
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
18 листопада 2019 року м. Київ № 640/21830/19
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Скочок Т.О., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами
ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби Українипро визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на посаді, стягнення середньомісячного заробітку за час вимушеного прогулу В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Державної прикордонної служби України, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати наказ Голови Державної прикордонної служби України №945-ос від 16.09.2019 про припинення (розірвання) контракту та звільнення з військової служби по Адміністрації Державної прикордонної служби України за підпунктом «г» (у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів - у разі неможливості їх використання на службі) пункту 2 частини 5 статті 26 Закону в запас: полковника ОСОБА_1 (М-251164), який перебував у розпорядження Голови Державної прикордонної служби України (остання займана штатна посада - начальник управління спеціальних операцій Департаменту оперативної діяльності Адміністрації Державної прикордонної служби України), без права носіння військової форми одягу;
- визнати протиправним та скасувати наказ Голови Державної прикордонної служби України №960-ос від 20.09.2019 про виключення зі списків особового складу та всіх видів забезпечення Адміністрації Державної прикордонної служби України полковника ОСОБА_1 (М-251164), який перебував у розпорядження Голови Державної прикордонної служби України (остання займана штатна посада - начальник управління спеціальних операцій Департаменту оперативної діяльності Адміністрації Державної прикордонної служби України), звільненого з військової служби в запас Збройних Сил України наказом Голови Державної прикордонної служби України №945-ос від 16.09.2019 за підпунктом «г» (у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів - у разі неможливості їх використання на службі) пункту 2 частини 5 статті 26 Закону, з 10.10.2019;
- поновити полковника ОСОБА_1 (М-251164), адреса проживання: АДРЕСА_1 на посаді начальника управління спеціальних операцій Департаменту оперативної діяльності Адміністрації Державної прикордонної служби України;
- стягнути з Адміністрації Державної прикордонної служби України (код ЄДРПОУ 00034039, адреса: 01601, м. Київ, вул. Володимирська, 26) на користь полковника ОСОБА_1 (М-251164), адреса проживання: АДРЕСА_1 середній розмір грошового забезпечення за час його вимушеного прогулу за період часу з 10.10.2019 по час фактичного поновлення на посаді.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно з ч. 2 ст. 171 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Вимоги до позовної заяви та доданих до неї документів визначені у ст. 160 і 161 цього Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, відповідно до норм п. 2, 4 і 11 ч. 5 ст. 160 КАС України, у позовній заяві зазначається, зокрема:
- повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв`язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти;
- зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
- власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
У контексті наведеного суд наголошує, що позовна заява повинна містити максимально чітко і зрозуміло сформовані позовні вимоги, що заявлені до конкретно визначених відповідача (- чів). При цьому, в розумінні норм ч. 3 ст. 46, п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України відповідачем в адміністративній справі, як правило є суб`єкт владних повноважень, до яких відноситься орган державної влади, а також його посадова особа чи службова особа, при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій.
Проаналізувавши зміст поданого позовної заяви суд встановив, що позивачем у тексті прохальної частини позову заявлено позовні вимоги до двох суб`єктів владних повноважень: до Голови Державної прикордонної служби України та окремо до Адміністрації Державної прикордонної служби України (як юридичної особи). При цьому, на титульній сторінці позову позивачем наведені не у повному обсязі відомості (а саме: відсутні відомості про номери засобів зв`язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти ) лише щодо одного суб`єкта владних повноважень - Адміністрацію Державної прикордонної служби України. У зв`язку з цим, суд вказує позивачу на необхідність доповнення змісту відомостей про відповідача - Адміністрацію Державної прикордонної служби України, та одночасно пропонує позивачу уточнити кількість та склад відповідачів (із зазначенням відомостей про другого відповідача згідно п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України, та поданням відповідно до вимог ч. 1 ст. 161 КАС України примірника копії додатків до позову) або уточнити зміст позовних вимог у відповідності до вже наявної кількості та складу відповідачів.
Також суд виявив відсутність у тексті та матеріалах позову власного підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Окрім того, суд звертає увагу позивача на те, що ч. 6 ст. 161 КАС України встановлено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Зі змісту прохальної частини позовної заяви вбачається, що позивач просить суд визнати протиправними та скасувати накази суб`єкта владних повноважень, датовані 16.09.2019 та 20.09.2019, а також поновити його на відповідній посаді, на військовій службі.
За змістом ч. 1, 2 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Водночас ч. 5 ст. 122 КАС України визначено, що для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
При цьому, в розумінні п. 17 ст. 4 цього ж Кодексу військова служба відноситься саме до публічної служби.
У контексті з наведеним суд вважає, що із цим адміністративним позовом ОСОБА_1 мав звернутися до суду ще в жовтні 2019 року (тобто, упродовж місяця після звільнення з військової служби).
Разом з тим, ця позовна заява подана до Окружного адміністративного суду міста Києва лише 08.11.2019 без оформленої окремо заяви про поновлення строку звернення до суду.
Приписами ч.ч. 1 та 2 ст. 123 КАС України передбачено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
З огляду на викладене вище, позивачу слід надати до суду письмову заяву про поновлення строку звернення до суду із цим позовом та документальні докази поважності пропуску ним такого строку.
Згідно з ч. 1 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позовна заява не відповідає вищевказаним вимогам положень ст.ст. 160, 161 КАС України і позивачам належить усунути вищенаведені недоліки у десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали шляхом подання до суду із супровідним листом: уточненої позовної заяви, приведеної у відповідність до вимог ч. 5 ст. 160 КАС України, з урахуванням зауважень суду, - у кількості примірників для суду та інших учасників справи; копій усіх доданих до позовної заяви документів, - у випадку збільшення кількості відповідачів за поданим позовом; заяви про поновлення строку звернення до суду із цим позовом та документальних доказів поважності пропуску ним такого строку.
Керуючись ст.ст. 122, 123, 160, 161, 169, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя Окружного адміністративного суду міста Києва -
У Х В А Л И В:
1. Залишити позовну заяву ОСОБА_1 без руху.
2. Встановити позивачу десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви.
3. Попередити позивача про те, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви, позовна заява буде повернута йому відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України.
4. Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили після її підписання суддею відповідно до ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України, та оскарженню не підлягає.
Суддя Т.О. Скочок