
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30.10.2019 Справа №607/15445/19
м. Тернопіль
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Дзюбановський Ю.І., розглянувши матеріали, які надійшли від Департаменту патрульної служби Управління патрульної поліції в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце роботи м. Тернополі по вул.Коперника,1, головний інженер відділу технічного нагляду Тернопільської міської ради,
за ч. 4 ст. 140 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ВСТАНОВИВ:
Як зазначено в протоколі про адміністративне правопорушення від 25.06.2019р. серії БД №314399, 10 червня 2019 року близько 19 год. 00 хв. в м.Тернополі на вул. Над Яром, 2, ОСОБА_1 будучи посадовою особою, головний інженер відділу технічного нагляду Тернопільської міської ради, порушив правила, норми та стандарти, що стосується забезпечення безпеки дорожнього руху при утриманні шляхово-мостового господарства та вуличної мережі м.Тернополя, як представник балансоутримувача, а також не прийняв своєчасних заходів щодо відновлення безпечних умов для руху та не забезпечив ліквідації вибоїни на дорожньому покритті на вул. Над Яром, 2, що призвело до створення аварійної обстановки та механічного пошкодження транспортного засобу марки «Kia Cerato» реєстраційний номер НОМЕР_1 під керуванням водія ОСОБА_2 внаслідок наїзду на перешкоду (вибоїну), що стало причиною ДТП. ОСОБА_1 порушив вимоги п.п. 3.1.1, 3.1.2 ДСТУ-3587-97 «Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану», п. 1.5 Правил дорожнього руху, п. 3 ст. 12 Закону України «Про дорожній рух», та притягується до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 140 КУпАП.
Окрім того, в протоколі про адміністративне правопорушення від 25.06.2019р. серії БД №314023 зазначено, що 05 червня 2019 року близько 18 год. 45 хв. в м.Тернополі на вул. АДРЕСА_1 , 34, ОСОБА_1 будучи посадовою особою, головний інженер відділу технічного нагляду Тернопільської міської ради, порушив правила, норми та стандарти, що стосується забезпечення безпеки дорожнього руху при утриманні шляхово-мостового господарства та вуличної мережі м.Тернополя, як представник балансоутримувача, а також не прийняв своєчасних заходів щодо відновлення безпечних умов для руху та не забезпечив ліквідації вибоїни на дорожньому покритті на вул. Підгородне, що призвело до створення аварійної обстановки та механічного пошкодження транспортного засобу марки «Kia Picanto» реєстраційний номер НОМЕР_2 під керуванням водія ОСОБА_3 внаслідок наїзду на перешкоду (вибоїну), що стало причиною ДТП, чим порушив вимоги п.п. 3.1.1, 3.1.2 ДСТУ-3587-97 «Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану», п. 1.5 Правил дорожнього руху, п. 3 ст. 12 Закону України «Про дорожній рух», та притягується до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 140 КУпАП.
Згідно ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Приймаючи до уваги факт, що в провадженні судді знаходяться справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення правопорушень, які кваліфікуються за ч.4 ст. 140 КУпАП а саме: справа №607/15445/19, номер провадження 3/607/4465/2019, справа №607/15448/19, номер провадження 3/607/4467/2019, вважаю що відповідно ст.36 КУпАП, вказані справи слід об`єднати в одне провадження і присвоїти їм єдиний номер: справи №607/15445/19, номер провадження 3/607/4465/2019.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вважає, що в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення за ч. 4 ст. 140 КУпАП, оскільки утримання автомобільних доріг, забезпечення безпеки дорожнього руху, тощо не входить до його службових обов`язків, не довів, що невиконання ним своїх посадових обов`язків призвело до ДТП, у зв`язку із чим просить закрити провадження по справі за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Захисник ОСОБА_1 – адвокат Александров В.В. в судовому засіданні вважає, що в діях його підзахисного відсутній склад адміністративних правопорушень, передбачений ч. 4 ст. 140 КУпАП, оскільки зазначив, що контроль і технічний нагляд за ремонтом та утриманням шляхово-мостового господарства це нагляд і контроль за ходом, якістю, обсягом виконання підрядних робіт, відповідністю цих робіт проектно-кошторисній документації, тобто, контролюється лише сам процес виконання підрядних робіт. Тобто, діяльність відділу технічного нагляду TMP не відноситься до утримання автомобільних доріг, забезпечення безпеки дорожнього руху тощо чи контролю чи вони виконуються. При цьому інспектором УПП в Тернопільській області при складенні протоколу про адмінправопорушення не було доведено вини ОСОБА_1 , а саме, що утримання автомобільних доріг, забезпечення безпеки дорожнього руху, тощо входить до його службових обов`язків, що призвело до ДТП і порушення за ч. 4 ст. 140 КУпАП, у зв`язку із чим ОСОБА_1 незаконно притягується до адмінвідповідальності.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та його захисника, оцінивши докази по справі, суд приходить до висновку, що провадження в справі підлягає закриттю виходячи з наступного.
