Рішення № 85640547, 05.09.2018, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.09.2018
Номер справи
810/1575/18
Номер документу
85640547
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 вересня 2018 року м. Київ № 810/1575/18

Суддя Київського окружного адміністративного суду Брагіна О.Є., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Васильківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

позивач звернувся до суду з вимогами, в яких просить скасувати рішення Васильківського ОУПФУ Київської області від 03.01.2018 р. №31/04 про відмову в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку на 5 років та зобов`язати Васильківське ОУПФУ Київської області призначити пенсію зі зниженням пенсійного віку на 5 років з 04.10.2017 р.

В обґрунтування своїх вимог вказує, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році (категорія 3), що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим Київською обласною державною адміністрацією. Відповідач відмовив у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку на 5 років, оскільки довідка Ф.122 не підтверджує факт перебування пенсіонера в зоні відчуження та період його роботи.

Відповідно до ухвали від 05.06.2018 р. суд відкрив спрощене провадження без повідомлення учасників справи.

Ухвалою від 03.09.2018 р. були повернуті заперечення відповідача та подані ним документи, як такі, що представлені суду з порушенням визначеного судом порядку.

З`ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог та обгрунтування спірного рішення, оцінивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне:

позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим Київською обласною державною адміністрацією безстроково.

04.10.2017 р., ОСОБА_1 звернувся до Васильківського ОУПФУ з заявою щодо призначення пенсії за віком відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". До заяви ним були подані копії таких документів: довідки про присвоєння ІНН; посвідчення ліквідатора аварії на ЧАЕС 3 категорії; паспорту, трудової книжки; військовий квіток; диплом про навчання; довідка про розмір заробітної плати -Ф122.

До суду також представлена копія довідки ПАТ "Спеціалізованого монтажного управління №24" про перебування ОСОБА_1 на роботах, передбачених постановою ЦК КПРС Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 29.12.1987 р. №1497878 та постановою Ради Міністрів СРСР і ВЦПРС від 06.06.1986 р. №665-195, які дають право на державну пенсію на пільгових умовах у відповідності за списком №1, затверджених постановою Радою Міністрів СРСР від 22.08.1956 р. №1173.

Листом від 03.01.2018 р. №31/04 позивачеві було відмовлено у призначення пенсії за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії, оскільки ним не були надані первинні документи, що підтверджують факт його роботи в зоні відчуження, а довідка про заробітну плату Ф№122 видана безпідставно.

Вирішуючи спір у даній справі, суд виходить з такого:

спірні правовідносини врегульовані, зокрема, Законом України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-ХІІ, Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ.

Відповідно до статті 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

Статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення" встановлено, що право на пенсію за віком мають: чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.

На підставі частини третьої статті 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Статтею 9 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, в тому числі є: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків (пункт 1); потерпілі від Чорнобильської катастрофи-громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Згідно з частиною першою статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування": учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження: з моменту аварії до 01.07.1986 незалежно від кількості робочих днів, а з 01.07.1986 по 31.12.1986 - не менше 5 календарних днів мають право на зниження пенсійного віку на 10 років; які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів мають право на зниження пенсійного віку на 8 років; які працювали з 01.07.1986 по 31.12.1986 у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 10 до 14 календарних днів, у 1988 році - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році мають право на зниження пенсійного віку на 5 років.

Згідно з частиною першою статті 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

За змістом статті 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" документами, які підтверджують статус громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користуватися пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до пункту 5 "Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 №51 учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 01.07.1986 до 31.12.1986 від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 1 до 14, у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або на їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році видаються відповідні посвідчення.

Пунктом 10 "Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи встановлено", що посвідчення видаються: учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів: посвідчення про відрядження в зону відчуження (підпункт "а"); військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження (підпункт "б"); довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту) (підпункт "в").

Відповідно до підпункту 5 пункту 2.1 "Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 №13-1), зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 до заяви про призначення пенсії за віком подаються посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 №122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

Як убачається з матеріалів справи, позивач, є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії, що підтверджується посвідченням від 05.01.1993 р. серії НОМЕР_1 , виданим Київською обласною державною адміністрацією безстроково. Доказів скасування або анулювання виданого позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, сторони до суду не надали.

Архівна довідка, яка видана Галузевим державним архівом Міністерства оборони України про те, що ОСОБА_1 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС із зазначенням періоду перебування та номеру наказу військової частини, з датою прибуття в місце проходження служби на основі відомостей про виплату добових коштів військовослужбовців, відсутня.

Враховуючи приписи частини третьої статті 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право на користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".

Довідки про період роботи у зоні відчуження, евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постановах від 21.11.2006 №21-1048во06 та від 04.09.2015 №690/23/15-а. Верховний Суд також підтримав таку позицію у своїй постановах від 27.02.2018 у справі №344/9789/17, від 28.03.2018 у справі №333/2072/17 (2а/333/122/17) та від 08.05.2018 у справі №708/1022/17.

В той же час, згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1, для призначення пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" останні подають, зокрема, документи, що посвідчують особливий статус особи. Ідеться про посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідку про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видану органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями).

