Постанова № 85672367, 13.09.2019, Солом'янський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
13.09.2019
Номер справи
760/25665/19
Номер документу
85672367
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа №760/25665/19

Провадження №3/760/7530/19

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 вересня 2019 року суддя Солом`янського районного суду м. Києва Кушнір С.І., за участю секретаря Гаєвської С.В., представника Київської міської митниці ДФС Панькіна Д.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Київської міської митниці ДФС про притягнення до адміністративної відповідальності громадя нки України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ознаками порушення митних правил, передбачених ст. 471 Митного кодексу України, -

В С Т А Н О В И В:

11.09.2019 р. до Солом`янського районного суду м. Києва від Київської міської митниці ДФС надійшов адміністративний матеріал з протоколом про порушення митних правил №0283/10000/19 від 17.04.2019 року, складений відносно громадянки України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ознаками порушення митних правил, передбачених ст. 471 Митного кодексу України.

Відповідно до протоколу №0283/10000/19 про порушення митних правил від 17.04.2019 року, вбачається, що 17.04.2019 року о 01 годині 30 хвилин в зоні митного контролю «Відліт» терміналу А митного поста «Аеропорт «Київ» (Жуляни)» Київської міської митниці ДФС України при здійсненні митного контролю пасажира та багажу рейсу PC1723 сполученням «Київ-Анкара» для проведення вибіркового митного контролю було зупинено громадянку ОСОБА_1 .

Для здійснення митних формальностей пасажирку було запрошено до ренген-аппарату багажного відділення для проведення огляду багажу.

В ході проведення митного огляду було встановлено, що окрім особистих речей в багажі було виявлено орден Великої Вітчизняної війни з номером НОМЕР_1, який імовірно має ознаки культурної та/або історичної цінності, без документів та орденської книжки. Без ознак приховування.

Ст.ст. 196, 197 МК України встановлено порядок переміщення через митний кордон України окремих видів товарів, на які встановлені заборони або обмеження.

Своїми діями пасажирка ОСОБА_1 , порушила вимоги Закону України від 21.09.1999 №1068-XIV «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей», Наказ від 22.04.2002 № 258 Міністерства Культури і Мистецтв України «Про затвердження Інструкції про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України».

Своїми діями пасажирка - порушила встановлений Митним кодексом України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, а саме, обравши формою проходження митного контролю - проходження через «зелений коридор», перемістив товари в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.

Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого статтею 471 МК України.

Відповідно до висновку від 22.05.2019 № 060-2798 Департаменту культури виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) наданий на експертизу орден - мають культурну цінність як предмет матеріальної культури, що має історичне значення: Орден «Вітчизняної війни» ІІ ступеня, 1985 рік, СРСР, метал емаль. Орден цільноштампований. Має вигляд двох накладених одна на одну п`ятикутних зірок. Верхня зірка покрита рубіново-червоною емаллю, всередині має зображення серпа і молота, облямоване білою емалевою стрічкою з написом «ОТЕЧЕСТВЕННАЯ ВОЙНА». Нижня променева зірка із схрещеними шаблею та гвинтівкою. Реверс ордену матовий, по центру металевий гвинт з гайкою кріплення. Навколо гвинта є округле заглиблення. На реверсі над гвинтом - клеймо «МОНЕТНЫЙ ДВОР» у два рядки. Знизу під гвинтом номер НОМЕР_1 у кількості 1 шт.

У зв`язку з чим, 17 квітня 2019 року посадовою особою Київської міської митниці ДФС у відношенні громадянки України ОСОБА_1 було складено протокол № 0283/10000/19 про порушення митних правил, передбачених ст. 471 МК України.

Предмет правопорушення вилучений та переданий у касу Київської міської митниці ДФС за адресою: м. Київ, бульвар В. Гавела, 8-а.

Вартість предмету правопорушення становить - 133,60 грн.

