
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 листопада 2019 року справа № 580/2729/19
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого – судді: Паламаря П.Г.,
за участю секретаря: Трегулова Б.Л.,
представника позивача - Попова А.В. (за довіреністю),
представника відповідача – Савенко Ю.Н.(за довіреністю),
розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом комунального підприємства “Черкасиводоканал” Черкаської міської ради до Головного управління ДФС у Черкаській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулось комунальне підприємство “Черкасиводоканал” Черкаської міської ради (18001, м. Черкаси, вул. Г.Сагайдачного, 12) до Головного управління ДФС у Черкаській області (18001, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235), в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0052845012 від 02.04.2019.
24.10.2019 закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті.
В судових засідання представник позивача позов підтримав та просив суд його задовольнити. В обґрунтування адміністративного позову зазначено, що відповідачем всупереч вимогам ст. 75, 78 ПК України, повторно здійснено перевірку з тих же підстав. При чому, під час перевірки порушено приписи ст. 201 Податкового кодексу України до позивача застосовано штрафні санкції. Зазначено, що податкові накладні, які не надаються отримувачу (покупцю), для операцій, які оподатковуються за нульовою ставкою, є такою, що не надається отримувачу (покупцю), а тому податкові зобов`язання виникають незалежно від дати реєстрації таких накладних. Таким чином, дата реєстрації податкової накладної не впливає на сплату податку на додану вартість ні позивачем ні його контрагентами, так як податкові накладні позивача складені на постачання товару неплатнику ПДВ. Оскільки, позивачем не занижено базу оподаткування, відповідачем неправомірно збільшено грошове зобов`язання зі сплати штрафних санкцій за затримку реєстрації податкових накладних.
Представник відповідача в судовому засіданні просив в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю з підстав викладених у письмових запереченнях. Зокрема представником наголошено, що порушення строків реєстрації податкових накладних саме по собі є порушенням ПК України не в залежності від того чи впливає така реєстрація на об`єкт оподаткування. Щодо повторності проведення перевірки, то представник наголосив, що дані правовідносини виходять за межі відносин, які досліджуються судом.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд встановив, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Комунальне підприємство “Черкасиводоканал” Черкаської міської ради зареєстроване 15.11.2000, ідентифікаційний код 03357168, за видом діяльності, зокрема “основний” КВЕД 36.00 “Забір, очищення та постачання води”.
13.03.2019 Головним управлінням ДФС у Черкаській області проведено камеральну перевірку КП “Черкасиводоканал” з питань порушення граничних строків реєстрації податкових накладних за наслідками якої складено акт № 1376/23-00-50-12-007/3357168.
Згідно висновків акту перевірки КП “Черкасиводоканал”, встановлено порушення вимог ст. 201 ПК України, а саме несвоєчасно зареєстровані податкові накладні у ЄРПН з січня 2018 року по травень 2018 року на загальну суму ПДВ 295488,1грн.
На підставі висновків акту перевірки відповідачем прийняте, податкове повідомлення-рішення №0052845012 від 02.04.2019, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 3001023,04 грн.
Не погоджуючись з прийнятими рішеннями позивач звернувся до суду.
Судом також встановлено, що 04.10.2018 ГУ ДФС у Черкаській області, проведено камеральну перевірку комунального підприємства “Черкасиводоканал” Черкаської міської ради з питання своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, за результатами якої складено акт №7996/23-00-12-0506/03357168. Згідно з висновками акту перевірки встановлено порушення граничних строків реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, за що передбачена відповідальність пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України за період з січня 2018 по лютий 2018 року.
На підставі акту перевірки №7996/23-00-12-0506/03357168 від 04.10.2018 та згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України, відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0092321205 від 30.10.2018, яким застосовано до позивача штраф у загальному розмірі 470604,99 грн.
Оцінюючи юридичну та фактичну обґрунтованість висновків відповідача, викладених в акті перевірки позивача і, відповідно, винесеного на його підставі податкового повідомлення-рішення на відповідність вимогам ПК України, суд виходить з наступного.
Відповідно до пункту 3 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 1307 від 31.12.2015 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 (далі - Порядок), усі податкові накладні, у тому числі накладні, особливості заповнення яких викладені в пунктах 9 - 15 та 19 цього Порядку, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та за формою, чинною на день такої реєстрації.
Пунктом 8 Порядку встановлено, що при складанні податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пунктах 10-15 цього Порядку, у верхній лівій частині таких накладних у графі "Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини" робиться помітка "X" та зазначається тип причини.
Однією з таких причин є тип з кодом "02", а саме: - Складена на постачання неплатнику податку; "11" - складена за щоденними підсумками операцій.
Отже, наведений перелік, який є вичерпним, включає до податкових накладних, які не надаються отримувачу (покупцю), податкову накладну, яка складена на постачання неплатнику податків.
Згідно переліку податкових накладних та по кожній податковій накладній підтверджує, що вона складена на постачання неплатнику податку (причина 02 та 11) та не підлягає видачі отримувачу (покупцю) (а.с. 104-200).
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України, платник податку на додану вартість зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Втім, податкове законодавство передбачає випадки, коли складені в установленому порядку податкові накладні не надаються покупцю, що разом з тим не звільняє продавця зареєструвати такі податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Вимоги до граничних строків реєстрації податкових накладних встановлені пунктом 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України. Так, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені. У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Отже, приписами зазначених норм права встановлено обов`язок особи скласти податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений статтею 201 ПК України строк.
