
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№1.380.2019.004486
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 листопада 2019 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Карп`як О.О.,
секретар судового засідання Лубоцька Н.І.,
за участю:
представника позивача Цепко І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,-
в с т а н о в и в:
До суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Національної поліції у Львівській області (79007, м. Львів, пл. Генерала Григоренка, 3) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, в якій просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції у Львівській області щодо відмови у зарахуванні позивача до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, службу в податковій міліції з 24.07.2000 року по 11.06.2007 року;
- зобов`язати Головне управління Національної поліції у Львівській області зарахувати майору поліції ОСОБА_1 до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, службу в податковій міліції з 24.07.2000 року по 11.06.2007 року;
- провести перерахунок і виплату позивачу грошового забезпечення в частині надбавки за стаж служби в поліції за період з 07.11.2015 року і по час виконання рішення суду;
- зобов`язати Головне управління Національної поліції у Львівській області виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за невикористані додаткові відпустки за вислугу років період з 01.10.2012 року по 10.04.2014 року та період служби з 06.11.2015 року до періоду винесення судового рішення;
- стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 768 грн. 40 коп., сплаченого при подачі позову до суду, судового збору.
В обґрунтування позовних вимог зазначає наступне. ОСОБА_1 служить в органах національної поліції в управлінні «КОРД» на посаді начальника управління «КОРД» Головного управління НП у Львівській області в званні майора поліції. З 24 липня 2000 року по 11 червня 2007 року працював в органах податкової міліції Управління податкової міліції у м. Львові. В липні 2019 року позивач звернувся до відповідача із проханням повідомити, яка вислуга років в календарному обчисленні зарахована йому при переході на роботу в органи внутрішніх справ з 30.10.2007 року по 09.04.2014 року. Довідкою від 02.08.2019 року № 430/15 відповідач повідомив, що в період з 30.10.2007 року по 09.04.2014 року враховувався стаж 07 років 10 місяців 22 дні, отже відповідач підтвердив, що стаж роботи в органах податкової міліції ДПА України ним не врахований. Позивач вважає такі дії відповідача з приводу обчислення його вислуги років неправомірними та такими, що порушують його права та інтереси та звернувся з даним позовом до суду.
Ухвалою суду від 04 вересня 2019 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачу час для усунення недоліків.
Ухвалою суду від 12 вересня 2019 року відкрито провадження у справі в порядку в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Вказаною ухвалою суду встановлено відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня отримання ухвали від 12.09.2019 року для подання відзиву на позовну заяву та доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.
Відповідач скористався своїм правом на подання відзиву на позовну заяву та просив у задоволенні позову відмови з огляду на наступне. Спеціальним законом, який визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України є Закон України «Про Національну поліцію». Стаж роботи позивача в податковій міліції не зараховано до стажу роботи в поліції, оскільки частина 2 статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» містить вичерпний перелік видів служби та періодів роботи у відповідних органах, який зараховується поліцейським до стажу служби в поліції і цей перелік не містить службу в податковій міліції. Стаж роботи позивача в податковій міліції може бути зараховано до вислуги років для призначення пенсії.
В судове засіданні прибув представник позивача, просив позовні вимоги задоволити.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, хочу був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.
Суд, заслухавши вступне слово учасників справи, з`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, , встановив наступне.
Відповідно до довідки від 22.08.2019 року №474-15, виданої Головним управлінням НП у Львівській області, ОСОБА_1 проходить службу в управлінні «КОРД» Головного управління Національної поліції у Львівській області на посаді начальника управління.
Згідно наявної в матеріалах копії трудової книжки та послужного списку позивача, останній з 24 липня 2000 року по 11 червня 2007 року працював в органах податкової міліції Управління податкової міліції у м. Львові на наступних посадах:
- з 24.07.2000 року на посаді помічника оперуповноваженого підрозділу фізичного захисту Головного відділу податкової міліції ДПІ у м. Львові;
- з 26.10.2005 року по 14.03.2006 року - помічником оперуповноваженого сектору фізичного захисту та військово-технічного забезпечення Львівського відділу податкової міліції Управління податкової міліції ДПА у Львівській області;
- з 14.03.2006 року по 11.06.2007 року виконуючим обов`язки оперуповноваженого сектору викриття злочинів в базових галузях економіки та фінансових установ Львівського відділу податкової міліції УПМ ДПА у Львівській області.
