Постанова № 8570403, 18.03.2010, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
18.03.2010
Номер справи
2а-11746/09/5/0170
Номер документу
8570403
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

18.03.10Справа №2а-11746/09/5/0170 11:58 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі судді Сидоренко Д.В., при секретарі Лалаєві Д.О. розглянувши за участю представників позивача Ібрагімов А.Ш. – ю/к, дов. № 2638 від 15.07.08р., Силич Л.Є. – дов. № 20/10-0 від 21.08.09р., представника відповідача Коновалова П.С. – держ. податк. інсп, дов. № 20/10-0 від 03.03.10р. у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за адміністративним позовом Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Кримгаз»

до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.

Обставини справи: Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» (далі позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим (далі відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0008391503/0 від 28.09.09р., яким позивачу нараховане податкове зобов’язання за основним платежем у розмірі 4670,28 грн.

Вимоги мотивовані тим, що позивач звертався до ДПІ за місцем реєстрації за наданням роз’яснень з якого числа необхідно застосовувати нульову ставку, затверджену постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2008 року № 1161 при нарахуванні збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ, що поставляється бюджетним організаціям та закладам, промисловим та іншим суб’єктам господарювання та отримало податкове роз’яснення про необхідність застосування нульової ставки з 01.01.2009 року. Після одержання відповідних роз’яснень у відповідності з діючим законодавством здійснено розрахунок за січень 2009 року відповідного збору за нульовою ставкою. Також позивач зазначив, що оскільки в подальшому у березні Міністерством юстиції України було роз’яснено, що зазначена вище постанова Кабінету Міністрів України набирає чинності з 13.01.2009 року, а ДПА України у травні надала податкове роз’яснення про необхідність здійснення розрахунку за нульовою ставкою з 13.01.2009 року, ВАТ по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" подано уточнюючий розрахунок, де збільшено податкове зобов’язання у вигляді цільової надбавки для діючого тарифу на природний газ, що поставляється бюджетним організаціям та закладам, промисловим та іншим суб’єктам господарювання за січень 2009 року. У зв’язку з чим, позивач вважає протиправним оскаржуване податкове повідомлення-рішення, оскільки вони діяли на підставі єдиного на час подання розрахунку податкового роз’яснення.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, пояснив, що відповідачем правомірно застосовано фінансові санкції відповідно до Закону України № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, оскільки, у випадку, коли платник податків самостійно до початку його перевірки контролюючим органом виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, він зобов'язаний сплатити та штраф у розмірі п'яти відсотків від такої суми.

Ухвалою від 28.01.10р. суд замінив Державну податкову інспекцію у м. Сімферополі АР Крим на її правонаступника - Спеціалізовану державну податкову інспекцію по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим

Під час розгляду справи представники сторін неодноразово надавили суду письмові пояснення в обґрунтування своїх позицій.

Розглянувши матеріали справи, надані сторонами докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд -

ВСТАНОВИВ:

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами.

Відповідно до п. в) п.п.4.2.2. Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” камеральною вважається перевірка, яка проводиться контролюючим органом виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях, без проведення будь-яких інших видів перевірок платника податків.

Результати проведення камеральної перевірки оформлюються Актом, форма якого затверджена наказом Державної податкової адміністрації України № 416 від 17.07.2006 року про затвердження форми Акта про результати камеральної перевірки податкової декларації (розрахунку) щодо окремих загальнодержавних і місцевих податків і зборів.

16.09.09р. відповідачем проведена камеральна перевірка податкової декларації (розрахунку) щодо суми збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, поданого ВАТ по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" за січень 2009 року, за результатами якої був складений акт від 16.09.2009 року № 8949/15-3/03348117 (далі - Акт).

Відповідно до Акту перевіркою встановлено, що платником при поданні податкової декларації (розрахунку) податку самостійно нараховано податкове зобов’язання по розрахунку суми збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, проте не нарахована штрафна санкція у розмірі п’яти відсотків від такої суми, як це передбачено п.17.2 статті 17 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, тобто перевіркою встановлено порушення абз. «а» п.17.2 статті 17 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” в результаті чого не відображена сума штрафної санкції в періоді, що перевірявся на загальну суму 4670,28 гривень.

Згідно з підпунктом "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо контролюючий орган внаслідок проведення камеральної перевірки виявляє арифметичні або методологічні помилки у поданій платником податків податковій декларації, які призвели до заниження або завищення суми податкового зобов'язання.

