Категорія 6.14
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 березня 2010 року Справа № 2а-256/10/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Чернявської Т.І.,
при секретарі судового засідання Глазуновій О.О.,
за участю сторін:
від прокурора - прокурор відділу представництва інтересів громадян
та держави в судах прокуратури області
Майборода О.О. (посвідчення від 20.11.2008 № 672)
від позивача головний спеціаліст-юрисконсульт
Краснокутський Д.В. (довіреність від 14.01.2010 № 23/1-90)
від відповідача - не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську
справу за адміністративним позовом
Прокурора Перевальського району Луганської області в інтересах держави в особі
Перевальського районного центру зайнятості
до виконавчого комітету Артемівської міської ради Перевальського району Луганської області
про стягнення штрафу в розмірі 16823,98 грн.,
ВСТАНОВИВ:
19 січня 2010 року Прокурор Перевальського району Луганської області звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом в інтересах держави в особі Перевальського районного центру зайнятості до виконавчого комітету Артемівської міської ради Перевальського району Луганської області про стягнення штрафу в розмірі 16823,98 грн.
В обґрунтування позову прокурор зазначив, що відповідно до пункту 5 статті 20 Закону України „Про зайнятість населення”, при вивільнені працівників у зв`язку зі змінами в організації виробництва праці, у тому числі ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штрафу працівників підприємства, установи, організації, незалежно від форм власності, повідомляють про це не пізніше ніж за два місяці у письмовій формі державну службу зайнятості, а в десятиденний строк після вивільнення подають до служби зайнятості списки фактично вивільнених працівників. У разі неподання або порушення строків подання цих даних стягується штраф у розмірі річної заробітної плати за кожного вивільненого працівника.
Згідно акта перевірки додержання законодавства про зайнятість № 60 з 14 по 15 жовтня 2009 року було виявлено, що відповідач згідно з наказом від 12.08.2009 № 66/к вивільнив за пунктом 1 статті 40 Кодексу законів про працю України спеціаліста другої категорії-бухгалтера виконкому - ОСОБА_3. Відомості про попереднє вивільнення ОСОБА_3 за формою № 4-ПН „Звіт про заплановане вивільнення працівників” надані до Перевальського районного центру зайнятості з порушенням двомісячного терміну, а саме 31.07.2009. Відомості про фактичне вивільнення за формою № 4-ПН «Звіт про фактичне вивільнення» зовсім не надавалися.
Просить суд стягнути з відповідача на користь Перевальського районного центру зайнятості штраф у розмірі річної заробітної плати ОСОБА_3 у розмірі 16823,98 грн.
Прокурор та представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали, надали пояснення, аналогічні викладеним у позові, просили суд задовольнити позов.
Відповідач у судове засідання не прибув, про дату, місце та час слухання справи повідомлявся належним чином. Правом подати суду заперечення проти позову та докази на підтвердження своїх доводів не скористався.
Відповідно до ч. 6 ст. 71 КАС України суд вирішує справу на основі наявних в матеріалах справи доказів.
Суд, вислухавши пояснення прокурора та представника позивача, дослідивши матеріали справи, вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню повністю з таких підстав.
Судом встановлено, що виконавчий комітет Артемівської міської ради Перевальського району Луганської області здійснює свою діяльність на підставі статуту, затвердженого рішенням 19 сесії міської ради четвертого скликання від 29 жовтня 2004 року № 19/1 та зареєстрованого Перевальським районним управлінням юстиції 11 листопада 2005 року № 4, і є юридичною особою, що підтверджується довідкою з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України від 22.07.2003 № 34534 (арк. справи 7-24, 47).
Як вбачається з акта перевірки додержання законодавства про зайнятість № 60 з 14 по 15 жовтня 2009 року, інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Луганського обласного центру зайнятості було встановлено, що у виконавчому комітеті Артемівської міської ради Перевальського району Луганської області працювала на посаді спеціаліста 2 категорії - бухгалтер ОСОБА_3, яка 12 серпня 2009 року була вивільнена із виконкому згідно п. 1 ст. 40 КЗпП України, що підтверджується розпорядженням міського голови м. Артемівська від 12.08.2009 № 66/к (арк. справи 3-5, 25). В порушення вимог ст. 49І КЗпП України та п. 5 ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення», відомості про попереднє вивільнення ОСОБА_3, за формою № 4-ПН «Звіт про заплановане вивільнення працівників», надані до Перевальського районного центру зайнятості 31.07.2009, а відомості про фактичне вивільнення за формою № 4-ПН «Звіт про фактичне вивільнення» зовсім не надавались (арк. справи 39-40, 46).
Акт перевірки додержання законодавства про зайнятість № 60 з 14 по 15 жовтня 2009 року підписаний міським головою м. Артемівська без заперечень та зауважень.
Законом України від 01 березня 1991 року № 803-ХІ «Про зайнятість населення» визначено правові, економічні та організаційні основи зайнятості населення України і його захисту від безробіття, а також соціальні гарантії з боку держави в реалізації громадянами права на працю.
Статтею 18 Закону України від 01 березня 1991 року № 803-ХІ «Про зайнятість населення», передбачено, що д ля реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування.