Стаття 140 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає, що за порушення правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху при утриманні автомобільних доріг і вулиць, залізничних переїздів, інших дорожніх споруд, невжиття заходів щодо своєчасної заборони або обмеження руху при виникненні умов, які загрожують безпеці руху, або неприйняття своєчасних заходів до відновлення безпечних умов для руху, а також якщо такі порушення спричинили створення аварійної обстановки або пошкодження транспортних засобів, вантажів, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, посадові особи притягуються до адміністративної відповідальності.
Об`єктивною стороною правопорушення є недодержання правил, норм і стандартів при утриманні шляхів та невжиття заходів щодо своєчасної заборони або обмеження руху чи позначення на дорогах місць проведення робіт. Суб`єктами даного правопорушення є посадові особи, до компетенції яких належить додержання правил, норм і стандартів при утриманні шляхів, вжиття заходів щодо своєчасної заборони або обмеження руху чи позначення на дорогах місць проведення робіт.
Відповідно до статті 16 Закону України «Про автомобільні дороги» вулиці і дороги міст та інших населених пунктів знаходяться у віданні органів місцевого самоврядування і є комунальною власністю, а згідно зі статтею 17 цього Закону управління функціонуванням та розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів здійснюється відповідними органами місцевого самоврядування, у віданні яких вони знаходяться.
За приписами підпунктів 1, 4 частини першої статті 21 Закону «Про автомобільні дороги» органи місцевого самоврядування, що управляють функціонуванням та розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів, відповідають за: стан вулиць і доріг міст та інших населених пунктів відповідно до діючих норм, у тому числі щодо безпеки руху транспортних засобів і пішоходів; відшкодування збитків користувачам вулиць і доріг міст та інших населених пунктів, що виникли через їх незадовільний стан, у порядку, визначеному законом.
В частині першій статті 6 Закону України «Про дорожній рух» встановлено, що до компетенції міських рад та їх виконавчих органів районних рад та районних державних адміністрацій у сфері дорожнього руху належить, зокрема, організація будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів.
Згідно із статтею 9 Закону України «Про дорожній рух» до компетенції власників автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважених ним органів у сфері дорожнього руху належить: розробка програм та здійснення заходів щодо розвитку, удосконалення, ремонту та утримання у безпечному для дорожнього руху стані доріг, вулиць та залізничних переїздів, зон відчуження; компенсація витрат власникам транспортних засобів, якщо дорожньо-транспортні пригоди сталися з причин незадовільного експлуатаційного утримання автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, за рішенням судових органів; забезпечення безпечних, економічних та комфортних умов дорожнього руху; забезпечення учасників дорожнього руху інформацією з питань стану аварійності та дорожнього покриття, гідрометеорологічних та інших умов; вирішення питань експлуатації автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів у надзвичайних ситуаціях; термінове усунення пошкоджень на автомобільних дорогах, вулицях та залізничних переїздах; своєчасне виявлення перешкод дорожньому руху та їх усунення, а у разі неможливості - невідкладне позначення дорожніми знаками, огороджувальними і направляючими засобами; організація виконання встановлених вимог щодо забезпечення безпеки дорожнього руху.
Відповідно до частини першої статті 24 Закону України «Про дорожній рух» власники доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважені ними органи несуть відповідальність за створення безпечних умов руху на дорогах, вулицях та залізничних переїздах, що знаходяться у їх віданні.