На підставі Акту 16.09.09р. відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0008391503/0, в якому зазначено, що згідно з підпунктом "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, п.п. 17.2 статті 17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” ВАТ по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" визначено суму податкового зобов’язання за основним платежем в сумі 4670,28 гривень за платежем збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ.

Суд звертає увагу на те, що в оскаржуваному податковому повідомленні-рішенні помилково зазначено, що позивачу нараховане податкове зобов’язання за основним платежем у розмірі 4670,28 грн., але це розмір штрафної (фінансової) санкції який складає п’ять відсотків від суми збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності. Даний факт також був зазначений у запереченнях відповідача.

Перевіряючи правомірність прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення про донарахування штрафних (фінансових) санкцій судом встановлено наступне.

Збір у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності включено до визначеного у статті 14 Закону України "Про систему оподаткування" № 1251-XII від 25.06.1991 року переліку загальнодержавних податків і зборів, що встановлено Верховною Радою України і справляються на всій території України.

Згідні зі статтею 1 Закону України "Про систему оподаткування" розмір та механізм справляння збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Абзацом другим пункту 5 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 червня 2005 року №442 (далі –Порядок), встановлено, що контроль за правильністю обчислення, своєчасністю подання розрахунків збору і повнотою його внесення здійснюють органи державної податкової служби у порядку, встановленому законодавством.

Відповідно п.2 вказаного Порядку, платниками є суб’єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, які провадять діяльність з постачання природного газу споживачам на підставі укладених з ними договорів.

Відповідно до Порядку, всі без винятку суб'єкти господарювання, а також їх відокремлені підрозділи, що на підставі укладених із споживачами договорів здійснюють діяльність із постачання природного газу, є платниками збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ і зобов'язані подавати розрахунок суми збору до органу державної податкової служби за місцем перебування на податковому обліку та сплачувати його до спеціального фонду держбюджету у терміни, визначені для місячного звітного (податкового) періоду, а саме:

-подавати розрахунок протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду;

-вносити до спеціального фонду держбюджету суму збору протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного терміну, для подання розрахунку суми збору.

Відповідно п.п.4.1.1. п.4.1. ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків пере бюджетами та державними цільовими фондами" платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов’язання, яку зазначає у податковій декларації. Податкове зобов’язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації (п.5.1. ст. 5 цього Закону).

ВАТ по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" за січень 2009 року відповідно до зазначених вище норм до відповідача подано податкову декларацію (розрахунок) збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності.

При цьому, при розрахунку суми збору по категорії споживачів – бюджетні організації та установи та по категорії промислові споживачі застосовано нульову ставку збору.

Перевіряючи обґрунтованість таких дій судом встановлено наступне.

Згідно з абз.5,6 пункту 1 Порядку, що діяв в редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України № 1161 від 27.12.2008 року збір справляється на обсяги природного газу, що постачаються для таких категорій споживачів: бюджетні організації та установи - 12 відсотків; промислові та інші суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, що використовують природний газ - 12 відсотків.

Постановою Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ” № 1161 від 27.12.2008 року до абз.5,6 пункту 1 Порядку внесено зміни стосовно розміру ставки збору, що справляється на обсяги природного газу, що постачаються для таких категорій споживачів: бюджетні організації та установи; промислові та інші суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, що використовують природний газ із зазначенням нульової ставки.

При цьому пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ” № 1161 від 27.12.2008 року передбачена дата набрання нею чинності - 1 січня 2009 року.

Офіційне опублікування Постанови Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ” № 1161 від 27.12.2008 року відбулося 13.01.2009 року у газеті “Урядовий кур’єр” № 3 та в інформаційному бюлетені “Офіційний вісник України” від 19.01.2009 року № 1.

Отже, органом, який по закону має право встановлювати ставки збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ було передбачено нульовий розмір ставки що справляється на обсяги природного газу, що постачаються для таких категорій споживачів: бюджетні організації та установи; промислові та інші суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, що використовують природний газ.

Відкритим акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" до ДПІ у м. Сімферополі направлено лист від 19.02.2009 року вих. № 536 (а.с.14) з проханням дати пояснення з якого саме числа необхідно застосовувати нульову ставку, запроваджену Постановою Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ” № 1161 від 27.12.2008 року при розрахунку збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, що поставляється бюджетним організаціям та установам; промисловим та іншим суб'єктам господарювання.