Разом з тим, відповідно до абзацу 8 пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України, у разі реєстрації податкової накладної до початку проведення перевірки, предметом якої є дотримання вимог цього Кодексу щодо своєчасності реєстрації таких документів в Єдиному реєстрі податкових накладних, штрафні санкції, передбачені пунктом 1201.2 цієї статті, не застосовуються.
Вищезазначені податкові накладні були зареєстровані в період з червень-липень 2018 року включно, що не заперечується відповідачем, актом камеральної перевірки №1376/23-00-50-12-007/3357168 від 13.03.2019.
Водночас, як встановлено судом, камеральну перевірку дотримання строків реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних було проведено 13.03.2019.
За таких обставин, суд дійшов висновку щодо безпідставності нарахування позивачу штрафу за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних в частині що містять ознаки визначені п. 8 Порядку.
Суд зазначає, що податкове законодавство України ґрунтується, зокрема, на принципі презумпції правомірності рішень платника податку, відповідно до якого, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначна (множинне) трактування прав та обов`язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняття рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу (пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 ПК України).
Разом з тим, судом встановлено, що під час перевірки зафіксовано порушення п. 201.10 ст. 201 ПК України, внаслідок несвоєчасної реєстрації КП “Черкасиводоканал” податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, які зазначені в таблиці №1 акту перевірки та не містять ознак визначених п. 8 Порядку, а саме № 2090 від 27.04.2018, №1273 від 19.04.2018, № 1077 від 18.04.2018, № 882 від 17.04.2018, № 896 від 17.04.2018, 965 від 17.04.2018, № 734 від 16.04.2018, № 493 від 12.04.2018, № 373 від 10.04.2108, № 2255 від 30.03.2018, № 2071 від 28.03.2018, № 2103 від 28.03.2018, № 1952 від 27.03.2018, № 1883 від 26.03.2018, № 1246 від 19.03.2018, № 1863 від 26.02.2018, № 1736 від 23.02.2018, № 434 від 09.02.2018.
Обставини несвоєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних позивачем не заперечується.
Згідно з п. 120-1-1 ст. 120-1 ПК України Порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних /розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних і розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
В позовній заяві позивач зазначає, що штрафні (фінансові) санкції передбачені п. 120. 1 ст. 120-1 ПК України можуть бути застосовані лише за наявності його протиправної поведінки (вини). На підтвердження відсутності вини позивачем наводяться доводи щодо відшкодування тарифів, субвенцій і т.д., як підтвердження відсутності коштів на електронному рахунку, а відповідно неможливості своєчасної реєстрації податкових накладних.
Проте, згідно п. 200-1.3 ст. 200-1 ПК України, платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку (SНакл), обчислену за такою формулою: EНакл = EНаклОтр + EМитн + EПопРах + EОвердрафт - EНаклВид - EВідшкод – Eперевищ.
Тобто платник податків, за необхідності, може самостійно поповнити власний електронний рахунок з метою подальшої реєстрації податкових накладних. Однак, КП «Черкасиводоканал» вказані дії з метою своєчасної реєстрації податкових накладних вчинено не було.
Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів / послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов`язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов`язань за відповідний звітний період.
За таких обставин, несвоєчасної реєстрації КП “Черкасиводоканал” податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, які зазначені в таблиці №1 акту перевірки, а саме № 2090 від 27.04.2018, №1273 від 19.04.2018, № 1077 від 18.04.2018, № 882 від 17.04.2018, № 896 від 17.04.2018, 965 від 17.04.2018, № 734 від 16.04.2018, № 493 від 12.04.2018, № 373 від 10.04.2108, № 2255 від 30.03.2018, № 2071 від 28.03.2018, № 2103 від 28.03.2018, № 1952 від 27.03.2018, № 1883 від 26.03.2018, № 1246 від 19.03.2018, № 1863 від 26.02.2018, № 1736 від 23.02.2018, № 434 від 09.02.2018 у контрагента позивача виникає податкове зобов`язання, а тому штрафні санкції контролюючим органом щодо невчасної реєстрації даних накладних застосовано вірно.
Згідно п. 58.2 ст. 58 ПК України, у разі зменшення (збільшення) контролюючим органом суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платнику податків надсилаються (вручаються) окремі податкові повідомлення-рішення.
Відповідно до пп. 60.1.5 п. 60.1 ст. 60 ПК України, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними, якщо рішенням суду, що набрало законної сили, зменшується сума грошового зобов`язання, визначена у податковому повідомленні-рішенні контролюючого органу, або сума податкового боргу, визначена в податковій вимозі.
Таким чином, оскільки судом встановлено безпідставність нарахування контролюючим органом КП “Черкасиводоканал” штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, які зазначені в таблиці №1 з позначкою «Х» та відповідно сума грошового зобов`язання зменшиться, а тому спірне ППР підлягає до скасування повністю.
При цьому, суд зазначає, посилання відповідача на рішення Верховного суду є некоректним, оскільки остання прийняте не за аналогічними обставинами.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 77, 139, 241-246, 255, 295, 371 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Черкаській області № 0052845012 від 02.04.2019.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Черкаській області (код ЄДРПОУ 39392109) на користь комунального підприємства “Черкасиводоканал” Черкаської міської ради (код ЄДРПОУ 03357168) судовий збір у розмірі 19210 (дев`ятнадцять тисяч двісті десять) грн. 00 коп.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя П.Г. Паламар
Повний текст рішення виготовлено 14.11.2019