
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
18 листопада 2019 р. Справа № 160/11345/19 Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Сидоренко Д.В., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Відділу ведення державного реєстру виборців Виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
13.11.2019 року засобами поштового зв`язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Відділу ведення державного реєстру виборців Виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради, в якому позивач просить:
1.визнати бездіяльність Відділу ведення державного реєстру виборців Виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради протиправною, яка виявилася у порушенні правового режиму розгляду заяви від 27.06.2019 року вх.№1230-20-22\2, згідно порядку ст.ст.18, 19 Закону України "Про звернення громадян", ч.ч.1, 2, 8 ст.11 Закону України "Про державну службу" і правовій позиції ст.ст.З, 34, 70, 71 Конституції України;
2.захистити права позивача пов`язані з виборчим процесом відповідно до ст.ст.3, 19, 22, 33, 69-71 Конституції України, шляхом встановлення наявності компетенції (повноважень) Відділу ведення державного реєстру виборців Виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради індивідуальним актом визнати його загальне, рівне і пряме ви борче право на виборах;
3.визнати протиправною бездіяльність Відділу ведення державного реєстру виборців Виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради, яка виявилася в не забезпеченні правової позиції ст.ст.22, 33, 34, 71 Конституції Украіни та притягти до адміністративної відповідальності згідно п.1 ч.1 ст.ст.20, 249, ч.1 ст.286 КАС Украіни, ст.60 Конституції Украіни;
4.захистити права позивача на інформацію, зазначивши окремим пунктом рішення, що без винесення за результатами розгляду звернення нормотивно-правового акту Відділом ведення державного реєстру виборців Виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради заява від 27 06.2019 року вх.№1230-20-22\2 вважається належно не розглянутою.
Відповідно до пунктів 3 та 6 ч.1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу та чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Дослідивши матеріали позовної заяви, суд дійшов висновку щодо необхідності відмови у відкритті провадження в адміністративній справі в частині позовних вимог про притягнення до адміністративної відповідальності за протиправну бездіяльність Відділу ведення державного реєстру виборців Виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради, яка виявилася в не забезпеченні правової позиції ст.ст.22, 33, 34, 71 Конституції Украіни, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Отже, поняття "суду, встановленого законом" зводиться не лише до правової основи самого існування "суду", але й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність, тобто охоплює всю організаційну структуру судів, включно з питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Статтею 5 КАС України закріплено право на звернення до суду та способи судового захисту.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження;
Пунктом 3 ч.2 ст.19 КАС України чітко встановлено, що юрисдикція адміністративних судів не поширюється на справи про накладення адміністративних стягнень, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Таким чином, КАС України не передбачено розгляд справ про притягнення відповідальних осіб до адміністративної відповідальності.
Порядок притягнення до адміністративної відповідальності та застосування адміністративних стягнень встановлено нормами Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП).
Розділом ІІІ КУпАП закріплено перелік органів, уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення.
Отже, суд дійшов висновку, що притягнення до адміністративної відповідальності має вирішуватись в порядку, визначеному КУпАП, завданням якого є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов`язків, відповідальності перед суспільством (ст.1 КУпАП).
З огляду на зазначене, питання притягнення до адміністративної відповідальності не відноситься до компетенції Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.170 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне відмовити позивачу у відкритті провадження в частині позовних вимог про притягнення до адміністративної відповідальності за протиправну бездіяльність Відділу ведення державного реєстру виборців Виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради, яка виявилася в не забезпеченні правової позиції ст.ст.22, 33, 34, 71 Конституції Украіни, згідно п.1 ч.1 ст.ст.20, 249, ч.1 ст.286 КАС Украіни, ст.60 Конституції Украіни.
Відповідно до ч.2 ст.170 КАС України, про відмову у відкритті провадження у справі суддя постановляє ухвалу не пізніше п`яти днів з дня надходження позовної заяви.
Згідно з ч.6 ст.170 КАС України, у разі відмови у відкритті провадження в адміністративній справі з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз`яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд такої справи.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 19, 170, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Відмовити у відкритті провадження в частині позовних вимог ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за протиправну бездіяльність Відділу ведення державного реєстру виборців Виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради, яка виявилася в не забезпеченні правової позиції ст.ст.22, 33, 34, 71 Конституції Украіни, згідно п.1 ч.1 ст.ст.20, 249, ч.1 ст.286 КАС Украіни, ст.60 Конституції Украіни.
Роз`яснити позивачу, що вирішення даного спору здійснюється місцевим загальним судом в порядку, передбаченому Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ч.5 ст.170 КАС України, повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі в частині позовних вимог надіслати особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Д.В. Сидоренко