Рішення № 85764745, 12.11.2019, Центральний районний суд м. Миколаєва

Дата ухвалення
12.11.2019
Номер справи
490/1821/19
Номер документу
85764745
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

н\п 2/490/388/2019 Справа № 490/1821/19

Центральний районний суд м. Миколаєва

________________

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2019 року м. Миколаїв

Центральний районний суд м. Миколаєва у складі:

головуючого - судді Гуденко О.А.

при секретарі - Дудник Г.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Миколаєві в порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовом Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів,-

ВСТАНОВИВ :

28 лютого 2019 року Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради звернувся до суду з позовом до відповідача ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених коштів у сумі 18 901 грн. 63 коп. та у сумі 8 458 грн. 51 коп.

В обґрунтування свої вимог позивач посилається на те, що відповідно до заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги та декларації про доходи та майновий стан осіб від 20.07.2017 року відповідачу було призначено державну соціальну допомогу одиноким матерям з 01.07.2017 року по 02.08.2017 року в сумі 2 350 грн, з 03.08.2017 року по 31.12.2017 в сумі 2 701 грн. щомісяця. На підставі заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги та декларації про доходи та майновий стан осіб від 04.08.2017 року відповідачу було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям з 01.08.2017 року по 02.08.2017 року в сумі 1 255 грн. 28 коп., з 03.08.2017 року по 31.01.2018 року в сумі 1 419 грн. 37 коп. щомісяця. Відповідно до заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги та декларації про доходи та майновий стан осіб від 26.01.2018 року гр. ОСОБА_1 було призначено державну допомогу одиноким матерям з 01.01.2018 року по 30.06.2018 року в сумі 2 764 грн. 00 коп. щомісяця. А на підставі заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги та декларації про доходи і майновий стан осіб від 16.02.2018 року, відповідачу було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям з 01.02.2018 року по 31.07.2018 року в сумі 1 306 грн. 64 коп. щомісяця. На підставі заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги та декларації про доходи і майновий стан осіб від 18.07.2018 року відповідачу було призначено державну допомогу одиноким матерям з 01.07.2018 року по 31.12.2018 року в сумі 2 995 грн. 00 коп. щомісяця. В результаті обміну даними з Державною податковою інспекцією було виявлено, що відповідач не задекларувала доходи, які вони отримала в період за який обчислювалися середньомісячні сукупні доходи для визначення розмірів вищезазначених допомог. У зв`язку з чим виникла переплата державних коштів по допомозі малозабезпеченим сім`ям за період з 01.08.2017 року по 31.07.2018 року в сумі 8 458 грн. 51 коп., та по допомозі одиноким матерям за період з 01.07.2017 року по 31.08.2018 року в сумі 20 434 грн. 31 коп. Згідно заяви відповідача Управління соціальних виплат і компенсацій Центрального району щомісячно утримувало у розмірі 100% із виплачуваної допомоги на дітей одиноким матерям. А отже, сума заборгованості станом на 27.02.2019 року по допомозі одинокої матері становить 18 901 грн. 63 коп. та по державній соціальній допомозі малозабезпеченим сім`ям становить 8 458 грн. 51 коп.

Ухвалою суду від 26.03.2019 року відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

Представник позивача надав суду заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, проти заочного розгляду справи не заперечує.

Відповідач у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце слухання справи повідомлявся судом належним чином, про причини неявки суду не повідомив.

Ухвалою суду справу розглянуто за відсутності сторін в порядку заочного розгляду, оскільки у відповідності до вимог ч.1ст. 280 ЦПК України відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання (зворотні повідомлення наявні в матеріалах справи), відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин, відповідач не подав відзив та позивач не заперечує проти такого вирішення справи, а також у справі достатньо даних про права та взаємини сторін.

Вивчивши доводи позову, дослідивши матеріали справи, судом встановлені наступні факти та відповідні ним правовідносини.

Як вбачається із матеріалів справи, ОСОБА_1 перебувала на обліку в Управлінні соціальних виплат і компенсацій Центрального району департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради як отримувач державної допомоги одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

На підставі заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги та декларації про доходи та майновий стан осіб від 20.07.2017 року ОСОБА_1 було призначено державну соціальну допомогу одиноким матерям з 01.07.2017 року по 02.08.2017 року в сумі 2 350 грн, з 03.08.2017 року по 31.12.2017 в сумі 2 701 грн. щомісяця.

