
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 листопада 2019 року Чернігів Справа № 620/3024/19
Чернігівський окружний адміністративний суд:
під головуванням судді Соломко І.І.,
за участю секретаря Пархомчука Д.А.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача ОСОБА_2 ,
представника відповідача Юрченка О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі також – ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України (надалі також – ГУ ПФУ в Чернігівській області, відповідач), в якому просить:
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Чернігівській області щодо відмови, викладеній в листі від 27.09.2019 №2718/03-21, у переведенні позивача на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу»;
- зобов`язати ГУ ПФУ в Чернігівській області зарахувати позивачу до стажу державної служби період роботи: на посаді звільненого секретаря парторганізації колгоспу ім. Леніна с.Андріївка з 14.03.1985 по 12.02.1988 включно (02 роки 10 місяців 28 днів); 01 рік 02 місяці 05 днів за період роботи на посаді першого заступника голови Чернігівської районної Ради та виконкому з 09.07.1994 по 14.09.1995; період роботи на посаді начальника Управління комунального майна Чернігівської обласної ради з 25.03.2005 по 01.07.2010 включно (05 років 03 місяці 06 днів) і з 18.01.2011 по 11.08.2016 включно (05 років 06 місяців 23 дні), перевести з 10.09.2019 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням всіх складових заробітної плати, визначених довідками № 05-936 від та № 05-937 від 09.09.2019 та виплатити недоотримані кошти.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що згідно розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України № 889-VIII "Про державну службу" стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством. Отже, при зарахуванні періодів роботи до набрання чинності Законом України № 889-УІІІ застосовується положення Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 №283, що не було враховано відповідачем при розгляді заяви позивача щодо переведення його на пенсію за ст. 37 Закону України «Про державну службу», зокрема не зараховано до стажу державної служби період роботи позивача на посадах: звільненого секретаря парторганізації колгоспу ім. Леніна с. Андріївка, першого заступника голови Чернігівської районної Ради та виконкому, начальника Управління комунального майна Чернігівської обласної ради.
Ухвалою суду від 17.10.2019 справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав з доводів, викладених у відзиві.
Представником відповідача подано відзив на позов, в якому позов не визнає, оскільки на день набрання чинності Законом №889-VIII, тобто на 01.05.2016, позивач не працював на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону №889-VIII та актами Кабінету Міністрів України, та немає необхідного стажу державної служби 20 років, тому підстави для призначення йому пенсії за ст. 37 Закону України «Про державну службу» відсутні.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на обліку в ГУПФУ в Чернігівській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнооб`язкове державне пенсійне страхування».
10.09.2019 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Чернігівській області із заявою про переведення його на пенсію відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».
Листом від 27.09.2019 № 2718/03-21 ГУ ПФУ в Чернігівській області відмовило ОСОБА_1 у переведенні його на пенсію за Законом України «Про державну службу», посилаючись на те, що на день набрання чинності Законом України №889-VIII, тобто на 01.05.2016, він не працював на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст.25 Закону України №889-VIII та актами Кабінету Міністрів України, та немає необхідний стаж державної служби 20 років (а.с.18-19).
Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із такого.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях, визначає Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII (далі також – Закон № 889-VIII).
Відповідно до п. 8 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Згідно зі ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII (надалі також – Закон № 3723-XII), на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (1058-15), за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (1058-15), у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Відповідно до п. 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 283 від 03.05.1994р. (чинна до 01.05.2016 року) до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.
Крім того, згідно п. 4 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 229 від 25.03.2016р. до стажу державної служби зараховуються час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".
В свою чергу, відповідно до у ст. 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" до шостої категорії посад в органах місцевого самоврядування, належать посади керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів міських (міст районного значення), сільських, селищних рад, керівників структурних підрозділів виконавчого апарату районних та секретаріатів районних у містах Києві та Севастополі рад та їх заступників, керівників управлінь, відділів та інших структурних підрозділів виконавчих органів міських (міст районного значення), районних у містах рад та їх заступників, помічників голів, радників, консультантів, начальників секторів, головних бухгалтерів, спеціалістів управлінь, відділів, інших структурних підрозділів виконавчих органів міських (міст обласного значення та міста Сімферополя) рад, старост.
