
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№1.380.2019.004542
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 листопада 2019 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Карп`як О.О., розглянувши в порядку письмового провадження справу № 1.380.2019.004542 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання провести перерахунок пенсії,-
в с т а н о в и в:
До суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління ПФУ у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) про визнання протиправними дій, зобов`язання провести перерахунок пенсії, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління ПФУ у Львівській області щодо відмови позивачу у перерахунку призначеної пенсії із врахуванням середньомісячної суми щомісячної додаткової винагороди згідно довідки військової частини № 3035 від 25.03.2019 року № 192;
- зобов`язати Головне управління ПФУ у Львівській області провести перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1 із врахуванням середньомісячної суми щомісячної додаткової винагороди згідно довідки військової частини 3035 від 25.03.2019 року № 192 (від 09.07.2019 року № 427) та подальшу її виплату.
В обґрунтування позовних вимог зазначає наступне. Головним управлінням ПФУ у Львівській області позивачу призначено пенсію за вислугу років з 17.11.2017 року згідно статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі грошового атестата від 27.03.2018 року № 38 та довідок про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 13.02.2018 року № 998, виданої Головним управлінням МВС України у Дніпропетровській області та від 27.03.2018 року № 45, виданої в/ч № 3035 у розмірі 70% сум грошового забезпечення, при цьому враховано: посадовий оклад – 1000 грн., оклад за спеціальним званням – 115 грн., надбавка за вислугу років 40% - 446 грн., середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, в т.ч. надбавка за особливо важливі завдання 50% та премія 575% - 5 478,38 грн. Всього 7039,38 грн. Основний розмір пенсії становив – 4 927,57 грн. Позивач, вважаючи, що таке нарахування проведено невірно, звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії. Листом від 02.05.2019 року № 2015/М-20/17.05-06 відповідач повідомив ОСОБА_1 про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії на підставі довідки № 192 від 25.03.2019 року. Не погоджуючись з такою відмовою відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 09 вересня 2019 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними матеріалами у справі.
Ухвалою суду від 03 жовтня 2019 року у задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання провести перерахунок пенсії відмовлено.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву. Відзив обґрунтований тим, що на підставі заяви позивача від 23.04.2018 року та наданих уповноваженим структурним підрозділом Головного управління Національної гвардії України, зокрема, грошового атестату від 27.03.2018 серії № 38 та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, виданої старшому лейтенанту ОСОБА_1 від 27.03.2018 року № 45, позивачу з 17.11.2017 року перерахована пенсія за вислугу років відповідно до ст. 13 Закону-2262 у розмірі 70% грошового забезпечення. При обрахунку пенсії ОСОБА_1 з 17.11.2017 року було взято наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад – 1000 грн.; оклад за військове звання – 115,00 грн.; надбавка за вислугу років (40%) – 446,00 грн., додаткові види грошового забезпечення за 24 місяці – 5 478,38 (враховано надбавку за виконання особливо важливих завдань (50%), премію (575%). Основний розмір пенсії позивача становив 4 927,57 грн. Розмір з пенсійної виплати (з урахуванням надбавки учасника АТО та надбавки на непрацездатну дитину віком до 18 років) станови 6056,57 грн.
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону – 2262, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманами, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюється з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року – страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. У ст. ст. 43,63 Закону – 2262 наведено вичерпний перелік додаткових видів грошового забезпечення, це: надбавки, доплати, підвищення. Такий вид грошового забезпечення як щомісячна додаткова грошова винагорода в ст. ст. 43,63 Закону – 2262 відсутня і, відповідно, в обрахунок пенсії не включається. Ця норма не містить двозначності і не містить посилань на інші законодавчі акти щодо визначення переліку складових грошового забезпечення, з якого обчислюються пенсії згідно із Законом – 2262. Щомісячна додаткова грошова винагорода не відображена у довідці про додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_1 , оскільки така не враховується для обчислення розміру пенсії. Підстав для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди немає, оскільки, повідомлення про наявність підстав для вищенаведеного перерахунку пенсії з ПФУ на адресу Головного управління ПФУ у Львівській області не надходило. Уповноважений структурний підрозділ (Головне управління Національної гвардії України) на адресу Головного управління ПФУ у Львівській області не скеровувало довідку про додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_1 , в якій було б зазначено щомісячну додаткову грошову винагороду. Довідка від 09.07.2019 № 427 на підставі якої позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, від уповноваженого структурного підрозділу на адресу Головного управління ПФУ у Львівській області не надходила. Відтак, у відповідача не було законних підстав для перерахунку пенсії позивача з урахуванням грошового забезпечення, визначеного у довідці від 09.07.2019 № 427. Просив у задоволенні позову відмовити.
Суд, з`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.
ОСОБА_1 з 12.09.2012 року було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» по лінії МВС України.
