
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 листопада 2019 р. м. Чернівці Справа № 824/968/19-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнір В.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Чернівецької міської ради про визнання протиправним та скасування пункту рішення, -
В С Т А Н О В И В:
У поданому до суду адміністративному позові ОСОБА_1 (далі - позивач) просить суд визнати протиправним та скасувати пункт 5 рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради (далі - відповідач) від 04.06.2019р. №312/10 "Про розгляд заяв суб`єктів господарювання щодо продовження терміну дії та встановлення режиму роботи".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що пунктом 1.1. рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 08.04.2008р. №242/7 підприємцю ОСОБА_1 було затверджено цілодобовий режим роботи магазину продовольчих та непродовольчих товарів на АДРЕСА_1 за погодженням із Першотравневим РВ УМВС України в Чернівецькій області та Чернівецької міської державної санітарно-епідеміологічної. Проте, листом від 13.06.2019р. за №02/01-17/590 Департамент розвитку Чернівецької міської ради повідомив його про те, що пунктом 5 рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 04.06.2019р. №312/10 було внесено зміни до п.1.1 рішення виконавчого комітету міської ради від 08.04.2008р. №242/7, а саме, замінено слова "цілодобовий режим роботи" словами "нічний режим роботи з 08:00 до 24:00".
Позивач із прийнятим рішенням у вказаній вище частині не погоджується, оскільки вважає, що законодавством не надано повноваження відповідачу встановлювати режим роботи підприємств, установ, організацій, які не належать до комунальної власності, без погодження такого режиму із власником, як і скасування такого.
Таким чином, на думку позивача, приймаючи без погодження з ним рішення про зміну режиму роботи торговельного закладу, відповідач вийшов за межі своїх повноважень, відтак, рішення у цій частині підлягає скасуванню.
Відповідач у поданому відзиві просить відмовити в задоволенні адміністративного позову, оскільки, зазначає, що при прийнятті оскаржуваного позивачем рішення виконавчий комітет міської ради керувався Положенням "Про встановлення режиму роботи закладам торгівлі, сфери послуг та ресторанного господарства та утворення комісії з розгляду цього питання" зі змінами, внесеними рішеннями виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 23.12.2014р. №694/22, від 28.04.2015р. №195/8 та від 14.03.2019р. №150/5.
Вказує, що зважаючи на неодноразові звернення Головного управління національної поліції в Чернівецькій області та мешканців будинку АДРЕСА_1 на АДРЕСА_2 , 28.01.2019р. розпорядженням міського голови №21-р було створено робочу групу з вивчення конфліктної ситуації щодо роботи магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 хатка». За результатами роботи робочої групи на засіданні комісії з розгляду документів щодо встановлення режиму роботи закладам торгівлі, сфери послуг та ресторанного господарства від 16.04.2019р. було розглянуто питання в частині внесення змін з цілодобового на нічний режим роботи магазину у зв`язку із конфліктними ситуаціями та порушеннями громадського порядку в закладі та на прилеглій території. Департаменту розвитку було доручено підготувати проект рішення виконавчого комітету міської ради щодо зміни цілодобового на нічний режим роботи з 08:00год. до 24:00год.
З огляду на викладене, відповідач вважає, що ним дотримано положення Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", та в межах наданих повноважень прийнято правомірне рішення.
У відповіді на відзив, поданій позивачем, останній звертає увагу на те, що положеннями Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження щодо встановлення за погодженням із власниками зручного для населення режиму роботи розташованих на відповідній території підприємств, установ та організацій сфери обслуговування, незалежно від форм власності.
Ухвалою суду від 16.08.2019р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
Судом встановлені наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 зареєстрований фізичною особою-підприємцем з 25.02.2003р. та, зокрема, здійснює підприємницьку діяльність у магазині, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.7).
Пунктом 1.1. рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 08.04.2008р. №242/7 було затверджено підприємцю ОСОБА_1 цілодобовий режим роботи магазину продовольчих та непродовольчих товарів на АДРЕСА_1 за погодженням із Першотравневим РВ УМВС України в Чернівецькій обл. від 18.03.2008р. №32/3067 та Чернівецької міської державної санітарно-епідеміологічної станції від 31.03.2008р. №1361/02-01 (а.с.8).
Згідно із заявою ОСОБА_2 та мешканців прилеглих будинків по АДРЕСА_1 , адресованої директору Департаменту економіки Чернівецької міської ради Кушнірику Я.Д., заявниця просила розглянути звернення щодо режиму роботи нічного магазину у зв`язку із тим, що порушуються їхні права на відпочинок у нічний час, а саме систематичний галас і масове паління у нічний час під вікнами житлових приміщень (а.с.37-38).