Згідно з п. 1 Порядку № 239 до п`ятої категорії посад віднесено: посади заступників голів, керівників секретаріатів районних, районних у містах Рад народних депутатів; перших заступників і заступників голів, керуючих справами (секретарів) виконкомів районних у містах Рад народних депутатів; голів міст районного значення, селищних і сільських голів; заступників керівників управлінь, самостійних відділів обласних, Київської та Севастопольської міських Рад народних депутатів; керівників управлінь, самостійних відділів виконкомів міських Рад народних депутатів міст обласного підпорядкування та їх заступників; керівників відділів (підвідділів) у складі управлінь, самостійних відділів, секретаріатів обласних, Київської та Севастопольської міських Рад народних депутатів і апаратів виконкомів міських Рад народних депутатів міст обласного підпорядкування; помічників голів, радників, консультантів, спеціалістів апарату обласних, Київської та Севастопольської міських Рад народних депутатів та інші прирівняні до них посади.
Статтею 25 Закону України «Про державну службу» встановлено, що основними критеріями класифікації посад державних службовців є організаційно-правовий рівень органу, який приймає їх на роботу, обсяг і характер компетенції на конкретній посаді, роль і місце посади в структурі державного органу. Крім того, встановлені категорії посад державних службовців, а також передбачено, що віднесення існуючих посад державних службовців, не перелічених у цій статті, а також віднесення до відповідної категорії нових посад державних службовців проводиться Кабінетом Міністрів України за погодженням з відповідним державним органом.
Так, абз. 1, 2 та 3 п. 2 Порядку №283 передбачено, що до стажу державної служби зараховується робота (служба): на посадах державних службовців у державних органах, передбачених у ст. 25 Закону України «Про державну службу», а також на посадах, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад державних службовців; на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв`язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів; на посадах керівних працівників і спеціалістів державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР згідно з додатком.
У Додатку до вказаного Порядку наведено Перелік державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР, період роботи в яких на посадах керівних працівників і спеціалістів зараховується до стажу державної служби. Так, вказаним Переліком передбачено, серед іншого, виконавчі комітети місцевих Рад депутатів трудящих, Рад народних депутатів, їх управління, самостійні відділи, інші структурні підрозділи.
Крім того, Порядком №283 передбачено зарахування до стажу державної служби періоду роботи в організаціях, передбачених абз. 4 п. З Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.1993 року № 1049 (далі – Постанова № 1049).
Відповідно до п. 3 Положення про порядок і умови виплати щомісячної надбавки за вислугу років працівникам органів виконавчої влади та інших державних органів, затвердженого постановою № 1049, до стажу роботи, який дає право на одержання надбавки за вислугу років, зараховується стаж роботи в організаціях (крім роботи у кооперативних та інших громадських організаціях), передбачених ст. 118 Кодексу законів про працю України, зокрема в партійних, профспілкових і комсомольських організаціях на виборних посадах.
Також у роз`ясненнях Міністерства юстиції України від 03.06.1994 №4-5-1156, погодженими з Кабінетом Міністрів України, зазначено, що до стажу державної служби зараховують період роботи в цих органах лише на виборних та відповідальних посадах до припинення дії ст. 6 Конституції УРСР і внесення змін до ст. 7 Конституції УРСР (до 24.10.1990). Відповідальною вважається посада, прийняття на яку здійснювалось колегіальним органом (рішення бюро, комітету, постановою конференції, зборів) партійних, профспілкових, комсомольських організацій.
Отже, вищезазначеним законодавством передбачено зарахування стажу роботи в партійних організаціях до стажу державного службовця, особам які працювали на виборних та відповідальних посадах в органах до 24.10 1990.
Аналогічна правова позиція закріплена в постанові Верховного Суду від 07.03.2018 у справі № 240/381/17.
Суд встановив, що згідно постанови КПРС Чернігівського РККУ № Б-33/29 від 28.03.1985 ОСОБА_1 затверджено на посаду звільненого секретаря парторганізації колгоспу ім. Леніна с. Андріївка 14.03.1985 (а.с.28).
Згідно записів, наявних у трудовій книжці НОМЕР_1 , ОСОБА_1 працював з 14.03.1985 по 12.02.1988 на посаді звільненого секретаря парторганізації колгоспу ім. Леніна с.Андріївка (а.с. 22); з 09.07.1994 по 14.09.1995 обіймав посаду першого заступника голови Чернігівської районної Ради та виконкому (а.с. 24); з 25.03.2005 по 01.07.2010 та 18.01.2011 по 11.08.2016 працював начальником Управління комунального майна Чернігівської обласної ради (а.с. 25-26). Загальний стаж роботи в органах місцевого самоврядування станом на 17.01.2011 становить 21 рік, що підтверджується розпорядженням Чернігівської обласної ради від 17.01.2011 № 7 ( а.с.31).