З 01.10.2014 року по 30.04.2015 року позивач проходив на службу в органах внутрішніх справ.
В період з 23.02.2016 року по 16.11.2017 року проходив службу у військовій частині 3035 Національної гвардії України та приймав безпосередню участь в АТО.
23 квітня 2018 року на адресу Головного управління ПФУ у Львівській області надійшла відомості для призначення пенсії позивачу з додатковою вислугою років в Національній гвардії України.
Головним управлінням ПФУ у Львівській області позивачу призначено пенсію за вислугу років (в тому числі за вислугу років в Національній гвардії України) з 17.11.2017 року згідно ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі грошового атестата від 27.03.2018 серії № 38 та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 13.02.2018 року № 998, виданої Головним управлінням МВС України у Дніпропетровській області та від 27.03.2018 року № 45, виданої в/ч № 3035 у розмірі 70% сум грошового забезпечення, при цьому враховано: посадовий оклад – 1000 грн.; оклад за військове звання – 115,00 грн.; надбавка за вислугу років (40%) – 446,00 грн., додаткові види грошового забезпечення за 24 місяці – 5 478,38 (враховано надбавку за виконання особливо важливих завдань (50%), премію (575%).
Основний розмір пенсії позивача становив 4 927,57 грн. Розмір з пенсійної виплати (з урахуванням надбавки учасника АТО та надбавки на непрацездатну дитину віком до 18 років) станови 6056,57 грн.
Не погодившись з таким перерахунком пенсії позивач звернувся із заявою до відповідача на що отримав відповідь від 02.05.2019 № 2015/М-20/07.05-06. У вищезазначеній відповіді Головне управління ПФУ у Львівській області повідомило позивача, що йому призначено пенсію за вислугу років з 17.11.2017 року відповідно до Закону України – 2262 на підставі наданих уповноваженим структурним підрозділом – Головним управлінням Національної гвардії в Україні документів, зокрема, грошового атестату від 27.03.2018 № 38 та довідок про додаткові види грошового забезпечення від 13.02.2018 № 998, виданої Головним управлінням МВС України в Дніпропетровській області, довідки від 27.03.2018 № 45, виданої Військовою частиною 3035 національної гвардії України та від 16.06.2015 № 2189, виданої Головним управлінням МВС в Дніпропетровській області. Додатково зазначили, що законодавством не передбачено проведення індивідуального перерахунку пенсій військовослужбовцям за їх заявою. Підстави для проведення перерахунку пенсії на підставі довідки від 25.03.2019 № 192 відсутні.
Не погодившись з відмовою відповідача у перерахунку пенсії, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд приходить до висновку про наявність обґрунтованих правових підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 1, 2 ст. 9 Закону № 2011-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення військовослужбовців входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до ч. 1 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV).
Пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ).
Отже, Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Водночас, згідно п. 7 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» від 17 липня 1992 року № 393 пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Відповідно до ст. 41 Закону № 1058-ІV до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування.
Отже, щомісячна додаткова грошова винагорода військовослужбовця, яку він отримував під час проходження служби, з якої нараховані і сплачені страхові внески, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.
Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм права висловлена Верховним Судом України у постанові від 20 жовтня 2015 року (справа № 559/3342/14-а; 21-2942а15), Верховним Судом у постанові від 24 січня 2019 року (справа № 826/4008/16) та Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 06 лютого 2019 року (справа № 522/2738/17).
Як встановлено судом відповідно до довідки Військової частини 3035 від 09.07.2019 року №427, щомісячна додаткова грошова винагорода виплачувалася позивачу щомісяця в період з 23.02.2016 року по 16.11.2017 року, та з неї нараховувались та сплачувались страхові внески.
Таким чином, отримувана ОСОБА_1 щомісячна додаткова грошова винагорода, з якої щомісяця її виплати утримувався єдиний внесок, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії, відтак, розмір призначеної позивачу у листопаді 2017 року пенсії підлягає перерахунку.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про наявність підстав для перерахунку призначеної пенсії ОСОБА_1 із врахуванням середньомісячної суми щомісячної додаткової винагороди згідно довідки військової частини 3035 від 25.03.2019 року № 192.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України ).
За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст. 139 КАС України, судові витрати стягненню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, –
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання провести перерахунок пенсії - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління ПФУ у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку призначеної пенсії із врахуванням середньомісячної суми щомісячної додаткової винагороди згідно довідки військової частини № 3035 від 25.03.2019 року № 192.
Зобов`язати Головне управління ПФУ у Львівській області (79000, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, ЄДРПОУ 13814885) провести перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) із врахуванням середньомісячної суми щомісячної додаткової винагороди згідно довідки військової частини 3035 від 25.03.2019 року № 192 та провести відповідні виплати з врахуванням раніше виплачених сум.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення 14.11.2019 року.
Суддя Карп`як Оксана Орестівна