Представник митного органу у судовому засіданні підтримав позицію Київської міської митниці ДФС та пояснив, що гр. України ОСОБА_1 порушила митні правила, у зв`язку з чим відносно останньої складено протокол про порушення митних правил № 0283/10000/19 за ст. 471 МК України. Просив притягнути гр. ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, посилаючись на те, що матеріали адміністративної справи містять достатньо доказів на підтвердження порушення митних правил з боку останньої.

В судове засідання особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил - гр. ОСОБА_1 не з`явилася, будучи повідомленою про дату та час судового засідання. Заперечення проти викладеного в протоколі про порушення митних правил не подавала та викладених у ньому обставин не спростувала. 09.09.2019 р. до суду від ОСОБА_1 , яка притягується до адміністративної відповідальності, надійшла заява, в якій остання повідомляє про неможливість бути присутньою в судовому засіданні за сімейними обставинами.

З урахуванням вимог ст. 526 МК України, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.

Заслухавши пояснення представника митного органу, дослідивши та оцінивши зібрані матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

За змістом ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Згідно ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення - сукупності юридичних ознак (об`єктивних і суб`єктивних), що визначаються вчинене протиправне діяння як конкретне адміністративне правопорушення.

Судом встановлено, що 17.04.2019 року о 01 годині 30 хвилин в зоні митного контролю «Відліт» терміналу А митного поста «Аеропорт «Київ» (Жуляни)» Київської міської митниці ДФС України при здійсненні митного контролю пасажира та багажу рейсу PC1723 сполученням «Київ-Анкара» для проведення вибіркового митного контролю було зупинено громадянку ОСОБА_1 .

Відповідно до ч. 1 ст. 257 Митного кодексу України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Відповідно до ч. 4, ч. 5 ст. 366 Митного кодексу України, громадянин самостійно обирає "зелений коридор" або "червоний коридор" для проходження митного контролю.

Обрання "зеленого коридору" вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території, та свідчить про факти, що мають юридичне значення.

Перетин громадянином зеленої лінії, яка позначає початок „зеленого коридору", вказує, що для проходження митного контролю ним обрано „зелений коридор", і декларування здійснюється шляхом вчинення дій, відповідно до п. V.2 Порядку виконання митних формальностей на повітряному транспорті, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 03.08.2018 № 671, та після перетину якої настає відповідальність за порушення митних правил, про що зазначено на інформаційному стенді, розміщеному в зоні митного контролю.

Для здійснення митних формальностей пасажирку було запрошено до ренген-аппарату багажного відділення для проведення огляду багажу.

В ході проведення митного огляду було встановлено, що окрім особистих речей в багажі було виявлено орден Великої Вітчизняної війни з номером НОМЕР_1, який імовірно має ознаки культурної та/або історичної цінності, без документів та орденської книжки. Без ознак приховування.

Відповідно до п. 1.10 Правил застосування спрощеного порядку здійснення митного контролю предметів, що переміщуються громадянами, які прямують авіаційним транспортом, затверджених наказом Державної митної служби України від 18.02.2006 № 137, відповідальність за порушення митних правил настає для громадянина, який обрав проходження митного контролю "зеленим" коридором, - з моменту перетину громадянином білої лінії, що позначає закінчення "зеленого" коридору.

Ст.ст. 196, 197 МК України встановлено порядок переміщення через митний кордон України окремих видів товарів, на які встановлені заборони або обмеження.

Відповідно до висновку від 22.05.2019 № 060-2798 Департаменту культури виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) наданий на експертизу орден - мають культурну цінність як предмет матеріальної культури, що має історичне значення: Орден «Вітчизняної війни» ІІ ступеня, 1985 рік, СРСР, метал емаль. Орден цільноштампований. Має вигляд двох накладених одна на одну п`ятикутних зірок. Верхня зірка покрита рубіново-червоною емаллю, всередині має зображення серпа і молота, облямоване білою емалевою стрічкою з написом «ОТЕЧЕСТВЕННАЯ ВОЙНА». Нижня променева зірка із схрещеними шаблею та гвинтівкою. Реверс ордену матовий, по центру металевий гвинт з гайкою кріплення. Навколо гвинта є округле заглиблення. На реверсі над гвинтом - клеймо «МОНЕТНЫЙ ДВОР» у два рядки. Знизу під гвинтом номер НОМЕР_1 у кількості 1 шт.