У пункті 11 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30 березня 1994 року №198 встановлено, що власники дорожніх об`єктів або уповноважені ними органи, дорожньо-експлуатаційні організації зобов`язані: своєчасно і якісно виконувати експлуатаційні роботи відповідно до технічних правил з дотриманням норм і стандартів з безпеки руху; постійно контролювати експлуатаційний стан усіх елементів дорожніх об`єктів та негайно усувати виявлені пошкодження чи інші перешкоди в дорожньому русі, а за неможливості це зробити, невідкладно позначити їх дорожніми знаками, сигнальними, огороджувальними і направляючими пристроями відповідно до діючих нормативів або припинити (обмежити) рух; вирішувати питання забезпечення експлуатації дорожніх об`єктів у надзвичайних ситуаціях, за несприятливих погодно-кліматичних умов, у разі деформації та пошкодження елементів дорожніх об`єктів, аварії на підземних комунікаціях і виникнення інших перешкод у дорожньому русі й разом із спеціалізованими службами організації дорожнього руху і за погодженням з Державтоінспекцією оперативно вносити зміни до порядку організації дорожнього руху; відшкодовувати в установленому законодавством порядку збитки власникам транспортних засобів, якщо дорожньо-транспортна пригода сталася внаслідок незадовільного утримання доріг, вулиць, залізничних переїздів.
Аналіз наведених норм права дає підстави стверджувати, що обов`язок із забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів дорогами міст (селищ, сіл), утримання вулиць і доріг міст (селищ, сіл) покладений виключно на органи місцевого самоврядування.
Відповідно до Положення про відділ технічного нагляду Тернопільської міської ради /нова редакція/, затвердженого рішенням Тернопільської міської ради від 30.04.2010р. № 5/34/84, відділ технічного нагляду Тернопільської міської ради являється правонаступником всіх прав та обов`язків, які виникли внаслідок діяльності відділу технічного нагляду за ремонтом та утриманням шляхово-мостового господарства, об`єктами зовнішнього благоустрою та капітальним ремонтом, реконструкцією житлового фонду Тернопільської міської ради. Власником та засновником відділу є Тернопільська міська рада, яка діє від імені територіальної громади м. Тернополя. Засновник не відповідає за зобов`язаннями відділу, а Відділ в свою чергу не відповідає за зобов`язаннями засновника. Відділ створений при управлінні житлово-комунального господарства та екології Тернопільської міської ради, підзвітний, підконтрольний засновнику, який координує його діяльність через уповноваженого заступника міського голови.
Згідно розділу 2 Положення про відділ технічного нагляду Тернопільської міської ради, Відділ створений з метою забезпечення кваліфікованого, якісного ведення технічного нагляду за ремонтом та утриманням шляхово-мостового господарства, об`єктами благоустрою та капітальним ремонтом, реконструкцією житлового фонду, здійснення контролю за забезпеченням належного рівня благоустрою.
Тобто, повноваження передбаченні Законом України «Про дорожній рух», Законом України «Про автомобільні дороги», Законом України «Про благоустрій населених пунктів», Порядком проведення ремонту та утримання об`єктів благоустрою, затвердженого Наказом Держжитлокомунгоспу України 23.09.2003 № 154 та зареєстрованого в Міністерстві України 12 лютого 2004р. за № 189/8788 та Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 року № 198, у відділу відсутні, окрім кваліфікованого, якісного ведення технічного нагляду за ремонтом та утриманням шляхово-мостового господарства, об`єктами благоустрою та капітальним ремонтом, реконструкцією житлового фонду, здійснення контролю за забезпеченням належного рівня благоустрою.
Згідно з пунктом 1 частини 3 статті 12 Закону України від 30.06.93р. № 3353-ХІІ "Про дорожній рух" посадові особи, які відповідають за будівництво, реконструкцію, ремонт, експлуатацію та облаштування автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, мостів, шляхопроводів, інших споруд, зобов`язані забезпечувати утримання їх у стані, що відповідає встановленим вимогам щодо забезпечення безпеки дорожнього руху.
