Рішення № 85800147, 20.11.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.11.2019
Номер справи
480/4232/19
Номер документу
85800147
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 листопада 2019 р. Справа №480/4232/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Кравченка Є.Д., розглянувши в порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області, третя особа - Казенне підприємство "Шосткинський казенний завод "Імпульс" про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в у Сумській області (далі - відповідач), третя особа - Казенне підприємство "Шосткинський казенний завод "Імпульс", в якій просить:

- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо не зарахування позивачу до пільгового стажу за списком № 1 періоду роботи з 16.12.1999 по 25.07.2001 року на посаді комірника спец. виробів виробництва № 5 в Шосткинському казенному заводі «Імпульс» протиправними;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати позивачу до стажу роботи, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1, період роботи з 16.12.1999 по 25.07.2001 на посаді комірника спец. виробів виробництва № 5 в Шосткинському казенному заводі «Імпульс»;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах з 14 серпня 2019 року та здійснити виплату призначеної пенсії.

Позовні вимоги мотивовано тим, що пенсійний орган протиправно відмовив позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за відсутності на це відповідних підстав. Позивач вважає, що його трудовий і пільговий стаж, зафіксований у трудовій книзі, надає беззаперечне право на призначення пенсії за Законом № 1058, у зв`язку з чим просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 22.10.2019 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

07.11.2019 від третьої особи надійшли письмові пояснення, в яких вона зазначає, що позовні вимоги підтримує та вважає дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо не зарахування позивачу до пільгового стажу за списком № 1 періоду роботи з 16.12.1999 по 25.07.2001 року на посаді комірника спец. виробів виробництва № 5 в Шосткинському казенному заводі «Імпульс» протиправними.

20.11.2019 від відповідача до суду надійшов письмовий відзив, в якому зазначено рішенням управління від 18.11.2019 № 2516, яке було прийняте на заміну рішення № 63 від 19.08.2019 відмовлено позивачці у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пп. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування " (зі змінами) у зв`язку з відсутністю необхідного стажу 7 років 6 місяців на роботах із шкідливими умовами праці за Списком № 1, оскільки за результатами перевірки відповідності та обґрунтованості відомостей, поданих для призначення (перерахунку) пенсій, не підтверджено зайнятість повного робочого дня з 22.09.1999 по 16.01.2006. Зарахований пільговий стаж по Списку № 1 період з 22.04.1992 по 18.08.1994, що складає 3 роки 3 місяці 28 днів. Таким чином, управління вважає позовні вимоги безпідставними та такими, що не відповідають вимогам діючого законодавства.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , після досягнення нею віку 47 років 14 серпня 2019 року звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 (а.с. 44).

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в у Сумській області від 19.08.2019 № 63 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв`язку із недостатністю пільгового стажу. Так, зазначено, що період роботи на посаді комірника спецвиробів виробництва № 5 в КП "Шосткинський казенний завод "Імпульс" з 16.12.1999 по 25.07.2001 не зараховано до пільгового стажу роботи позивача по Списку № 1, так як атестація робочого місця проведена вперше 15.12.1994 наказом № 540, а чергова 26.07.2001 наказом № 229. Згідно наданих позивачем документів, загальний страховий стаж ОСОБА_1 становить: 20 років 1 місяць 23 дні (по списку № 1 -7 років 0 мясяців 28 днів). Право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку № 1 позивач набуде в 50 років 8 місяців (а.с. 38).

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в у Сумській області від 20.08.2019 № 17441/03-3.17 позивача повідомлено, що їй відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах (а.с. 10).

Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.

Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV(надалі - Закон №1058-IV) законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, цього Закону, Законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Згідно із п. 2 Прикінцевих положень Закону №1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених КМ України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до пункту «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсії за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають: працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1975 року народження і старші після досягнення ними такого віку:

47 років - з 1 жовтня 1971 року по 31 березня 1972 року.

Згідно із ст.114 Закону № 1058-IV, право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, після досягнення відповідного віку для жінки при стажі роботи менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Розділом IX «Виробництво вибухових, ініціюючих речовин, порохів і спорядження боєприпасів», Списку № 1, затвердженого постановою КМУ від 11.03.1994, № 162 (яка діяла до 2003 року) «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» передбачена позиція 10907000-1754ж Робітники, керівники і спеціалісти, зайняті повний робочий день у технологічному процесі і на ремонті у зазначених виробництвах, а також при відпрацюванні нових технологій цих виробництв.

Згідно із пунктом 6 Роз`яснення «Про порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пенсію за віком на пільгових умовах», затвердженого Міністерством праці України від 10.05.1994 № 06- 649 та Міністерством соціального захисту населення України від 10.05.1994 № 01- 3/406-02-2, якщо в списках № 1 і № 2 зазначені виробництва без переліку професій і посад, правом на пенсію на пільгових умовах користуються всі працівники цих виробництв незалежно від назви професії або посади, яку вони займають.

Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи є трудова книжка.

Відповідно до п. 10 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383, для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.

Відповідно до п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Відповідно до п. 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 383 від 18.11.2005 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 р. та за результатами проведення атестації робочих місць за умови праці після 21.08.1992 р.

Згідно із п. 2 Порядку під повним робочим днем слід вважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов`язаних з виконанням своїх трудових обов`язків.

Як встановлено із трудової книжки ОСОБА_1 з 16.12.1999 по 16.01.2006 вона працювала на посаді комірника спец виробів виробництва № 5 3-го розряду в казенному підприємстві Шосткинському казенному заводі «Імпульс» (а.с. 9).

