в п`ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати з 25.04.2019.

Вказав, що звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, проте отримав відмову, у зв`язку з тим, що право на перерахунок пенсії в п`ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати мають лише особи, які отримали інвалідність під час проходження дійсної строкової служби. Вважає відмову протиправною, оскільки рішенням від 25.04.2019 у справі №1-р(ІІ)/2019 Конституційний Суд України визнав таким, що не відповідає Конституції України словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у частині 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зазначив, що у нього збільшився ступінь втрати професійної працездатності з 16.10.2019 з 70% до 80%, що зумовлює збільшення розміру пенсії.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 11.10.2019 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху.

У зв`язку з усуненням недоліків позовної заяви, ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 24.10.2019 відкрито провадження в цій адміністративній справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

До суду 08.11.2019 надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі. Зазначає, що ОСОБА_1 отримує пенсію як особа з інвалідністю 2 групи від захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі відшкодування фактичних збитків.

За змістом норм частини 3 статті 59 Зaкoну України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" перерахунок пенсії здійснюється oсoбaм, які брaли учaсть у ліквідaції нaслідків Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи під чaс прoxoджeння дійснoї стрoкoвoї служби і внaслідoк цьoгo стaли oсoбaми з інвалідністю.

Рішенням Конституційного Суду України від 25.04.2019 №1-р(ІІ)2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на певну категорію осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю. Однак, це рішення Конституційного Суду України не містить положень щодо порядку його виконання.

При цьому, механізм обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи визначено Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210. Відповідні зміни до абзацу 1 пункту 9-1 вказаного Порядку були внесені постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 №543, яка набрала законної сили 01.07.2019.

Позивач брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не в період проходження строкової військової служби. Тому, підстави для проведення перерахунку пенсії з врахуванням частини 3 статті 59 Зaкoну України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 26.04.2019 відсутні.

При цьому, на виконання постанови Кабінету Міністрів України №543 від 26.06.2019 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з 01.07.2019 проведено перерахунок пенсії позивача з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2019 року. Розмір пенсії після перерахунку становить 9 290,85 грн.

Зазначив, що відповідно до положень Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210, перерахунок пенсії проводиться на підставі довідки про результати визначення ступеня втрати професійного працездатності у відсотках. Після надходження 18.10.2019 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідки №0050979 від 16.10.2019, у якій зазначено ступінь втрати професійної працездатності позивача 80%, здійснено перерахунок його пенсії.

Звернув увагу на те, що проведення перерахунку та нарахування пенсії є повноваженнями територіальних органів Пенсійного фонду України, на обліку в якому знаходиться пенсіонер.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 08.11.2019 відмовлено у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи з викликом (повідомленням) сторін.

Розглянувши подані матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті суд встановив наступне.

ОСОБА_2 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС категорія 1 (посвідчення серії НОМЕР_1 , видане 11.06.2019), інвалідом війни 2 групи (посвідчення серії НОМЕР_2 , видане 10.09.2007). Він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію як особа з інвалідністю 2 групи від захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

За змістом архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України ОСОБА_1 в період з 28.07.1986 по 18.09.1986 був в складі військової частини 31434, місце дислокації якої за вказаний період - Вільча, а з ІНФОРМАЦІЯ_1 - ОСОБА_3 .

Відповідно до витягу з військового квитка, ОСОБА_1 з 27.07.1986 по 18.09.1986 приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Згідно з довідкою Новоушицького районного військового комісара від 29.04.1996 №4/432 ОСОБА_1 дійсно перебував на ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС з 27.07.1986 по 18.09.1986, а згідно Директиви Начальника Генерального Штабу Збройних Сил України №71 від 04.08.1994 знаходився в другій зоні радіоактивного забруднення в населеному пункті смт. Вільче Поліського району Київської області в військовій частині 31434.

Відповідно до витягу з наказу №91 по мережі охорони здоров`я Новоушицького району від 24 липня 1986 року лейтенанта запасу лікаря-хірурга ОСОБА_1 призвано з 26 липня 1986 року на навчальні збори.

