
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №813/2382/18
У Х В А Л А
про відмову у відстроченні виконання судового рішення
19 листопада 2019 року
м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Крутько О.В.,
за участю секретаря судового засідання Лізогуб В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Комунального підприємства “Жовківське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства” про відстрочення виконання судового рішення у справі за позовом Головного управління ДФС у Львівській області до Комунального підприємства “Жовківське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства” про стягнення коштів за податковим боргом з рахунків у банках, -
в с т а н о в и в :
Комунальне підприємство “Жовківське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства” звернулося до суду з заявою про відстрочення виконання рішення в адміністративній справі № 813/2382/18 за позовом Головного управління ДФС у Львівській області до Комунального підприємства “Жовківське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства” про стягнення коштів за податковим боргом з рахунків у банках. Заявник просить відстрочити виконання рішення суду у справі № 813/2382/18 від 26.07.2018 строком на один рік з дня ухвалення рішення.
В обґрунтування заяви зазначає, що заявником вчасно виконуються зобов`язання з надання житлово-комунальних послуг з водопостачання та водовідведення для мешканців підприємств, установ та організацій міста Жовква та сіл у Жовківському районі. Заявник вказує, що на рахунках Комунального підприємства “Жовківське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства” немає суми, якою можна було б одним платежем достроково погасити заборгованість, а відтак блокування банківських рахунків підприємства призведе до відсутності можливості закупляти електроенергію, яка потрібна і для оплати за роботу обладнання підприємства, зокрема свердловини, які забезпечують водопостачання. Крім того, зазначає, що підприємству на даний час не виплачують субвенції з держаного бюджету місцевим бюджетам на погашення різниці між фактичною вартістю централізованого водопостачання та водовідведення що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню такі послуги, та тарифи, що затверджуються та/або погоджуються органами державної влади чи місцевого самоврядування. Вважає, що відсутність відстрочки виконання рішення суду призведе до призупинення господарської та операційної діяльності підприємства.
Сторони в судове засідання не прибули, про дату, час і місце судового розгляду повідомлялися належним чином.
Згідно з частиною другою статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
При вирішення заяви про відстрочення виконання рішення суду, суд керується наступним.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 26.07.2018 суд вирішив стягнути з рахунків Комунального підприємства “Жовківське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства” (код ЄДРПОУ 03333110) у банках, обслуговуючих цього платника податків та з рахунків платника податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів до бюджету 757 093 (сімсот п`ятдесят сім тисяч дев`яносто три) грн. 24 коп. податкового боргу.
Вказане судове рішення набрало законної сили 15.11.2018 року.
Підстави та порядок відстрочення судового рішення встановлені статтею 378 КАС України.
Згідно з частиною першою статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Відповідно до частини третьої статті 378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Факт наявності таких обставин має підтверджуватись певними доказами, як це встановлено положеннями статей 72-77 Кодексу адміністративного судочинства України. При цьому, обов`язок доказування покладається на сторони, а тому кожна сторона повинна довести наявність тих обставин, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно до частини 5 ст.378 КАС України відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.
З огляду на викладене, суд звертає увагу заявника, що як вже зазначалось вище, інститут відстрочення виконання рішення суду спрямований на забезпечення виконання судового рішення протягом певних визначених проміжків часу у разі наявності "виняткових" обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Отже, метою застосування відстрочення виконання судового рішення є надання боржнику реальної можливості для виконання судового рішення.
Як вбачається із матеріалів справи, рішення Львівського окружного адміністративного суду прийнято 26.07.2018. Таким чином, відстрочення виконання рішення можливе лише до 26.07.2019 року. Відстрочення виконання рішення понад зазначений термін не передбачено законом.
За таких умов, враховуючи визначені ч.5 ст.378 КАС України граничні строки виконання судового рішення, а також наведений у заяві заявника відрізок часу до якого останній просить суду відстрочити виконання судового рішення, суд приходить до переконання, що задоволення заяви Комунального підприємства “Жовківське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства” про відстрочення виконання судового рішення від 26.07.2018 року не призведе до наслідків на забезпечення настання яких законодавцем створено інститут відстрочення виконання судового рішення.
Суд також зазначає, що законодавцем, окрім судового вирішення питання щодо розстрочення, відстрочення грошових зобов`язань або податкового боргу платника податків, встановлено і позасудовий порядок надання такої розстрочки/відстрочки, що знайшло своє відображення в положеннях ст.100 Податкового кодексу України (далі ПК України).
Так, пунктом 100.2 ст.100 ПК України встановлено, що платник податків має право звернутися до контролюючого органу із заявою про розстрочення та відстрочення грошових зобов`язань або податкового боргу.
Згідно п.100.5 ст.100 Податкового кодексу України підставою для відстрочення грошових зобов`язань або податкового боргу платника податків є надання ним доказів, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, що свідчать про наявність дії обставин непереборної сили, що призвели до загрози виникнення або накопичення податкового боргу такого платника податків, а також економічного обґрунтування, яке свідчить про можливість погашення грошових зобов`язань або податкового боргу та/або збільшення податкових надходжень до відповідного бюджету внаслідок застосування режиму відстрочення, протягом якого відбудуться зміни політики управління виробництвом чи збутом такого платника податків.
Відстрочені суми грошових зобов`язань або податкового боргу погашаються рівними частками починаючи з будь-якого місяця, визначеного відповідним контролюючим органом чи відповідним органом місцевого самоврядування, який згідно із пунктом 100.8 цієї статті затверджує рішення про розстрочення або відстрочення грошових зобов`язань або податкового боргу, але не пізніше закінчення 12 календарних місяців з дня виникнення такого грошового зобов`язання або податкового боргу, або одноразово у повному обсязі (п.100.7. ст.100 ПК України).
Порядок розстрочення (відстрочення) грошових зобов`язань (податкового боргу) платників податків затверджений Наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 №574 (далі - Порядок).
Згідно п. 3.1 Порядку для розстрочення (відстрочення) грошових зобов`язань (податкового боргу) платник податків звертається до органу доходів і зборів за місцем свого обліку або за місцем обліку такого грошового зобов`язання (податкового боргу) з письмовою заявою (додаток 1), в якій зазначаються суми податків, зборів, штрафних (фінансових) санкцій (штрафів), пені, сплату яких платник податків просить розстрочити (відстрочити), а також строк розстрочення (відстрочення) та періоди сплати. При цьому окремо зазначаються суми, строк сплати яких ще не настав, а також строк сплати яких вже минув.
З огляду на викладене, суд звертає увагу заявника, що останній не позбавлений права звернення до органу доходів і зборів за місцем свого обліку або за місцем обліку такого грошового зобов`язання (податкового боргу) з письмовою заявою про відстрочення виконання судового рішення.
Керуючись ст.ст.243, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
у х в а л и в :
у задоволенні заяви Комунального підприємства “Жовківське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства” про відстрочення виконання судового рішення у справі за позовом Головного управління ДФС у Львівській області до Комунального підприємства “Жовківське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства” про стягнення коштів за податковим боргом з рахунків у банках відмовити.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до суду апеляційної інстанції через Львівський оружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її складання.
Суддя Крутько О.В.