Відповідно до ст. 12 Закону України від 21.09.1999 №1068-XIV «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей», центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей за клопотанням власника культурних цінностей чи уповноваженої ним особи приймає на підставі висновку державної експертизи рішення про можливість або неможливість вивезення культурних цінностей. Про прийняте рішення власник культурних цінностей чи уповноважена ним особа письмово повідомляється в місячний термін від дня офіційного надходження клопотання.

Згідно ст. 13 Закону України «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей», у разі прийняття центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей рішення про можливість вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей власнику культурних цінностей чи уповноваженій ним особі видається свідоцтво встановленого зразка на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей. Зразок свідоцтва на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей (984-2000-п) затверджується Кабінетом Міністрів України.

Свідоцтво на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей є підставою для пропуску зазначених у ньому культурних цінностей за межі митної території України. Вивезення культурних цінностей без цього свідоцтва забороняється.

Згідно ст. 495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

У відповідності до ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Стаття 471 МК України передбачає відповідальність особи за вчинення дій щодо порушення встановленого порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через "зелений коридор", товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України, що тягне за собою накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.

Таким чином, своїми діями пасажирка ОСОБА_1 , порушила вимоги Закону України від 21.09.1999 №1068-XIV «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей», Наказ від 22.04.2002 № 258 Міністерства Культури і Мистецтв України "Про затвердження Інструкції про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України"

Своїми діями пасажирка - порушила встановлений Митним кодексом України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, а саме, обравши формою проходження митного контролю - проходження через «зелений коридор», перемістив товари в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.

Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого статтею 471 МК України.

На підставі зазначеного, дослідивши матеріали справи, прихожу до висновку, що вина гр. ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України, повністю підтверджується дослідженими у судовому засідання доказами, зокрема, даними протоколу про порушення митних правил №0283/10000/19 від 17.04.2019 року, актом від 17.04.2019 про проведення огляду (переогляду) товарів, даними висновку від 22.05.2019 № 060-2798 Департаменту культури виконавчого органу Київської міської ради (КМДА), службовою запискою та іншими документами в їх сукупності.

Згідно зі ст.ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП при розгляді адміністративної справи органом (посадовою особою) повинно бути вжито всіх необхідних заходів для повного, всебічного і об`єктивного дослідження доказів та з`ясовано: чи було вчинено правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Оцінюючи в сукупності надані докази, суддя знаходить їх належними та допустимими, у зв`язку з чим приходить до висновку, що факт вчинення порушення митних правил передбаченого ст. 472 МК України повністю підтверджений в ході розгляду справи.

З огляду на наведене, в діях гр. ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, відповідальність за яке, передбачена ст. 471 МК України.

Частиною 1 ст. 487 МК України передбачено, що провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Стаття 33 КУпАП визначає, що стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.

Відповідно до санкції ст. 471 МК України, вчинення правопорушення передбаченого диспозицією цієї статті, тягне за собою накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.

З огляду на викладене, гр. ОСОБА_1 слід визнати винною у порушенні митних правил за статтею 471 Митного Кодексу України та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700,00 грн.

При цьому, особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 надала суду письмово підтвердженні підстави існування та належеності їй вилученого Ордену «Великої Вітчизняної війни».

Так, як вбачається з даних свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого 05.03.1970, ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 графі батьки зазначено: батько - ОСОБА_3 , мати - ОСОБА_4 .

Згідно даних свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 , 08.05.1993 р. ОСОБА_1 зареєструвала шлюб з гр. ОСОБА_5 , в зв`язку з чим змінила прізвище на « ОСОБА_1 ».