Відповідно до акту зустрічної перевірки достовірності видачі документів про стаж та заробітну плату для призначення (перерахунку) пенсії від 15.02.2012 №58 ОСОБА_1 з 26.07.1986 по 19.09.1986 призваний на навчальні збори.

Відповідно до довідки Хмельницької обласної медико-соціальної експертної комісії серії 0-01 ХМ №0000015206 про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках застрахованого, ОСОБА_1 визначено ступінь втрати професійної працездатності у відсотках з 01.03.2007 - 70%.

Згідно з довідкою Хмельницької обласної медико-соціальної експертизної комісії серії АГ №0050979 про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, ОСОБА_1 визначено ступінь втрати професійної працездатності у відсотках з 16.10.2019 - 80%.

Позивач звернувся до відповідача з заявою від 12.08.2019, в якій просив нарахувати та виплачувати належну йому пенсію по інвалідності з 25.04.2019 з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня відповідного року.

Листом від 11.09.2019 №Б-732-Е-02.26-04 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивача про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії з врахуванням частини 3 статті 59 Зaкoну України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 26.04.2019, оскільки ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС не в період проходження строкової військової служби. Вказано про здійснення позивачу перерахунку пенсії з 01.07.2019.

З 01.07.2019 проведено перерахунок пенсії позивача, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2019 року та 70% ступеню втрати професійної працездатності. Розмір пенсії після перерахунку становить 9290,85 грн (11765,21 грн (п`ятикратний розмір мінімальної заробітної плати) х 70% (відсоток втрати працездатності) = 8235,65 грн (основний розмір пенсії від середнього заробітку) + 625,60 грн (підвищення інвалідам війни 2 групи, прирівняних до інвалідів війни 2 групи, 1564,00 грн х 40%) + 379,60 грн (додаткова пенсія інвалідам 2 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС) + 50,00 грн (цільова грошова допомога інвалідам війни).

З 16.10.2019 проведено перерахунок пенсії позивача, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2019 року та 80% ступеню втрати професійної працездатності. Розмір пенсії після перерахунку становить 10467,37 грн (11765,21 грн (п`ятикратний розмір мінімальної заробітної плати) х 80% (відсоток втрати працездатності) = 9412,17 грн (основний розмір пенсії від середнього заробітку) + 625,60 грн (підвищення інвалідам війни 2 групи, прирівняних до інвалідів війни 2 групи, 1564,00 грн х 40%) + 379,60 грн (додаткова пенсія інвалідам 2 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС) + 50,00 грн (цільова грошова допомога інвалідам війни).

Позивач, вважаючи порушеним його право на пенсійне забезпечення, звернувся з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та єдиний порядок соціального захисту потерпілого населення визначає Закон України від 28.02.1991 №796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон №796-XII).

Частиною 3 статті 59 Закону №796-XII (у редакції, чинній до 01.10.2017) було визначено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.

Отже, у частині 3 статті 59 Закону №796 (у редакції, чинній до 01.10.2017) було визначено одну категорію осіб, які мали право на обчислення пенсії з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, а саме: особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами.

Водночас, частиною 3 статті 59 Закону №796-XII у редакції, чинній з 01.10.2017, визначено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Таким чином, з 01.10.2017 розширено у межах певної категорії військовослужбовців перелік осіб, на яких вказана норма розповсюджується, а саме: особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи; особа брала участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань; особа брала участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.

Проте, незмінною залишилася умова щодо проходження такими особами дійсної строкової служби у відповідний період.

Таке право виникає у зазначених осіб лише за наявності у сукупності трьох умов (розширене тлумачення зазначеної статті без внесення змін до частини 3 статті 59 Закон №796-XII не допускається): 1) особа має статус особи з інвалідністю; 2) особа отримала статус особи з інвалідність виключно внаслідок участі у ліквідації відповідних наслідків та у військових навчаннях; 3) особа брала участь у ліквідації відповідних наслідків та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби.

Аналогічні висновки викладені в ухвалі Верховного Суду від 08.05.2018 у справі №820/1148/18 (адміністративне провадження №Пз/9901/33/18), в постанові Верховного Суду від 26.03.2019 у справі № 816/99/18.