В період з 30.10.2007 року по 06.11.2015 року позивач працював в органах внутрішніх справ України. З 07.11.2015 року прийнятий на службу до Національної поліції України відповідно до наказу Головного управління МВС України у Львівській області від 07.11.2015 № 10 о/с.
На рапорт позивача щодо зарахування періоду проходження служби в податковій міліції з 24.07.2000 року по 11.06.2007 року до стажу служби в поліції, що дає право поліцейському на встановлення надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, листом від 12.12.2018 року №4686/05/13-2018 відповідачем відмовлено на підставі ч.2 ст.78 Закону України «Про Національну поліцію».
27 червня 2019 року ОСОБА_1 подав рапорти до ГУ НП у Львівській області щодо зарахування періоду проходження служби в податковій поліції до стажу служби в поліції, що дає право поліцейському на встановлення надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
Листом від 15.07.2019 року № Рп-1805/05/13-2019 відповідач відмовив у зарахуванні до стажу в поліції час служби в Державній податковій адміністрації у Львівській області на підставі частини 2 статті 78 Закону України «Про Національну поліцію».
Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 59 Закону України «Про Національну поліцію» від 02 липня 2015 року № 580-VIII (надалі - Закон України від 02.07.2015 №580-VIII) служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.
Згідно з частиною 1 статті 78 Закону України від 02.07.2015 №580-VIII, стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
Частиною 2 статті 78 Закону України від 02.07.2015 №580-VIII передбачено, що до стажу служби в поліції зараховуються:
1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;
2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;
3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;
4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;
5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони;
6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.
У відповідності до частини 3 статті 78 Закону України від 02.07.2015 №580-VIII під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної податкової служби у зв`язку з проведенням адміністративної реформи в України» від 05 липня 2012 року №508-VІ внесено зміни до Податкового кодексу України.
Відповідно до пункту 353.1 статті 353 Податкового кодексу України особи начальницького і рядового складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.
Згідно пункту 356.1 статті 356 Податкового кодексу України держава гарантує правовий та соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції та членів їхніх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20-23 Закону України «Про міліцію» та Законом України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист».
Зазначені норми кореспондуються із нормами Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04 грудня 1990 року №509-ХІІ, який був чинним до 19 листопада 2002 року, який регулював правовий статус податкової міліції.
Відповідно до статті 19 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04 грудня 1990 року №509-ХІІ податкова міліція складається із спеціальних підрозділів по боротьбі з податковими правопорушеннями, що діють у складі відповідних органів державної податкової служби, і здійснює контроль за додержанням податкового законодавства, виконує оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції.
Відповідно до частини 1 статті 24 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04 грудня 1990 року №509-ХІІ особи начальницького складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького складу органів внутрішніх справ.
Статтею 26 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04 грудня 1990 року №509-ХІІ держава гарантує правовий і соціальний захист осіб начальницького складу податкової міліції та членів їх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20 - 23 Закону України «Про міліцію».
Наведене в сукупності дозволяє суду дійти висновку про те, що служба у податковій міліції прирівнюється до служби в органах внутрішніх справ України.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що під час проходження служби у податковій міліції, позивачу на підставі наказу Державної податкової служби України від 01 лютого 2007 року № 170-о було присвоєно спеціальне звання «лейтенант податкової міліції».
Таким чином, відповідачем безпідставно не враховано до стажу служби в поліції наявну у позивача, на момент його переходу на службу у Національну поліцію України, вислугу років з 24 липня 2000 року по 11 червня 2007 року у податковій міліції.