На підставі заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги та декларації про доходи та майновий стан осіб від 04.08.2017 року ОСОБА_1 було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям з 01.08.2017 року по 02.08.2017 року в сумі 1 255 грн. 28 коп., з 03.08.2017 року по 31.01.2018 року в сумі 1 419 грн. 37 коп. щомісяця.

На підставі заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги та декларації про доходи та майновий стан осіб від 26.01.2018 року гр. ОСОБА_1 було призначено державну допомогу одиноким матерям з 01.01.2018 року по 30.06.2018 року в сумі 2 764 грн. 00 коп. щомісяця.

На підставі заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги та декларації про доходи і майновий стан осіб від 16.02.2018 року ОСОБА_1 було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям з 01.02.2018 року по 31.07.2018 року в сумі 1 306 грн. 64 коп. щомісяця.

На підставі заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги та декларації про доходи і майновий стан осіб від 18.07.2018 року ОСОБА_1 було призначено державну допомогу одиноким матерям з 01.07.2018 року по 31.12.2018 року в сумі 2 995 грн. 00 коп. щомісяця.

Згідно п. 33 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001 року № 1751, відповідно до ст. 18-1 ЗУ «Про державну соціальну допомогу сім`ям з дітьми» (2811-12), право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або у документі про народження дитини, виданому компетентним органом іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Відповідно до п.34 вищезазначеного Порядку, допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах І-ІV рівня акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі , що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Згідно п.8 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 року № 250, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям призначаються з місяця звернення на шість місяців. Для призначення допомоги подається в установленому порядку довідка про склад сім`ї та декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї). При цьому допомога призначається на основі середньомісячного за останні шість місяців, передують місяцю звернення, сукупного доходу осіб, які входять до складу сім`ї.

Середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

В результаті обміну даними з Державною податковою інспекцією було виявлено, що ОСОБА_1 не задекларувала доходи (ознака доходів «101» (доходи у вигляді нарахованої (виплаченої) заробітної плати) та «107» (заборгованість, за якою минув строк позовної давності), які вони отримала в період за який обчислювалися середньомісячні сукупні доходи для визначення розмірів вищезазначених допомог.

Відповідно до п.12 Порядку, у разі коли особами, які входять до складу сім`ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на держану соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплати призначеної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. НА наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців, починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Відповідно до п. 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям призначення і виплати державної соціальної допомоги державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, якщо сім`єю подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого було надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї, повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення. У разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішується питання про їх стягнення у судовому порядку.

Відповідно до п.49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо).

Суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховання обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягують згідно із законом.

Отже, ОСОБА_1 були надмірно виплачені кошти допомоги одинокої матері в сумі 18 901 грн. 63 коп. та допомоги малозабезпеченим сім`ям в сумі 8 458 грн. 51 коп.

За такого, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь держави підлягає стягненню судовий збір у сумі 1 921 грн. 00 коп.

Керуючись ст. ст.18,259,263-265,280,281,284 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради надмір виплачених державних коштів допомоги малозабезпеченим сім`ям у сумі 8 458 (вісім тисяч чотириста п`ятдесят вісім) грн. 51 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради надмір виплачених державних коштів допомоги одинокої матері у сумі 18 901 (вісім тисяч чотириста п`ятдесят вісім) грн. 63 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 1 921 грн. 00 коп.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому Цивільним процесуальним кодексом України. Повторне заочне рішення позивач та відповідач можуть оскаржити в загальному порядку, встановленому цим Кодексом.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржено з загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Інформація про сторони:

Позивач - Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, ЄРДПОУ - 03194499, р/р 35412073032971, ОКПО 03194499, МФО 826013 ГУДКСУ, адреса: м. Миколаїв, вул. М. Морська, 19.

Відповідач - ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , мешкає за адресою: АДРЕСА_1 .

СУДДЯ О.А. ГУДЕНКО