Рішення № 85708527, 14.11.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.11.2019
Номер справи
580/2761/19
Номер документу
85708527
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 листопада 2019 року справа № 580/2761/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області про скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області, в якій просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення форми "Ф" №0142665-5013-2301 від 16.07.2019 про сплату транспортного податку за 2019 рік у сумі 14583 грн. 33 коп.

Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що вона є власником автомобіля ВMW X 5, 2019 року випуску, з об`ємом двигуна 2993 куб. см. Податковим повідомленням-рішенням від 16.07.2019 №0142665-5013-2301 позивачу визначено транспортний податок за 2019 рік в сумі 14583,33 грн. Позивач вважає протиправним вказане податкове повідомлення-рішення та зазначає, що оскільки у переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2019 році, не вказаний автомобіль ВMW, модель X5, 2019 року випуску, з об`ємом двигуна 2993 куб. см., дизель, то транспортний засіб, який зареєстрований на позивача не може вважатися об`єктом оподаткування транспортним податком в розумінні п.п. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 Податкового кодексу України.

Позивач також вказує, що до переліку легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2019 (звітного) року (розміщений на офіційному сайті Мінекономрозвитку) (далі - Перелік) включено автомобіль ВMW модель X5 та модель Х5 М50d 2019 року випуску, до 1 року, об`єм двигуна 3,0 л, дизель. Об`єм циліндрів двигуна автомобіля позивача є іншим, ніж визначений Мінекономрозвитку у Переліку. Позивач зазначає, що підстави застосування приблизного (заокругленого) показника об`єму циліндрів двигунів автомобілів нормами закону чи іншого нормативно-правого акта не обгрунтовані.

Ухвалою суду від 11.09.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження та ухвалено розпочати розгляд справи по суті з 11.10.2019 без виклику учасників справи.

02 жовтня 2019 року до суду надійшов відзив на адміністративний позов, в якому відповідач заперечує проти задоволення позову та зазначає, що відповідно до відомостей з офіційного сайта Мінекономрозвитку середньоринкова вартість BMW, X 5, М50d, 3,0 внутрішнього згорання, дизель для цілей оподаткування транспортним податком, згідно з п. 267.2 ст. 267 Податкового кодексу України, за Методикою визначення середньоринкової вартості легкових автомобілей, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України №66 від 18.02.2016, вартість автомобіля позивача становить 1867730,40 грн. Враховуючи, що мінімальна заробітна плата на 1 січня 2019 року становила 4173,00 грн, то відповідно до вимог п.п. 267.2.1 п. 267.2 ст. 2678 Податкового кодексу України об`єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 1564875,00 грн (4173 х 375). Відтак, автомобіль позивача є об`єктом оподаткування транспортним податком у 2019 році.

Відповідач також зазначає, що відповідно до прайсу, оприлюдненому на офіційному сайті BMW, в модельному ряді BMW X 5 відсутній автомобіль з об`ємом циліндрів двигуна 3000 куб.см., наявні 2998 та 2993 (як у позивача). Враховуючи дану обставину, автомобіль позивача Мінекономрозвитку прирівняло до автомобілю з об`ємом двигуна 3 л, що підтверджується розрахунком вартості автомобіля, зробленим на офіційному сайті Мінекономрозвитку.

Визначення податкових зобов`язань фізичних осіб - платників податків транспортного податку здійснюється за допомогою програмного забезпечення ІТС «Податковий блок» ДФС України згідно інформації, що надійшла до ДФС від органів внутрішніх справ у поряду, встановленому п.п. 267.6.3 п. 267.6 ст. 267 Податкового кодексу України. Згідно даних АІС «Податковий блок» легковий автомобіль BMW X 5, власником якого є ОСОБА_1 , перебуває у переліку об`єктів оподаткування.

10 жовтня 2019 року до суду надійшла відповідь на відзив на адміністративний позов, в якій позивач зазначає, що її автомобіль не є об`єктом оподаткування транспортним податком у 2019 році. Здійснивши заокруглення об`єму двигуна автомобіля позивача до іншого показника (з 2993 до 3000 куб.см.), податковий орган допустив фактично свавільне втручання у майнові права позивача.

02 жовтня 2019 року до суду надійшло клопотання відповідача, в якому він просив: залучити Міністерство економічного розвитку і торгівлі України до участі у справі як третю особу; витребувати у Міністерства економічного розвитку і торгівлі України розрахунок вартості автомобіля позивача з урахуванням всіх його характеристик: ВMW, X 5, 2019 року випуску, об`єм двигуна 3 (2993), тип пального - дизель.

Ухвалою суду від 14.11.2019 відмовлено у задоволенні клопотання відповідача.

Вивчивши доводи позивача та відповідача, викладені у позовній заяві та відзиві на позовну заяву, дослідивши письмові докази, суд встановив наступне.

Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 позивач є власником автомобіля ВMW X 5, 2019 року випуску, об`єм двигуна 2993 куб. см, тип пального D, реєстраційний номер НОМЕР_3 .

16 липня 2019 року позивачем винесено податкове повідомлення-рішення №0142665-5013-2301, за яким згідно з пп. 53.3.3 п. 54.3 ст. 54, п.п. 267.6.2 п. 267.6 ст. 267 Податкового кодексу України, позивачу визначено суму грошового зобов`язання за платежем «Транспортний податок з фізичних осіб» за 2019 рік в розмірі 14583,33 грн.

Не погоджуючись з вказаним податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся до суду.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає наступне.