Згідно заяви громадян ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_2 , направленої у Департамент економіки Чернівецької міської ради від 06.08.2018р., останні зазначили, що проживають за адресою по АДРЕСА_3 ., а саме у квартирі, яка розташована над продовольчим магазином з цілодобовим режимом роботи. Режим роботи магазину у нічний час з 22.00 до 8.00, систематично створює незручності для мешканців прилеглих будинків й особливо для тих хто мешкає безпосередньо над магазином, сприяючи також погіршенню стану правопорядку і порушенню режиму тиші у нічний час (а.с.36).
Розпорядженням Чернівецького міського голови від 28.01.2019р. №21-р створено робочу групу з вивчення конфліктної ситуації щодо роботи магазину продовольчих та непродовольчих товарів « ІНФОРМАЦІЯ_1 хатка» на АДРЕСА_1 з цілодобовим режимом роботи, який було встановлено рішенням виконавчого комітету міської ради від 08:04.2008 року №242/7, якій доручено вивчити дане питання та надати свої пропозиції (а.с.33).
На виконання указаного вище розпорядження 28.02.2019р. Департамент економіки Чернівецької міської ради повідомив секретаря міської ради, що 05.02.2018р. відбулося засідання вищезазначеної робочої групи, в якій взяли участь мешканка будинку АДРЕСА_1 та суб`єкт господарювання магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 хатка». За результатами встановлених обставин, рекомендовано позивачу заключити договір на фізичну охорону з охоронною фірмою, забезпечити прибирання прилеглої території та вести архівування записів відеокамер для співпраці з органами поліції (а.с.32).
05.04.2019р. на ім`я секретаря міської ради Продана В ОСОБА_5 С. було направлено депутатське звернення депутатки ОСОБА_6 , у якому остання просила посприяти у вирішенні проблеми з порушення тиші магазином цілодобової торгівлі у підвальному приміщенні будинку АДРЕСА_1 по вул.Шевченка, та зібрати комісію з розгляду питання режиму роботи закладу торгівлі за даною адресою (а.с.44).
Згідно з витягом протоколу №2 засідання комісії з розгляду документів щодо встановлення режиму роботи закладам торгівлі, сфери послуг та ресторанного господарства від 16.04.2019р. (на засідання запрошені гр. ОСОБА_2 та ФОП ОСОБА_1 ) вирішено доручити департаменту розвитку міської ради підготувати проект рішення виконавчого комітету міської ради щодо зміни цілодобового на нічний режим роботи з 08:00год. до 24:00год. магазину продовольчих та непродовольчих товарів по АДРЕСА_1 , ФОП ОСОБА_1 у зв"язку з неодноразовими зверненнями мешканців будинку за цією ж адресою щодо незручностей для проживання, пов`язаних з цілодобовою роботою закладу (а.с.34-35).
04.06.2019р. розглянувши заяви суб`єктів господарювання і враховуючи рішення комісії з розгляду документів щодо встановлення режиму роботи закладам торгівлі, сфери послуг та ресторанного господарства (протокол №2 від 16.04.2019р.), та, беручи до уваги пропозиції членів виконавчого комітету міської ради, виконавчий комітет Чернівецької міської ради прийняв рішення №312/10, яким пунктом 5 внесено зміни до пункту 1.1.1. рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 08.04.2008р. №242/7 «Про затвердження режиму роботи» (підприємцю ОСОБА_1 ), замінивши слова «цілодобовий режим роботи» словами «нічний режим роботи з 08:00год. до 24:00год.» у зв`язку з неодноразовими зверненнями мешканців будинку за цією ж адресою щодо незручностей для проживання, пов`язаних з цілодобовою роботою закладу (а.с.31).
Позивач вважає, що зазначене рішення є протиправним, оскільки, прийнято відповідачем поза межами повноважень, наданих законом та без погодження з позивачем, у зв`язку з цим звернувся до суду з даним позовом.
До вказаних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті спору.
У відповідності до ч.2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до ст.55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
За правилами ст.11 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997р. №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР) виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Перелік повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад в галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв`язку, закріплено у статті 30 Закону №280/97-ВР. Зокрема, підпунктом 9 пункту "а" названої статті встановлено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад (власні повноваження) належать встановлення зручного для населення режиму роботи підприємств комунального господарства, торгівлі та громадського харчування, побутового обслуговування, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад.
Разом з цим, у підпункті 4 пункту "б" статті 30 Закону №280/97-ВР вказано, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження щодо встановлення за погодженням з власниками зручного для населення режиму роботи розташованих на відповідній території підприємств, установ та організацій сфери обслуговування незалежно від форм власності.