Отже, суд встановив, що стаж роботи позивача на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців становить не менш як 20 років.
За таких обставин, до стажу державної служби позивача підлягає зарахуванню період роботи на посаді звільненого секретаря парторганізації колгоспу ім. Леніна с. Андріївка Чернігівського району Чернігівської області з 14.03.1985 по 12.02.1988 включно; період роботи на посаді першого заступника голови Чернігівської районної Ради та виконкому з 09.07.1994 по 14.09.1995; період роботи на посаді начальника Управління комунального майна Чернігівської обласної ради з 25.03.2005 по 01.07.2010 включно і з 18.01.2011 по 11.08.2016.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що вимоги в частині визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Чернігівській області щодо відмови, викладеної в листі від 27.09.2019 № 2718/803-21, у переведенні ОСОБА_1 на пенсію відповідно до Закону України ''Про державну службу'' та зобов`язання відповідача зарахувати позивачу до стажу державної служби період роботи на посаді звільненого секретаря парторганізації колгоспу ім. Леніна с. Андріївка Чернігівського району Чернігівської області з 14.03.1985 по 12.02.1988 включно; період роботи на посаді першого заступника голови Чернігівської районної Ради та виконкому з 09.07.1994 по 14.09.1995; період роботи на посаді начальника Управління комунального майна Чернігівської обласної ради з 25.03.2005 по 01.07.2010 включно і з 18.01.2011 по 11.08.2016, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Разом з тим, позовні вимоги щодо зобов`язання відповідача перевести позивача на пенсію за Законом України «Про державну службу» з урахуванням всіх складових заробітної плати, визначених довідками № 05-936 та № 05-937 від 09.09.2019, і виплати недоотриманих коштів, задоволенню не підлягають, з огляду на таке.
Адміністративний суд, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення), передбаченим ч.2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, критеріям, не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.
Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов`язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених проектом нормативно-правового акта.
Отже, дискреційне право органу виконавчої влади обумовлене певною свободою (тобто вільним, або адміністративним розсудом) в оцінюванні та діях, у виборі одного з варіантів рішень та правових наслідків.
Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного судочинства завжди є контроль легальності. Перевірка доцільності переступає компетенцію адміністративного суду і виходить за межі завдання адміністративного судочинства.
Враховуючи, що ГУ ПФУ в Чернігівській області не було здійснено переведення позивача на пенсію за Законом України «Про державну службу» з урахуванням спірного періоду роботи на підставі вказаного рішення суду, то суд не може підміняти даний орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вчинення вказаних дій, оскільки законодавством такі функції віднесені до компетенції Пенсійного фонду України. Щодо виплати позивачу недоотриманих коштів, то така вимога є передчасною, оскільки докази, що відповідачем після переведення позивача на пенсію за Законом «Про державну службу» такі дії не вчинені, відсутні. Отже, права позивача на даний час ще не порушені.
У свою чергу відповідно до абз. 2 ч. 4 ст. 245 КАС України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
За таких обставин, для відновлення прав позивача, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача вирішити питання щодо переведення ОСОБА_1 на пенсію відповідно до Закону України ''Про державну службу'' згідно поданої заяви від 10.09.2019, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити частково.
Підстави для відшкодування судових витрат відсутні, оскільки позивач є інвалідом ІІ групи загальне захворювання, тому відповідно до Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо відмови, викладеної в листі від 27.09.2019 № 2718/803-21 у переведенні ОСОБА_1 на пенсію відповідно до Закону України ''Про державну службу''.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби період роботи на посаді звільненого секретаря парторганізації колгоспу ім. Леніна с. Андріївка Чернігівського району Чернігівської області з 14.03.1985 по 12.02.1988 включно; період роботи на посаді першого заступника голови Чернігівської районної Ради та виконкому з 09.07.1994 по 14.09.1995; період роботи на посаді начальника Управління комунального майна Чернігівської обласної ради з 25.03.2005 по 01.07.2010 включно і з 18.01.2011 по 11.08.2016, та вирішити питання, щодо переведення ОСОБА_1 на пенсію відповідно до Закону України ''Про державну службу'' згідно поданої заяви від 10.09.2019, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
В решті позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України, вул. П`ятницька, 83-а, м. Чернігів,14005, код ЄДРПОУ 21390940.
Повний текст рішення виготовлено 15 листопада 2019 року.
Суддя І.І. Соломко