Відповідно до частини 4 статті 78 Закону України від 02.07.2015 № 580-VІІІ, порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 988 від 11 листопада 2015 року встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
У відповідності до пунктів 3-6 частини 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VIII зобов`язано Кабінет Міністрів України в місячний строк, крім іншого, прийняти нормативно-правові акти, що випливають із цього Закону та привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом, ужити заходів щодо фінансового та матеріально-технічного забезпечення поліції України.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року №900-VIII, який набрав чинності 29 грудня 2015 року , пункт 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» від 02 липня 2015 року №580-VIII доповнено абзацами другим та третім, згідно з якими за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Таким чином, судом встановлено, що відповідачем неправомірно не зараховано до стажу служби позивача стаж служби з 24 липня 2000 року по 11 червня 2007 року у податковій міліції, а тому з метою повного та ефективного захисту прав позивача, керуючись частиною 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про визнання протиправними дій відповідача у відмові зарахувати стаж служби позивача в податковій поліції та зобов`язання відповідача зарахувати такий стаж.
Щодо позовної вимоги позивача про зобов`язання Головного управління Національної поліції у Львівській області виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за невикористані додаткові відпустки за вислугу років період з 01.10.2012 року по 10.04.2014 року та період служби з 06.11.2015 року до періоду винесення судового рішення, суд зазначає наступне.
Питання, пов`язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 р. N 159 (далі - Порядок).
Відповідно до ст.ст. 1, 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи). Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру. До таких належать, зокрема, заробітна плата (грошове забезпечення).
З наведеного вбачається, що дія зазначених нормативних актів поширюється на підприємства, установи та організації усіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру (пенсії, соціальні виплати, стипендія, заробітна плата).
Основною умовою для виплати громадянину передбаченої статтею 46 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", статтею 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). При цьому компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією (у даному випадку - органом Пенсійного фонду України) добровільно чи на виконання судового рішення.
Наведене нормативне регулювання не встановлює першості нарахування і виплати доходу, який своєчасно не був виплачений, та не ставить у залежність компенсацію втрати частини грошових доходів від попереднього, окремого нарахування доходів. За цим регулюванням правове значення має те, чи з порушенням строків був виплачений нарахований дохід, чи виплачений цей платіж і коли, чи не нараховувався і не виплачувався грошовий дохід, право на який визнано судовим рішенням. Саме ці події є тими юридичними фактами, з якими пов`язується виплата компенсації втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати.
Враховуючи те, що позивачу ще не було проведено перерахунок і виплату грошового забезпечення в частині надбавки за стаж служби в поліції, не визначено суми такого, то такі вимоги є передчасними. Відтак, у задоволенні позовних вимог в цій частині слід відмовити.
Відповідно до ч.1,3 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. Позивачем сплачено судового збору 1536,80 грн. згідно квитанції від 09.09.19 №40 та 768,40 грн. згідно квитанції №52 від 28.08.2019 року. Враховуючи те, що суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог частково, відтак слід стягнути з бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача 1536,80 грн. сплаченого судового збору пропорційно до задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, пп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції у Львівській області (79007, м. Львів, пл. Генерала Григоренка, 3; код ЄДРПОУ 40108833) щодо відмови у зарахуванні ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, службу в податковій міліції з 24.07.2000 року по 11.06.2007 року.
Зобов`язати Головне управління Національної поліції у Львівській області (79007, м. Львів, пл. Генерала Григоренка, 3; код ЄДРПОУ 40108833) зарахувати майору поліції ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; РНОКПП НОМЕР_1 ) до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, службу в податковій міліції з 24.07.2000 року по 11.06.2007 року та провести перерахунок і виплату позивачу грошового забезпечення в частині надбавки за стаж служби в поліції, починаючи з 07.11.2015 з урахуванням раніше виплачених сум.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з Головного управління Національної поліції у Львівській області (пл. Генерала Григоренка, 3, м. Львів, 79007, код ЄДРПОУ 40108833) за рахунок бюджетних асигнувань в користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір в сумі 1 536 (одна тисяча п`ятсот тридцять шість) грн. 80 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 18.11.2019 року.
Суддя Карп`як Оксана Орестівна