Водночас, рішенням Конституційного суду України (Другий сенат) №1-р(ІІ)/2019 від 25.04.2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюється лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.

Словосполучення "дійсної строкової", що міститься в положеннях частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ зі змінами, визнане неконституційними, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Статтею 152 Конституції України визначено, що закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Тобто, вимога частини 3 статті 59 Закону №796-ХІІ щодо участі у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби втратила чинність з 25 квітня 2019 року.

У період перебування ОСОБА_1 на навчальних зборах діяв Закон СРСР від 12.07.1967 №1950-VII "Про загальний військовий обов`язок".

Відповідно до статей 5, 6 Закону СРСР від 12.07.1967 №1950-VII "Про загальний військовий обов`язок" (зі змінами, внесеними Указом Президії Верховної Ради СРСР від 17.12.1980 №3535-Х) військова служба складається з дійсної військової служби та служби в запасі Збройних Сил СРСР. Громадяни, які перебувають на дійсній військовій службі, іменуються військовослужбовцями, а ті, що перебувають у запасі, - військовозобов`язаними.

За правилами статей 7- 9 Закону СРСР від 12.07.1967 №1950-VII "Про загальний військовий обов`язок" військовослужбовці і військовозобов`язані приймають військову присягу на вірність своєму народові, поділяються на солдатів, матросів, сержантів, старшин, прапорщиків, мічманів і офіцерський склад та кожному присвоюється відповідне військове звання.

Військовослужбовці і призвані на військові збори військовозобов`язані користуються всією повнотою соціально-економічних, політичних та особистих прав і свобод і несуть усі обов`язки громадян СРСР, передбачені Конституцією СРСР.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни здійснює Закон України "Про військовий обов`язок і військову службу" від 25.03.1992 №2232-ХІІ.

Відповідно до частини 9 статті 1 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" щодо військового обов`язку громадяни України поділяються, зокрема, на такі категорії: військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов`язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.

За правилами частини 1 статті 16 Закону України "Про Збройні Сили України" від 06.12.1991 №1934-XII держава забезпечує соціальний і правовий захист військовослужбовців, резервістів, які виконують обов`язки служби у військовому резерві, та військовозобов`язаних, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, членів їх сімей, працівників Збройних Сил України, а також членів сімей військовослужбовців, резервістів та військовозобов`язаних, які загинули (померли), пропали безвісти, стали особами з інвалідністю під час виконання службових обов`язків або постраждали у полоні в ході бойових дій (війни), в умовах надзвичайного стану чи під час виконання службових обов`язків за межами України в порядку військового співробітництва або у складі національного контингенту чи національного персоналу у міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки.

Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-ХІІ, який визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі, поширюється також на військовозобов`язаних та резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, і членів їх сімей (підпункт 3 пункту 1 статті 3 цього Закону).

Системний аналіз наведених норм дає підстави дійти висновку, що громадяни із числа військовозобов`язаних, які проходять збори (навчальні, перевірочні, спеціальні), у цей період вважаються такими, що проходять військову службу та користуються гарантіями держави на рівні із іншими військовослужбовцями.

Аналогічні висновки викладені в постанові Верховного Суду від 11.09.2018 у справі №211/121/17-а(2-а/211/57/17).

Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Зазначене вище кореспондується зі статтею 10 Закон №796-XII, згідно з якою до військовослужбовців належать, зокрема, військовозобов`язані, призвані на військові збори.

Згідно з встановленими судом обставинами, ОСОБА_1 з 26.07.1986 по 19.09.1986 був призваний на навчальні збори при військовій частині 31434 та приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в період з 27.07.1986 по 18.09.1986.

Таким чином, позивач належить до числа осіб, на яких поширюється дія частини 3 статті 59 Закону №796-ХІІ. У позивача право на перерахунок пенсії у п`ятикратному розмірі згідно з частиною 3 статті 59 Закону №796-ХІІ виникло саме з 25.04.2019.

Тому, безпідставними є доводи відповідача щодо відсутності підстав для перерахунку пенсії позивача з 26.04.2019 з врахуванням частини 3 статті 59 Закону №796-ХІІ у зв`язку з тим, що ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС не в період проходження строкової військової служби.

