
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
20 листопада 2019 р. № 520/10801/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мінаєвої К.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ14099344) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправними та скасувати рішення відділу з питань призначення та перерахунків пенсій №7 управління застосування пенсійного законодавства Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 02.08.2019 року в частині відмови у застосуванні та перерахунку пенсії показника середньої заробітної плати по України за три календарні роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком, а саме за 2016-2018 роки;
- зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплатити з 01.08.2019 року пенсію за віком, призначену ОСОБА_1 , згідно норм Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком, а саме за 2016-2018 роки (6188,89 грн.)
- стягнути з Відповідача на користь ОСОБА_1 судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору в сумі 768 грн. 40 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за наслідками розгляду його заяви про переведення на інший вид пенсії відповідачем прийнято оскаржуване рішення про переведення з 01.08.2019 року з одного виду пенсії на інший, але в розрахунку пенсії із застосуванням середнього заробітку за попередні 3 роки (2016-2018 роки) – 6188,89 грн. - відмовлено. Отже, позивач частково не погоджується з прийнятим рішенням, а саме: в частині відмови у застосуванні показника середньої заробітної плати по Україні за три календарні роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії, а саме за 2016-2018 роки.
Від відповідача 07.11.2019 р. надійшов відзив, в якому зазначив, що в даному випадку має місце не нове призначення пенсії, а перехід з одного виду пенсії на інший. В зв`язку з тим, що ОСОБА_1 була призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 02.05.1996 р., яку він отримував до 01.08.2019 року, тому йому проведено не нове призначення пенсії, а саме перехід з одного виду на інший, який згідно чинного законодавства необхідно проводити із застосуванням середнього заробітку за попередні 3 роки за 2014, 2015, та 2016 роки, на рівні 4404,35 грн., а не - 6188,89 грн. як вимагає позивач. З урахуванням викладеного відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Ухвалою суду від 21.10.2019 р. відкрито спрощене позовне провадження у справі.
Судом встановлені наступні обставини справи.
З 02.05.1996 р. по 31.07.2019 р. ОСОБА_1 перебував на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримував пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Позивач звернувся 29.07.2019 року до відділу з питань призначення та перерахунків пенсій №7 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з заявою за №1377/99 від 29.07.2019 р. про перехід на інший вид пенсії (пенсію за віком), в якій просив:
- перевести з 01.08.2019 р. з одного виду пенсії на інший, а саме: з пенсії за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на пенсію за віком згідно норм Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;
- при перерахунку пенсії в зв`язку зі зміною виду пенсії (призначенням пенсії за новим видом) застосувати середній заробіток за попередні 3 роки (2016-2018 р., тобто за 3 роки до 2019 р.) – 6188,89 грн.
За наслідками розгляду заяви позивача відповідачем прийнято рішення від 02.08.2019 року про переведення з 01.08.2019 року з одного виду пенсії на інший, але в розрахунку пенсії із застосуванням середнього заробітку за попередні 3 роки (2016-2018 роки) – 6188,89 грн. - відмовлено. (а.с.30-31)
Підставою для відмови слугувало те, що пенсія за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" була призначена позивачу до 03.10.2017 р., тому заробітна плата для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове пенсійне страхування" повинна визначатися з урахуванням Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» №2148-УІІІ від 03.10.2017 р., та п.4 проекту Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058), тобто із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях України за 2014, 2015, та 2016 роки, в розмірі 4404,35 грн.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, доводи позову та відзиву проти нього, зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні відносини, суд виходить з наступних підстав та мотивів:
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст.7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.
Положеннями частини першої статті 9 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV закріплено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Відповідно до статті 40 Закону №1058-IV пенсії обчислюються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Частиною 3 ст. 45 Закону №1058 -IV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведеного дає підстави для висновку, що ч.3 ст.45 Закону №1058-IV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Тому показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058-IV.
Законом України № 2262-ХІІ передбачені інші умови і порядок призначення та обчислення пенсії, зокрема, пенсія за вислугу років визначається у процентному співвідношенні (залежно від вислуги) до розміру грошового забезпечення. При цьому, показник середньої заробітної плати при визначенні грошового забезпечення для обчислення пенсії не застосовується. Грошове забезпечення визначається уповноваженим структурним підрозділом силового відомства відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294, а з 01.03.2018 - відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704.
З матеріалів справи встановлено, що позивачу вперше призначено пенсію відповідно до Закону №2262-XII, за призначенням пенсії відповідно до Закону №1058-IV позивач звернувся вперше 29.07.2019 р.
Оскільки позивач до 31.07.2019 року отримував пенсію за нормами Закону №2262-ХІІ, показник середньої заробітної плати не застосовувався в силу вимог цього Закону.
Тому в 2019 році при обчисленні пенсії за віком вперше відповідно до Закону №1058-IV слід застосувати показник середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три роки, що передують року звернення за призначенням цієї пенсії. Таким чином, відповідач неправомірно застосовує положення ч.3 ст.45 Закону № 1058 IV.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду України, зокрема, від 31.05.2019 у справах №344/7053/17, від 15.08.2019 у справі №521/9597/17, №520/7533/17 від 10 жовтня 2019 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск:К), де: Зп- заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Отже, пенсія позивачу повинна бути розрахована із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, отже, за 2016-2018 роки.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для скасування рішення відділу з питань призначення та перерахунків пенсій №7 управління застосування пенсійного законодавства Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 02.08.2019 року в частині відмови у застосуванні та перерахунку пенсії показника середньої заробітної плати по України за три календарні роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком, а саме за 2016-2018 роки, та зобов`язання Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплатити з 01.08.2019 року пенсію за віком, призначену ОСОБА_1 , згідно норм Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком, а саме за 2016-2018 роки.
Щодо зобов`язання відповідача виплатити пенсію в конкретному розмірі, а саме 6188,89 грн., суд зазначає, що призначення і розрахунок пенсії за законом віднесено до компетенції відповідних управлінь Пенсійного фонду України. Суд не має права перебирати на себе функції даного державного органу по здійсненню конкретних розрахунків, тому відсутні підстави для обчислення у рішенні суду конкретного розміру, отже, підстав для задоволення позовних вимог в частині виплати конкретної суми немає.
Розподіл судових витрат здійснити відповідно ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст. ст.72-77, 241-246, 255, 257-258, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати рішення відділу з питань призначення та перерахунків пенсій №7 управління застосування пенсійного законодавства Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 02.08.2019 року в частині відмови у застосуванні та перерахунку пенсії показника середньої заробітної плати по України за три календарні роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком, а саме за 2016-2018 роки.
Зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплатити з 01.08.2019 року пенсію за віком, призначену ОСОБА_1 , згідно норм Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком, а саме за 2016-2018 роки.
В задоволенні іншої частини позовних вимог – відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м.Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) на відшкодування судових витрат по сплаті судового збору в сумі 768 грн. (сімсот шістдесят вісім грн.) 40 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Другого апеляційного адміністративного суду. Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Харківський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 20 листопада 2019 року.
Суддя Мінаєва К.В.