Вбачається, що відповідно до указу Президіуму Верховного Ради СРСР від 11.03.1985 р., гр. ОСОБА_3 нагороджений Орденом «Великої Вітчизняної війни» № ордену НОМЕР_1.

Таким чином, вилучений відповідно до протоколу про порушення митних правил №0283/10000/19 від 17.04.2019 р. Орден «Великої Вітчизняної війни», належав діду ОСОБА_1 .

При вирішенні питання про конфіскацію певного предмета правопорушення мають значення, зокрема: характеристика безпосереднього предмету правопорушення (чи загалом можливе його законне переміщення через митний кордон України, у тому числі чи підлягають сплаті митні платежі, інші податки, у зв`язку з переміщенням предмета правопорушення через митний кордон; джерело походження безпосереднього предмета правопорушення; причини, які призвели до порушення порядку проходження митного контролю в зонах спрощеного митного контролю; мета переміщення порушником предмета через митний кордон України; наявність завданої державі шкоди; вартість безпосереднього предмета правопорушення; майновий стан порушника.

За матеріалами справи жодних даних, які б давали суду підстави вважати, що шляхом застосування конфіскації буде попереджена інша незаконна діяльність - легалізація злочинних доходів, торгівля наркотиками, фінансування тероризму, ухилення від сплати податків, тощо - відсутні.

Таким чином, єдине діяння, яке вчинила гр. ОСОБА_1 полягає в ненаданні митному органу відповідної декларації.

Шкода, яку гр. ОСОБА_1 потенційно могла завдати державі, була незначною і не завдавала державі іншої шкоди, якби вона везла товар не задекларувавши його, органи влади лише не отримали б інформацію про те, що цей товар вивозився з території держави. Таким чином, метою конфіскації було не відшкодування майнової шкоди, завданої державі, оскільки вона не зазнала ніяких збитків, внаслідок невнесення заявником відомостей до митної декларації.

Крім того, застосування конфіскації в даному випадку є не компенсаційною, а стримуючою та карною мірою.

На підставі статті ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.

Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

При вирішенні питання про конфіскацію предмета правопорушення, суд враховує характер скоєного, особу правопорушника , дотримується «справедливого балансу» між вимогами загального інтересу суспільства та вимогами захисту основних прав людини.

Із огляду на це, суд із урахуванням практики ЄСПЛ приходить до переконання, що конфіскація вилученого предмету правопорушення покладе на гр. ОСОБА_1 індивідуальний надмірний тягар та вважає за необхідне повернути їй Орден «Великої Вітчизняної війни».

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір» з гр. ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 384,20 грн.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 245, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.ст. 196-197, 366, 374, 471, 526-529 Митного кодексу України, суддя, -

П О С Т А Н О В И В:

Громадянку України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП: НОМЕР_4 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 ) визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу на користь держави в розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) грн. 00 коп., який необхідно сплатити за наступними банківськими реквізитами: Одержувач: Управління Державної казначейської служби України у Солом`янському районі; Код ЄДРПОУ одержувача: 38050812; р/р № 31119106526010; Банк одержувач: ГУ ДКСУ у м. Києві; МФО: 899998;. Призначення платежу: від (ПІБ) за ПМП від ____№_та постанови суду від ___.___.20__№___, код 050.

Безпосередні предмети порушення митних правил - Орден «Великої Вітчизняної війни» (1 шт.), який вилучений відповідно до протоколу про порушення митних правил №0283/10000/19 від 17.04.2019 р. та переданий у касу Київської міської митниці ДФС за адресою: м. Київ, бульвар В. Гавела, 8-а, - повернути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП: НОМЕР_4 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 ).

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП: НОМЕР_4 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 384,20 грн.

Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи, прокурором або митним органом, який здійснював провадження у цій справі до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її проголошення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова пред`являється до виконання протягом трьох місяців.

Суддя С.І. Кушнір