Основним документом, що визначає час виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження, є довідка форми 122, яка видається на підставі первинних документів.

У разі неможливості подання довідки за формою 122, для визначення права на призначення пенсії можуть надаватися інші документи, що підтверджують періоди роботи в зоні відчуження, населений пункт чи об`єкт, де особою виконувалися роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, довідка архіву Міністерства оборони України; довідка архівної установи; інші первинні документи: довідки про період роботи в зоні, табелі обліку робочого часу, шляхові листи, копії відомостей (особових рахунків) на виплату заробітної плати, якщо в них зазначено, за скільки днів якого місяця та року здійснено підвищену оплату праці, довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження, в яких зазначено кількість днів роботи у відповідному місяці й році, населений пункт (об`єкт) чи кратність.

Як слідує із наявних доказів, позивачем були подані копії таких документів: трудової книжка; диплому; військового квитка; посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 3); довідки про присвоєння ІПН та заробітну плату (ф№122).

Судом була досліджена копія довідки ф122, яка видана ПАТ "Спеціалізоване монтажне управління №24" 31.07.2014 р., код ЄДРПОУ 04715664.

В довідці зазначається, що ОСОБА_1 був безпосередньо зайнятий на роботах, передбачених постановою ЦК КПРС Ради Міністрів СРСР і ВЦПРС від 29 грудня 1987 р. №1497878 та постановою Ради Міністрів СРСР і ВЦПРС від 6 червня 1986 р. №665-195, які дають право на держану пенсію на пільгових умовах відповідно зі списком №1, затвердженого постановою РМ СРСР від 22.08.1956 р. №1173.

Із відомостей ЄДРПОУ вбачається, що ПАТ "Спеціалізоване монтажне управління №24" є приватним підприємством, кінцевим вигодоодержувачем якого є ОСОБА_3 , Україна, АДРЕСА_2 , яке було зареєстроване 26.02.1997 р.

Дані про те, що воно є правонаступником "Спеціалізованого монтажного управління №24" тресту "Укркомплектмонтаж" відомості Державного реєстру не мають.

Якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою, - ч.1 ст. 10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".

У зв`язку з цим, суд критично ставиться до представленої позивачем довідки ф122, яка видана приватним підприємством про роботу позивача у зоні ліквідації аварії на ЧАЕС у період з 16 жовтня 1986 р. по 19 жовтня 1986 року та не приймає її до уваги.

За відсутності первинних архівних документів, які підтверджують факт роботи ОСОБА_1 у вищезазначений період в м. Чорнобилі на електрозварювальній дизельній установці СМУ №24, якими ПАТ "Спеціалізоване монтажне управління №24" не володіє та не має у своєму розпорядженні, ураховуючи, що за даними перевірки особових рахунків за 1986 р. ОСОБА_1 про нарахування заробітної плати працівниками Васильківського ОУПФУ було встановлено відсутність її кратного нарахування, яка обчислюється за роботу в зоні відчуження (результат звірки №4754/01 від 02.11.2017 р.), суд погоджується з висновком посадових осіб Пенсійного фонду про безпідставність видачі довідки ф122 та недостовірність даних, зазначених в ній про період роботи позивача в зоні аварії на ЧАЕС з 16 жовтня 1986 р. по 19 жовтня 1986 року.

Крім того, із постанов ЦК КПРС Ради Міністрів СРСР і ВЦПРС від 29 грудня 1987 р. №1497878 та постановою Ради Міністрів СРСР і ВЦПРС від 6 червня 1986 р. №665-195 випливає, що право на видачу довідок форми №122 мали лише керівники підприємств та організацій, які виконували роботи на об`єкті "Укриття" Чорнобильської АЕС у виключних випадках за погодженням з Міністерством атомної енергетики та промисловості СРСР.

ПАТ "Спеціалізоване монтажне управління №24" до категорії таких підприємств не відноситься. У своєму листі №177 від 31.07.2014 р. воно повідомило, що на підприємстві з первинних документів щодо часу роботи позивача в зоні ліквідації аварії на ЧАЕС збереглися лише книги реєстрації наказів на відрядження по СМУ №24 та особові рахунки заробітної плати працівникам управління.

Довідка про заробітну плату позивача у 1989 р.-1993 р. також видана ПАТ ""Спеціалізоване монтажне управління №24", тому судом до уваги не приймається із вищевказаних підстав.

Підсумовуючи вищевикладене, суд констатує, що позивачем не представлені документи, які дають йому право для підтвердження періоду роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Сумніви, які виникли у відповідача спростовують вказані докази щодо достатності періоду роботи ОСОБА_1 , як ліквідатора для призначення відповідної пенсії.

З огляду на викладене, заявлені вимоги не є обґрунтованими, а прийняте рішення Васильківського ОУПФУ Київської області від 03.01.2018 р. №31/04, суд вважає законним та обгрунтованим.

На підставі наведеного та, керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

у задоволенні позову ОСОБА_1 (код НОМЕР_2 , АДРЕСА_3 ) до Васильківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (код 3788581, м. Васильків, вул. Соборна, 105) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,- відмовити.

Копію ухвали направити сторонам для відома.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Брагіна О.Є.