Згідно посадової інструкції головного інженера відділу технічного нагляду Тернопільської міської ради від 20.03.2019р. в його посадові обов`язки входить лише здійснювати технічний нагляд і контроль, як спеціаліста - інженера, за проведенням капітальних, поточних ремонтів та утримання шляхово-мостового господарства та інших об`єктів благоустрою, їх якістю і обсягом; виконанням робіт з організації і безпеки дорожнього руху, і це при проведенні підрядником капітальних чи поточних ремонтів.
Тобто, посадовою інструкцією в обов`язки ОСОБА_1 не входить ремонт та утримання шляхово-мостового господарства чи контролювати за тим, чи вони виконуються, та забезпечення безпеки дорожнього руху при утриманні автомобільних доріг і вулиць, залізничних переїздів, інших дорожніх споруд, вжиття заходів щодо своєчасної заборони або обмеження руху при виникненні умов, які загрожують безпеці руху, або прийняття своєчасних заходів до відновлення безпечних умов для руху, а також це не входить до повноважень відділу технічного нагляду Тернопільської міської ради.
Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології є розпорядником бюджетних коштів міста для утримання благоустрою міста, замовником робіт, і відповідно кошти на виконання підрядних робіт з утримання шляхово-мостового господарства (ліквідація вибоїн тощо) перераховуються даним Управлінням.
Так 11.03.2019 року між Управлінням житлово-комунального господарства, благоустрою та екології (Замовником), як розпорядником коштів на утримання благоустрою міста, та TOB «Авакс Проф» (Виконавцем робіт) укладено договір №142 про закупівлю послуг, згідно п.1.1. якого, виконавець зобов`язується у 2019 році надати Замовникові послуги, зазначені в тендерній документації, а Замовник - прийняти і оплатити такі послуги.
Найменування послуг: Поточний ремонт, обслуговування та експлуатаційне утримання шляхово-мостового господарства м. Тернополя (ДК 021:2015 код 45000000-7-Будівельні роботи та поточний ремонт) (п.1.2. договору).
У пп.7.3.8. п.7.3. договору, зазначено, що Виконавець зобов`язаний здійснювати обстеження стану вулично-дорожньої мережі та вживати заходи на підвищення рівня безпеки учасників дорожнього руху.
Згідно пп.7.3.9. п.7.3. Договору Виконавець зобов`язаний у разі виявлення аварійно-небезпечної ділянки або руйнувань, які можуть спричинити ДТП вжити заходів із їх огородження та влаштування попереджувальних знаків, усунення недоліків та ліквідації причин виникнення аварійної ситуації, про що негайно інформувати балансоутримувача шляхово-мостового господарства.
Відповідно до п 8.7.1. договору у разі невиконання або неналежного виконання своїх зобов`язань за Договором Сторони несуть відповідальність, передбачену законами та цим Договором.
У разі невиконання або несвоєчасного виконання зобов`язань при закупівлі послуг за бюджетні кошти Виконавець сплачує Замовнику штрафні санкції (неустойка, штраф, пеня) у розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожен день невиконання або неналежного (несвоєчасного) виконання зобов`язань, а у раз здійснення попередньої оплати Виконавець, крім сплати зазначених штрафних санкцій, повертає Замовнику кошти з урахуванням індексу інфляції (п.8.2. договору).
За п.8.6. договору впродовж надання послуг, вказаних у розділі І Договору Виконавець несе відповідальність за несвоєчасне вжиття заходів передбачених п.7.3.8. та п.7.3.9. в тому числі щодо відшкодування шкоди завданої внаслідок ДТП.
Відділу технічного нагляду Тернопільської міської ради не є стороною даного договору, і не має повноважень впливати на виконавця робіт в той час, коли він не виконує будівельних робіт, а також втручатися у відносини між сторонами договору Управлінням житлово-комунального господарства, благоустрою та екології (Замовником), та TOB «Авакс Проф» (Виконавцем робіт).
В Постанові від 10.05.2018 року у справі №760/9462/16-а, Верховний Суд зазначив, що складання протоколу - не процесуальні дії суб`єкта владних повноважень, які спрямовані на фіксацію адміністративного правопорушення та в силу положень статті 251 КУпАП, є предметом оцінки суду в якості доказу вчинення такого правопорушення при розгляді справи про притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Інспектором УПП в Тернопільській області у протоколі про адміністративне правопорушення вказано, що в діях головного інженеру відділу технічного нагляду TMP ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 140 КУпАП.