Пунктом 5 статті 20 Закону України від 01 березня 1991 року № 803-ХІ «Про зайнятість населення» (в редакції Закону № 3483-IV від 23.02.2006) , встановлено, що при вивільненні працівників (у тому числі працюючих пенсіонерів та інвалідів) у звязку із змінами в організації виробництва і праці, у тому числі ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників, підприємства, установи, організації, незалежно від форми власності, повідомляють про це не пізніш як за два місяці в письмовій формі державну службу зайнятості, вказуючи підстави і строки вивільнення, найменування професій, спеціальностей, кваліфікації, розмір оплати праці, а в десятиденний строк після вивільнення направляють списки фактично вивільнених працівників, зазначаючи в них інвалідів. У разі неподання або порушення строків подання цих даних стягується штраф у розмірі річної заробітної плати за кожного вивільненого працівника. Ці кошти зараховуються до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття і використовуються для фінансування заходів по працевлаштуванню та соціального захисту вивільнюваних працівників.
Пунктом 6 статті 20 Закону України від 01 березня 1991 року № 803-ХІ «Про зайнятість населення» передбачено, що порядок стягнення та розміри штрафів за невиконання вимог цієї статті з підприємств, установ і організацій встановлюються законодавством України.
Контроль за додержанням законодавства України про зайнятість населення здійснюється місцевими державними адміністраціями, виконавчими органами відповідних рад, відповідними державними органами, інспекціями служби зайнятості та профспілковими обєднаннями відповідно до ст. 34 Закону України від 01 березня 1991 року № 803-ХІ «Про зайнятість населення».
Пунктом 1 Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 1991 року № 47, встановлено, що інспекція по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення входить до складу державної служби зайнятості. Інспекція здійснює контроль за виконанням законодавства про зайнятість населення підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, фермерами та іншими роботодавцями.
Здійснення контролю за дотриманням підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, фермерами та іншими роботодавцями законодавства про зайнятість є одним з основних завдань інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, відповідно до пункту 5 Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 1991 року № 47.
Інспекція по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення відповідно до покладених на неї завдань проводить перевірку додержання законодавства про зайнятість населення підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, фермерами та іншими роботодавцям, щодо подання державній службі зайнятості інформації про наявність вільних робочих місць (вакантних посад), про всіх прийнятих працівників, про наступне вивільнення працівників та фактично вивільнених працівників (абзац 6 підпункту “а” пункту 6 Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 1991 року № 47 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ від 29.04.93 № 315, в редакції Постанови КМУ від 14.09.98 № 1435).
Підпунктом «б» пункту 6 Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 1991 року № 47, передбачено, що інспекція по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення забезпечує правильність і своєчасність застосування економічних санкцій за порушення законодавства про зайнятість населення підприємствами, установами і організаціями.
Серед іншого, інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення надається право застосовувати економічні санкції до підприємств, установ і організацій усіх форм власності, за порушення законодавства про зайнятість населення, передбачені статтями 5 і 20 Закону України “Про зайнятість населення” і за недодержання вимог статей 8 і 18 зазначеного Закону (підпункт “г” пункту 8 Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 1991 року № 47 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ від 14.09.98 № 1435).
Згідно довідки виконавчого комітету Артемівської міської ради Перевальського району Луганської області від 28.09.2009 № 161 заробітна плата спеціаліста 2 категорії-бухгалтера ОСОБА_3 за 2008-2009 роки складає 16823,98 грн.
Відповідно до пункту 10 Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 1991 року № 47, дії працівників інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення можуть бути оскаржені до вищестоящого за підпорядкованістю органу, а також до суду в порядку, встановленому чинним законодавством.
Враховуючи те, що відповідач за час судового розгляду справи у добровільному порядку штраф у розмірі 16823,98 грн. не сплатив, дії працівників інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення не оскаржив, позовні вимоги прокурора визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають повному задоволенню.
Враховуючи вимоги частини 4 статті 94 КАС України, а також те, що прокурор та позивач відповідно до пунктів 30 та 34 частини 1 статті 4 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 7-93 «Про державне мито» від сплати державного мита (судового збору) звільнені, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України у судовому засіданні 22 березня 2010 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено, про що згідно вимог частини 4 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Керуючись ст. 20 Закону України від 01 березня 1991 року № 803-ХІ «Про зайнятість населення», ст.ст. 9, 10, 11, 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з виконавчого комітету Артемівської міської ради Перевальського району Луганської області (ідентифікаційний код 26410793, місцезнаходження: 94313, Луганська область, Перевальський район, м. Артемівськ, вул. Серго, буд. 3) на користь Перевальського районного центру зайнятості (ідентифікаційний код 21757061, місцезнаходження: 94300, Луганська область, м. Перевальськ, вул. Мира, буд. 3) на розрахунковий рахунок № 37176975900241 в ГУДКУ у Луганській області, МФО 804013, одержувач Держбюджет у Перевальському районі, код одержувача 24046917, код платежу 50040500 штраф у розмірі 16823,98 грн. (шістнадцять тисяч вісімсот двадцять три гривні дев`яносто вісім копійок).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано у встановлений КАС України строк. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений КАС України строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Про апеляційне оскарження спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова складена у повному обсязі 29 березня 2010 року.
Суддя Т.І.Чернявська