Виходячи з відповіді від 05.03.2009 року № 10914/10/31-0 (а.с.15) на запит ВАТ по газопостачанню та газифікації “Кримгаз” ДПІ у м. Сімферополі АРК повідомило, що згідно з постановою КМУ № 1161 від 27.12.2008 року вона набуває чинності з 01.01.2009 року, а отже й “нульову ставку” необхідно застосовувати з 01.01.2009 року.

Тобто, ВАТ по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" здійснюючи розрахунок за січень 2009 року за нульовою ставкою керувалося діючим законодавством та роз’ясненнями податкового органу.

В подальшому Міністерство юстиції України листом № 2289-04-09-20 від 20.03.2009 року “Щодо надання роз'яснення стосовно набрання чинності постанов Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2008 року № 1158 та від 27 грудня 2008 року № 1161” повідомило, що оскільки за частою першою та четвертою статті 55 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" постанови Кабінету Міністрів України, крім постанов, що містять інформацію з обмеженим доступом, набирають чинності з дня їх офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими постановами, але не раніше дня їх опублікування, постанова Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2008 року № 1161 набрала чинності з 13 січня 2009 року.

До того ж, Державна податкова адміністрація України листом № 10817/7/15-0917 від 05.05.2009 року “Щодо нарахування та сплати у 2009 році збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності” пояснила, що на підставі наданого Міністерством юстиції України роз’яснення з 1 січня по 12 січня 2009 року збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ на обсяги природного газу, що постачаються для бюджетних організацій та установ, промислових та інших суб'єктів господарювання та їх відокремлених підрозділів, що використовують природний газ (за винятком підприємств гірничо-металургійного та хімічного комплексу, перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України, що використовують природний газ для технологічних потреб), справляється у розмірі 12 відсотків.

ВАТ по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" 13.08.2009 року до ДПІ у м. Сімферополі АР Крим подано уточнюючий розрахунок за січень 2009 року збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності. При цьому, при розрахунку суми збору по категорії споживачів – бюджетні організації та установи та по категорії –промислові споживачі застосовано ставку збору 12% та самостійно донараховано податкове зобов’язання в сумі 93405,61 грн. – яку перераховано платіжними дорученнями № 2495 від 18.08.09р. на суму 83000,00 грн. та № 2481 від 17.08.09р. на суму 10405,61 грн.

Проаналізувавши матеріали справи, надані позивачем докази, суд приходить до висновку, що позивач, дійсно в січні 2009 року не в повному обсязі визначив та сплатив збір у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, однак застосування ним нульової ставки здійснено ним не з вини ВАТ по газопостачанню та газифікації "Кримгаз", а викликано невірним податковим роз’ясненням ДПІ у м. Сімферополі АРК та суперечним змістом Постанови КМУ № 1161 від 27.12.2008 року.

Суд звертає увагу відповідача, що ВАТ по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" належним чином виконано обов’язок по поданню розрахунку збору за січень 2009 року, у встановлений законодавством строк із застосуванням нульової ставки, як це було передбачено самою Постановою КМУ № 1161 від 27.12.2008 року та роз’ясненням ДПІ у м. Сімферополі АРК.

Крім того, на момент подання розрахунку за січень 2009 року були відсутні будь-які інші роз’яснення, у тому числі Міністерства Юстиції України та ДПА України.

З урахуванням викладеного суд зазначає, що відсутні підстави для відповідальності ВАТ по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" за п. 17.2 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у зв’язку із самостійним донарахуванням суми збору за січень 2009 року.

Враховуючи вищенаведене, позовні вимоги позивача про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0008391503/0 від 28.09.09р. підлягають задоволенню.

В судовому засіданні, яке відбулось 18.03.2010р., оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Постанова складена у повному обсязі та підписана 23.03.10р.

Керуючись ст.ст. 94, 98, 160-163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0008391503/0 від 28.09.09р.

Стягнути з державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» 3,40 грн. витрат по сплаті судового збору.

Постанова може бути оскаржена в Севастопольський апеляційний адміністративний суд через Окружний адміністративний суд АР Крим шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складання постанови у повному обсязі та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя                                                   Сидоренко Д.В.