Відповідно до п.п. 267.1.1 п. 267.1 ст. 267 Податкового кодексу України (далі - ПК України) платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об`єктами оподаткування.

Згідно з п.п. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 ПК України об`єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об`єму циліндрів двигуна, типу пального.

Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об`єм циліндрів двигуна, тип пального.

Відповідно до п. 267.3.1. п. 267.3. ст. 267 ПК України базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об`єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об`єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті (п. 267.4 ст. 267 ПК України).

Згідно з п.п. 267.5.1. ст. 267.5. ст. 267 ПК України базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Відповідно до п.п. 267.6.6. п. 267.6. ст. 267 ПК України за об`єкти оподаткування, придбані протягом року, податок сплачується пропорційно кількості місяців, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, в якому проведено реєстрацію транспортного засобу.

Статтею 8 Закону України від 23.11.2018 №2629-VIII «Про Державний бюджет України на 2019 рік» установлено у 2019 році мінімальну заробітну плату: у місячному розмірі: з 1 січня - 4173 гривні.

Таким чином, об`єктом оподаткування у 2019 році є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п`яти років та середньоринкова вартість яких становить понад 1564875,00 грн.

Механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей віднесення таких автомобілів до об`єктів оподаткування транспортним податком встановлено Методикою визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 № 66 (далі - Методика).

Відповідно до п. 2 Методики середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за такою формулою: С ср = Ц н х (Г / 100), де Ц н - ціна нового транспортного засобу в Україні з урахуванням марки, моделі, об`єму циліндрів двигуна, типу пального; Г - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів з урахуванням строку експлуатації транспортних засобів у роках згідно з додатком 1 до Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2013 р. N403.

Згідно з п. 13 Методики Мінекономіки відповідно до цієї Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб-сайті перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марка, модель, рік випуску, об`єм циліндрів двигуна, тип пального.

У разі відсутності на офіційному веб-сайті Мінекономіки інформації про марку, модель легкового автомобіля, що має ознаки об`єкта оподаткування транспортним податком, Мінекономіки за зверненням ДФС та/або власника зазначеного легкового автомобіля визначає його середньоринкову вартість, доповнює перелік, зазначений в абзаці першому цього пункту, такою інформацією та розміщує її на своєму офіційному веб-сайті.

Відтак, перелік легкових автомобілів, які є об`єктом оподаткування у 2019 році (з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року), із зазначенням марки, моделі, об`єму циліндрів двигуна, типу пального, розміщується на офіційному веб-сайті центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі.

Обов`язок щодо визначення середньоринкової вартості транспортного засобу законодавець покладає на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку. Межі повноважень податкового органу полягають виключно у прийнятті податкового повідомлення-рішення на підставі розміщеної на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку інформації про автомобілі, які є об`єктом оподаткування транспортним податком у 2019 році.

Під час судового розгляду справи досліджено перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше 5 років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня 2019 (звітного) року, який розміщений на офіційному сайті Мінекономрозвитку, та встановлено наявність у цьому переліку транспортного засобу BMW, моделі X5, 2019 року випуску з об`ємом циліндрів двигуна 3,0, тип пального дизель, можливі ідентичні, аналогічні автомобілі Х5 xDrive30d, X5 xDrive40d, X5 M50d.

При цьому, технічні характеристики автомобіля, зазначеного у вказаному переліку, не співпадають з технічними характеристиками автомобіля позивача, позаяк судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 , копія якого наявна в матеріалах справи, позивач є власником автомобіля марки BMW, моделі X5, 2019 року випуску, з об`ємом двигуна 2993, а, отже, вказаний автомобіль не входить до переліку автомобілів з року випуску яких минуло не більше 5 років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня 2019 (звітного) року.

Щодо доводів відповідача про те, що автомобіль позивача Мінекономрозвитку прирівняло до автомобілю з об`ємом двигуна 3 л, суд зазначає, що чинне законодавство України не передбачає можливості застосування приблизного (заокругленого) показника об`єму циліндрів двигунів автомобілів, які визначені в переліку, затвердженому Мінекономрозвитку.

Положення статті 4 Податкового кодексу України закріплюють низку принципів, які повинні застосовуватися як на стадії встановлення податків, їх основних елементів, при внесенні змін до окремих елементів податку, так і на стадії застосування норм, якими визначений обов`язок сплати податку. Серед принципів, проголошених у вказаній нормі, є, зокрема, презумпція правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов`язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу (підпункт 4.1.4. пункту 4.1. статті 4 Податкового кодексу України).

Вирішення спору у цій справі на користь платника податків обумовлено як прогалиною у нормативному регулюванні вказаних правовідносин, так і положеннями податкового принципу презумпції правомірності платника податків.

Аналогічні правові висновки викладені у постанові Верховного Суду від 05.11.2018 у справі №822/2687/17, які враховуються судом при виборі і застосуванні норм права згідно з ч. 5 ст. 242 КАС України.

З огляду на наведені правові норми та фактичні обставини справи, суд дійшов висновку, що контролюючим органом було неправомірно винесено спірне податкове повідомлення-рішення.

Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатись на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних причин.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а вимоги такими, які підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 72, 76, 90, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Черкаській області від 16.07.2019 №0142665-5013-2301 про визначення ОСОБА_1 податкового зобов`язання з транспортного податку за 2019 рік в сумі 14583 грн. 33 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.

Головуючий А.В. Руденко