Згідно довідки КП "ШКЗ "Імпульс" про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 26.11.2014 № 623 позивач працювала повний робочий день на казенному підприємстві Шосткинський казенний завод «Імпульс» і за період з 22.09.1999 по 16.01.20060, виконувала роботи у технологічному процесі виробництва засобів ініціювання (вкладання, спорядження засобів ініціювання), що передбачена Списком № 1 розділом IX підрозділом 7, код КП 10907000- 1754ж. (а.с. 11).

На підставі наказу № 311 від 12.07.1994 на КП "ШКЗ "Імпульс" була проведена атестація робочих місць.

Згідно наказу КП "ШКЗ "Імпульс" від 15.12.1994 № 540 за результатами атестації робочих місць до переліку виробництв, робіт, професій і посад, працівники яких мають право на пільгове пенсійне забезпечення за Списками № 1 та № 2 було включено в тому числі і професію позивача (а.с. 17-18).

Чергова атестація робочих місць на підприємстві була проведена у 2001 році, тобто більш ніж через 5 років, та наказом КП ШКЗ «Імпульс» від 26.07.2001 № 229 було затверджено списки виробництв, робіт, професій і посад, що надають право на пільгове пенсійне забезпечення, до якого, також, було включено професію позивача (а.с. 15,16).

Відповідно до п. 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442, атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначається наказом по підприємству, організації в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.

Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.

У пункті 4.2 зазначеного Порядку застосування списків йдеться про те, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.

З аналізу наведених норм вбачається, що якщо чергова атестація була проведена з порушенням передбачених пунктом 4 Порядку проведення атестації строків, а працівник до її проведення виконував роботу, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, цей період його роботи має бути зарахований до пільгового стажу за результатами попередньої атестації.

Суд зауважує, що відсутність відомостей про проведення атестації робочих місць на підприємстві не позбавляє громадян їх конституційного права на соціальний захист щодо вирішення надання пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

За таких обставин, оскільки чергова атестація робочих місць проводилась на КП ШКЗ «Імпульс» на підставі наказу від 12.07.1994 та від 26.07.2001, а позивач у період з 16.12.1999 по 16.01.2006 працював на посаді, яка віднесена до переліку робіт, зайнятість на яких дає право на пільгове пенсійне забезпечення за списком № 1, суд дійшов висновку, що період роботи позивача з 16.12.1999 по 25.07.2001 має бути зарахований до пільгового стажу за результатами попередньої атестації, проведеної на підставі наказу від 12.07.1994.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача про визнання дій Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо не зарахування позивачу до пільгового стажу за списком № 1 періоду роботи з 16.12.1999 по 25.07.2001 року на посаді комірника спец. виробів виробництва № 5 в Шосткинському казенному заводі «Імпульс» протиправними, зобов`язання зарахувати позивачу до стажу роботи, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1, період роботи з 16.12.1999 по 25.07.2001 на посаді комірника спец. виробів виробництва № 5 в Шосткинському казенному заводі «Імпульс» є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Із врахуванням вищевказаного періоду роботи на посаді комірника спец виробів виробництва № 5 3-го розряду в Шосткинському казенному заводі «Імпульс» стаж роботи позивача у шкідливих умовах праці за списком №1 складає 8 років 8 місяців 4 дні. Отже, суд вважає, що з врахуванням досягнення 47 річного віку, наявності загального страхового стажу більше 20-ти років та стажу роботи у шкідливих умовах праці за списком № 1 більше 7 років 6 місяців, ОСОБА_1 має право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах з дня звернення за призначенням пенсії.

Відтак, рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області про відмову ОСОБА_1 у достроковому призначенні пенсії за віком є протиправним.

Згідно із частиною 2 статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Зі змісту вказаної норми, можна зробити висновок, що при розгляді справи суд обмежений предметом та обсягом заявлених позовних вимог та не може застосовувати інший спосіб захисту ніж той, що зазначив позивач у позовній заяві. Водночас, суд може вийти за межі правового обґрунтування, зазначеного у позовній заяві, якщо вбачає порушення інших приписів ніж ті, про які йдеться у позовній заяві.

Вихід за межі позовних вимог можливий у справах за позовами до суб`єктів владних повноважень, при цьому вихід за межі позовних вимог повинен бути пов`язаний із захистом саме тих прав, щодо яких подана позовна вимога.

Враховуючи викладене, з метою повного та ефективного захисту прав позивача суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах від 19.08.2019 № 63.

Що стосується посилання відповідача на рішення управління від 18.11.2019 № 2516, то суд не бере його до уваги, оскільки воно не є предметом оскарження у даній справі та не стосується спірних правовідносин. Належних та допустимих доказів щодо скасування або втрати чинності рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області від 19.08.2019 № 63 до суду не надано.

Щодо позовних вимог про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області здійснити виплату призначеної пенсії суд зазначає, що станом на день розгляду справи відсутній спір щодо виплати пенсії з огляду на те, що пенсія ще не була призначена позивачу.

Отже, вищевказані вимоги є передчасними та задоволенню не підлягають.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі ст. 139 КАС України суд вважає необхідним стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України Сумської області судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 768,40 грн.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області, третя особа - Казенне підприємство "Шосткинський казенний завод "Імпульс" про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо не зарахування ОСОБА_1 до стажу роботи, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1, періоду роботи з 16.12.1999 по 25.07.2001 на посаді комірника спецвиробів виробництва № 5 в КП "Шосткинський казенний завод «Імпульс» протиправними.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1, період роботи з 16.12.1999 по 25.07.2001 на посаді комірника спецвиробів виробництва № 5 в КП "Шосткинський казенний завод «Імпульс».

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах від 19.08.2019 № 63.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах з 14 серпня 2019 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Є.Д. Кравченко