Загальні умови провадження торговельної діяльності, основні вимоги до торговельної мережі, мережі закладів ресторанного господарства і торговельного обслуговування громадян, які придбавають товари для власних побутових потреб у підприємств, установ, організацій незалежно від організаційно-правової форми і форм власності, фізичних осіб-підприємців та іноземних юридичних осіб, що провадять підприємницьку діяльність на території України визначаються Порядком провадження торговельної діяльності та Правилами торговельного обслуговування населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 833 від 15 червня 2006 року.
Відповідно до пункту 13 Порядку провадження торговельної діяльності режим роботи торговельного об`єкта та закладу ресторанного господарства, що належать до комунальної власності, встановлюється органами місцевого самоврядування відповідно до законодавства.
За визначенням пункту 7 Порядку провадження торговельної діяльності торговельними об`єктами у сфері роздрібної торгівлі є, зокрема, магазин, який може бути - продовольчим, непродовольчим, змішаним (за товарною спеціалізацією).
Згідно з пунктом 1.7 Правил роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства, затверджених наказом Міністерства економіки України від 24 липня 2002 року № 219, якими регламентуються основні вимоги щодо роботи суб`єктів господарської діяльності (закладів, підприємств) усіх форм власності, що здійснюють діяльність на території України у сфері ресторанного господарства, - режим роботи торговельного об`єкта та закладу ресторанного господарства встановлюється суб`єктом господарювання самостійно, а у випадках, передбачених законодавством, за погодженням з органами місцевого самоврядування.
З наведеного вбачається, що законодавством не надано повноваження виконавчому комітету щодо встановлення режиму роботи підприємств, установ, організацій, які не належать до комунальної власності, без погодження такого режиму із власником, як і скасування такого.
Наведений висновок узгоджується з висновками, викладеними в постанові Верховного Суду від 07.02.2018р. у справі № 569/3333/16-а.
Частиною першою статті 19 Господарського кодексу України (далі - ГК України) визначено, що суб`єкти господарювання мають право без обмежень самостійно здійснювати господарську діяльність, що не суперечить законодавству.
Згідно з ч.4 ст.23 ГК України незаконне втручання органів та посадових осіб місцевого самоврядування у господарську діяльність суб`єктів господарювання забороняється. Не допускається видання правових актів органів місцевого самоврядування, якими встановлюються не передбачені законом обмеження щодо обігу окремих видів товарів (послуг) на території відповідних адміністративно-територіальних одиниць.
З матеріалів справи слідує, що магазин продовольчих та непродовольчих товарів на АДРЕСА_2 , де здійснює підприємницьку діяльність позивач, не належить до комунальної власності Чернівецької міської ради, відтак скасування режиму роботи такого закладу без погодження із власником є неможливим. При цьому, докази погодження такого рішення з позивачем в матеріалах справи відсутні.
Враховуючи викладене вище, суд вважає, що пункт 5 рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 04.06.2019р. №312/10, яким змінено встановлений режим роботи магазину, де здійснює підприємницьку діяльність позивач, прийнято відповідачем за відсутності передбачених законом підстав та вийшовши за межі повноважень, визначених законом. Відтак суд доходить висновку, що рішення у вказаній вище частині є неправомірним, а позов обґрунтованим та таким, який підлягає задоволенню.
Згідно зі ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За змістом ч.1 та ч.2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем, як суб`єктом владних повноважень не доведено суду правомірність прийнятого рішення. Крім того, не дотримано ч.2 ст.2 КАС України, зокрема, в частині забезпечення права особи на участь в процесі прийняття рішення.
Відтак, суд доходить висновку, що адміністративний позов необхідно задовольнити.
Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З матеріалів справи видно, що позивачем за подання даного позову сплачено судовий збір в розмірі 1921 грн., що у відповідності до ч.1 ст.139 КАС України підлягає відшкодуванню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань виконавчого комітету Чернівецької міської ради (а.с.3). Інших документальних підтверджень щодо понесених позивачем витрат матеріали справи не містять.
Керуючись статтями 2, 9, 77, 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати пункт 5 рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 04.06.2019р. №312/10 "Про розгляд заяв суб`єктів господарювання щодо продовження терміну дії та встановлення режиму роботи".
3. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань виконавчого комітету Чернівецької міської ради 1921 (одну тисячу дев`ятсот двадцять одну) грн. 00 коп.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_4 )
Відповідач - Виконавчий комітет Чернівецької міської ради (код ЄДРПОУ 04062216, площа Центральна, 1, м.Чернівці, 58000)
Суддя В.О. Кушнір