Інших підстав для відмови позивачу у перерахунку пенсії по інвалідності на підставі вказаної статті пенсійним органом не наведено.

Щодо вимоги позивача про зобов`язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії з 25 квітня 2019 року по 16 жовтня 2019 року в розмірі 12347,90 грн, а з 16.10.2019 в розмірі 13605,35 грн протягом 2019 року, суд зазначає наступне.

Частина 3 статті 59 Закону №796-ХІІ встановлює обчислення пенсії по інвалідності: відповідно до цього Закону; або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 1 січня відповідного року.

Постановою Кабінету Міністрів України №851 від 15.11.2017 "Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Законом України від 03.10.2017 №2148-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" внесені зміни до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 та в статтю 59 Закону №796-ХІІ, якими передбачено, що за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Зі змісту наведених норм слідує, що обчислення пенсії по інвалідності, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 1 січня відповідного року можливе лише після виявлення бажання особи на таке обчислення. Тобто, для перерахунку вказаної пенсії діє заявочний принцип. Тобто підставою для прийняття рішення та здійснення відповідачем дій з перерахунку пенсії позивача є його заява.

Одночасно з цим, суд встановив, що заява позивача про перерахунок його пенсії у п`ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до вимог частини 3 статті 59 Закону №796-XII, датована 12 серпням 2019 року. Тобто, позивач 12 серпня 2019 року виявив бажання щодо перерахунку пенсії відповідно до вимог частини 3 статті 59 Закону №796-XII і саме з цієї дати у позивача виникло право на зазначений перерахунок пенсії.

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України №543 від 26.06.2019 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України", яка набрала чинності 01.07.2019, внесено зміни до пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастроф, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210, відповідно до яких абзац 1 вказаного пункту викладено в редакції: "За бажанням військовослужбовців, зокрема військовозобов`язаних, призваних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року".

Тобто, зазначені зміни також зумовили настання у позивача права на перерахунок його пенсії, здійсненого з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Суд встановив, що на виконання зазначених змін, відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.07.2019. Також перерахунок пенсії проведено з 16.10.2019 внаслідок зміни ступеня втрати професійної працездатності.

Враховуючи, що заява позивача про проведення перерахунку пенсії датована 12.08.2019, а відповідачем здійснено перерахунок пенсії з 01.07.2019 та з 16.10.2019, відсутні підстави для задоволення позовних вимог щодо зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести з 25.04.2019 перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячних пенсій, обчислених з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону №796-XII.

Стосовно вимог позивача провести перерахунок та виплачувати пенсію в розмірі 12347,90 грн з 29.04.2019 по 16.10.2019 та в з 16.10.2019 в розмірі 13605,35 грн протягом 2019 року, суд вважає відсутніми підстави для їх задоволення, оскільки за змістом норм Закону України "Про пенсійне забезпечення" розрахунок, нарахування та виплата пенсії здійснюється органами Пенсійного фонду України. Так, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області має виключну компетенцію щодо перерахунку та виплати пенсії. До компетенції суду не належить підміна органу державної влади та перебирання повноважень щодо вирішення питань, які законодавством не віднесені до компетенції цього органу державної влади. А тому суд не вправі перебирати на себе повноваження органу, що здійснює пенсійне забезпечення та проводити самостійно розрахунок пенсії із визначенням точної суми пенсії або її складових.

Щодо позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення №Б-732-Е-02.26-04 від 11.09.2019 Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області "Про відмову в перерахунку пенсії", суд вважає відсутніми підстави для її задоволення, оскільки підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 25.04.2019 по 30.06.2019 відповідно до частини 3 статті 59 Закону №796-XII відсутні, а з 01.07.2019 такий перерахунок проведено.

За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем спростовано, а позивачем не підтверджено позовні вимоги, тому, наявні підстави для відмови в їх задоволенні.

З врахуванням положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, звільнення позивача від сплати судового збору відповідно до пунктів 9, 10 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір", підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 21 листопада 2019 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_3 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя Д.А. Божук