Відповідно до Закону України "Про дорожній рух", Правил дорожнього руху, Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, об`єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.
Об`єктивна сторона правопорушення визначається у такій формі: порушення правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху при утриманні автомобільних доріг і вулиць, залізничних переїздів, інших дорожніх споруд, невжиття заходів щодо своєчасної заборони або обмеження руху при виникненні умов, які загрожують безпеці руху, або неприйняття своєчасних заходів до відновлення безпечних умов для руху.
Суб`єктами даного правопорушення є посадові особи, до компетенції яких належить додержання правил, норм і стандартів при утриманні шляхів, вжиття заходів щодо своєчасної заборони або обмеження руху чи позначення на дорогах місць проведення робіт.
Згідно з пунктом 1 частини 3 статті 12 Закону України "Про дорожній рух" від 30.06.93 N 3353-ХІІ посадові особи, які відповідають за будівництво, реконструкцію, ремонт, експлуатацію та облаштування автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, мостів, шляхопроводів, інших споруд, зобов`язані забезпечувати утримання їх у стані, що відповідає встановленим вимогам щодо забезпечення безпеки дорожнього руху.
У відповідності до п. 5.1., 5.2. «Порядку проведення ремонту та утримання об`єктів благоустрою населених пунктів», затвердженого Наказом Держжитлокомунгоспу України 23.09.2003р. №154 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.02.2004р. за №189/8788 авторський та технічний нагляд за капітальним ремонтом об`єктів благоустрою, які відповідно до законодавства є об`єктами будівництва, здійснюється відповідно до Закону України "Про архітектурну діяльність" та постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 року №903 "Про авторський та технічний нагляд під час будівництва об`єкта архітектури", у разі потреби власник об`єкта благоустрою може за власний рахунок здійснювати технічний нагляд за проведенням робіт з утримання та поточного ремонту об`єкта благоустрою. Технічний нагляд забезпечує замовник (забудовник) протягом усього періоду будівництва об`єкта з метою здійснення контролю за дотриманням проектних рішень та вимог державних стандартів, будівельних норм і правил, а також контролю за якістю та обсягами робіт, виконаних під час будівництва.
Тобто, діяльність відділу технічного нагляду Тернопільської міської ради не відноситься до утримання автомобільних доріг, забезпечення безпеки дорожнього руху.
У відповідності до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до статті 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням, інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Згідно із ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 14 КУпАІІ посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв`язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров`я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов`язків.
У відповідності до ч. 1 п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин, приходжу до висновку про те, що в обов`язки відділу технічного нагляду Тернопільської міської ради не входить ремонт та утримання шляхово-мостового господарства, чи контроль за їх виконанням, забезпечення безпеки дорожнього руху при утриманні автомобільних доріг і вулиць, залізничних переїздів, інших дорожніх споруд, вжиття заходів щодо своєчасної заборони або обмеження руху при виникненні умов, які загрожують безпеці руху, або прийняття своєчасних заходів до відновлення безпечних умов для руху, що виключає наявність об`єктивної сторони правопорушення за ч. 4 ст. 140 КУпАП, а отже і склад даного адміністративного правопорушення. У зв`язку із чим, провадження в справі за вказаною статтею слід закрити за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 7, 9, 14, 140, 245, п. 1 ч. 1 ст. 247, ст.ст. 251, 252, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя -
ПОСТАНОВИВ:
Об`єднати справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , за ч. 4 ст.140 КУпАП, а саме: справу №607/15445/19, номер провадження 3/607/4465/2019 та справу №607/15448/19, номер провадження 3/607/4467/2019, в одне провадження та присвоїти об`єднаним справам номер справи №607/15445/19, номер провадження 3/607/4465/2019.
Провадження в адміністративній справі відносно ОСОБА_1 за ч. 4 ст. 140 КУпАП згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 25.06.2019р. серії БД №314399 та за ч. 4 ст. 140 КУпАП згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 25.06.2019р. серії БД №314023 – закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст.247 КУпАП у зв`язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови. Скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено. Апеляційна скарга подається до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
Головуючий суддяЮ. І. Дзюбановський